ΕΥΤΥΧΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Δρόμος της Πνευματικής Ωριμότητας δεν αποκαθιστά τίποτα, μέσω μιας συνεχιζόμενης τιμωρίας...
Κανένας άνθρωπος δεν είναι "λίγος" για τον Θεό...Όμως οι περισσότεροι θεωρούν ότι είναι "λίγοι" για τον Εαυτό τους...

Σίγουρα ο Φυσικός Κόσμος έχει περίσσιες αγωνίες και άγχη, όταν τον μετράς βήμα βήμα με ένα νόμισμα, ξεχνώντας να δεις και την άλλη του όψη...

Το ερώτημα "πως θα ζήσω" είναι φυσιολογικό, όταν η Ζωή έχει αξίες που αγοράζονται και πουλιούνται...
και μέσα σ' αυτήν την "αγοραπωλησία" χρειάζεται να συμπεριλάβεις και την σωματική σου ακεραιότητα...
Συνήθως μπροστά σ’ αυτήν υποχωρείς….Το πως θα περάσω καλά στην Ζωή μου, έχει μια μονοσήμαντη αξία για πράγματα που σε κάνουν ευτυχισμένο και σου δίνουν μια μοναδική, μα ίσως και παραπλανητική, αυτάρκεια και σε κάνουν να πιστεύεις ότι είσαι ικανός να διαχειρίζεσαι τα του κόσμου τούτου…

Και ποιος είναι ο κόσμος τούτος?

Γνωρίζω χιλιάδες ανθρώπους που ζουν μέσα στην υλική τους αφθονία και λένε πως είναι ευτυχισμένοι…ίσως με κάποια ανταλλάγματα που χρειάζεται, επιβάλλεται να τα προσπεράσουν, για να μην χάσουν τον ορισμό της ευτυχίας.
Βλέπεις, η ευτυχία δεν μετριέται για όλους το ίδιο…

Και ποιος είμαι εγώ που θα τολμήσω να μιλήσω για την Ευτυχία του άλλου?

Γιατί να τον μετακινήσω από την ευδαιμονία του, αν ούτε η ίδια η Ζωή του δεν το κατάφερε?

Αν η Ευτυχία έχει συγκεκριμένες δομές μέσα στο μυαλό του ανθρώπου, αν αποδέχεται ο ίδιος τους όρους που πληρώνει για να την επιτύχει , εγώ ποιος είμαι να του πω να τις αλλάξει?

Αν δεν τον ενδιαφέρει τον άλλον, η τόσο μεγάλη διαφθορά μέσα στους λαούς, τις θρησκείες, τις πατρίδες, αν δεν τον ενδιαφέρει ότι είναι ξένος μέσα στην ανθρώπινη οικογένειά του, ποιος είμαι εγώ να του χαλάσω την προσωπική του ευδαιμονία και μακαριότητα?

Αν νομίζει ότι ζει στον Κόσμο τούτον για να πραγματώσει τα όνειρα των άλλων και αν έχει ιδανικά πρόσκαιρα και μάταια που αρχίζουν και τελειώνουν στην προσωπική του απόλαυση, ποιος είμαι εγώ να του δείξω την καθολικότητα της Ζωής?

Αν πιστεύει στον θεό μέσω τρόπου και όχι μέσω Αγάπης, αν γίνεται οπαδός σε κάθε τι που του ανεβάζει τα επίπεδα της πίστης του και τον κάνει να ελπίζει, χωρίς συγκεκριμένους στόχους αυτής της ελπίδας, ποιος είμαι εγώ να του πω ότι ελπίζει μάταια στις μελλοντικές του επιδιώξεις, που δεν πραγματώνονται στο Παρόν του?

Ετσι το πρώτο που χρειάζεται να ξεκαθαρίσουμε, είναι οι προσωπικές μας επιδιώξεις περί Ευτυχίας…
Πότε είναι «επιδερμικές» και πότε έχουν εκείνο το βάθος που μας επιτρέπει να πραγματώσουμε, αυτό που θα θέλαμε να μην ανταλλάξουμε με κανέναν άλλον!

Υπάρχει κάτι που είναι το μόνο που αληθινά διαχωρίζει τους ανθρώπους στον Φυσικό Κόσμο…Και αυτό είναι ο ορισμός της Ευτυχίας…

Και όσο και να θέλει ο Θεός και όλη η Πνευματική Ιεραρχία μαζί, δεν θα μπορέσουν να τον αλλάξουν σε κανέναν άνθρωπο, πριν αυτός είναι ώριμος να τον νιώσει στην Ψυχή του…

Μόνοι μας πρέπει να κάνουμε τις συγκρίσεις…

Όταν είχα αυτό ήμουν πιο ευτυχισμένος, από τώρα που δεν το έχω?
Όταν δεν το είχα ήμουν πιο δυστυχισμένος, από τώρα που το έχω?

Σε όλα μπορούμε να βρούμε απαντήσεις, ενόσω ωριμάζουμε να τις ακούσουμε με αλήθεια και να τις βρούμε μέσα στον ίδιο μας τον Εαυτό…

Το να ανταλλάσεις την ευτυχία με την ασθένεια, είναι κι αυτός ένας τρόπος…
Όπως και το να είσαι ασθενής, ενόσω μπορούσες να είσαι απλά ευτυχισμένος…

Όμως ποιος είμαι εγώ να ορίσω την Ευτυχία για τον κάθε άνθρωπο?
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι σιωπηλός εν μέσω «πολέμου», για να δοξάζω την Ειρήνη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι ακέραιος εν μέσω «φόβου», για να δοξάζω την Αγάπη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι με σεβασμό και ταπεινότητα μπροστά σε κάθε άνθρωπο, με μεγαλύτερη κατανόηση του δράματος που ζει και να φροντίζω την ανθρώπινη οικογένεια, στο μέτρο που μου το επιτρέπει η ίδια μου η Πνευματική Συνείδηση…


Όλα εδώ στον Φυσικό Κόσμο έχουν δύο όψεις, γι’ αυτό μην ξεχνιόμαστε κοιτώντας μόνο την μία…



Δανείζομαι ένα τραγούδι από την υπογραφή της αγαπημένης μου Εύης...Το άκουσα όταν ολοκλήρωσα αυτό το άρθρο!

Συνημμένα
Dualism.jpg
Dualism.jpg (21.45 KiB) Προβλήθηκε 4290 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

εξειρετικο το κειμενο και το τραγουδι!!! @};- :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- :x :x :x
Όλα εδώ στον Φυσικό Κόσμο έχουν δύο όψεις, γι’ αυτό μην ξεχνιόμαστε κοιτώντας μόνο την μία…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η ευτυχία ήταν ένα μεγάλο πρότυπο για μένα, ένα οικογενειακό παραμύθι, με μοναδικό σκοπό να με αποτρέψει
να Ζήσω με Αλήθεια.

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από elenaki »

Αν η Ευτυχία έχει συγκεκριμένες δομές μέσα στο μυαλό του ανθρώπου, αν αποδέχεται ο ίδιος τους όρους που πληρώνει για να την επιτύχει , εγώ ποιος είμαι να του πω να τις αλλάξει?
@};- @};- @};-

Το θλιβερο ειναι οτι ουτε που παιρνει χαμπαρι τους ορους που πληρωνει..το θεωρει μια φυσιολογικη κατασταση.. :-(
Όμως ποιος είμαι εγώ να ορίσω την Ευτυχία για τον κάθε άνθρωπο?
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι σιωπηλός εν μέσω «πολέμου», για να δοξάζω την Ειρήνη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι ακέραιος εν μέσω «φόβου», για να δοξάζω την Αγάπη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι με σεβασμό και ταπεινότητα μπροστά σε κάθε άνθρωπο, με μεγαλύτερη κατανόηση του δράματος που ζει και να φροντίζω την ανθρώπινη οικογένεια, στο μέτρο που μου το επιτρέπει η ίδια μου η Πνευματική Συνείδηση…


Όλα εδώ στον Φυσικό Κόσμο έχουν δύο όψεις, γι’ αυτό μην ξεχνιόμαστε κοιτώντας μόνο την μία…
@};- @};- @};-

Οσο για το τραγουδι..πολυ με συγκινησε.. :cry: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Υπέροχο κείμενο , Υπέροχο τραγούδι @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τοση Αληθεια... ευχαριστω... @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

υπέροχα και τα δυο :-( :-( :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

και το κειμενο και το τραγούδι πολύ αληθινά .. :cry: @};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Valia

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Valia »

υπέροχο κείμενο,υπέροχο κομμάτι.Ευχαριστούμε @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

Τελικά ο ορισμός της ευτυχίας είναι δύσκολος.
Υπάρχουν φορές που νομίζω ότι την ακουμπάω αλλά κάπου μου εξαφανίζεται.
Άλλες πάλι ανακαλύπτω κάτι καινούργιο και άντε πάλι από την αρχή.
Μπρος Πίσω!!!
Αλλά ας είμαι έστω χαρούμενος για αυτό...
Ευχαριστώ!!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Σε όλα μπορούμε να βρούμε απαντήσεις, ενόσω ωριμάζουμε να τις ακούσουμε με αλήθεια και να τις βρούμε μέσα στον ίδιο μας τον Εαυτό…

Το να ανταλλάσεις την ευτυχία με την ασθένεια, είναι κι αυτός ένας τρόπος…
Όπως και το να είσαι ασθενής, ενόσω μπορούσες να είσαι απλά ευτυχισμένος…
@};- @};-
:x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Και ποιος είμαι εγώ που θα τολμήσω να μιλήσω για την Ευτυχία του άλλου?

Γιατί να τον μετακινήσω από την ευδαιμονία του, αν ούτε η ίδια η Ζωή του δεν το κατάφερε?

Αν η Ευτυχία έχει συγκεκριμένες δομές μέσα στο μυαλό του ανθρώπου, αν αποδέχεται ο ίδιος τους όρους που πληρώνει για να την επιτύχει , εγώ ποιος είμαι να του πω να τις αλλάξει?

Αν δεν τον ενδιαφέρει τον άλλον, η τόσο μεγάλη διαφθορά μέσα στους λαούς, τις θρησκείες, τις πατρίδες, αν δεν τον ενδιαφέρει ότι είναι ξένος μέσα στην ανθρώπινη οικογένειά του, ποιος είμαι εγώ να του χαλάσω την προσωπική του ευδαιμονία και μακαριότητα?

Αν νομίζει ότι ζει στον Κόσμο τούτον για να πραγματώσει τα όνειρα των άλλων και αν έχει ιδανικά πρόσκαιρα και μάταια που αρχίζουν και τελειώνουν στην προσωπική του απόλαυση, ποιος είμαι εγώ να του δείξω την καθολικότητα της Ζωής?

Αν πιστεύει στον θεό μέσω τρόπου και όχι μέσω Αγάπης, αν γίνεται οπαδός σε κάθε τι που του ανεβάζει τα επίπεδα της πίστης του και τον κάνει να ελπίζει, χωρίς συγκεκριμένους στόχους αυτής της ελπίδας, ποιος είμαι εγώ να του πω ότι ελπίζει μάταια στις μελλοντικές του επιδιώξεις, που δεν πραγματώνονται στο Παρόν του?


Όμως ποιος είμαι εγώ να ορίσω την Ευτυχία για τον κάθε άνθρωπο?
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι σιωπηλός εν μέσω «πολέμου», για να δοξάζω την Ειρήνη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι ακέραιος εν μέσω «φόβου», για να δοξάζω την Αγάπη…
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να στέκομαι με σεβασμό και ταπεινότητα μπροστά σε κάθε άνθρωπο, με μεγαλύτερη κατανόηση του δράματος που ζει και να φροντίζω την ανθρώπινη οικογένεια, στο μέτρο που μου το επιτρέπει η ίδια μου η Πνευματική Συνείδηση…


παρατηρώντας κάποια οικογενειακό πρόσωπα τις τελευταίες μέρες και αφού είχα διαβάσει το άρθρο άκουσα πολλές φορές τον εαυτό μου να σκέφτεται "ποιά είμαι εγώ που θα τον/την αλλάξω?".. και ειδικά το τελευταίο κομμάτι που έκανα bold.. @};- :x ξεφυτρώνει ο σωτήρας από παντού...Νιώθω οτι δεν μπορώ να βοηθήσω κανέναν εκτός από εμένα και όμως συνεχίζω και προσπαθώ να "δίνω συμβουλές" και να λέω την γνώμη μου λες και ξέρω τι μου γίνεται!! tragic!! :P @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”