Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο δύσκολη φαίνεται μια αλλαγή…
Κάποιοι ξέρουν πια γιατί...
Κάποιοι ακόμα αγωνίζονται να μάθουν…
Κάποιοι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν…

Αυτή η αναλογία μεταξύ μας, κάνει δυσανάλογη και την ανταπόκριση μας στις πανανθρώπινες αλήθειες…


Η απώλεια είναι εσωτερική…

Κάπως έτσι, μ' αυτήν την εσωτερική απώλεια, διαμορφώνονται και οι προτιμήσεις...
Κάποιοι έχουν τους άλλους έξω τους για παρέα και φαίνονται πιο κοινωνικοί, κάποιοι έχουν τους άλλους μέσα τους και φαίνονται πιο μοναχικοί...Όμως όλοι εξευμενίζουν έτσι την πιο βαθιά απώλεια του Εαυτού τους...Είτε με την επιβαλλόμενη μοναξιά, είτε με την επιβαλλόμενη παρέα…
Αν δεν έχεις τον Εαυτό σου μαζί, κάθε «μαζί» και κάθε «χώρια» μετριέται με αίμα…

Δεν θα βελτιωθεί κανένας άνθρωπος, απλά γιατί θέλουμε εμείς…
Ο καθένας έχει τους δικούς του χρόνους εξέλιξης και αυτοί δεν παραβιάζονται...

Ναι μεν…αλλά

Εδώ πια που φτάσαμε, η επίδραση δεν αφορά μόνο τον δικό μας χρόνο…
Κάθε μέρα κι ένα παιδί πεθαίνει κάπου στον Πλανήτη…
Κάθε λεπτό ένας άνθρωπος πεθαίνει από πείνα, από δίψα και από έλλειψη βασικών αναγκών…

Είναι εύκολο να πούμε…ε και? Έτσι είναι η Ζωή…
Είναι εύκολο να πούμε, τα δικά μου παιδιά ζουν…

Μετά θα έρθει η Ζωή και θα συμπληρώσει το «ακόμα»…

Ποιες είναι οι πανανθρώπινες αλήθειες? Ελευθερία και Ειρήνη, από αυτές τις δύο Ποιότητες απορρέουν και οι άλλες η ευγένεια, η καλοσύνη, η υπευθυνότητα, η ισονομία, η συμπόνια…
Κανείς, νομίζω, δεν πιστεύει κάτι άλλο…
Οι ιδέες μας για τις πανανθρώπινες αλήθειες δεν μπορούν να περιοριστούν σε έκφραση…
Μπορούν όμως πολύ άνετα να περιοριστούν σε εφαρμογή, αν το μόνο που νομίζουμε πως μπορούμε να κάνουμε για τις πιο ευάλωτες ομάδες ανθρώπων του Πλανήτη, είναι η ανθρωπιστική βοήθεια…

Να στείλουμε χρήματα και εξοπλισμό στα παιδιά του τρίτου κόσμου…Ναι μεν, αλλά…
Όμως τι γίνεται με αυτούς που τους στέρησαν το νερό? Την τροφή? Τι γίνεται με αυτούς που τους εξαθλίωσαν?

Θα έρθουν και σε εμάς… η ανθρώπινη πλεονεξία δεν έχει όρια, αν δεν αναχαιτίσουμε παγκόσμια τον πλεονέκτη…
Αν δεν αναχαιτίσουμε τον αφέντη παγκόσμια, δεν έχει σημασία αν εμείς νιώθουμε ελεύθεροι…

Γιατί θα έρθει η Ζωή και θα συμπληρώσει το «ακόμα»…

Αν δεν αναχαιτίσουμε παγκόσμια την ασθένεια, δεν έχει σημασία αν εμείς νιώθουμε υγιείς…

Γιατί θα έρθει η Ζωή και θα συμπληρώσει το «ακόμα»…

Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει πολύς χρόνος ακόμα…
Και δεν είναι θέμα στο πόσο φιλικοί είμαστε με την αλλαγή, αν την θέλουμε ή δεν την θέλουμε ακόμα…

Νομίζω ότι πια η Ζωή έρχεται και δείχνει αυτό ακριβώς…Το «ακόμα»…

Και όταν η Ζωή αποδεικνύει το «ακόμα», τότε στενεύουν τραγικά τα περιθώρια να σκεφτούμε ότι εμάς δεν μας άγγιξε η δουλεία και ο πόλεμος, ακόμα!

Ο αφέντης απλώνεται…ο πλεονέκτης απλώνεται…ώρα με την ώρα, λεπτό με το λεπτό…

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
Συνημμένα
antropoi-forum.jpg
antropoi-forum.jpg (29.65 KiB) Προβλήθηκε 4018 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η απώλεια είναι εσωτερική…
:cry: @};- @};- @};-

Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Και όταν η Ζωή αποδεικνύει το «ακόμα», τότε στενεύουν τραγικά τα περιθώρια να σκεφτούμε ότι εμάς δεν μας άγγιξε η δουλεία και ο πόλεμος, ακόμα!

Ο αφέντης απλώνεται…ο πλεονέκτης απλώνεται…ώρα με την ώρα, λεπτό με το λεπτό…
:-( @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Annoula »

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
:cry: :cry: @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από elenaki »

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…
Ολα με οφθαλμαπατη εχουν επιτευχθει τελικα..δεν ειναι τραγικο?? :-(

Βασουλα μου... :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Αν δεν έχεις τον Εαυτό σου μαζί, κάθε «μαζί» και κάθε «χώρια» μετριέται με αίμα…
:cry: :cry: @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :cry:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:-( @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από JOANNA »

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
:cry: :cry:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Θα έρθουν και σε εμάς… η ανθρώπινη πλεονεξία δεν έχει όρια, αν δεν αναχαιτίσουμε παγκόσμια τον πλεονέκτη…
Αν δεν αναχαιτίσουμε τον αφέντη παγκόσμια, δεν έχει σημασία αν εμείς νιώθουμε ελεύθεροι…
Vaso έγραψε:Ο αφέντης απλώνεται…ο πλεονέκτης απλώνεται…ώρα με την ώρα, λεπτό με το λεπτό…

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…
:-( @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…
:cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Giotoula »

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
:cry: @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”