H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα... @};-
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από panos »

Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.
:x :x :x @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Alexandros »

Αγαπημένα πρόσωπα, δάσκαλοι, γονείς, φίλοι και γνωστοί… κανείς δεν βλέπει τίποτα περισσότερο πέρα από την προσωπική του οπτική γωνία…
Όλοι έτοιμοι, αλάθητοι, να υποδείξουν, να ορίσουν ή ακόμη και να επιβάλουν στους άλλους το σωστό…
Σωστοί Σωτήρες…

Το να Ζεις όμως Αληθινά σημαίνει να σέβεσαι το ένστικτο σου, τις αδυναμίες σου, τους Έρωτες σου, το πάθος και την δίψα σου… μόνο τότε δεν υπάρχει λάθος αλλά ολοκλήρωση και μάθηση…

Κανείς δε μπορεί να σου υποδείξει τι έχεις ανάγκη… κανείς παρά μόνο ο εαυτός σου μέσα από όσα ακόμα του υπολείπονται…
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Κανείς δε μπορεί να σου υποδείξει τι έχεις ανάγκη… κανείς παρά μόνο ο εαυτός σου μέσα από όσα ακόμα του υπολείπονται…
Έτσι είναι Άλεξ μου... >:d< >:d< >:d<

όμως για να το γνωρίζει κανείς βαθιά και αληθινά αυτό, χρειάζεται να γίνει σαν την Φύση...απλή, και αθώα!

και σύμπτωση ε? γράφω αυτήν την στιγμή γι' αυτό ακριβώς! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αλέξανδρε @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…
@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Alexandros »

Βάσω... O:-) >:d< >:d< >:d<
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Alexandros έγραψε:
Το να Ζεις όμως Αληθινά σημαίνει να σέβεσαι το ένστικτο σου, τις αδυναμίες σου, τους Έρωτες σου, το πάθος και την δίψα σου… μόνο τότε δεν υπάρχει λάθος αλλά ολοκλήρωση και μάθηση…

Κανείς δε μπορεί να σου υποδείξει τι έχεις ανάγκη… κανείς παρά μόνο ο εαυτός σου μέσα από όσα ακόμα του υπολείπονται…
Αλεξ @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η δυσκολία όλη είναι να πειστεί ότι μπορεί να ζήσει χωρίς την πανοπλία αυτή και να αποφασίσει να την βγάλει, εκουσίως!
Εκεί είναι όλη η δυσκολία...να γυμνωθεί...Να δει τι έκανε στον εαυτό του, να καταλάβει τι θεωρούσε σαν εαυτό, να νιώσει ότι επέτρεψε στους άλλους (γονείς, συγγενείς, δασκάλους, θρησκεία, κοινωνία) να τον παροπλίσουν, να τον μηχανοποιήσουν, απλά γιατί αυτόν τον τρόπο ζωής ήξεραν και εκείνοι...

Η πανοπλία έχει μόνο δυσλειτουργίες...Δεν έχει τίποτα λειτουργικό, ούτε καν προστατεύει...Η ασφάλεια που νιώθει κανείς με την πανοπλία του, είναι πλασματική, δεν είναι ουσιαστική, γιατί μέσα του φοβάται το κάθε τι...το κάθε τι είναι απειλή, χωρίς λογική...Γιατί η πανοπλία δεν έχει λογική, βασίζεται μόνο στον φόβο...Στον φόβο μήπως οι άλλοι τον φάνε...μήπως ο θεός τον φάει...μήπως η ζωή τον φάει...
Και έτσι αρχίζει να αποκτά φοβίες που η λογική δεν έχει τρόπο να τους δώσει επιχειρήματα, δεν ξέρει...
Κρίση πανικού, υψοφοβία, αγοραφοβία, κλειστοφοβία, φόβο για την Αγάπη, φόβο, φόβο, φόβο...

Η πανοπλία τον κάνει να νιώθει ασφαλής, απέναντι στον εαυτό του, στους άλλους, στην ζωή, στον θεό...Νομίζει ότι κρύβοντας, κανείς δεν θα μάθει τι είναι, μέχρι που το ξεχνάει και ο ίδιος...

Μετά ποιόν να οδηγήσεις στον Θεό? Την πανοπλία, που νομίζει οτι είναι εαυτός?
Αν δεν ανακαλύψεις τους μηχανισμούς, που σε κάνουν παροπλισμένο άνθρωπο, δεν θα μπορέσεις ποτέ να βρεις τον εαυτό σου και είναι αδύνατον χωρίς τον εαυτό σου να γίνεις ο Εαυτός σου...

Συνήθως η πανοπλία δεν μπορεί να αφήσει να περάσει μέσα στην Ψυχή οποιαδήποτε Σπίθα της Ζωής...ούτε ίχνος Αγάπης...
Ακούει τα σοφά λόγια των άλλων και χαίρεται, αλλά ποτέ δεν μπορεί να τα εφαρμόσει...απλά τα επαναλαμβάνει...
Η εφαρμογή προκύπτει μόνο από τον ενθουσιασμό και μια πανοπλία δεν μπορεί να νιώσει ενθουσιασμό για τίποτα...
Πόσο μεγάλη ψευδαίσθηση αυτή της πανοπλίας...
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

O:-) >:d< :romance-heartbeating:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”