ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Όταν αλλάζουν τα μάτια μας που βλέπουμε τον Kόσμο και τον Εαυτό μας, αλλάζει και το σημείο εστιασμού μας...
Είναι κάτι που γίνεται αυτόματα...

και εκεί που πριν υπήρχαν χιλιάδες εχθροί, βλέπουμε χιλιάδες ανθρώπους απλά...
Όταν γνωρίζεις ότι αυτοί οι χιλιάδες άνθρωποι είναι παραπλανημένοι, όπως ήσουν κι εσύ κάποτε, θα σταματήσει αυτόματα αυτή η εσωτερική "φαγωμάρα" του ποιός είναι ο ισχυρότερος...

Ο άνθρωπος, σπασμένος σε χίλια κομμάτια...

Μέσα του βρίσκεται ο φοβισμένος, ο αγνοημένος, ο παρεξηγημένος, ο δειλός, ο καταπιεσμένος, ο ανάξιος, ο συγκρίσιμος, ο βίαιος, μα και ο ευαίσθητος, ο τρυφερός, ο ζωντανός, ο ελεύθερος!

Πώς να συνθέσεις σε μια Ολότητα τον Εαυτό σου, εκεί είναι όλη η δυσκολία…

Δεν φτάνει μόνο να υπερβείς τις δικές σου πεποιθήσεις και να αφήσεις τον Δρόμο του Πνεύματος ανοιχτό, για να γεφυρώσει τα χιλιάδες κομμάτια που έσπασες τον Εαυτό σου, αλλά χρειάζεται να διατηρήσεις και την ακεραιότητα στην Θέληση σου, ώστε να λιγοστεύεις διαρκώς την εσωτερική εξουσία των «ανυπόταχτων» μέσα σου.

Κάθε ένα κομμάτι του σπασμένου Εαυτού μας έχει δεσμευτεί με όρκους να πολεμήσει για την ισχύ του, να πολεμήσει για την ζωή του, να πολεμήσει αυτό που φοβάται. Για να λύσουμε αυτούς τους όρκους, χρειάζεται να βρούμε το θάρρος να πάμε κόντρα στον θεό, μπροστά στον οποίο αναγκαστήκαμε να τους δώσουμε…

Το να πηγαίνεις κόντρα σ' αυτό που νόμιζες ότι, υπηρετώντας το, θα είσαι "καλός" άνθρωπος, εκεί είναι όλη η Ουσία...

Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Το να σπας τους δεσμούς με τις καταπιεστικές εντολές του "καλού" και του "κακού", για να ακολουθείς το Αγαθό, εκεί είναι όλη η Θειότητα...

και να μην έχεις τύψεις για όλα όσα Θέλεις να Είσαι, εκεί είναι το τέλος της ανωριμότήτας...

Εχει πολύ μεγάλη σημασία να ολοκληρώνουμε μέσα μας τους Νόμους του Θεού, από το να υποκρινόμαστε ότι τους ακολουθούμε...

Υπάρχει μια μαζική "σκεπτομορφή" που υποκρίνεται τον θεό...Και πραγματικά θέλει μεγάλο Θάρρος να τολμήσεις να την υπερβείς, να σπάσεις τους δεσμούς μαζί της, να μείνεις Συνειδητός στο δημιουργικό κενό που προκύπτει από αυτήν την αποσύνδεση...

Αυτό το κενό, είναι που φοβούνται όλοι οι άνθρωποι, γιατί δεν ξέρουν πως να το γεμίσουν με τον Εαυτό τους, μια και έχουν συνηθίσει την απώλειά του, ξεγελώντας την Συνείδησή τους με όλους αυτούς που την έχουν γεμίσει...


@};-
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (25.25 KiB) Προβλήθηκε 4249 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω αλλα ενα τεραστιο κενο το νιωθω και σιγουρα δεν ξερω ακομα με τι να το γεμισω.. @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Υπάρχει μια μαζική "σκεπτομορφή" που υποκρίνεται τον θεό...Και πραγματικά θέλει μεγάλο Θάρρος να τολμήσεις να την υπερβείς, να σπάσεις τους δεσμούς μαζί της, να μείνεις Συνειδητός στο δημιουργικό κενό που προκύπτει από αυτήν την αποσύνδεση...

Αυτό το κενό, είναι που φοβούνται όλοι οι άνθρωποι, γιατί δεν ξέρουν πως να το γεμίσουν με τον Εαυτό τους, μια και έχουν συνηθίσει την απώλειά του, ξεγελώντας την Συνείδησή τους με όλους αυτούς που την έχουν γεμίσει...
@};- @};- :x
Vaso έγραψε:Όταν αλλάζουν τα μάτια μας που βλέπουμε τον Kόσμο και τον Εαυτό μας, αλλάζει και το σημείο εστιασμού μας...
Είναι κάτι που γίνεται αυτόματα...
ανυπομονώ για τι στιγμή @};- , είναι κάτι που πιστεύω έχει μείνει στη νοητική επεξεργασία ακόμα..
δηλαδή ξέρω ότι έτσι είναι αλλά υπάρχει και η διαδρομή από το ξέρω μέχρι το είμαι ..
είναι δύσκολη η καθολική αθώωση :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Το να πηγαίνεις κόντρα σ' αυτό που νόμιζες ότι, υπηρετώντας το, θα είσαι "καλός" άνθρωπος, εκεί είναι όλη η Ουσία...

Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Το να σπας τους δεσμούς με τις καταπιεστικές εντολές του "καλού" και του "κακού", για να ακολουθείς το Αγαθό, εκεί είναι όλη η Θειότητα...

και να μην έχεις τύψεις για όλα όσα Θέλεις να Είσαι, εκεί είναι το τέλος της ανωριμότήτας...
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Δεν φτάνει μόνο να υπερβείς τις δικές σου πεποιθήσεις και να αφήσεις τον Δρόμο του Πνεύματος ανοιχτό, για να γεφυρώσει τα χιλιάδες κομμάτια που έσπασες τον Εαυτό σου, αλλά χρειάζεται να διατηρήσεις και την ακεραιότητα στην Θέληση σου, ώστε να λιγοστεύεις διαρκώς την εσωτερική εξουσία των «ανυπόταχτων» μέσα σου.

Κάθε ένα κομμάτι του σπασμένου Εαυτού μας έχει δεσμευτεί με όρκους να πολεμήσει για την ισχύ του, να πολεμήσει για την ζωή του, να πολεμήσει αυτό που φοβάται. Για να λύσουμε αυτούς τους όρκους, χρειάζεται να βρούμε το θάρρος να πάμε κόντρα στον θεό, μπροστά στον οποίο αναγκαστήκαμε να τους δώσουμε…

Το να πηγαίνεις κόντρα σ' αυτό που νόμιζες ότι, υπηρετώντας το, θα είσαι "καλός" άνθρωπος, εκεί είναι όλη η Ουσία...

Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Το να σπας τους δεσμούς με τις καταπιεστικές εντολές του "καλού" και του "κακού", για να ακολουθείς το Αγαθό, εκεί είναι όλη η Θειότητα...

και να μην έχεις τύψεις για όλα όσα Θέλεις να Είσαι, εκεί είναι το τέλος της ανωριμότήτας...
@};-
@};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Όταν αλλάζουν τα μάτια μας που βλέπουμε τον Kόσμο και τον Εαυτό μας, αλλάζει και το σημείο εστιασμού μας...
Είναι κάτι που γίνεται αυτόματα...
:)
Δεν φτάνει μόνο να υπερβείς τις δικές σου πεποιθήσεις και να αφήσεις τον Δρόμο του Πνεύματος ανοιχτό, για να γεφυρώσει τα χιλιάδες κομμάτια που έσπασες τον Εαυτό σου, αλλά χρειάζεται να διατηρήσεις και την ακεραιότητα στην Θέληση σου, ώστε να λιγοστεύεις διαρκώς την εσωτερική εξουσία των «ανυπόταχτων» μέσα σου.

Κάθε ένα κομμάτι του σπασμένου Εαυτού μας έχει δεσμευτεί με όρκους να πολεμήσει για την ισχύ του, να πολεμήσει για την ζωή του, να πολεμήσει αυτό που φοβάται. Για να λύσουμε αυτούς τους όρκους, χρειάζεται να βρούμε το θάρρος να πάμε κόντρα στον θεό, μπροστά στον οποίο αναγκαστήκαμε να τους δώσουμε…
Με Υπομονή, Επιμονή και Πειθαρχία στο Δρόμο μας @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω αλλα ενα τεραστιο κενο το νιωθω και σιγουρα δεν ξερω ακομα με τι να το γεμισω.. @};-

πρέπει να ανήκεις σε κάποια κατηγορία Τασούλη μου?

σαν να μου λες, δεν ξέρω ποιό κομμάτι του Εαυτού μου να επιλέξω για να είμαι...

ότι σου υπολείπεται σε Θάρρος, υπάρχει μέσα στο κενό...
Γιατί αλήθεια σου λέγω, δεν χρειάζεται να το γεμίσεις, χρειάζεται να το αντέξεις

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Το να σπας τους δεσμούς με τις καταπιεστικές εντολές του "καλού" και του "κακού", για να ακολουθείς το Αγαθό, εκεί είναι όλη η Θειότητα...

και να μην έχεις τύψεις για όλα όσα Θέλεις να Είσαι, εκεί είναι το τέλος της ανωριμότήτας...
@};- @};- @};-

Θα το κολλήσω κάπου να το βλέπω κάθε μέρα για να μη ξεχνάω .... μέχρι να ενώσω τα κομμάτια μου!!! >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Υπάρχει μια μαζική "σκεπτομορφή" που υποκρίνεται τον θεό...Και πραγματικά θέλει μεγάλο Θάρρος να τολμήσεις να την υπερβείς, να σπάσεις τους δεσμούς μαζί της, να μείνεις Συνειδητός στο δημιουργικό κενό που προκύπτει από αυτήν την αποσύνδεση...
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπάρχει μια μαζική "σκεπτομορφή" που υποκρίνεται τον θεό...Και πραγματικά θέλει μεγάλο Θάρρος να τολμήσεις να την υπερβείς, να σπάσεις τους δεσμούς μαζί της, να μείνεις Συνειδητός στο δημιουργικό κενό που προκύπτει από αυτήν την αποσύνδεση..

Αυτό το κενό, είναι που φοβούνται όλοι οι άνθρωποι, γιατί δεν ξέρουν πως να το γεμίσουν με τον Εαυτό τους, μια και έχουν συνηθίσει την απώλειά του, ξεγελώντας την Συνείδησή τους με όλους αυτούς που την έχουν γεμίσει...

Βασω.... @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Κάθε ένα κομμάτι του σπασμένου Εαυτού μας έχει δεσμευτεί με όρκους να πολεμήσει για την ισχύ του, να πολεμήσει για την ζωή του, να πολεμήσει αυτό που φοβάται. Για να λύσουμε αυτούς τους όρκους, χρειάζεται να βρούμε το θάρρος να πάμε κόντρα στον θεό, μπροστά στον οποίο αναγκαστήκαμε να τους δώσουμε…

Το να πηγαίνεις κόντρα σ' αυτό που νόμιζες ότι, υπηρετώντας το, θα είσαι "καλός" άνθρωπος, εκεί είναι όλη η Ουσία...

Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Το να σπας τους δεσμούς με τις καταπιεστικές εντολές του "καλού" και του "κακού", για να ακολουθείς το Αγαθό, εκεί είναι όλη η Θειότητα...

και να μην έχεις τύψεις για όλα όσα Θέλεις να Είσαι, εκεί είναι το τέλος της ανωριμότήτας...
Αυτό ακριβώς... Είναι ενδιαφέρον το θρησκευτικό πρότυπο, τι ισχύ μπορεί να έχει... Είναι τρομακτικό και βίαιο, αλλά τελικά είναι και αυτό κομμάτι μας. Αυτός ο δήθεν θεός είναι κομμάτι μας, ο αναγκαστικά καλός είναι κομμάτι μας, ο αντιδραστικά κακός είναι κομμάτι μας... Και ο πόλεμος είναι τόσο έντονος που δεν γίνεται να ακούσεις τι Θέλεις. Πόσο μάλλον να το εμπιστευτείς και να προχωρήσεις. :-(
Αυτό το κενό... Πως θα το δεις ως δημιουργικό, όταν, ότι πας να κάνεις, δεν θα το κάνεις για τις εντολές που έχεις πάρει, αλλά για Σένα?

Είναι βαρύ, πολύ βαρύ να είσαι σημαντικός μόνο για εσένα, όταν δεν γνώρισες ποτέ σου Εσένα... :-(

Θα ήθελα να πω και πολλά ακόμα, αλλά τώρα μου βγήκαν κάτι δικά μου, οπότε πάω για σκάψιμο :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πως θα το δεις ως δημιουργικό, όταν, ότι πας να κάνεις, δεν θα το κάνεις για τις εντολές που έχεις πάρει, αλλά για Σένα?


Το να αντιληφθείς ποιό κομμάτι σου σε εξουσιάζει κάθε φορά, εκεί είναι η αρχή της Αυτογνωσίας...

Σοφάκι :) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ "ΕΙΝΑΙ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αχ... :cry: @};- :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”