Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από VasilisM »

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
Η ψευδαίσθηση ότι είμαστε οι δυνατοί του πλανήτη.. Και ο αφέντης και ο πλεονέκτης είναι μέσα μας.. τους κουβαλάμε και τους εκδηλώνουμε. Κάποια στιγμή θα μας το δείξει η Ζωή! Και τότε όπως λες ίσως να είναι και αργά πια..

Αν ο καθένας από εμάς ξερίζωνε τον αφέντη και τον πλεονέκτη από μέσα του και άφηνε όλο το χώρο στον Εαυτό του! Τότε δεν θα υπήρχαν δυνατοί και αδύναμοι άνθρωποι, θα υπήρχαν μόνο Άνθρωποι!

Και τελικά το πρόβλημα ίσως είναι ότι δεν ξέρει, ή μάλλον ούτε καν υποψιάζεται ο κόσμος τι σημαίνει Άνθρωπος..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασούλα :-( @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από xanthia »

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Stefanos »

:-( :-( :-(
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
@};- :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ο αφέντης απλώνεται…ο πλεονέκτης απλώνεται…ώρα με την ώρα, λεπτό με το λεπτό…

Και αυτό ίσως που μας διαφεύγει ακόμα, είναι ότι εμείς τους επιτρέψαμε να μας κυριεύσουν, θεωρώντας πάντα ότι έχουμε χρόνο να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, απλά συμπονώντας το, ενώ την ίδια στιγμή το τρέφουμε μέσα μας…

Δεν απλώνεται ο αφέντης, δεν απλώνεται ο πλεονέκτης, παρά μόνο μέσα σε εκείνον τον χώρο που εμείς του παραδώσαμε, απασχολημένοι με το τι γίνεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Μας ξεγελάει και ο αφέντης και ο πλεονέκτης, με οφθαλμαπάτη, ότι δρα μόνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Πλανήτη…

Και τώρα τι θα κάνουμε? Θα περιμένουμε την Ζωή να μας δείξει ότι το «ακόμα» ήταν η πλάνη της ψευδαίσθησης, ότι όλα συμβαίνουν μακριά από έμάς, γιατί δεν προλάβαμε να τα δούμε μέσα μας?
Βασούλα μου
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Giorgos »

Βασούλα μου 🥰🥰😢😢

Εκείνο το ακόμα μήπως το πληρώνουμε τελικά τώρα με όλα αυτά που γίνονται ;
Ανεξαρτήτως ότι έχουμε την υγεία μας , την τροφή , το νερό κ αλλά πολλά αγαθά που λείπουν από άλλους ανθρώπους ,
Το πληρώνουμε τον φόβο κ την έλλειψη ελευθερίας ;;
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Τζορτζίνο μου...
Το "ακόμα" μας πλησίασε δραματικά...
Νομίζω ότι νιώθουμε πια την ανάσα του



:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Giorgos »

Δυστυχώς Βασούλα μου 😢😢

Βλέπω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό την ανθρώπων έχει υποδουλωθεί μέσω του φόβου αποδεχόμενοι κάθε τι , που του πλασάρουν .
Και ....δεν ξέρω , κάπως με στενοχωρεί κ με θυμώνει όλο αυτό .
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ "ΑΚΟΜΑ"...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”