ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Επειδή, ποιος είναι τέλειος;

Πριν λίγες μέρες έγινε μια δράση στη Ζυρίχη, και ο Alain Gsponer βιντεοσκόπησε τη διαδικασία, φτιάχνοντας κάτι πρωτότυπο αλλά κυρίως δυνατό.



Πηγή: http://www.lifo.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

και κυρίως μάλλον το εντόπισα και αυτό σήμερα αφορμή να ξαναδιαβάσω το κείμενο :)) :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

το είδα και εγώ στο φβ, αυτό το βίντεο, αλλά για κάποιον λόγο αντιδρούσε το μέσα μου να το βάλω εδώ...

:-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:)) ναι σου λέω! τελικά για να διαβάσω το κείμενο πήγαινα τέλος :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Φωτεινάκι >:d< κι εγώ ήθελα να ξαναδιαβάσω το κείμενο, σήμερα ειδικά! :) :x @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- κι εμενα μου χρειαζοταν να ξαναδιαβασω το κειμενο τελικά O:-) :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

O:-) O:-)
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Τι θέμα κι αυτό!!!
Τι να πρωτοπαραθέσω δεν ξέρω!!!
Όλη μου η ζωή ένα πρόγραμμα! Ένας έλεγχος!
Ξέρετε τι ξύλο έχω φάει σαν παιδάκι από τον παππού μου στο βωμό του "ότι κάνεις να το κάνεις τέλειο! ...Αλλιώς να μην το κάνεις καθόλου!" Ξύλο όμως, όχι αστεία...!
Και να που τώρα είμαι ένας άνθρωπος με τόσα μα τόσα πολλά κουτάκια!!! Είχα τόσο προγραμματισμό στη ζωή μου και δυστυχώς ακόμα να ξεφύγω από αυτόν! Θα φταίει λιγάκι και το ζώδιο μου, δε μπορεί (παρθένος γαρ - να τα λέμε και αυτά!) :))
Η ουσία είναι πως μια ζωή πάλευα για την αποδοχή των άλλων και φυσικά να διατηρήσω την εικόνα του τελειομανή! Και φυσικά ποτέ να μην ικανοποιούμαι και πάντα να στοχεύω σε κάτι άλλο, που θα το έκανα ακόμα πιο τέλειο από το τέλειο!!! Αρρώστια! Και αν κάτι δε γίνει τέλειο, τα βάζω και με τον εαυτό μου και ξενερώνω.
Όμως τα πράγματα σίγουρα πρέπει να είναι πιο απλά!!! Δε μπορεί να είναι αυτό "ζωή"! Μια ζωή ένα άγχος και ένα τρέξιμο να τρέξω να προλάβω... Μια ζωή τρέχω... Ακόμα και τώρα! Ξυπνάω το πρωί και τρέχω να προλάβω να κάνω πρωινό, να πάω γυμναστήριο, να γυρίσω να κάνω ντουζ, να κάνω καμια δουλειά εντός ή εκτός σπίτιου, να γυρίσω να κάνω κάτι πρόχειρο να φάω, να μπω στο φόρουμ, να μπω στο φαισμπουκ, να μιλήσω στο skype, να φύγω για τη δουλειά... Και φυσικά όλα όσα προανέφερα να τα κάνω όπως τα έχω στο μυαλό μου!!!
Με όλο αυτό σε καθημερινή βάση πως μπορεί ένας άνθρωπος να είναι ευτυχισμένος;
L-) Με ποιο τρόπο απαλάσεται κανείς από όλο αυτό;;;

...και το σχετικό λαλα:



@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

Ολα αυτα που αναφερεις Μανο μου εκανα κι εγω και μπορει και αλλα τοσα..
Επειδη μου επεφτε πολυ βαρυ στη πλατη μου αρχισα να βαζω προτεραιοτητες στο τι Αληθινα Θελω,ασχετα με το τι χρειαζεται να κανω για την επιβιωση μου..
Στο Αληθινο Θελω μου παρατηρησα σιγα σιγα οτι δεν ηταν πχ τα ασιδερωτα ρουχα που μεσα σ'ολα εσπευδα να σιδερωσω γιατι με ενοχλουσαν στο οπτικο μου πεδιο η' το αστρωτο κρεβατι και δεν τελειωνει η λιστα..Θα το κανω οταν ειναι πραγματικα απαραιτητο!
Αρχικα το εκανα σαν ασκηση και προς εκπληξη μου ειδα οτι ανακουφιζομουν απο τα περιττα.αρχισα να κανω τη ζωη μου απλη..Και συνεχιζοντας το βλεπω πως πλεον αφηνομαι στη ροη της ημερας ασχετα με το τι εχω προγραμματισει που μπορει να γυρισει ολο αναποδα αλλα τελικα να ειναι τοσο πιο βολικο για μενα γιατι εχω ισχυροποιησει το Θελω μου πολυ συνειδητα οσον αφορα αυτο που πραγματικα με ευχαριστει!
Μετα απ'ολο αυτο συνειδητοποιησα πως η ζωη δεν ειναι μονο δουλεια,αλλα και Χαρα και διασκεδαση και ανεμελια..και το σημαντικοτερο..μπορεις να τα κανεις ολα! :x O:-) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνος έγραψε:
Με όλο αυτό σε καθημερινή βάση πως μπορεί ένας άνθρωπος να είναι ευτυχισμένος;
L-) Με ποιο τρόπο απαλάσεται κανείς από όλο αυτό;;;

Μάνο δεν έχει να κάνει η ρουτίνα με την εργασία, ούτε με κάποιες καθημερινές ασχολίες,
έχει να κάνει με την ματαιότητα και την εσωτερική "βαρεμάρα",
έχει να κάνει και μόνο με το πόσο έχεις μέσα σου αποκαταστήσει, εμφυσήσει να το πω
την Χαρά της Ύπαρξης σου κάθε στιγμή, ώστε ακόμα και αν μια μέρα "φαίνεται" ίδια
να μην είναι μέσα σου έτσι γιατί την απολαμβάνεις συνειδητά και όλο έχεις εκπλήξεις για Εσένα :)
και λέει η Ρωρ δεν θυμάμαι ακριβώς πως, καμία μέρα δεν είναι ίδια...(θα το βρω και θα στο βάλω)

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

Όμως ο έλεγχος έχει σκοπό την τελειότητα και τον καθησυχασμό΄του κριτή...Ότι κάνεις με έλεγχο, το κάνεις μόνο΄για τους άλλους και για κανέναν άλλον, Μπεττούλα...Αν σκεφτείς όμως ότι τους άλλους τους έχεις μέσα σου, τότε ότι κάνεις το κάνεις για να τους ησυχάσεις πρώτα μέσα σου...
Όταν λοιπόν εκτίθεσαι, θέλεις να είσαι τέλεια...Ο έλεγχος αυτό πάει να ελέγξει, την ατέλεια, οπότε χωρίς να το πάρεις καν είδηση γίνεσαι τελειομανής...Η αίσθηση ότι θα σε κρίνουν δημιουργεί τον έλεγχο, αλλά στην ουσία και κανείς να μην είναι που θα σε κρίνει, ο κριτής είναι μέσα σου...Έτσι ή σε ενθαρρύνει να γίνεις τελειομανής ή σε απογοητεύει ότι ό,τι και να κάνεις δεν θα τα καταφέρεις να είσαι τέλειος...Υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση, να υποκριθείς τον τέλειο και είναι η πιο συχνή μεταξύ των ανθρώπων...

Ελέγχεις τα πάντα, αλλά ποτέ δεν βάζεις την λογικη σου, να δεις αν τελικά τα έχεις καταφέρει ποτέ να είσαι ευτυχισμένος...
:scared-eek: :sad-roulette: :sci-fi-robot:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

ARTYADIS έγραψε:Παράθεση:
Άλλωστε δεν είναι και εύκολο να νιώθεις καλά με το να είσαι ατελής στην εικόνα σου.


Κι όμως.. όπως έχει πει μια Ψυχή.. η μεγαλύτερη τελειότητα είναι να εκτίθεσαι στην ατέλειά σου!

Αλλά πουυυυύ να το καταλάβουν αυτό οι άνθρωποι..
:x :x :x

Μανο, Ελενίτσα, Φωτεινούλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”