ΚΡΙΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Να παρατηρούμε τα «τραύματα» που μας έδωσαν πίσω την Δύναμή μας και το Θάρρος μας και όχι πόσα έχουν «επουλωθεί», γιατί τότε θα αναγκαζόμαστε διαρκώς να συγκρινόμαστε…
Αυτό δεν το καταλαβαίνω... Εννοείς για τραύματα που έχουν απλά καλυφθεί και όχι επουλωθεί?
Γιατί δεν βρίσκω λόγο να αναγκάζεται κανείς σε διαρκή σύγκριση, αν παρατηρεί κανείς τι έχει θεραπεύσει.
όχι δεν μιλάω για κάλυψη...Μιλάω για επούλωση...

να μην σου πω όμως εγώ Σοφάκι μου...
καλυτερα να το παρατηρεί κανείς μέσα στην Ζωή του, για να αντιληφθεί σε τι θα οδηγηθεί, όταν βρει κάποιον που δεν έχει θεραπεύσει τα τραύματά του και ο ίδιος δεν είναι αρκετά ακέραιος (συνειδητός) στις Ποιότητες που του έφεραν τα τραύματα και η διαδικασία της Θεραπείας τους...

Οι επουλώσεις σε κάνουν και ξεχνάς πολύ εύκολα...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όλο το κείμενο είναι ένας βαθύς διαλογισμός.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ένας διαλογισμός επάνω στο τι είναι τελειότητα, αναξιότητα, θυσία,γνώση, σοφία.
Κάθε φράση διευρύνει την σκέψη και ανοίγει την καρδιά γκρεμίζοντας τα οδοφράγματα και τις νοητικές αγκυλώσεις που σου δείχνουν μόνο την δυαδικότητα.Τέλειο/Ατελές
Όταν απασφαλίσεις τις κλειδαριές τότε η επιφάνεια έχει αποκτήσει μια άλλη διάσταση το ΒΑΘΟΣ και η οπτική εναρμονίζεται με την Θεικότητα......

Βασούλα,
:* :* :* :*
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:
Όταν μπορέσουμε να νιώσουμε ασφαλείς μέσα στον Εαυτό μας, ανεξάρτητοι από τους άλλους, τότε μπορούμε να νιώσουμε Πίστη και Εμπιστοσύνη για τον Θεό, σαν αιώνιοι Αγαπημένοι του, γνωρίζοντας ότι δεν αγαπάει κανέναν λιγότερο ή περισσότερο, δεν φροντίζει κανέναν λιγότερο ή περισσότερο, δεν διακρίνει καλούς και κακούς, ατελείς και τέλειους, ηθικούς και ανήθικους, αλλά είναι η Ουσία όλων των πραγμάτων, των Όντων, των συμβάντων, των Συμπάντων, των Κόσμων...
και αν φαίνεται κριτής, είναι γιατί εμείς «κουβαλάμε» την κρίση μέσα στην άγνοιά μας για το Ποιοι Είμαστε, έχοντας γεμίσει το κεφάλι μας με θεούς, ενώ συγχρόνως έχουμε αδειάσει την καρδιά μας από την αρχέγονη Σοφία της…

Ας μην ξεχνάμε, ότι είμαστε όλοι Άνθρωποι που εργάζονται στον Δρόμο της μαθητείας τους…Και όσες φορές πέσουμε, άλλες τόσες θα σηκωθούμε…γιατί αυτό σημαίνει «μαθητεία»…

Κανείς δεν είναι καλύτερος ή υποδεέστερος από τον άλλον, ακόμα και αν είναι λίγο πιο μπροστά στον Δρόμο του…

Να παρατηρούμε τα «τραύματα» που μας έδωσαν πίσω την Δύναμή μας και το Θάρρος μας και όχι πόσα έχουν «επουλωθεί», γιατί τότε θα αναγκαζόμαστε διαρκώς να συγκρινόμαστε…

Η αυτάρκειά μας απαιτεί την «θυσία» του να μην μας ενδιαφέρει ποιόν «δυσαρεστούμε» με αυτήν...Κανείς, όμως, δεν θα μπερδέψει την αυτάρκεια, από την δήθεν σιγουριά που προκαλεί η άγνοια, όταν κανείς δεν γνωρίζει τις ελλείψεις του…

Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει ένας Μαθητής να διακρίνει είναι τα επίπεδα αλαζονείας σε σχέση με την ταπεινότητα του…
@};- @};- @};- O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Οι επουλώσεις σε κάνουν και ξεχνάς πολύ εύκολα...
Χμμ, ίσως τότε να μην το αντιλαμβάνομαι αυτό ως κάτι διαφορετικό.... Γιατί, σε ότι δικό μου τραύμα ήρθε θεραπεία, δεν ήταν ποτέ κάτι που δεν μου έδωσαν πίσω θαμμένες ποιότητες του Εαυτού μου.

Και δεν θα έλεγα πως αυτές ήταν οι αιτίες που με έκαναν να ξεχάσω ή να συνεχίσω να συγκρίνομαι, αλλά άλλες πληγές που ακόμα δεν έχω θεραπεύσει... Συνήθως ούτε καν εντοπίσει...

Για μένα, το να ξεχάσω πως ήμουν επειδή κάτι θεραπεύτικε, δεν ισχύει. Ισχύει το να ξεχάσω (ή καλύτερα, να ξεχαστώ) επειδή επαναπαύτηκα, γιατί φοβόμουν πως δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο. Ή γιατί είχα προσδοκίες οι άλλοι να με καταλάβουν καλύτερα, χωρίς να χρειαστεί να κάνω εγώ το ίδιο. Ή κάτι τέτοιο γενικά.

Βασικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να μην είσαι συνειδητός στο τι ήταν αυτό που σου έφερε Θεραπεία. Αν δεν είσαι, τότε εγώ αντιλαμβάνομαι μια κατάσταση που υπολείπεται Θεραπείας (και θα το ονόμαζα κάλυψη δηλαδή). @};- @};- :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

'Iσως, Σοφάκι μου, γιατί τα τραύματα τα κοιτάς ποσοτικά...Έχω 10 και θεράπευσα τα 7 πχ.

δεν πάει έτσι όμως...Το τραύμα μπορεί να θεραπεύτηκε αλλά να έχει 500 ρίζες μέσα σου, που σε κάνουν ακόμα μη συνειδητή...Το ίδιο τραύμα μπορεί να έχει 100 επουλώσεις...



Αν νιώθεις ότι κάποιοι "κύλοι" έκλεισαν με αδιαμφίσβητες Ποιότητες και μπορείς να νιώσεις τον άλλον στην μαυρίλα του, χωρίς να του πεις τι να κάνει, τότε παράλειψε αυτήν την πρόταση από΄το κείμενο...Δεν σε αφορά ίσως...



>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:δεν πάει έτσι όμως...Το τραύμα μπορεί να θεραπεύτηκε αλλά να έχει 500 ρίζες μέσα σου, που σε κάνουν ακόμα μη συνειδητή...Το ίδιο τραύμα μπορεί να έχει 100 επουλώσεις...
Μμμ, κατάλαβα τι εννοείς.
Vaso έγραψε:Αν νιώθεις ότι κάποιοι "κύλοι" έκλεισαν με αδιαμφίσβητες Ποιότητες και μπορείς να νιώσεις τον άλλον στην μαυρίλα του, χωρίς να του πεις τι να κάνει, τότε παράλειψε αυτήν την πρόταση από΄το κείμενο..
Δεν ξέρω αν θα έλεγα με Ποιότητες, θα έλεγα όμως πως κάποια κομμάτια, κατά την Θεραπεία μου, μπήκαν σε μένα σαν Αλήθειες. Ίσως θα μπορούσα να τις εκφράσω και ως Ποιότητες, στο να νιώσω τον άλλο μέσα από μένα.

Για παράδειγμα, βλέποντας πόσο πρόδιδα τον Εαυτό μου, για χάρη ενός εγωισμού, που προήλθε από φόβο, δεν θα μπορούσα ποτέ να αντιμετωπίσω έναν εγωιστή με τον ίδιο τρόπο, όπως πριν. :x Η δική μου οπτική είχε αλλάξει για πάντα. @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν πάει έτσι όμως...Το τραύμα μπορεί να θεραπεύτηκε αλλά να έχει 500 ρίζες μέσα σου, που σε κάνουν ακόμα μη συνειδητή...Το ίδιο τραύμα μπορεί να έχει 100 επουλώσεις...
ετσι ακριβως!!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

Τι σημαίνει τελειότητα? Αν ο καθένας το σκεφτεί λίγο βαθύτερα, θα αντιληφθεί ότι δεν υπάρχει τελειότερος Άνθρωπος, από αυτόν που μπορεί να εκτεθεί με Πίστη και Εμπιστοσύνη, ακόμα και στην ατέλεια του…
Γιατί αυτός γνωρίζει ποιος Είναι και γνωρίζει επίσης ότι κανένας άνθρωπος στον κόσμο, δεν τον γνωρίζει καλύτερα, απ’ ότι γνωρίζει αυτός τον Εαυτό του.

Τα επίπεδα αυτό-εκτίμησης δεν ανεβαίνουν γιατί οι άλλοι μας θεωρούν τέλειους, αλλά γιατί εμείς νιώθουμε Πίστη, Εμπιστοσύνη και ασφάλεια μέσα στον Εαυτό μας.
@};- @};- @};- :x :x :x
Η Πίστη και η Εμπιστοσύνη μας δεν αφορά τον Θεό, αλλά τον Εαυτό μας…
Η αυτό-εκτίμηση και η αυτό-αγάπη δεν αφορά στο πόσο αγαπητοί γινόμαστε, πόσο απαραίτητοι στους άλλους, πόσο μας θαυμάζουν…
Έχει να κάνει με την κατάσταση Αγάπης που βιώνουμε, συνειδητά, μέσα στον Εαυτό μας…
Και αυτή κατακτιέται με επίπεδα…
Παρατηρω οτι οσο ζωντανευσει η αυτο εκτιμηση και η αυτο αγαπη,τοσο λιγοτερο αγαπητη και απαραιτητη γινομαι, στους καταλληλους ανθρωπους που οφειλα να αποκοπω για να βρω ακριβως αυτο
τον Αληθινο Εαυτο μου! :romance-heartbeating:

Η αυτάρκειά μας απαιτεί την «θυσία» του να μην μας ενδιαφέρει ποιόν «δυσαρεστούμε» με αυτήν...Κανείς, όμως, δεν θα μπερδέψει την αυτάρκεια, από την δήθεν σιγουριά που προκαλεί η άγνοια, όταν κανείς δεν γνωρίζει τις ελλείψεις του…

Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει ένας Μαθητής να διακρίνει είναι τα επίπεδα αλαζονείας σε σχέση με την ταπεινότητα του


@};- @};- @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Η αυτάρκειά μας απαιτεί την «θυσία» του να μην μας ενδιαφέρει ποιόν «δυσαρεστούμε» με αυτήν...Κανείς, όμως, δεν θα μπερδέψει την αυτάρκεια, από την δήθεν σιγουριά που προκαλεί η άγνοια, όταν κανείς δεν γνωρίζει τις ελλείψεις του…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

:x :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Να γίνουμε οικειοθελώς και με Συνείδηση «Μαθητές», σε ένα «Σχολείο» που μας εξελίσσει, μειώνοντας το θεατρικό δράμα της ζωής και τα επίπεδα οδύνης του. Έρχεται η Στιγμή, που κάθε ρόλος και κάθε απαίτηση γίνονται Μία Κατεύθυνση, προσανατολισμένη στην Εσωτερική Αλήθεια της Ανθρώπινης Ύπαρξης…
Δρόμος του «Μαθητή» είναι γεμάτος μαργαριτάρια Σοφίας και Αγάπης...

Το πόσο άξιοι ή ανάξιοι είμαστε για τον Θεό, μεταφράζεται σε ελλιπή Εμπιστοσύνη και Πίστη στον Εαυτό μας.

Ο αλαζονικός μιμείται τον τέλειο…Προσπαθεί διαρκώς να διατηρήσει την άποψη αυτή της τελειότητας του σε όλους όσους συναναστρέφεται…
Θυμώνει με όσους δεν συμμερίζονται την άποψή του αυτή για τον εαυτό του και τον διακατέχει ένα μόνιμο άγχος να αποδείξει…
Γίνεται επιθετικός για όποιον του αμφισβητήσει την τελειότητα που κουβαλάει…
Η ανασφάλειά του και η ελλιπής γνώση του για τον αληθινό του Εαυτό, τον κάνει να εντείνει τις προσπάθειές του να φανεί « περισσότερος» από τους άλλους…



Να παρατηρούμε τα «τραύματα» που μας έδωσαν πίσω την Δύναμή μας και το Θάρρος μας και όχι πόσα έχουν «επουλωθεί», γιατί τότε θα αναγκαζόμαστε διαρκώς να συγκρινόμαστε…

Η αυτάρκειά μας απαιτεί την «θυσία» του να μην μας ενδιαφέρει ποιόν «δυσαρεστούμε» με αυτήν...Κανείς, όμως, δεν θα μπερδέψει την αυτάρκεια, από την δήθεν σιγουριά που προκαλεί η άγνοια, όταν κανείς δεν γνωρίζει τις ελλείψεις του…
Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει ένας Μαθητής να διακρίνει είναι τα επίπεδα αλαζονείας σε σχέση με την ταπεινότητα του…
πιο συγχρονικό δεν γίνεται.. το Σάββατο πριν έρθω στην συνάντηση ήμουν για καφέ με κάποιες κοπέλες.. όταν έφυγα από τον καφέ με είχε πιάσει έντονο χασμουρητό και εκνευρισμός.. όταν προσπάθησα να καταλάβω τι ήταν αυτό που με είχε επηρεάσει είδα πάλι την αλαζονεία μου.. επειδή έγινε συζήτηση περί ρεικι, ασθενειών και αυτογνωσίας υπήρξε μια στην παρέα που αμφισβητούσε όσα λέγαμε. ναι μεν ήταν και η δική μου ακεραιότητα ασταθής και εκνευρίστηκα που αμφισβητούσε αυτά που έχω μέσα μου σαν Αλήθεια αλλά τσίμπησα μετά την αλαζονεία μου σε διάφορα στιγμιότυπα, μάλιστα κάποια στιγμή της είπα αυθόρμητα "καλά τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέω?" ... είπε ο μάστερ ΄γκουρού!!!! :)) εννοείται οτι χωρίς να το καταλάβω από εκείνη την ώρα και μετά άκουγα τον εαυτό μου να πετάει από μέσα μου συνεχώς επικριτικά σχόλια για αυτήν.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχαχαχα, σε νιώθω τόοοσο πολύ Μπεττούλα! :-D :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μπεττουλίνι μου >:d< >:d< >:d< και εμένα πολλές φορρές ο Τάσσος με λέει " φωτεινό παντογνώστη"
και δεν καταλαβαίνω ..... γιατί :-D :-D :-D
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μπεττούλα συμβαίνει και στις καλυτερες οικογένειες που λενε! >:d< >:d<
κι εγώ το χω πάθει :-D :-D
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Α Μπεττούλα! Καλώς ήλθες στο κλαμπ!!! (στους περισσότερους έχει συμβεί τουλάχιστον μία φορά.... :-b )
Σημαντικό είναι ότι το είδες και δεν σου άρεσε! :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”