Ηλιακή Ατραπός

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν εχω ξανακούσει για τις δύο ατραπούς και τις διαφορές τους.
Ισως να υπάρχει και αυτός ο διαχωρισμός.
Υπάρχουν όμως κάποιες ''διαδρομές'' που συνδυάζουν στοιχεία και απο τις δύο.

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά και υπάρχει ο συνδυασμός, αετέ!

Είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε...

Για τον εαυτό μου, θεωρώ ευλογία, που δεν ακολούθησα κάποιον φυσικό δάσκαλο και ανακάλυψα τον Εαυτό μου με εσωτερική καθοδήγηση.
Αργησα λίγο παραπάνω, αλλά τι σημασία έχει?

΄Ισως από εκεί πηγάζει και η ελευθερία μου!

Κάποιοι θεωρούν την αφοσίωση, εξωτερική αρετή, που οδηγεί σε εσωτερική πληρότητα.

Κάποιοι άλλοι θεωρούν την υποταγή στις εσωτερικές τους ανάγκες σαν ανάπτυξη και εξέλιξη.

Για μένα σημαντικό είναι, είτε επιλέξει κανείς την μία, είτε την άλλη, είτε συνδυασμό των δύο, η ζωή του στον φυσικό κόσμο...

Αν περιλαμβάνει την θεότητα σε εκδήλωση, αν η χαρά είναι εσωτερική, χωρίς να χρειάζεται στήριξη, αν η αγάπη είναι πηγαία, χωρίς να αγγίζέι πρότυπα, αν η ελευθερία είναι σεβασμός, αν η αλήθεια είναι βαθιά και ουσιαστική...αν αυτή είναι η ζωή, τότε υποκλίνομαι σε όποια διαδρομή!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αν περιλαμβάνει την θεότητα σε εκδήλωση, αν η χαρά είναι εσωτερική, χωρίς να χρειάζεται στήριξη, αν η αγάπη είναι πηγαία, χωρίς να αγγίζέι πρότυπα, αν η ελευθερία είναι σεβασμός, αν η αλήθεια είναι βαθιά και ουσιαστική...αν αυτή είναι η ζωή, τότε υποκλίνομαι σε όποια διαδρομή
πόσο παρα πολύ είμαι μαζι σου Βάσω!!!!! :D Ευχαριστώ!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μετά δεν θα χρειαστεί να ταξιδεύεις...θα έχεις όλο το σύμπαν στην καρδιά σου!
Τοτε...........δεν θα το καταλάβαινα,δεν θα το πίστευα,δεν θα το εβλεπα.
Τώρα όμως είνάι τόσο καθαρό ,οικείο,γνώριμο.
Να είσαι καλά!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:"...Δουλεύετε μόνοι σας, γιατί ο δρόμος του καθενός είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Ο δρόμος της επιστροφής έχει πολλά μονοπάτια. Δεν ενδιαφέρει από ποιο μονοπάτι θα γυρισετε...΄Ομως χωρίς την ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό σας, σας ξαναλέγω, δεν μπορείτε να γυρισετε, για θα σας λείπει το Θεϊκό σας κομμάτι..."
^:)^ ^:)^ ^:)^

Χωρίς να είμαι σε θέση να κάνω έστω και έναν διαλογισμό και γνωρίζοντας ελάχιστα πράγματα για το ρέικι, από αυτά και μόνο που διαβάζω, καταλήγω στο γεγονός ότι για μένα η Ηλιακή Ατραπός θα είναι ο δικός μου ο δρόμος...

ΥΓ: Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον βρήκα στις διαφορές μεταξύ των δύο(!)

>:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αχ ρε Μάνο τι μου θύμισες τώρα... :)) :)) :))

Μία εποχή που οτιδήποτε το "σκοτεινό" και το "μυστήριο" με έλκυε... 8-}

Ευτυχώς, αυτή η περίοδός μου έχει παρέλθει O:-) O:-)

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Μάνος »

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11318
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από JOANNA »

"...Δουλεύετε μόνοι σας, γιατί ο δρόμος του καθενός είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Ο δρόμος της επιστροφής έχει πολλά μονοπάτια. Δεν ενδιαφέρει από ποιο μονοπάτι θα γυρισετε...΄Ομως χωρίς την ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό σας, σας ξαναλέγω, δεν μπορείτε να γυρισετε, για θα σας λείπει το Θεϊκό σας κομμάτι..."
@};- @};- @};- :x :x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από celestial »

Ουάου,αυτό το ποστ είναι μια επιβεβαίωση όσων πίστευα για μένα,αλλά νόμιζα ότι είναι κάτι που το κατανοεί ο κάθε άνθρωπος για τον εαυτό του...δηλαδή οτι είναι τοοοοσο εσωτερική γνώση που δε θα μπορούσε να "διδαχθεί" σε κάποιο σεμινάριο..Προφανώς δεν είναι όλος ο κόσμος εγώ και για κάποιο λόγο συμβαίνει.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι την κατηγορία της ηλιακής ατραπούς την γνωρίζω αλλά όχι γιατί την επέλεξα αλλά γιατί τα χαρακτηριστικά της είναι ένας συνδυασμός του χαρακτήρα μου με όσα κατάλαβα στην πορεία...Φυσικά δεν τη γνώριζα με αυτό το όνομα ούτε ξεχώριζα τις ατραπούς μεταξύ τους αλλά ένα διαχωρισμό ας το θέσω έτσι "'ενέργεια της αγάπης-ελευθερίας" και η άλλη ενέργεια (ή ενέργειες) που δεν ξέρω τι όνομα να δώσω.Με τη διαφορά ότι στις προσευχές μου δεν αναφέρομαι σε κάποια συμπαντική πνευματική οντότητα αλλά στην αγάπη του σύμπαντος(που φαντάζομαι κάνει το ίδιο;)
Έχω διαβάσει πολλές φορές ποστ στο φόρουμ στο παρελθόν αλλά χτες πρώτη φορά διάβασα το συγκεκριμένο.Με εκπλήσσει το πόσες συγχρονικότητες έχουν γίνει από τότε που άρχισα να γράφω εδώ!!!!
Δεν ήξερα ότι γίνονται και από τα κομπιούτερς!!

:sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:) >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από celestial »

:sunny: >:d< >:d<
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Δωρουλα »

celestial! :) :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Μάνος »

@};- >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re:

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Με αφορμή μία πρόσφατη συζήτηση στο facebook, μου ήρθε στο μυαλό αυτό το τόπικ, και κυρίως η απάντηση που μου είχες δώσει Βασούλα τότε:
Vasoula έγραψε: 30 Απρ 2007 9:07 am Δεν μπορείς Deodonus να ακολουθήσεις ανάμικτα τα μονοπάτια.
Θα μπερδευτείς και δεν θα ξέρεις πως να προχωρήσεις...


Αν επιλέξεις την διαδρομή "από κάτω προς τα πάνω", δεν θα μπορέσεις εύκολα να γειώσεις τις ενέργειες του πνεύματος, πριν από την υποταγή, την πειθαρχία σε ότι σου έχει δοθεί κατά την μαθητεία σου σε κάποιον δάσκαλο. Αυτή η πειθραρχία σε βάζει στην αποδοχή της "τιμωρίας", αν δεν ακολουθήσεις πιστά...

Η διαφορά με το άλλο μονοπάτι, είναι ότι ο Ανώτερος Εαυτός σου είναι και ο δάσκαλός σου. Σε βοηθά να περάσεις τις διαδρομές των πρώτων κέντρων με συνέπεια και αφοσίωση. Η πειθαρχία είναι εσωτερική παράμετρος, όπως και η πίστη.
Στην σεληνιακή οδό όμως τοποθετούνται αυτές οι δύο στην "πλάτη" ενός δασκάλου, ο οποίος παίρνει και την ευθύνη του δρόμου μας. Γι' αυτό και υπάρχουν οι επιβολές ποινών, σε όσους δεν ακολουθούν πιστά τις διαδρομές προς την φώτιση.

Στην σεληνιακή οδό, το κάρμα και η ολοκλήρωσή του μέσα από πόνο φέρνει την απαλλαγή από τις συνεχείς ενσαρκώσεις.

Στην ηλικακή οδό, το κάρμα αναγνωρίζεται σαν εύκαιρία συμπλήρωσης της εμπειρίας, έχοντας επίγνωση αυτής. Αναγνωρίζει την συνέχιση της εμπειρίας, σαν δείγμα της αέναης ζωής, και σου δίνει την ευκαιρία να την ολοκληρώσεις όχι υποφέροντας, αλλά γνωρίζοντας.

Είναι δύο σημαντικά -για μένα- σημεία που με τοποθετούν στην επιλογή του δρόμου μου.

Αν γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει αρχή και τέλος στην ζωή μας, αν δούμε όλες τις ζωές μας σε μία γραμμική ευθεία, χωρίς διακοπή, θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε την "εμπειρία" από το σημείο που την είχαμε αφήσει και να προχωρήσουμε...

Η δυσκολία της επίγνωσης του κάρμα, είναι γιατί η ζωή μας σε ενδιάμεσα διαστήματα "αλλάζει ρούχα". Και αυτή η αλλαγή μας φέρνει και την λήθη. Ταυτιζόμαστε με τα "ρούχα" και ξεχνάμε την συνειδητότητα που επιλέγει μια εμπειρία και δίνει και τον απαραίτητο χρόνο να την "νιώσουμε" και να την ολοκληρώσουμε.
Συνήθως "τα ρούχα" εμποδίζουν αυτήν την ολοκλήρωση, γιατί αυτά οριοθετούν και την ζωή στην 3η διάσταση.
΄Ετσι δεν ακολουθούμε την συνειδητότητά μας, αλλά τα "ρούχα" της!!
:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33544
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ηλιακή Ατραπός

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-heartsthree:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”