ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η εσωτερική αναζήτηση του Εαυτού μας, δεν είναι αναγκασμός…
Σαφώς προκύπτει από τις εσωτερικές ελλείψεις, αν κάποιος είναι σε θέση να τις αναγνωρίσει και να ξεκινήσει το ταξίδι προς τα μέσα, με μια δυνατή λαχτάρα, που συνοδεύει πάντα την αρχή μιας έρευνας.

Ο ερευνητής έχει αυτήν την άδολη επιθυμία να εξερευνήσει τον κόσμο…
Όλες οι επιστημονικές ανακαλύψεις που ονομάσαμε εφευρέσεις, οφείλονταν σ’ αυτήν την άδολη επιθυμία για έρευνα, πιο βαθιά όμως έπρεπε να «επιστρατευθούν» και άλλες Ποιότητες του βάθους, από τον ερευνητή…
Η πίστη, η επιμονή, η υπομονή, η αφοσίωση είναι Ποιότητες που εντείνουν τον ενθουσιασμό και ανοίγουν χώρο μέσα στον ερευνητή να προσπαθήσει με μεγαλύτερο πάθος να αφοσιωθεί στην εσωτερική του έμπνευση…

Αυτές οι Ποιότητες είναι οι φάροι στον Δρόμο μας…
Το να περάσουμε από τον δύσκολο δρόμο της αμφιβολίας, του φόβου, των ελλείψεων, της σκοτεινής πλευράς του εαυτού μας, παραμερίζοντας συνεχώς το σκοτάδι, τον πόνο και την οδύνη της ίδιας μας της ασυνείδητης δημιουργίας, είναι θέμα μιας βαθύτερης και ουσιώδους ανάγκης να βρεθούμε στην Θεότητα, να βρεθούμε στο κέντρο των πάντων, όλων των Συμπάντων, όλων των Διαστάσεων του Εαυτού μας.

Υπάρχουν οι πνευματικές γέφυρες που κάνουν την σχέση με τον Εαυτό μας γενναιόδωρη. Το να πάρεις και να δώσεις με γενναιοδωρία, περιέχει αυτήν την αίσθηση ότι τίποτα ποτέ δεν θα σου λείψει και ότι όλες οι ανάγκες σου θα καλυφτούν με τον πιο ωφέλιμο τρόπο. Και αν η έρευνα προς τα μέσα αρχίζει με γενναιοψυχία προς τον Εαυτό σου, θα καταλήξει και με γενναιοδωρία προς τους άλλους.

Το να μαθαίνεις από την αρχή να διαχειρίζεσαι τις ενέργειες σου, να μην τις δαπανάς άσκοπα, ούτε να γίνεσαι φειδωλός με την απορροή τους, είναι μια παρεμφερής κατάσταση του ενθουσιασμού, που έχει ένα παιδί, που ξεκινά να ερευνά τον κόσμο του, ακόμα κι αν αυτός απλώνεται μόνο μέχρι το κρεβατάκι του…

Στην πορεία, ο ενήλικας χάνει τον ενθουσιασμό για την εξερεύνηση του Εαυτού του, γιατί όπου και να κοιτάξει βλέπει ψυχαναγκασμό, τιμωρία και αποθάρρυνση…

Η εντολή για ωρίμανση ενός ενήλικα, εξαιρεί το συναισθηματικό και πνευματικό πεδίο. Φαίνεται σαν η ωρίμανσή του να αφορά μόνο στην διανοητική του ικανότητα Και έτσι αρχίζει να γεμίζει με γνώση...Να βρίσκει όμορφα ρητά, φιλοσοφίες που τον εκφράζουν, κατευθύνσεις αγάπης που θαυμάζει…αλλά ο ενθουσιασμός, που θα τον ωθούσε στην πρακτική εφαρμογή των Ποιοτήτων της Αγάπης, απών…
Χωρίς ενθουσιασμό η κάθε εσωτερική έρευνα δεν βαθαίνει…δεν πάει μέχρι τον θεϊκό πυρήνα, όλα τα περί Θεού, διαχειρίζονται μέσα στην διανόηση, περιφερειακά και επιφανειακά μόνο…

Και αυτή η πνευματικότητα πόσο παρεξηγημένη…Τόσο παρεξηγημένη που την αναζητάμε οπουδήποτε αλλού, εκτός από μέσα μας…
Η εφαρμοσμένη θρησκεία είναι η αιτία αυτής της απώλειας…Ο πιο βαθύς πνευματικός μας Εαυτός, έγινε ένα ξένο πνεύμα, ενός ξένου θεού, που επιλέγει σε ποιον θα το στείλει…Διακρίνει, επικρίνει, συγκρίνει…

Και έτσι συναισθηματικά δεν επιτρέπουμε στην πνευματικότητά μας να εκφραστεί, γιατί ο φόβος είναι μια δυνατή κατάσταση στο τεμαχισμένο μας Είναι , και ο θεός εκεί έξω μας την έχει φυλαγμένη…

Και ο Θεός μέσα μας?

Ούτε που περνάει από τον νου του ανθρώπου, ότι αυτός που του την έχει φυλαγμένη είναι μόνο το ψέμα που αναγκάστηκε να υπηρετήσει…Σταματά την αναζήτηση γιατί θεωρεί ότι ήταν να βρει, το βρήκε…ότι ήταν να υπηρετήσει, το υπηρέτησε πιστά…

Βρήκε όλους τους άλλους, χάνοντας τον Εαυτό του…
Υπηρέτησε τον θεό, χάνοντας την πνευματικότητά του…και την ανθρωπιά του, μαζί!

Δύο κομποσκοίνια σε τιμή ενός…
Κόμπο κόμπο να μετράμε τις αμαρτίες μας…τις συγνώμες μας…τις βολές μας…
τους ευχαριστημένους ή τους δυσαρεστημένους μαζί μας…



Και ο Ποιητής είπε
>>>Εξερευνάτε ένα πρόσωπο του ουρανού και της γης και εκείνον που βρίσκεται ενώπιον σας δεν τον έχετε αναγνωρίσει και την παρούσα στιγμή δεν ξέρετε να τον βιώσετε…>>>
Συνημμένα
perle-forum.jpg
perle-forum.jpg (60.1 KiB) Προβλήθηκε 4629 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry: :cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχ, γλυκό μου πλασματάκι! @};- @};- @};-
Vaso έγραψε:Στην πορεία, ο ενήλικας χάνει τον ενθουσιασμό για την εξερεύνηση του Εαυτού του, γιατί όπου και να κοιτάξει βλέπει ψυχαναγκασμό, τιμωρία και αποθάρρυνση…
Ναι, το ξέρω, είναι δύσκολο... Και αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς, μέσα σε ένα ασφυκτικό περιβάλλον, να βρει τον χαμένο του ενθουσιασμό...

Όμως νομίζω πως κάτι μπορεί να υπάρξει... Βλέπω την μητέρα μου, που, λέξη λέξη, ακούει πράγματα για αυτήν πρωτόγνωρα. Και νομίζω πως της βγαίνει μια μικρή, συγκαλυμμένη λαχτάρα να ακούσει περισσότερα... O:-)

Ίσως ένας καθρέφτης έξω από μας να μας δίνει την κινητήρια δύναμη να δούμε και να κάνουμε περισσότερα... @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Danielli »

@};- :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :cry: :cry: Βασούλα @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- @};- :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Η πίστη, η επιμονή, η υπομονή, η αφοσίωση είναι Ποιότητες που εντείνουν τον ενθουσιασμό και ανοίγουν χώρο μέσα στον ερευνητή να προσπαθήσει με μεγαλύτερο πάθος να αφοσιωθεί στην εσωτερική του έμπνευση…
Κι αναρωτιομουν τοσα χρονια γιατι εχανα τον ενθουσιασμο μου τοσο ευκολα..
Μα πως να μην τον χανω οσο οι Ποιοτητες μου ηταν θαμενες..
Πρωτο βημα ειναι να ανακαλυψεις οτι τις εχεις!Ηταν παντα εκει και σε περιμεναν και ναι ειναι δικες σου!!
Ο ενθουσιασμος σου δινει τοση ωθηση για ερευνα και εφαρμογη!! @};-
Υπάρχουν οι πνευματικές γέφυρες που κάνουν την σχέση με τον Εαυτό μας γενναιόδωρη. Το να πάρεις και να δώσεις με γενναιοδωρία, περιέχει αυτήν την αίσθηση ότι τίποτα ποτέ δεν θα σου λείψει και ότι όλες οι ανάγκες σου θα καλυφτούν με τον πιο ωφέλιμο τρόπο. Και αν η έρευνα προς τα μέσα αρχίζει με γενναιοψυχία προς τον Εαυτό σου, θα καταλήξει και με γενναιοδωρία προς τους άλλους.
@};- @};- @};- :x :x :x
Και έτσι συναισθηματικά δεν επιτρέπουμε στην πνευματικότητά μας να εκφραστεί, γιατί ο φόβος είναι μια δυνατή κατάσταση στο τεμαχισμένο μας Είναι , και ο θεός εκεί έξω μας την έχει φυλαγμένη…

Και ο Θεός μέσα μας?

Ούτε που περνάει από τον νου του ανθρώπου, ότι αυτός που του την έχει φυλαγμένη είναι μόνο το ψέμα που αναγκάστηκε να υπηρετήσει…Σταματά την αναζήτηση γιατί θεωρεί ότι ήταν να βρει, το βρήκε…ότι ήταν να υπηρετήσει, το υπηρέτησε πιστά…

Βρήκε όλους τους άλλους, χάνοντας τον Εαυτό του…
Υπηρέτησε τον θεό, χάνοντας την πνευματικότητά του…και την ανθρωπιά του, μαζί!

Δύο κομποσκοίνια σε τιμή ενός…
Κόμπο κόμπο να μετράμε τις αμαρτίες μας…τις συγνώμες μας…τις βολές μας…
τους ευχαριστημένους ή τους δυσαρεστημένους μαζί μας…
:cry: @};-
>>>Εξερευνάτε ένα πρόσωπο του ουρανού και της γης και εκείνον που βρίσκεται ενώπιον σας δεν τον έχετε αναγνωρίσει και την παρούσα στιγμή δεν ξέρετε να τον βιώσετε…>>>
:cry: @};-

Ευχαριστω για ολο σου το Λογο.. @};- @};- @};- :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- :cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αχ Βάσω... :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από AMALIA »

:cry: @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από eirini »

:-( @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Η πίστη, η επιμονή, η υπομονή, η αφοσίωση είναι Ποιότητες που εντείνουν τον ενθουσιασμό και ανοίγουν χώρο μέσα στον ερευνητή να προσπαθήσει με μεγαλύτερο πάθος να αφοσιωθεί στην εσωτερική του έμπνευση…

Αυτές οι Ποιότητες είναι οι φάροι στον Δρόμο μας…
Το να περάσουμε από τον δύσκολο δρόμο της αμφιβολίας, του φόβου, των ελλείψεων, της σκοτεινής πλευράς του εαυτού μας, παραμερίζοντας συνεχώς το σκοτάδι, τον πόνο και την οδύνη της ίδιας μας της ασυνείδητης δημιουργίας, είναι θέμα μιας βαθύτερης και ουσιώδους ανάγκης να βρεθούμε στην Θεότητα, να βρεθούμε στο κέντρο των πάντων, όλων των Συμπάντων, όλων των Διαστάσεων του Εαυτού μας.

Υπάρχουν οι πνευματικές γέφυρες που κάνουν την σχέση με τον Εαυτό μας γενναιόδωρη. Το να πάρεις και να δώσεις με γενναιοδωρία, περιέχει αυτήν την αίσθηση ότι τίποτα ποτέ δεν θα σου λείψει και ότι όλες οι ανάγκες σου θα καλυφτούν με τον πιο ωφέλιμο τρόπο. Και αν η έρευνα προς τα μέσα αρχίζει με γενναιοψυχία προς τον Εαυτό σου, θα καταλήξει και με γενναιοδωρία προς τους άλλους.

Το να μαθαίνεις από την αρχή να διαχειρίζεσαι τις ενέργειες σου, να μην τις δαπανάς άσκοπα, ούτε να γίνεσαι φειδωλός με την απορροή τους, είναι μια παρεμφερής κατάσταση του ενθουσιασμού, που έχει ένα παιδί, που ξεκινά να ερευνά τον κόσμο του, ακόμα κι αν αυτός απλώνεται μόνο μέχρι το κρεβατάκι του…
Βασουλα μου @};-

ποσο τον χρειαζομουν τον Λογο σου :) Σ' ευχαριστω @};- :x
μονο για σημερα ειμαι Ενα με τον Εαυτο μου @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΡΕΥΝΑ-ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ

Δημοσίευση από VasilisM »

Ενθουσιασμός, η κινητήρια δύναμη προς τον Εαυτό :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”