Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Το να βρίσκεται στην Ειρήνη της Αγάπης, μάλλον αδιάφορος θα χαρακτηριστεί, παρά ΄Ανθρωπος.
Συνήθως χρειάζεται να δείχνει κανείς με κάθε τρόπο την οδύνη του…
Τα θέατρα της ζωής το απαιτούν, εκείνη να διαιωνίζεται μέσα στον ίδιο μαζικό ρυθμό…
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Το επικίνδυνο είναι ότι η ειρήνη δεν έρχεται με τις συμφιλιώσεις των θεών έξω μας, αλλά με την συμφιλίωση των εχθρών μέσα μας…
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από xanthia »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Μου είναι αδιανόητο πολλές φορές να συνυπάρξω με την μαζική σκεπτομορφή που υπακούει σε έναν θεό, του οποίου οι μεσολαβητές κάνουν ακριβώς αυτό που θα έκανε όλη την Δημιουργία να διαλυθεί από την παρατεταμένη ασέβεια στους Ηθικούς Νόμους της Ανθρώπινης Ύπαρξης…

Η δυσκολία να νιώσει κανείς τον Θεό μέσα του, βρίσκεται σ’ αυτήν την εφαρμοσμένη Ανηθικότητα, ή οποία συγχωρείται από το αλάνθαστο του θεού, που είναι σε εμπόλεμη κατάσταση με τον σατανά…
Οι παιδεραστίες, το ξέπλυμα του χρήματος, τα σεξουαλικά όργια, οι επιδράσεις στις θελήσεις των ανθρώπων μέσω του φόβου, συνομολογούν έναν θεό, για τον οποίον έχω ντραπεί πολλές φορές στην ζωή μου και άλλες τόσες έχω κλάψει…

Και επειδή δεν παραιτείται κανείς εύκολα από τις φιλοδοξίες του, βλέπω με αρκετό σκεπτικισμό την τάση για μια παγκόσμια θρησκεία που ξεπροβάλλει…
Ας μην τσακώνονται οι θεοί μεταξύ τους, είναι το νέο είδος θεού που ξεπροβάλλει για να κάνει την Ζωή των ανθρώπων περισσότερο ελεγχόμενη από ότι τώρα είναι…

Ξέρω ότι υπάρχουν λίγοι Άνθρωποι στον Κόσμο του Θεού και του Ανθρώπου, που θα ξεφύγουν από αυτήν την τάση της ομαδοποίησης του Θεού, βαδίζοντας με Ακεραιότητα στον Δρόμο της Πνευματικής τους ολοκλήρωσης…
Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τόσοι, που θα φοβηθούν, θα δυσανασχετήσουν ίσως, αλλά θα συμφιλιωθούν με την φαινομενική ενότητα, κάτω από μια θεϊκή «ομπρέλα»…
Μα οι περισσότεροι θα ανασάνουν…Οι θρησκευτικοί πόλεμοι θα σταματήσουν, για να έρθει ειρήνη στην Γη…Και ουαί και αλίμονο σε όποιον πιστέψει ότι όταν οι θεοί μας συμφιλιωθούν μεταξύ τους, θα έρθει ειρήνη στην Γη, γιατί θα έχει νικηθεί ο αντίχριστος…Το επικίνδυνο είναι ότι η ειρήνη δεν έρχεται με τις συμφιλιώσεις των θεών έξω μας, αλλά με την συμφιλίωση των εχθρών μέσα μας…

Προσοχή χρειάζεται στα χρόνια που έρχονται, γιατί τα είδωλα γκρεμίζονται μεν, αλλά οι αιτίες της δημιουργίας τους εξακολουθούν και παραμένουν, θολώνοντας το τοπίο της Ελεύθερης Βούλησης! Και η Αιτία της Ζωής εδώ στον Φυσικό Κόσμο έχει να κάνει μόνο με αυτήν και τον Θεό…Με τίποτα άλλο…
Αχ ρε Βασουλάκι μου :romance-kisscheek:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”