ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- :cry:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Maraki »

Ω Βασουλα μου αγαπημενη πολυ δυνατα τα λογια σου. :cry:
Και η πανέμορφη φωτογραφία που τα συνοδεύει..

Σ' αγαπώ καρδιά μου. :romance-kisscheek:
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Δεν αναγνωρίζουμε τις αλυσίδες μας ως κάτι αφύσικο…

Γεννιόμαστε με αυτές και δεν αντιλαμβανόμαστε την σκλαβιά μας.
Δεν αναγνωρίζουμε ότι η ζωή μας δεν έχει καμιά φυσικότητα και καμία σχέση με την ελευθερία.

Είμαστε όπως ένα πουλί που γεννήθηκε σε κλουβί και νιώθει ασφάλεια μέσα από τα κάγκελα ενώ ο φυσικός του κόσμος είναι έξω στην ελευθερία της φύσης.
Πολλοί από εμάς μάλιστα θα πολεμούσαμε οποιονδήποτε θα προσπαθούσε να μας δείξει τις αλυσίδες μας.
Οπότε ακόμα και αν τα ζώα μάζευαν κάποια στιγμή υπογραφές για να ελευθερωθούν οι άνθρωποι μάλλον και πάλι μάταιο θα ήταν…

Για αυτό και οι διάφορες επαναστάσεις ποτέ δεν έφεραν κανένα ουσιαστικό και μόνιμο αποτέλεσμα παρά μόνο μια προσωρινή αλλαγή της εικόνας… οι αλυσίδες άλλαξαν χρώμα και σχέδιο, και έγιναν πάλι αγνώριστες.

Τίποτα δεν θα αλλάξει αν δε ξυπνήσουμε και δεν αναζητήσουμε την ουσία των πραγμάτων… την Ουσία μας… πέρα από δόγματα, κόμματα, τετριμμένα και παραδώσεις.
Πρέπει να βρούμε το Φως και την Σοφία εντός μας!
Πρέπει να δούμε τα φτερά μας… το Θεό εντός μας…

@};- @};- @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκέφτηκα πολύ στο παρελθόν, πάνω σ' αυτό που λες, Αλεξ μου...Παρατηρούσα, ότι ακόμα κι αν έβλεπαν τις αλυσίδες οι άνθρωποι, ακόμη κι αν πάσχιζαν να τις βγάλουν, όλο και κάποιοι κρίκοι θα έμεναν...
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί οι γονείς έχουν την απόλυτη πεποίθηση ότι τα παιδιά γεννιούνται με τους χαρακτήρες τους και ότι εκείνοι δεν είναι υπεύθυνοι για το πως γίνονται...Από αυτό και μόνο, σαν βαθιά ασυνείδητη κληρονομιά, είναι σχεδόν αδύνατον για τους πολλούς να ξεφύγουν από το δέσιμο...
Θα αγωνίζονται διαρκώς εκεί γύρω γύρω, μια και η έλλειψη αυτοεκτίμησης, αξιών και χαρισμάτων, πείστηκαν πως δεν προήρθε απ' έξω, αλλά έτσι γεννήθηκαν...Πάει δηλαδή η αθωότητα...

Με το που χάνει την αθωότητα του ο άνθρωπος, πείθεται πολύ εύκολα, πως έτσι ανάξιος όπως είναι, ο μόνος που μπορεί να τον αγαπήσει είναι ο γονιός του, κανείς άλλος!
Πασχίζει πάντα για την αγάπη του...πάνω εκεί πατάνε τα θέλω του και γίνονται όλες οι προσπάθειες, μέχρι να το πάρει απόφαση ότι δεν αγαπιέται ούτε από αυτούς που τον γέννησαν και να εγκαταλείψει, πέφτοντας στα ναρκωτικά της ζωής, για να το ξεχάσει...
πότε ακόμα και αν τα ζώα μάζευαν κάποια στιγμή υπογραφές για να ελευθερωθούν οι άνθρωποι μάλλον και πάλι μάταιο θα ήταν…
Είναι τραγικό και δεν μπορεί εύκολα να αντιστραφεί η βαθιά πεποίθηση, ότι η οικογένεια και ή θρησκεία είναι οι πιο σημαντικοί φύλακες της ανθρωπότητας, ενώ στην ουσία και τα δύο αποτελούν τα δηλητήρια της ζωής και την κληρονομικότητα της ασθένειας...

Εύχομαι αυτό να αντιστραφεί στο μέλλον...Ίσως...κάποτε...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αμήν @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Maraki »

Βασω έγραψε:Γιατί οι γονείς έχουν την απόλυτη πεποίθηση ότι τα παιδιά γεννιούνται με τους χαρακτήρες τους και ότι εκείνοι δεν είναι υπεύθυνοι για το πως γίνονται...Από αυτό και μόνο, σαν βαθιά ασυνείδητη κληρονομιά, είναι σχεδόν αδύνατον για τους πολλούς να ξεφύγουν από το δέσιμο...
Αυτό ειναι δυστυχως μια μεγαλη αληθεια, που τη συναντάω συνεχώς σε γονείς. @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Είναι τραγικό και δεν μπορεί εύκολα να αντιστραφεί η βαθιά πεποίθηση, ότι η οικογένεια και ή θρησκεία είναι οι πιο σημαντικοί φύλακες της ανθρωπότητας, ενώ στην ουσία και τα δύο αποτελούν τα δηλητήρια της ζωής και την κληρονομικότητα της ασθένειας...

Εύχομαι αυτό να αντιστραφεί στο μέλλον...Ίσως...κάποτε...
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Annoula »

:x @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Όλη αυτή η προδιαγεγραμμένη πορεία δημιούργησε κοινωνίες άστοργες, αφιλόξενες, αδιάφορες, εχθρικές...Αυτή η σπουδαιότητα που θέσαμε σαν στόχο, δεν έχει την παραμικρή κατεύθυνση Ελευθερίας, όσο για την Αγάπη, την περιορίσαμε στην συναισθηματική μας μοναξιά…Να έχουμε παρέα στον πόνο, για να ξεχνιέται… :icon-sad: :doh:

Πως αξίζει να Ζει μια Ανθρώπινη Ύπαρξη? @};-

"A slave is one who waits for someone to come and free him." - Ezra Pound

among other things..
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Κάθε κρίκος της αλυσίδας είναι και ένας κύκλος… ο οικογενειακός κύκλος, της θρησκείας, του σχολείου, της κοινωνίας, ο πολιτικός, ο καλλιτεχνικός και ένα σωρό άλλοι.

Οι κύκλοι αυτοί δυστυχώς δεν δουλεύουν αρμονικά, δημιουργικά και συμπληρωματικά ο ένας με τον άλλον αλλά εγωιστικά και ανταγωνιστικά.
Κάθε κύκλος δυστυχώς τονώνει το εγώ μας.
Είμαι αυτός και είμαι διαφορετικός από τον άλλον… είμαι καλύτερος από εκείνον ή εκείνος είναι καλύτερος από μένα.

Γινόμαστε ατομιστές… μονάδα με την κακή έννοια… γιατί με την καλή έννοια μονάδα σημαίνει ότι είσαι όλα, τα περικλείεις όλα και όλα σε περικλείουν… δεν υπάρχει διαχωρισμός.

Το εγώ ταλαντεύεται λοιπόν μεταξύ αναξιότητας, εγωισμού και αλαζονείας.
Κάθε πρακτικός διαχωρισμός γίνεται νοητικός διαχωρισμός, συναισθηματικός και καταλήγει σε φόβο και ανταγωνισμό.
Φέρνει συγκρίσεις και οι συγκρίσεις φέρνουν τις αντιθέσεις…. Και οι αντιθέσεις όλοι ξέρουμε ότι φέρνουν πόλεμο εντός και εκτός μας.

Το αντίθετο του πολέμου, του φόβου, του εγωισμού, τις αναξιότητας και της ανταγωνιστικής διαφοροποίησης είναι η Αγάπη.
Αγάπη είναι που λείπει από μέσα μας και δεν υπάρχει ελευθερία.

Μήπως κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι είμαστε ένα? Ότι εγώ, εσύ και όλοι είμαστε κομμάτι της ίδιας μονάδας… του ίδιου Θεού? Είμαστε κομμάτι της φύσης του θεού και όλα είναι ένα… μονάδα…

Μήπως πρέπει να μάθουμε ότι δεν είμαστε ανταγωνιστές στη Ζωή αλλά συνοδοιπόροι που αλληλοσυμπληρωνόμαστε δημιουργώντας την εξέλιξη της μονάδας?

Μήπως πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνετε να κανείς πόλεμο σε κάποιον ή σε κάποιο οποιοδήποτε μέλος της φύσης χωρίς να κάνεις πόλεμο στον ίδιο τον εαυτό σου?
Όταν σκοτώνεις κάποιον, σκοτώνεις ένα δικό σου κομμάτι… το αν δεν το αναγνωρίζουμε είναι γιατί πνιγόμαστε από αλαζονεία και εγωισμό.


Πρέπει να καταλάβουμε ότι κανένα σύστημα και κανένας κύκλος (κρίκος) δε θα μας δώσει ελευθερία και αγάπη, δεν είναι ποιότητες και καταστάσεις που έρχονται με πρακτικούς κανόνες και νόμους.

Οι θρησκείες μιλούν για αγάπη αλλά έχουν δόγματα που διαφοροποιούν και διχάζουν το κόσμο…
Αυτό φέρνει πόλεμο δηλαδή το αντίθετο της αγάπης!

Το δε θέμα της οικογένειας είναι ακόμα πιο μεγάλο θέμα…
Μια μέρα όπως είπες Βάσω ίσως να καταλάβουμε…. :x

"Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.
Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες
Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”

Χαλίλ Γκιμπράν

@};- @};- @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αλεξανδρε @};- :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Μήπως πρέπει να μάθουμε ότι δεν είμαστε ανταγωνιστές στη Ζωή αλλά συνοδοιπόροι που αλληλοσυμπληρωνόμαστε δημιουργώντας την εξέλιξη της μονάδας?

Μήπως πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνετε να κανείς πόλεμο σε κάποιον ή σε κάποιο οποιοδήποτε μέλος της φύσης χωρίς να κάνεις πόλεμο στον ίδιο τον εαυτό σου?
Όταν σκοτώνεις κάποιον, σκοτώνεις ένα δικό σου κομμάτι… το αν δεν το αναγνωρίζουμε είναι γιατί πνιγόμαστε από αλαζονεία και εγωισμό.
Ετσι ακριβως Αλεξανδρε.. @};- :x

Το κειμενο ειναι οτι πρεπει..Αληθινο! :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αλέξανδρε @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”