ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Vasoula »

η αυτογνωσία σου τα φέρνει όλα μπροστά σου και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι δεν είσαι αυτός ο άνθρωπος που νόμιζες...
.
Στην αρχή, φέρνει μια θλίψη, μια σύγχυση…
Όλη σου η ζωή να είναι ένα μεγάλο λάθος...
Να έχεις σκύψει το κεφάλι εκεί που κανονικά έπρεπε να το είχες υψώσει...
Να έχεις συρρικνώσει κάθε ζωή μέσα σου, για να ζήσουν οι άλλοι...
Να έχεις διάθεση να αγαπήσεις και αυτοί οι άλλοι να σε έμαθαν μόνο την απειλή...

Το να τα αντιμετωπίζει όλα αυτά ένας άνθρωπος είναι μια καθημερινότητα...Το κάνει από συνήθεια...
Όταν όμως τα παρατηρείς σαν αλήθεια της ζωής σου, τότε όλα γυρνάνε τούμπα μέσα σου.
Βλέπεις τι κάνεις, τι σου έκαναν...βλέπεις λίγο πιο καθαρά την ζωή που σε κάλεσαν να ζήσεις και πληγώνεσαι...
Στην αρχή πληγώνεσαι με τους άλλους...Μετά πληγώνεσαι με τον εαυτό σου...
Μέχρι να καταλάβεις ότι αυτός ο εαυτός που πληγώνεται, δεν είναι παρά μια μικρή υποψία του Εαυτού σου, αυτήν την υποψία που σου επέτρεψαν να αντιληφθείς...Αυτήν την υποψία που εκπαίδευσαν να είναι άνθρωπος και εσύ το έκανες ταυτότητα, ρόλο και καθήκον…

Και τώρα? τώρα πως θα ζήσεις με το μικρό, όταν μπροστά σου έχεις το απεριόριστο?
Αυτή η εξερεύνηση του απεριόριστου που ανοίγεται μπροστά σου και δεν ξέρεις που θα σταματήσει, στην αρχή θέλει κουράγιο...
Ίσως και σιωπή...


Η μεγάλη πρόκληση του να είσαι συνεπής στην Ψυχή σου, είναι μια καθημερινή μάχη, μέχρι να σταματήσει ο πόλεμος μέσα σου...Μετά δεν θα έχεις άλλη επιλογή...
Είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις τα «εγώ» να ορμάνε να είναι «κάτι» και να επιμένουν να είσαι και εσύ ένα «κάτι»…
Σε ρωτάνε τι είσαι και εσύ να μην έχεις απαντήσεις…Θέλει κουράγιο να μην έχεις απαντήσεις που να στηρίζουν αυτό το «κάτι»…

Όλη η ζωή των ανθρώπων είναι ένας μεγάλος χειρισμός του ενός με τον άλλον...
και στο όνομα της Αγάπης γίνονται τα χειρότερα εγκλήματα, έτσι μας δίδαξε η ίδια η Ζωή...

Δεν προλαβαίνει κανείς εύκολα να νιώσει που Θέλει να είναι...Στην Ζωή του ή στην συνηθισμένη του ασφάλεια...
Ξεφεύγουν στιγμές από τον Εαυτό μας, όταν οι στιγμές αυτές περνάνε μέσα στους προσδιορισμούς του Είναι μας, χωρίς να έχουν αντίκρισμα στην καθολικότητά μας, γιατί δεν προλάβαμε να δούμε τον διαμελισμό του...

Ένα μικρό μέρος του Εαυτού μου θέλει να επιβιώσει...
Το ευγνωμονώ που θέλει να επιβιώσει...Εκεί που διαρκώς τσακωνόμουν μαζί του, ήταν στον τρόπο που ήθελε να Ζήσω...Στον τρόπο που ήθελε να μου επιβάλλει να Υπάρχω, να Αγαπώ και να Δημιουργώ…

Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανέναν να με εκπλήξει...
Ο μόνος που έχει αυτό το δικαίωμα, είναι ο Εαυτός μου και ο Θεός μέσα μου...

Κανένας άλλος στον κόσμο!


Όλα ξεκινάνε, όταν κατανοήσεις ότι δεν υπάρχει προσδιορισμός του «καλού» και του «κακού», πέρα από τα ήθη, τις θρησκείες και αυτό το «κάτι» που σε έμαθαν ότι σε προσδιορίζει…
Ο καλός άνθρωπος στην Ελλάδα, είναι κακός άνθρωπος στον υπόλοιπο κόσμο...
Και ο καλός άνθρωπος στον υπόλοιπο κόσμο, είναι κακός άνθρωπος στην Ελλάδα…
Τούτος ο Πλανήτης βυθίζεται από τους καλούς και τους κακούς ανθρώπους.
Και όσο η μάχη με το Φως και το Σκοτάδι συνεχίζεται, πάντα θα υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, γιατί αυτό το «κάτι» δεν αντιλήφθηκε που πραγματικά γίνεται η μάχη…

Ο "γκρεμός" δεν είναι παρά αντανάκλαση του απεριόριστου...Πάντα υπάρχει ένας Δρόμος, εκεί που δεν πρόλαβες ακόμα να χαράξεις πορεία...
Συνημμένα
walking-forum.jpg
walking-forum.jpg (9.72 KiB) Προβλήθηκε 4318 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Annoula »

Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανέναν να με εκπλήξει...
Ο μόνος που έχει αυτό το δικαίωμα, είναι ο Εαυτός μου και ο Θεός μέσα μου...

Κανένας άλλος στον κόσμο!


Όλα ξεκινάνε, όταν κατανοήσεις ότι δεν υπάρχει προσδιορισμός του «καλού» και του «κακού», πέρα από τα ήθη, τις θρησκείες και αυτό το «κάτι» που σε έμαθαν ότι σε προσδιορίζει…
@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Η μεγάλη πρόκληση του να είσαι συνεπής στην Ψυχή σου, είναι μια καθημερινή μάχη, μέχρι να σταματήσει ο πόλεμος μέσα σου...Μετά δεν θα έχεις άλλη επιλογή...
Είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις τα «εγώ» να ορμάνε να είναι «κάτι» και να επιμένουν να είσαι και εσύ ένα «κάτι»…
Σε ρωτάνε τι είσαι και εσύ να μην έχεις απαντήσεις…Θέλει κουράγιο να μην έχεις απαντήσεις που να στηρίζουν αυτό το «κάτι»…
:-(
vaso έγραψε:Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανέναν να με εκπλήξει...
Ο μόνος που έχει αυτό το δικαίωμα, είναι ο Εαυτός μου και ο Θεός μέσα μου...

Κανένας άλλος στον κόσμο!
:x :x @};- @};- @};-

vaso έγραψε: Ο "γκρεμός" δεν είναι παρά αντανάκλαση του απεριόριστου...Πάντα υπάρχει ένας Δρόμος, εκεί που δεν πρόλαβες ακόμα να χαράξεις πορεία...
:x :x :x :x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:η αυτογνωσία σου τα φέρνει όλα μπροστά σου και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι δεν είσαι αυτός ο άνθρωπος που νόμιζες...
.
Στην αρχή, φέρνει μια θλίψη, μια σύγχυση…
Όλη σου η ζωή να είναι ένα μεγάλο λάθος...
Να έχεις σκύψει το κεφάλι εκεί που κανονικά έπρεπε να το είχες υψώσει...
Να έχεις συρρικνώσει κάθε ζωή μέσα σου, για να ζήσουν οι άλλοι...
Να έχεις διάθεση να αγαπήσεις και αυτοί οι άλλοι να σε έμαθαν μόνο την απειλή...

Το να τα αντιμετωπίζει όλα αυτά ένας άνθρωπος είναι μια καθημερινότητα...Το κάνει από συνήθεια...
Όταν όμως τα παρατηρείς σαν αλήθεια της ζωής σου, τότε όλα γυρνάνε τούμπα μέσα σου.
Βλέπεις τι κάνεις, τι σου έκαναν...βλέπεις λίγο πιο καθαρά την ζωή που σε κάλεσαν να ζήσεις και πληγώνεσαι...
Στην αρχή πληγώνεσαι με τους άλλους...Μετά πληγώνεσαι με τον εαυτό σου...

Μέχρι να καταλάβεις ότι αυτός ο εαυτός που πληγώνεται, δεν είναι παρά μια μικρή υποψία του Εαυτού σου, αυτήν την υποψία που σου επέτρεψαν να αντιληφθείς...Αυτήν την υποψία που εκπαίδευσαν να είναι άνθρωπος και εσύ το έκανες ταυτότητα, ρόλο και καθήκον…

Και τώρα? τώρα πως θα ζήσεις με το μικρό, όταν μπροστά σου έχεις το απεριόριστο?
Αυτή η εξερεύνηση του απεριόριστου που ανοίγεται μπροστά σου και δεν ξέρεις που θα σταματήσει, στην αρχή θέλει κουράγιο...
Ίσως και σιωπή...

Η μεγάλη πρόκληση του να είσαι συνεπής στην Ψυχή σου, είναι μια καθημερινή μάχη, μέχρι να σταματήσει ο πόλεμος μέσα σου...Μετά δεν θα έχεις άλλη επιλογή...
Είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις τα «εγώ» να ορμάνε να είναι «κάτι» και να επιμένουν να είσαι και εσύ ένα «κάτι»…
Σε ρωτάνε τι είσαι και εσύ να μην έχεις απαντήσεις…Θέλει κουράγιο να μην έχεις απαντήσεις που να στηρίζουν αυτό το «κάτι»…
:x :x :x @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Στην αρχή πληγώνεσαι με τους άλλους...Μετά πληγώνεσαι με τον εαυτό σου...
Μέχρι να καταλάβεις ότι αυτός ο εαυτός που πληγώνεται, δεν είναι παρά μια μικρή υποψία του Εαυτού σου, αυτήν την υποψία που σου επέτρεψαν να αντιληφθείς...Αυτήν την υποψία που εκπαίδευσαν να είναι άνθρωπος και εσύ το έκανες ταυτότητα, ρόλο και καθήκον…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανέναν να με εκπλήξει...
Ο μόνος που έχει αυτό το δικαίωμα, είναι ο Εαυτός μου και ο Θεός μέσα μου...

Κανένας άλλος στον κόσμο!
Vaso έγραψε:Ο "γκρεμός" δεν είναι παρά αντανάκλαση του απεριόριστου...Πάντα υπάρχει ένας Δρόμος, εκεί που δεν πρόλαβες ακόμα να χαράξεις πορεία...
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Το να τα αντιμετωπίζει όλα αυτά ένας άνθρωπος είναι μια καθημερινότητα...Το κάνει από συνήθεια...
Όταν όμως τα παρατηρείς σαν αλήθεια της ζωής σου, τότε όλα γυρνάνε τούμπα μέσα σου.
Βλέπεις τι κάνεις, τι σου έκαναν...βλέπεις λίγο πιο καθαρά την ζωή που σε κάλεσαν να ζήσεις και πληγώνεσαι...
Στην αρχή πληγώνεσαι με τους άλλους...Μετά πληγώνεσαι με τον εαυτό σου...
Μέχρι να καταλάβεις ότι αυτός ο εαυτός που πληγώνεται, δεν είναι παρά μια μικρή υποψία του Εαυτού σου, αυτήν την υποψία που σου επέτρεψαν να αντιληφθείς...Αυτήν την υποψία που εκπαίδευσαν να είναι άνθρωπος και εσύ το έκανες ταυτότητα, ρόλο και καθήκον…
:-( @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ουφ.. πολλά ζουμιά.. :cry:
Να έχεις διάθεση να αγαπήσεις και αυτοί οι άλλοι να σε έμαθαν μόνο την απειλή...
:cry: :cry:
Μέχρι να καταλάβεις ότι αυτός ο εαυτός που πληγώνεται, δεν είναι παρά μια μικρή υποψία του Εαυτού σου, αυτήν την υποψία που σου επέτρεψαν να αντιληφθείς...Αυτήν την υποψία που εκπαίδευσαν να είναι άνθρωπος και εσύ το έκανες ταυτότητα, ρόλο και καθήκον…

Και τώρα? τώρα πως θα ζήσεις με το μικρό, όταν μπροστά σου έχεις το απεριόριστο?
Τούτος ο Πλανήτης βυθίζεται από τους καλούς και τους κακούς ανθρώπους.
Και όσο η μάχη με το Φως και το Σκοτάδι συνεχίζεται, πάντα θα υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, γιατί αυτό το «κάτι» δεν αντιλήφθηκε που πραγματικά γίνεται η μάχη…
Ο "γκρεμός" δεν είναι παρά αντανάκλαση του απεριόριστου...Πάντα υπάρχει ένας Δρόμος, εκεί που δεν πρόλαβες ακόμα να χαράξεις πορεία...
:x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x :x :x :x :x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ο "γκρεμός" δεν είναι παρά αντανάκλαση του απεριόριστου...Πάντα υπάρχει ένας Δρόμος, εκεί που δεν πρόλαβες ακόμα να χαράξεις πορεία...
@};- :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”