H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πίσω από κάθε συμπεριφορά μας, δεν κρύβεται τίποτα αληθινό…Ένας μηχανιστικός τρόπος συνηθειών και αντιμετώπισης της ζωής δεν έχει τίποτα αυθεντικό, ούτε Εμπιστοσύνη στην αυθόρμητη έκφραση της Ύπαρξής μας…

Αν καταφέρουμε να υπερβούμε τους μηχανισμούς, θα βρούμε τον εαυτό μας, που έχει φόβους και ανάγκες, επιθυμίες και ευαισθησίες, που τον έμαθαν να ντρέπεται και να θυμώνει, που τον έμαθαν να αμύνεται συνεχώς με κάθε τρόπο...
Και αν τον βρούμε αυτόν τον εαυτό, πέρα από τους μηχανισμούς που τον έχουν παροπλίσει, τότε μπορούμε να τον οδηγήσουμε στον Εαυτό του...
Ο λόγος που δεν μπορεί ένας άνθρωπος να αναγνωρίσει τις αληθινές του ανάγκες, που πολεμάει τις αδυναμίες του και τους άλλους, που δεν μπορεί να ανυψωθεί στον Εαυτό του, είναι γιατί τον έμαθαν ότι αν δεν φάει τους άλλους, θα τον φάνε αυτοί πρώτοι...Σ’ αυτήν την φάση αμύνεται χωρίς τελειωμό και κρίση...

Έτσι δημιούργησε τις άμυνες, δηλαδή έναν μηχανιστικό τρόπο συμπεριφοράς, που τον κάνει να νιώθει ασφαλής...Ουσιαστικά προσπαθεί να κρυφτεί από τον ίδιο του τον εαυτό, μέσω ενός μηχανισμού, που τον κάνει να νιώθει προστατευμένος από τους άλλους και από τον εαυτό του...
Η πρώτη επαφή με τον μηχανιστικό αυτόν τρόπο που έμαθε να συμπεριφέρεται, ναι προκαλεί πόνο, προκαλεί αναταραχή, αδιαθεσία...Είναι σαν να βγάζεις την πανοπλία από έναν άνθρωπο, που έμαθε να ζει μέσα σ' αυτήν και έχει μάθει να την θεωρεί σαν τον εαυτό του.
Όταν ο άνθρωπος γυμνώνεται από τον μηχανιστικό του έλεγχο, όταν νιώσει τις ανάγκες του, τα συναισθήματά του και τις αδυναμίες του, όταν νιώσει ζωντανός μέσα του, τότε η Θέληση του δυναμώνει, ώστε να ενώσει το κομματιασμένο Είναι, που συγκολλιόταν μόνο από την πανοπλία του...

Η δυσκολία όλη είναι να πειστεί ότι μπορεί να ζήσει χωρίς την πανοπλία αυτή και να αποφασίσει να την βγάλει, εκουσίως!
Εκεί είναι όλη η δυσκολία...να γυμνωθεί...Να δει τι έκανε στον εαυτό του, να καταλάβει τι θεωρούσε σαν εαυτό, να νιώσει ότι επέτρεψε στους άλλους (γονείς, συγγενείς, δασκάλους, θρησκεία, κοινωνία) να τον παροπλίσουν, να τον μηχανοποιήσουν, απλά γιατί αυτόν τον τρόπο ζωής ήξεραν και εκείνοι...

Η πανοπλία έχει μόνο δυσλειτουργίες...Δεν έχει τίποτα λειτουργικό, ούτε καν προστατεύει...Η ασφάλεια που νιώθει κανείς με την πανοπλία του, είναι πλασματική, δεν είναι ουσιαστική, γιατί μέσα του φοβάται το κάθε τι...το κάθε τι είναι απειλή, χωρίς λογική...Γιατί η πανοπλία δεν έχει λογική, βασίζεται μόνο στον φόβο...Στον φόβο μήπως οι άλλοι τον φάνε...μήπως ο θεός τον φάει...μήπως η ζωή τον φάει...
Και έτσι αρχίζει να αποκτά φοβίες που η λογική δεν έχει τρόπο να τους δώσει επιχειρήματα, δεν ξέρει...
Κρίση πανικού, υψοφοβία, αγοραφοβία, κλειστοφοβία, φόβο για την Αγάπη, φόβο, φόβο, φόβο...

Η πανοπλία τον κάνει να νιώθει ασφαλής, απέναντι στον εαυτό του, στους άλλους, στην ζωή, στον θεό...Νομίζει ότι κρύβοντας, κανείς δεν θα μάθει τι είναι, μέχρι που το ξεχνάει και ο ίδιος...

Μετά ποιόν να οδηγήσεις στον Θεό? Την πανοπλία, που νομίζει οτι είναι εαυτός?
Αν δεν ανακαλύψεις τους μηχανισμούς, που σε κάνουν παροπλισμένο άνθρωπο, δεν θα μπορέσεις ποτέ να βρεις τον εαυτό σου και είναι αδύνατον χωρίς τον εαυτό σου να γίνεις ο Εαυτός σου...

Συνήθως η πανοπλία δεν μπορεί να αφήσει να περάσει μέσα στην Ψυχή οποιαδήποτε Σπίθα της Ζωής...ούτε ίχνος Αγάπης...
Ακούει τα σοφά λόγια των άλλων και χαίρεται, αλλά ποτέ δεν μπορεί να τα εφαρμόσει...απλά τα επαναλαμβάνει...
Η εφαρμογή προκύπτει μόνο από τον ενθουσιασμό και μια πανοπλία δεν μπορεί να νιώσει ενθουσιασμό για τίποτα...

Χρόνια προσπαθεί η Σοφία και η Αγάπη του Θεού να εμπνεύσει τον άνθρωπο, να βρει τον εαυτό του, να γίνει ο Άνθρωπος που Είναι...
Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…

Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…

@};-


<<<Εδώ και αιώνες άνθρωποι μεγάλοι, θαρραλέοι και μοναχικοί σου λένε και σου ξαναλένε τι πρέπει να κάνεις. Μα επανειλημμένα διαφθείρεις, συρρικνώνεις και καταστρέφεις τις διδασκαλίες τους. Επανειλημμένα παγιδεύεσαι στα αδύνατα σημεία τους. Αντί να παίρνεις για γνώμονα τη μεγάλη αλήθεια, αρπάζεσαι από κάποιο ασήμαντο λάθος τους…
Μην τρέχεις μακριά, έχε το θάρρος να κοιτάξεις μέσα σου.

Για σταμάτα ένα λεπτό ,Ανθρωπακο. Δεν θέλω να σε μειώσω, θέλω μόνο να σου δείξω γιατί μέχρι τώρα δεν κατάφερες να αποκτήσεις η να διατηρήσεις την ελευθερία σου. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό;;>>>
Β. Ράιχ
Συνημμένα
132.jpg
132.jpg (11.94 KiB) Προβλήθηκε 4474 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τι να πρωτο υπογραμισεις σε αυτο το κειμενο :x :x :x

Ας βαλω αυτο :whistle:
Έτσι δημιούργησε τις άμυνες, δηλαδή έναν μηχανιστικό τρόπο συμπεριφοράς, που τον κάνει να νιώθει ασφαλής...Ουσιαστικά προσπαθεί να κρυφτεί από τον ίδιο του τον εαυτό, μέσω ενός μηχανισμού, που τον κάνει να νιώθει προστατευμένος από τους άλλους και από τον εαυτό του...
Η πρώτη επαφή με τον μηχανιστικό αυτόν τρόπο που έμαθε να συμπεριφέρεται, ναι προκαλεί πόνο, προκαλεί αναταραχή, αδιαθεσία...Είναι σαν να βγάζεις την πανοπλία από έναν άνθρωπο, που έμαθε να ζει μέσα σ' αυτήν και έχει μάθει να την θεωρεί σαν τον εαυτό του.
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

:romance-heartbeating: @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από elenaki »

<<<Εδώ και αιώνες άνθρωποι μεγάλοι, θαρραλέοι και μοναχικοί σου λένε και σου ξαναλένε τι πρέπει να κάνεις. Μα επανειλημμένα διαφθείρεις, συρρικνώνεις και καταστρέφεις τις διδασκαλίες τους. Επανειλημμένα παγιδεύεσαι στα αδύνατα σημεία τους. Αντί να παίρνεις για γνώμονα τη μεγάλη αλήθεια, αρπάζεσαι από κάποιο ασήμαντο λάθος τους…
Μην τρέχεις μακριά, έχε το θάρρος να κοιτάξεις μέσα σου.

Για σταμάτα ένα λεπτό ,Ανθρωπακο. Δεν θέλω να σε μειώσω, θέλω μόνο να σου δείξω γιατί μέχρι τώρα δεν κατάφερες να αποκτήσεις η να διατηρήσεις την ελευθερία σου. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό;;>>>
Β. Ράιχ
@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…

Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…
μάλιστάαααααα :cry: :cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Χρόνια προσπαθεί η Σοφία και η Αγάπη του Θεού να εμπνεύσει τον άνθρωπο, να βρει τον εαυτό του, να γίνει ο Άνθρωπος που Είναι...
Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…

Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Η δυσκολία όλη είναι να πειστεί ότι μπορεί να ζήσει χωρίς την πανοπλία αυτή και να αποφασίσει να την βγάλει, εκουσίως!
Εκεί είναι όλη η δυσκολία...να γυμνωθεί...Να δει τι έκανε στον εαυτό του, να καταλάβει τι θεωρούσε σαν εαυτό, να νιώσει ότι επέτρεψε στους άλλους (γονείς, συγγενείς, δασκάλους, θρησκεία, κοινωνία) να τον παροπλίσουν, να τον μηχανοποιήσουν, απλά γιατί αυτόν τον τρόπο ζωής ήξεραν και εκείνοι...


Μετά ποιόν να οδηγήσεις στον Θεό? Την πανοπλία, που νομίζει οτι είναι εαυτός?
Αν δεν ανακαλύψεις τους μηχανισμούς, που σε κάνουν παροπλισμένο άνθρωπο, δεν θα μπορέσεις ποτέ να βρεις τον εαυτό σου και είναι αδύνατον χωρίς τον εαυτό σου να γίνεις ο Εαυτός σου...


Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…


Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…

@};-
8-> 8-> 8-> 8-> 8-> @};- :x >:d< >:d< >:d<

(υγ.τελευταια εχω ενα θεμα με τις παραθεσεις.. που θα παει και αυτο?? θα το λυσω.. :)) :)) )
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ωωωωω ναιιιιι :romance-heartbeating: @};- :romance-heartbeating: @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…
:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε: Εκεί είναι όλη η δυσκολία...να γυμνωθεί...Να δει τι έκανε στον εαυτό του, να καταλάβει τι θεωρούσε σαν εαυτό, να νιώσει ότι επέτρεψε στους άλλους (γονείς, συγγενείς, δασκάλους, θρησκεία, κοινωνία) να τον παροπλίσουν, να τον μηχανοποιήσουν, απλά γιατί αυτόν τον τρόπο ζωής ήξεραν και εκείνοι...

....
Για σταμάτα ένα λεπτό ,Ανθρωπακο. Δεν θέλω να σε μειώσω, θέλω μόνο να σου δείξω γιατί μέχρι τώρα δεν κατάφερες να αποκτήσεις η να διατηρήσεις την ελευθερία σου. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό;;>>>
Β. Ράιχ[/i]
>-)
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Το εμπόδιο μεταξύ Θεού και Ανθρώπου είναι πάντα ο μηχανιστικός τρόπος που αντιδρά η πανοπλία του...
Γιατί το να «γυμνωθεί» ένας άνθρωπος, προϋποθέτει ότι δεν θα φοβηθεί να σταθεί γυμνός μπροστά στον Θεό και να ζητήσει Καθοδήγηση...

Εκεί είναι το πρόβλημα....Να μην ντραπεί να «γυμνωθεί.»…

Να εμπνευστούμε από τον εαυτό μας, αυτό το παιδί μέσα μας που ήρθε για να Ζήσει και είναι δημιουργικό, ευαίσθητο, ζωντανό, αυθόρμητο, εμπιστεύεται με έναν αληθινό τρόπο και μπορεί να καθοδηγείται από τον Θείο Εαυτό, μέσα του, στην Μύηση της Ζωής…
@};- @};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:
Η πανοπλία τον κάνει να νιώθει ασφαλής, απέναντι στον εαυτό του, στους άλλους, στην ζωή, στον θεό...Νομίζει ότι κρύβοντας, κανείς δεν θα μάθει τι είναι, μέχρι που το ξεχνάει και ο ίδιος...

Μετά ποιόν να οδηγήσεις στον Θεό? Την πανοπλία, που νομίζει οτι είναι εαυτός?
Αν δεν ανακαλύψεις τους μηχανισμούς, που σε κάνουν παροπλισμένο άνθρωπο, δεν θα μπορέσεις ποτέ να βρεις τον εαυτό σου και είναι αδύνατον χωρίς τον εαυτό σου να γίνεις ο Εαυτός σου...
@};- @};-
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από xanthia »

Αληθινό από την αρχή μέχρι το τέλος... :-|
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: H ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

Βασουλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”