ΘΕΑΤΡΟ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πριν αδράξουμε την επόμενη ημέρα, ας σιγουρευτούμε ότι έχουμε κλείσει τις εκκρεμότητες μέσα μας…
Το να μεταφέρουμε την μία μέρα στην άλλη, μας προσθέτει και έτσι το βάρος πολλαπλασιάζεται

Γυρνώντας πίσω, ας είναι μόνο για να αντικρύσουμε το λευκότερο λευκό της αθώωσης για ότι μας δυσαρέστησε, για ότι μας λύπησε, για ότι μας απογοήτευσε…

Δεν ξέρω αν αυτό λέγεται συγνώμη, η αν απλά είναι η Αγάπη που κάνει την κάθε μέρα μοναδική και τρυφερή…

Αν σκεφτούμε, έστω για μία στιγμή, ότι δεν ήρθαμε εδώ για να έχουμε βάσανα…
Ή, λέτε, αυτό να είναι μια ουτοπία των τρελλών που οραματίζονται Φως εκεί που δεν φαίνεται?

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Φως δεν φαίνεται από την πόρτα που αφήσαμε πίσω μας ανοιχτή, για να ρίχνουμε κλεφτές ματιές στο χθες…Ούτε από την κλειστή πόρτα που βλέπουμε μπροστά μας, τρέμοντας το μέλλον…
Αν έχουμε μια μόνο ευκαιρία να δούμε το Φως, αυτή είναι μόνο Σήμερα…

Μερικοί άνθρωποι σκέφτονται ότι έχουν κάνει ό,τι όφειλαν…Έχουν ολοκληρώσει το μερίδιο τους στην Καλοσύνη και την Γενναιοδωρία που χρειάζεται η Ζωή για να συνεχίσει…
Μα η Καλοσύνη και η Γενναιοδωρία δεν είναι μερίδια της Ζωής, αλλά Ποιότητες που εκφράζονται μέσα στον Εαυτό μας και μοιράζονται με Ανάσες…

Αυτή η εμπειρία που ερχόμαστε, με την Θέλησή μας, να πάρουμε από τον Κόσμο των Μορφών, δημιουργεί και μία σκηνή στην ζωή του καθενός, όπου εκεί μέσα ξετυλίγονται αλλεπάλληλες θεατρικές παραστάσεις, ένα δράμα, μια κωμωδία, ένας πόλεμος, μια ήττα ή μια νίκη, ένας έρωτας, ένας δυσβάστακτος χωρισμός, ανάλογα, κάθε φορά, με το πως εμείς θέλουμε να συνεχιστεί το Έργο της Ζωής μας...

Κάποιοι παίζουν σ' αυτήν την σκηνή, ταυτίζοντας τον Εαυτό τους με τον ρόλο τους, τόσο πολύ, που δεν μπορούν να βγουν και τον κουβαλούν ακόμα και όταν τελειώνει η μία θεατρική παράσταση, για να ξεκινήσει μια άλλη...Παίζουν τον έναν ρόλο, ολόιδια με τον άλλον, ανεξάρτητα αν οι απαιτήσεις του νέου έργου, είναι διαφορετικές...

Έτσι αποτυγχάνουν να είναι συνεπείς με τον Εαυτό τους, γιατί γίνονται ο ρόλος τους...

Μαθαίνοντας, μέσα σ' αυτήν την σκηνή, να παρατηρούν τις λεπτομέρειες, τα αληθινά τους συναισθήματα, τις αληθινές τους ποιότητες, αντιλαμβάνονται ότι αυτοί που τους κρίνουν, είναι και οι ίδιοι ηθοποιοί σε δικές τους παραστάσεις και κρίνονται επίσης, από άλλους και πάει λέγοντας...

Η διαφορά ενός ανθρώπου, με έναν Άνθρωπο, είναι ακριβώς αυτή η μικρή Στιγμή που κάποιος κατανοεί τον ρόλο, σαν μέρος μιας Εμπειρίας...
Και αν η παράσταση τον ήθελε δειλό, ανώριμο και απαιτητικό, αυτό είναι μέρος μιας διαδικασίας της Ζωής και όχι η Ζωή του η ίδια...

Όλοι οι φυσικοί άνθρωποι έχουν έναν πατέρα και μια μητέρα, που τους έμαθαν να παίζουν τον ρόλο τους πολύ καλά, γιατί και εκείνοι με την σειρά τους τον παίζουν πολύ καλά...
Λίγο αν παρατηρήσουμε, θα δούμε ότι οι ρόλοι είναι σχεδόν ίδιοι και αλλάζουν μόνο σκηνικά και κουστούμια...
Τα έργα είναι σχεδόν ίδια και αλλάζουν τα πρόσωπα...
Θυσίες, κατηγορίες, μνησικακίες, εκδικήσεις, θλίψη, χαρά, έρωτες...όλα μέσα στα έργα της ζωής των ανθρώπων, ίδια...τόσο ίδια που σταματά να έχει ενδιαφέρον η Ζωή και η εμπειρία...

Όταν κλείνουν τα φώτα όμως, ο ηθοποιός είναι μόνος με τον Εαυτό του...
Και τότε χρειάζεται να "απολογηθεί"...
Γιατί κανένας Θεός δεν του ζήτησε να "παίξει θέατρο" για όλη του την Ζωή...

Και ίσως είναι η σκληρότερη αλήθεια αυτή, όταν έρθει η Στιγμή να "απολογηθεί" στον Εαυτό του, μπροστά στον Θεό...

το θέμα όλο είναι, από ότι έχω αντιληφθεί, να χορτάσεις, να μπουχτίσεις που λένε, από αυτούς τους ρόλους, για να επιλέξεις να είσαι αυθεντικά ο Εαυτός σου, χωρίς να υπολογίζεις ποιός θα κρίνει το Έργο της Ζωής σου...

Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...

Το Φως μοιράζεται μεταξύ μας, όταν ανακαλύψουμε ότι δεν «παίζουμε» σαν πιόνια, αλλά σαν Άνθρωποι...Για τους μεν υπάρχει η νίκη του παιχνιδιού, για τους δε, η Χαρά…


Και ο Σοφός λέει
Αυτό που είναι να κάνεις εσύ,
βεβαιώσου ότι το κάνεις
Αυτό που είναι να γίνει για σένα,
βεβαιώσου ότι το αφήνεις.
Ρωρ
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (20.33 KiB) Προβλήθηκε 5272 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ένα θέατρο είναι η ζωή...

Πολλές φορές μου έχει τύχει να το παρατηρώ αυτό στους γύρω μου, και να μου φαίνεται τόσο γελοίο...

Ίσως επειδή είχα ξεχάσει να το παρατητήσω και πάνω μου...

@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η διαφορά ενός ανθρώπου, με έναν Άνθρωπο, είναι ακριβώς αυτή η μικρή Στιγμή που κάποιος κατανοεί τον ρόλο, σαν μέρος μιας Εμπειρίας...
Και αν η παράσταση τον ήθελε δειλό, ανώριμο και απαιτητικό, αυτό είναι μέρος μιας διαδικασίας της Ζωής και όχι η Ζωή του η ίδια...
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Ηθοποιοί και το έργο η Ζωή;
Δυσκολοχώνευτο.
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Agalitsas έγραψε:Ηθοποιοί και το έργο η Ζωή;
Δυσκολοχώνευτο.

το κατάστημα διαθέτει και Alka-seltzer :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Τι ωραίο και αληθινό κείμενο .. @};- @};-
Vaso έγραψε:Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...
@};- @};- :cry:
Vaso έγραψε:Η διαφορά ενός ανθρώπου, με έναν Άνθρωπο, είναι ακριβώς αυτή η μικρή Στιγμή που κάποιος κατανοεί τον ρόλο, σαν μέρος μιας Εμπειρίας...
Και αν η παράσταση τον ήθελε δειλό, ανώριμο και απαιτητικό, αυτό είναι μέρος μιας διαδικασίας της Ζωής και όχι η Ζωή του η ίδια...
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Φως δεν φαίνεται από την πόρτα που αφήσαμε πίσω μας ανοιχτή, για να ρίχνουμε κλεφτές ματιές στο χθες…Ούτε από την κλειστή πόρτα που βλέπουμε μπροστά μας, τρέμοντας το μέλλον…
Αν έχουμε μια μόνο ευκαιρία να δούμε το Φως, αυτή είναι μόνο Σήμερα…
Το Φως μοιράζεται μεταξύ μας, όταν ανακαλύψουμε ότι δεν «παίζουμε» σαν πιόνια, αλλά σαν Άνθρωποι...Για τους μεν υπάρχει η νίκη του παιχνιδιού, για τους δε, η Χαρά…
:x :x
Και ο Σοφός λέει
Αυτό που είναι να κάνεις εσύ,
βεβαιώσου ότι το κάνεις
Αυτό που είναι να γίνει για σένα,
βεβαιώσου ότι το αφήνεις.
Ρωρ
:sunny: >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...Το Φως μοιράζεται μεταξύ μας, όταν ανακαλύψουμε ότι δεν «παίζουμε» σαν πιόνια, αλλά σαν Άνθρωποι..
:bow-blue:
:x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

το θέμα όλο είναι, από ότι έχω αντιληφθεί, να χορτάσεις, να μπουχτίσεις που λένε, από αυτούς τους ρόλους, για να επιλέξεις να είσαι αυθεντικά ο Εαυτός σου, χωρίς να υπολογίζεις ποιός θα κρίνει το Έργο της Ζωής σου...

Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...

@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Όταν κλείνουν τα φώτα όμως, ο ηθοποιός είναι μόνος με τον Εαυτό του...
Και τότε χρειάζεται να "απολογηθεί"...
Γιατί κανένας Θεός δεν του ζήτησε να "παίξει θέατρο" για όλη του την Ζωή...

Και ίσως είναι η σκληρότερη αλήθεια αυτή, όταν έρθει η Στιγμή να "απολογηθεί" στον Εαυτό του, μπροστά στον Θεό...

το θέμα όλο είναι, από ότι έχω αντιληφθεί, να χορτάσεις, να μπουχτίσεις που λένε, από αυτούς τους ρόλους, για να επιλέξεις να είσαι αυθεντικά ο Εαυτός σου, χωρίς να υπολογίζεις ποιός θα κρίνει το Έργο της Ζωής σου...

Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...

Το Φως μοιράζεται μεταξύ μας, όταν ανακαλύψουμε ότι δεν «παίζουμε» σαν πιόνια, αλλά σαν Άνθρωποι...Για τους μεν υπάρχει η νίκη του παιχνιδιού, για τους δε, η Χαρά…
@};- @};- @};-

και εγώ είχα δυσκολευτεί πάρα πολύ να αποδεχτώ ότι τελικά είχα παίξει τόσους πολλούς ρόλους σε όλη μου την ζωή και ειδικά όταν είδα οτι ο αγαπημένος μου ήταν αυτό της αδικημένης :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από elenaki »

Και ο Σοφός λέει
Αυτό που είναι να κάνεις εσύ,
βεβαιώσου ότι το κάνεις
Αυτό που είναι να γίνει για σένα,
βεβαιώσου ότι το αφήνεις.
Ρωρ
@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

το θέμα όλο είναι, από ότι έχω αντιληφθεί, να χορτάσεις, να μπουχτίσεις που λένε, από αυτούς τους ρόλους, για να επιλέξεις να είσαι αυθεντικά ο Εαυτός σου, χωρίς να υπολογίζεις ποιός θα κρίνει το Έργο της Ζωής σου...

Να γίνεις ο Εαυτός σου, είναι μια επίπονη διαδικασία, όταν φιλοδοξείς να είσαι ο καλύτερος ηθοποιός...
Το δύσκολο για μένα είναι να αναλάβω την ευθύνη των συνεπειών των ρόλων μου...αυτό με σταναχώρησε πολύ
όταν το παρατήρησα... ακόμη με σταναχωρεί.

Σπρώχνω την ευθύνη αλλού κι αυτό με ησυχάζει ....δε φταίω εγώ... δεν έχει σημασία τι προκαλώ αφού δε φταίω εγώ...
και έτσι χάνω κάθε ευκαιρία να αλλάξω το έργο μου :cry: :cry: :cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΘΕΑΤΡΟ...

Δημοσίευση από Danielli »

:-( :-( :-( @};-
Ταρα έγραψε: Το δύσκολο για μένα είναι να αναλάβω την ευθύνη των συνεπειών των ρόλων μου...αυτό με σταναχώρησε πολύ
όταν το παρατήρησα... ακόμη με σταναχωρεί.
Το πρώτο βήμα είναι όταν το παρατηρεις...και είναι πολύ μεγάλο βήμα!!! @};- :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”