ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Βασούλα... @};-
Vaso έγραψε:Το "εγώ" δεν θέλει να υπάρχει κανένας άλλος εκτός από το ίδιο...γιατί ο κάθε άλλος του δημιουργεί προβλήματα...
Και ακόμα και όταν μείνει χωρίς κανέναν άλλο, πάλι θα υπάρχει και κάτι άλλο που να θέλει... Πολωμένη η προσωπικότητα, μέχρι να ενωθεί με τον Εαυτό της :-(
Vaso έγραψε:η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
@};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα μας.. @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
Σ’ευχαριστω Βασουλα μου.. :romance-heartbeating: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Αγάπη μου ΕΣΥ
:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Το "εγώ" θα ζηλέψει, θα θυμώσει, θα φοβηθεί...
Θα ζηλέψει αυτό που έχει ένας άλλος και δεν έχει ο ίδιος
Θα θυμώσει που ένας άλλος του χαλάει τα σχέδια
Θα φοβηθεί την σύγκριση και μέσω αυτής την έκθεση και την απώλεια

Το "εγώ" δεν θέλει να υπάρχει κανένας άλλος εκτός από το ίδιο...γιατί ο κάθε άλλος του δημιουργεί προβλήματα...
:cry: :cry: :cry:
Βασούλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από nondas »

η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
Βασούλα @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από eirini »

Όταν συλλάβεις το "δύο" στην πράξη, όλα αλλάζουν πια...

Αν το «δύο» σηματοδοτεί τον διαχωρισμό, τότε ξέρεις που θα βιώσεις την Ενότητα…
Αν το «δύο» σηματοδοτεί την Αγάπη και τον Φόβο, τότε ξέρεις που Θέλεις Πάντα να Είσαι
@};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από panos »

@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:Να κάνεις τα πάντα, σαν το αποτέλεσμα να εξαρτάται μόνο από εσένα, αλλά να αφήνεις το αποτέλεσμα στον Θεό...
Αυτό είναι ένας αιώνιος Νόμος του Σύμπαντος...
Vaso έγραψε:η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Έφη »

@};- @};- @};-
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Να κάνεις τα πάντα, σαν το αποτέλεσμα να εξαρτάται μόνο από εσένα, αλλά να αφήνεις το αποτέλεσμα στον Θεό...
Αυτό είναι ένας αιώνιος Νόμος του Σύμπαντος...

Να κάνεις πάντα το καλύτερο που μπορείς για εσένα και τον άλλον, είναι μια αλήθεια που δεν υιοθετείται από τους ανθρώπους εύκολα, γιατί δεν ξέρουν ότι ο άλλος είναι μέρος του Εαυτού τους...
Έτσι προσπαθούν πάντα να κάνουν το καλύτερο για το "εγώ" τους, γιατί μόνο αυτό βιώνει διαχωρισμό...

Και το θέμα είναι ότι δεν βιώνει διαχωρισμό από τους άλλους ανθρώπους, αλλα βιώνει διαχωρισμό από τον Εαυτό του...

Το "εγώ" θα ζηλέψει, θα θυμώσει, θα φοβηθεί...
Θα ζηλέψει αυτό που έχει ένας άλλος και δεν έχει ο ίδιος

Θα θυμώσει που ένας άλλος του χαλάει τα σχέδια
Θα φοβηθεί την σύγκριση και μέσω αυτής την έκθεση και την απώλεια

Το "εγώ" δεν θέλει να υπάρχει κανένας άλλος εκτός από το ίδιο...γιατί ο κάθε άλλος του δημιουργεί προβλήματα...

΄Ομως αν καθίσουμε να σκεφτούμε

"αφού υπάρχει ένας ακόμα μέσα μου, άρα δεν είμαι ένας, είμαστε δύο"...

θα ξεκινήσει η παρατήρηση του αν αυτός που σκέφτεται, νιώθει και πράττει είναι ο Ένας ή κάποιος από αυτούς τους δύο...
Όταν συλλαμβάνεις το ποιός αποφασίζει, τότε έχεις και την δυνατότητα να ενώσεις...

Συνήθως αυτό περνάει στα ψιλά γράμματα των αισθημάτων μας, γιατί νομίζουμε ότι ένας αποφασίζει, νιώθει και πράττει...

Όταν συλλάβεις το "δύο" στην πράξη, όλα αλλάζουν πια...

Αν το «δύο» σηματοδοτεί τον διαχωρισμό, τότε ξέρεις που θα βιώσεις την Ενότητα…
Αν το «δύο» σηματοδοτεί την Αγάπη και τον Φόβο, τότε ξέρεις που Θέλεις Πάντα να Είσαι…

Ο Δρόμος της Αυτογνωσίας δεν ξεκινά με Ειρήνη, ξεκινά με πόλεμο! Το πρώτο πράγμα που θα πολεμήσουμε είναι η αλαζονεία μας…

Ο μηχανισμός του "εγώ" είναι γερά δεμένος στην πόλωση...στο μαύρο και το άσπρο...

ενώ χρειάζεται να μάθουμε ότι μεταξύ τους υπάρχουν άπειρες χρωματικές εκφράσεις της Ζωής

η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
το κραταω ολο :x @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};- @};- @};- :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από xanthia »

η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24524
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΙ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Το "εγώ" θα ζηλέψει, θα θυμώσει, θα φοβηθεί...
Θα ζηλέψει αυτό που έχει ένας άλλος και δεν έχει ο ίδιος
Θα θυμώσει που ένας άλλος του χαλάει τα σχέδια
Θα φοβηθεί την σύγκριση και μέσω αυτής την έκθεση και την απώλεια

Το "εγώ" δεν θέλει να υπάρχει κανένας άλλος εκτός από το ίδιο...γιατί ο κάθε άλλος του δημιουργεί προβλήματα...

΄Ομως αν καθίσουμε να σκεφτούμε

"αφού υπάρχει ένας ακόμα μέσα μου, άρα δεν είμαι ένας, είμαστε δύο"...

θα ξεκινήσει η παρατήρηση του αν αυτός που σκέφτεται, νιώθει και πράττει είναι ο Ένας ή κάποιος από αυτούς τους δύο...
Όταν συλλαμβάνεις το ποιός αποφασίζει, τότε έχεις και την δυνατότητα να ενώσεις...

Συνήθως αυτό περνάει στα ψιλά γράμματα των αισθημάτων μας, γιατί νομίζουμε ότι ένας αποφασίζει, νιώθει και πράττει...

Όταν συλλάβεις το "δύο" στην πράξη, όλα αλλάζουν πια...

Αν το «δύο» σηματοδοτεί τον διαχωρισμό, τότε ξέρεις που θα βιώσεις την Ενότητα…
Αν το «δύο» σηματοδοτεί την Αγάπη και τον Φόβο, τότε ξέρεις που Θέλεις Πάντα να Είσαι…

Ο Δρόμος της Αυτογνωσίας δεν ξεκινά με Ειρήνη, ξεκινά με πόλεμο! Το πρώτο πράγμα που θα πολεμήσουμε είναι η αλαζονεία μας…

Ο μηχανισμός του "εγώ" είναι γερά δεμένος στην πόλωση...στο μαύρο και το άσπρο...

ενώ χρειάζεται να μάθουμε ότι μεταξύ τους υπάρχουν άπειρες χρωματικές εκφράσεις της Ζωής

η Ζωή αποδεικνύει πάντα την σχέση με τον Εαυτό σου...Για τίποτα άλλο δεν έχεις έρθει εδώ...Μόνο για αυτήν την Μία και Σημαντική Σχέση Ολικής Συνειδητότητας του Ενός, σε άπειρες εκφράσεις Ζωής μέσα στις πολλαπλές Διαστάσεις της Αιωνιότητας σου
Εξαιρετικό και πολύ πολύ Αληθινό!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”