Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μεταφέρω εδώ από τα κοινωνικά, γιατί το Σύνδρομο της λύπησης του καταπιεστή, αφορά κομμάτια της αυτογωσίας μας...
Κοινωνικά μας αφορά αυτό το άρθρο ή μπορεί και να μην μας αφορά...
Ανθρώπινα όμως μας αφορά όλους...




@};-



θα μπορούσα να γίνω μόνο για μια εβδομάδα ο Σούπερμαν?

έστω για μια μέρα?

έστω για δύο λεπτά?

θα μπορούσα Θεέ μου?

ή μήπως είμαι?

ή μήπως είμαστε ο καθένας μας?

μήπως βρε?

λέω μήπως?

Το θέμα δεν είναι τι μπορείς να φαντάζεσαι ότι μπορείς, αλλά τι μπορείς να Πιστεύεις πως ΘΕΛΕΙΣ...


………………………………………………………………………………………….


<<<Μαρτυρία: “Αν θέλουν ας ξανανέβουν τώρα στο βουνό...”

Η μαρτυρία ειναι της Ράνιας Βερβερίδου, 62 χρόνων, τραυματία στις Σκουριές

Ποτέ στη ζωή μου δεν περίμενα ότι θα γνώριζα από πρώτο χέρι αυτό που ο κόσμος λέει αστυνομική βία... Εμείς, εδώ στη Χαλκιδική, είμαστε απλοί άνθρωποι. Μέχρι πρόσφατα ζούσαμε ήσυχα στον τόπο μας και δεν είχαμε εμπειρίες από διαδηλώσεις και ΜΑΤ. Ξαφνικά κάποιοι υψηλά ιστάμενοι αποφάσισαν να καταστρέψουν τον τόπο μας, “φυτεύοντας” μέσα στο όμορφο δάσος μας, στις Σκουριές, ένα ανοιχτό μεταλλείο χρυσού... Αντιδράσαμε από την πρώτη στιγμή και εξ αρχής οι κυβερνώντες έφεραν τα ΜΑΤ για να μας τρομοκρατήσουν. Το “μακελειό” όμως που έγινε τον περασμένο Οκτώβριο δεν το χωρά μέχρι και σήμερα ο νους μου.

Ήταν η πρώτη φορά που οι αστυνομικές δυνάμεις μας άφησαν να προχωρήσουμε για ώρα μέσα στο βουνό, χωρίς να μας σταματήσουν. Μας έφραξαν τον δρόμο λίγο πριν από την περιοχή που έχουν χαρίσει στην καναδική εταιρεία... Οι γυναίκες που συμμετείχαμε στην κινητοποίηση αποφασίσαμε να κάνουμε καθιστική διαμαρτυρία. Σε όλη τη διάρκεια της πεζοπορίας στο δάσος ένιωθες να επικρατεί μια ύποπτη ηρεμία... Ήταν αργά το απόγευμα όταν ξέσπασε η άγρια επίθεση των ΜΑΤ. Χωρίς να προκληθούν από εμάς, όρμησαν με τέτοιο μένος, που σου έδιναν την αίσθηση ότι δεν τους νοιάζει αν αφήσουν πίσω τους νεκρούς. Ήταν σαν υπνωτισμένοι...

Άρχισαν να πετάνε κατά πάνω μας δακρυγόνα και συνέχιζαν να χτυπάνε την ώρα που προσπαθούσαμε να απεγκλωβιστούμε από το σημείο και να γυρίσουμε στο χωριό. Έριχναν τα χημικά πάνω στα κεφάλια, στις πλάτες μας και, όπως είναι φυσικό, επικράτησε πανικός. Κάποια στιγμή εγώ και ο σύζυγός μου μπήκαμε στο αυτοκίνητό μας και περιμέναμε να μπει μια 74χρονη γυναίκα που είχε ανέβει μαζί μας στο βουνό. Ξαφνικά έρχεται ένας τύπος σαν “ρομπότ” και χτυπάει το τζάμι του παραθύρου μας. Πριν προλάβω να αντιδράσω άνοιξε την πόρτα, με άρπαξε από τα ρούχα και άρχισε να μου φωνάζει απειλητικά “στα γόνατα, στα γόνατα”.

Έπεσα στα γόνατα, όπως μου ζήτησε, και τότε με πλησίασε και πάτησε δυνατά με τη μπότα του τον αχίλλειο τένοντά μου, με αποτέλεσμα να μου προκαλέσει έναν αφόρητο πόνο. Άρχισα να τσιρίζω. Σφάδαζα και κανείς δεν μου έδινε σημασία. Όσοι από αυτούς περνούσαν από μπροστά μου μού φώναζαν “σκάσε” και όσο συνέχιζα να σφαδάζω συνέχιζαν να μου επιτίθενται λεκτικά. Τον άνδρα μου, που προσπάθησε να με βοηθήσει, τον χτύπησαν άγρια και αυτόν, ενώ όση ώρα μας κρατούσαν καθισμένους στα γόνατα οι άνδρες των ΜΑΤ χαριεντίζονταν μεταξύ τους.

Κάποια στιγμή δύο από αυτούς πέρασαν από μπροστά μου, σέρνοντας ημιλιπόθυμο έναν ηλικιωμένο άνδρα, και σχολίαζαν γελώντας “Αν θέλουν ας ξανανέβουν τώρα στο βουνό...”. Αν αυτό είναι προστασία του πολίτη, τι να πω... Μέχρι σήμερα το πόδι μου έχει πρόβλημα, διότι προκλήθηκε μεγάλη ζημιά στο νεύρο.

Αυτή η δολοφονική συμπεριφορά της αστυνομίας, αντί να με τρομοκρατήσει, με πείσμωσε ακόμη περισσότερο. Νιώθω ότι με έχει προδώσει η ίδια μου η πατρίδα. Με μπαταρισμένο το πόδι πήγα σε όλες τις άλλες διαδηλώσεις που έγιναν. Τόσο εγώ όσο και χιλιάδες άλλοι κάτοικοι της περιοχής είμαστε πιο αποφασισμένοι από ποτέ να παλέψουμε μέχρι τέλους ενάντια στα μεταλλεία χρυσού. Δεν θα επιτρέψουμε να καταστρέψουν τον τόπο μας και τις ζωές μας. >>>

http://www.alterthess.gr/content/martyr" onclick="window.open(this.href);return false; ... o%E2%80%9D


-------------------------------------------------------



Αιώνιοι Στόχοι που καίγονται μέσα στο Σύνδρομο της λύπησης του απαγωγέα…
Τελικά χάσαμε την Δύναμή μας, για να μην γίνουμε «κακοί» άνθρωποι, με αποτέλεσμα να συνδράμουμε τον βασανιστή μας με εντολή του βασανιστή μας…

Αιώνιοι στόχοι αδυναμίας, που έφεραν την ανθρωπότητα στο σημείο να επαναστατήσει ενάντια στον καταπιεστή και να τον περιθάλψει μετά μέσα στην ίδια της την ιδεολογία…

Πάντα όμως ο βασανιστής θα είναι και στις δύο μεριές ενός πολέμου, αφού δεν μπορούμε να διακρίνουμε ότι ζει πρώτα μέσα στην αυτό-λύπησή μας…

Αυτός που ελπίζει για ειρήνη, είναι ο ίδιος ακριβώς με αυτόν που πολεμάει χωρίς έλεος, γιατί έχει αφήσει τους Νόμους του Θεού, στο έλεος του ανθρώπου…

Οι εσωτερικές συγκρούσεις είναι ακριβώς ίδιες με τις εξωτερικές, με την διαφορά ότι έξω υπάρχουν τα ΜΑΤ, που εμείς πληρώνουμε για να έχουν την Δύναμη, αντί για εμάς…

Η προστασία, σε όποιον τομέα κι αν προκύπτει, πάντα μα πάντα πληρώνεται…
Και φυσικά ξεπληρώνεται…

Αυτές είναι αιώνιες αλήθειες από την ιστορία της ανθρωπότητας, μέχρι τώρα…
Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…



Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από eirini »

:-( :-( :-(

εεε ρε :violence-rocket: :violence-rocket: που τους χρειάζεται...
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:-(
Το θέμα δεν είναι τι μπορείς να φαντάζεσαι ότι μπορείς, αλλά τι μπορείς να Πιστεύεις πως ΘΕΛΕΙΣ...
:x :x :x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Η προστασία, σε όποιον τομέα κι αν προκύπτει, πάντα μα πάντα πληρώνεται…
Και φυσικά ξεπληρώνεται…
@};-
Για προστασία πληρώνουμε τα ΜΑΤ, "πληρώνουμε" τους γονείς, αλλά και όταν είναι να "προστατέψουμε" αυτό το ευαίσθητο κομμάτι μέσα μας πάλι πληρώνουμε, με το μεγαλύτερο ίσως κόστος, φιμώνοντας τα συναισθήματά μας...
Και όλα ξεπληρώνονται... @};- @};- . Πότε θα μάθουμε ότι η προστασία πηγάζει από μέσα μας...
Πολύ όμορφο κείμενο!
:x
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Emmaki »

:cry:

Κατι μ@@@@@@να παιδακια που με ενα οπλο στο χερι παιρνουν με μεγαλη χαρα ρολο εξουσιαστη....και τον τιμουν παναθεμα τους!!!!Καλα κανω εγω και βριζω καποιους απο δαυτους...... X(
Το θέμα δεν είναι τι μπορείς να φαντάζεσαι ότι μπορείς, αλλά τι μπορείς να Πιστεύεις πως ΘΕΛΕΙΣ...
@};- @};- @};- :x >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…
@};- @};- @};- :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αιώνιοι Στόχοι που καίγονται μέσα στο Σύνδρομο της λύπησης του απαγωγέα…
Τελικά χάσαμε την Δύναμή μας, για να μην γίνουμε «κακοί» άνθρωποι, με αποτέλεσμα να συνδράμουμε τον βασανιστή μας με εντολή του βασανιστή μας…
Γ... τα :cry: @};- (έξυσες μεγάλη πληγή :cry: :cry: :cry:)

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τελικά χάσαμε την Δύναμή μας, για να μην γίνουμε «κακοί» άνθρωποι,
ναι.... έτσι έγινε... @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…
:-( :-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΗΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Αυτές είναι αιώνιες αλήθειες από την ιστορία της ανθρωπότητας, μέχρι τώρα…
Πάντα θα υπάρχει ο δυνατός και ο αδύνατος, όσο εμείς πληρώνουμε την αδυναμία μας να είμαστε Άνθρωποι…

@};- @};- @};- :cry:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”