ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε όλη μας την Ζωή, εδώ στον Φυσικό Κόσμο αντιμετωπίζουμε διάφορες προκλήσεις. Σε άλλες τα καταφέρνουμε, σε άλλες όχι…
Τι πιο φυσιολογικό?

Όμως υπάρχει μέσα στον άνθρωπο μια ασφυχτική τάση να τα κάνει όλα τέλεια…Να προγραμματίζει και την παραμικρή λεπτομέρεια, να ελέγχει και την παραμικρή λεπτομέρεια, όλα είναι σχεδιασμένα τέλεια στο μυαλό του, γεμάτη άγχος η καρδιά του, για να πετύχει ένα τέλειο αποτέλεσμα, που μάλλον στο τέλος δεν χαίρεται…Υπάρχει μόνο μια μικρή ικανοποίηση, που αδειάζει μέχρι την επόμενη φορά…
Κάθε ημέρα, βάζει στόχους τελειότητας, με αλλεπάλληλες κρίσεις άγχους τελειότητας, έτσι ώστε οι προκλήσεις να φαίνονται σαν καθημερινή αναρρίχηση στην πιο ψηλή κορυφή των Ιμαλαΐων.
Η καθημερινή ζωή έγινε μια μεγάλη πρόκληση μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος, μια τεράστια αρένα πολέμου, όπου ο καθένας καλείται να πολεμήσει με το παρελθόν του και με την επόμενη μέρα, με οργανωμένο ένα ολόκληρο σχέδιο τελειότητας στο μυαλό του.

Πολλές φορές σκέφτομαι τι θα γινόταν αν μαγικά αφαιρούσαμε από το μυαλό μας κάθε δυνατότητα σκέψης τελειότητας και μέναμε στην Ζωή με την καθημερινή απλότητα της καρδιάς μας.

Όποιον ρώτησα, με κοίταξε έντρομος…Και πως θα είναι η ζωή χωρίς πρόγραμμα? Χωρίς έλεγχο για να πετύχεις το πιο τέλειο αποτέλεσμα…
Ε, το πέτυχες ποτέ αυτό το τέλειο αποτέλεσμα, ή είναι ο μοναδικός σου σκοπός κάποια φορά να το πετύχεις?

Ωραίο είναι να θέτουμε στόχους, αλλά μάλλον σ’ αυτό ξεχνάμε ότι αυτός που τους θέτει είμαστε εμείς για εμάς και στο τέλος αγωνιζόμαστε γι’ αυτούς τους στόχους, με σκοπό την θετική κρίση των άλλων…Σαν άλλοι να μας βάζουν στόχους για να τους αποδείξουμε την τελειότητά μας και εμείς πέφτουμε στην παγίδα της τελειομανίας…

Νομίζω ότι κανείς δεν ρώτησε τον Εαυτό του αν χρειάζεται αυτούς τους στόχους για τον ίδιο ή το κάνει γιατί έτσι πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να είναι τέλειος…

Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.

Συνήθως υπάρχει μέσα μας ένας τραγικός κριτής της τελειότητας…Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…

Και αυτό το μάθαμε καλά και από την εκπαίδευσή μας σαν παιδιά, και από την θρησκεία μας, μια χαρά...
Μήπως να ξαναρχίζαμε από την Αρχή?
Υπάρχουν ακόμα πολλά που δεν προλάβαμε να μάθουμε και κυρίως δεν προλάβαμε να χαρούμε με απλότητα…

Η τελειότητα μπορεί να περιμένει…όπως και ο παράδεισος της.
Προηγείται η Ζωή για να ζήσουμε σαν απλοί Άνθρωποι του Θεού και όχι απλά σαν άνθρωποι ενός θεού…

Όσο πιο τελειομανείς είμαστε, τόσο ατελής γίνεται ο Κόσμος του Θεού και της Καρδιάς μας, γιατί θρέφουμε τον κριτή και τον υποκριτή έξω και μέσα μας…

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Η τελειότητα μπορεί να περιμένει…όπως και ο παράδεισος της.
Προηγείται η Ζωή για να ζήσουμε σαν απλοί Άνθρωποι του Θεού και όχι απλά σαν άνθρωποι ενός θεού…

Όσο πιο τελειομανείς είμαστε, τόσο ατελής γίνεται ο Κόσμος του Θεού και της Καρδιάς μας, γιατί θρέφουμε τον κριτή και τον υποκριτή έξω και μέσα μας…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.
:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.
Vaso έγραψε: Όσο πιο τελειομανείς είμαστε, τόσο ατελής γίνεται ο Κόσμος του Θεού και της Καρδιάς μας, γιατί θρέφουμε τον κριτή και τον υποκριτή έξω και μέσα μας…
@};- @};- @};-
:x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.


:romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...
Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:Και αυτό το μάθαμε καλά και από την εκπαίδευσή μας σαν παιδιά, και από την θρησκεία μας, μια χαρά...
Μήπως να ξαναρχίζαμε από την Αρχή?
Υπάρχουν ακόμα πολλά που δεν προλάβαμε να μάθουμε και κυρίως δεν προλάβαμε να χαρούμε με απλότητα…

Η τελειότητα μπορεί να περιμένει…όπως και ο παράδεισος της.
Προηγείται η Ζωή για να ζήσουμε σαν απλοί Άνθρωποι του Θεού και όχι απλά σαν άνθρωποι ενός θεού…
Πόση Αλήθεια στο Λόγο σου!! @};-
Από τότε που με θυμάμαι αυτό γινόταν, προσπάθεια να ελέγξω τα πάντα με στόχο συγκεκριμένο αποτέλεσμα και συνεχές άγχος, γι΄αυτή τη "θετική κρίση των άλλων" που αναφέρεις... Πουθενά τα Θέλω μου...
Τώρα επιλέγω την πρόκληση του να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις.
Δύσκολος ο αποπρογραμματισμός, δε λέω...
Αλλά έχουμε ήδη ξαναρχίσει από την Αρχή! :x :x >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εμενα με θυμαμαι παρα πολλες φορες να ειμαι μπροστα σε διληματα πραγμα που απεχθανομαι και να σκευτομαι ποια επιλογη θα ειναι ποιο τελεια..
Σκευτομουνα απο την αρχη την εκβαση του αποτελεσματος και οχι το να ζησω την οποια εμπειρια ηταν αυτη ακομα και αν δεν ηταν η καλυτερη.
Ενα σωρο κουραστικα σεναρια μεσα μου,αν κανω αυτο πιθανον να εχω αυτο αλλα θα ειναι καλυτερο απο το αν διαλεγα το αλλο να κανω?
Βεβαια μπορει να φταιει και το ζωδιο του ζυγου(να ριξω καπου την ευθυνη) :whistle:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ναι Τασούλη είδαμε και το ζώδιο του Υδροχόου :lol:
Ημουν πάντα άνθρωπος χωρίς πρόγραμμα αλλά με προγραμματισμό...Οξύμωρο!Οταν εβαζα κάτι στο μυαλό μου έπρεπε να γινει ακριβως όπως το είχα φανταστεί,αλλιώς θύμωνα και ξενέρωνα. Τελικα όμως το να περιμένεις να σου πουν τα λόγια που εσύ έχεις φανταστεί ή να γίνουν τα πράγματα ακριβως όπως τα ειχες κατα νου χαλάει και τη μαγεία της έκπληξης...
Μαθαίνω σιγά σιγά :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Οταν εβαζα κάτι στο μυαλό μου έπρεπε να γινει ακριβως όπως το είχα φανταστεί,αλλιώς θύμωνα και ξενέρωνα.
Ενα πραμα ιδιο θα λεγα.. :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συνήθως υπάρχει μέσα μας ένας τραγικός κριτής της τελειότητας…Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…
@};- @};- @};-

Είναι για γέλια και για κλάματα .... σπουδαία συνειδητοποίηση για μένα αυτό... εγώ ο κριτής... εγώ κι ο υποκριτής

Βασούλα μου :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.
τι είπες τώρα.... πρόκληση να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις?? Υπέροχο.. @};- :x με εξαίρεση τα σενάρια που έκανα και ενίοτε συνεχίζω και την τάση ελέγχου για όλα δεν θα έλεγα οτι υπήρξα ωστόσο ποτέ τελειομανής.. τώρα που το σκέφτομαι πια είναι η διαφορά τους Βασούλα? :-?? :-??
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

^tasoulis^ έγραψε:Βεβαια μπορει να φταιει και το ζωδιο του ζυγου(να ριξω καπου την ευθυνη)
\

ναι διάνα επεσες!! το ζώδιο φταίει!!!!οχι επειδή σε εμαθαν ετσι. οχι μια ζωη το τι θα πουν οι αλλοι, πώς θα φαίνεσαι στους άλλους και πώς θα ικανοποιήσουμε τους αλλους. Ακόμα και ταξίδια που έκανα, που τα λατρεύω, ελεγα: μα γιατι οι άλλοι όταν πανε ταξίδια περνανε πιο καλα απο μενα? τι μου λείπει??
Μήπως δεν εμαθα ποτε να κοιταω τον εαυτο μου?? ασε, ακραια η κατάστασή μου..
Volvere έγραψε:Τελικα όμως το να περιμένεις να σου πουν τα λόγια που εσύ έχεις φανταστεί ή να γίνουν τα πράγματα ακριβως όπως τα ειχες κατα νου χαλάει και τη μαγεία της έκπληξης...
Εγώ δε θυμαμαι να ειχα παρει ποτέ επιβράβευση για κατι. κι εκει σκατά!!!!! :)) :))
Vaso έγραψε: Η τελειότητα μπορεί να περιμένει…όπως και ο παράδεισος της.
Προηγείται η Ζωή για να ζήσουμε σαν απλοί Άνθρωποι του Θεού και όχι απλά σαν άνθρωποι ενός θεού…

Όσο πιο τελειομανείς είμαστε, τόσο ατελής γίνεται ο Κόσμος του Θεού και της Καρδιάς μας, γιατί θρέφουμε τον κριτή και τον υποκριτή έξω και μέσα μας…
Μένω εδώ..... :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ναι διάνα επεσες!! το ζώδιο φταίει!!!!οχι επειδή σε εμαθαν ετσι. οχι μια ζωη το τι θα πουν οι αλλοι
Μα γιατι το λες αυτο :whistle: :-D :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

τωρα που το λες, το ειπε και η Πατέρα το πρωι..... κριμα τασούλη μου, πολυ λυπάμαι για το ζώδιο σου. μακαρι να ήσουν σαν όλους τους αλλους φυσιολογικούς ανθρώπους.... :-b
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”