ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

O Φυσικός Κόσμος…
Τόσο όμορφος και συγχρόνως τόσο μυστηριώδης…
Πολλά ανεξήγητα φαινόμενα λαμβάνουν χώρα σ’ αυτόν…
Φαινόμενα που η επιστήμη δεν έχει επαρκείς εξηγήσεις…

Είναι όπως τα θαύματα που γίνονται και όποιος τα βιώνει μένει εκστατικός μπροστά στην Ευσπλαχνία και την Αγάπη του Θεού, μέσω του οποίου συντελέστηκαν…

Ο άνθρωπος παρατηρεί το περιβάλλον του και προσέχει πάντα κάτι ασυνήθιστο…Ένα φως που παρουσιάστηκε από το πουθενά και ξαφνικά, μια σφαίρα που μοιάζει με ούφο, μια μαρτυρία για κάτι ασυνήθιστο από δω, μια μαρτυρία από εκεί…
Όλα καταγράφονται σαν μια μαγεία ενός άλλου κόσμου…
Όλα καταγράφονται σαν αξιοθαύμαστα και περίεργα…
Άλλοι πιστεύουν σ’ αυτήν την μαγεία ενός άλλου κόσμου, άλλοι την αμφισβητούν, άλλοι την ακούνε αδιάφορα…

Η ερμηνεία της «μαγείας» είναι αυτό που δεν πρόλαβε η επιστήμη να αποδείξει…
Εγώ θα το πω διαφορετικά…
Μαγεία είναι αυτό που δεν πρόλαβε ο άνθρωπος να βρει μέσα στον Εαυτό του…

Όλα τα όμορφα και συγχρόνως αξιοπερίεργα φαινόμενα συμβαίνουν μέσα στον άνθρωπο και μετά συμβαίνουν στην Ζωή…

Μαγεία δεν είναι που τόσοι πολλοί άνθρωποι θέλουν ειρήνη στην Γη και έχουμε πόλεμο?
Αυτό που να το αποδώσουμε? Σε ποιόν κόσμο άραγε?

Μαγεία δεν είναι που τόσο πολλοί άνθρωποι θέλουν Αγάπη στην Γη και έχουμε φόβο?

Μαγεία δεν είναι που τόσο πολλοί άνθρωποι θέλουν Υγεία στην Ζωή και έχουμε ασθένειες?

Υπάρχουν άραγε εξηγήσεις γι’ αυτά τα φαινόμενα?

Υπάρχει άραγε εξήγηση στο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν την Ζωή αναγκαίο κακό, μαζί με τους άλλους, που επίσης τους θεωρούν αναγκαίο κακό?

Υπάρχει άραγε εξήγηση ότι οι περισσότεροι άνθρωποι αναζητούν φίλους και συντρόφους, και μετά τρώγονται μαζί τους?

Υπάρχει άραγε εξήγηση που οι περισσότεροι άνθρωποι προσεύχονται για την υγεία τους, αλλά κάνουν τα πάντα για να βλάψουν τον Εαυτό τους?

Αυτό κι αν είναι ανεξήγητο φαινόμενο…

Τα ούφο και τα φώτα στον ουρανό μας μαράνανε…

Το πιο θαυμάσιο, μα και ανεξήγητο φαινόμενο στον Φυσικό Κόσμο, είναι ο ίδιος ο άνθρωπος.

Αυτός ο άνθρωπος, που η επιστήμη δεν μπορεί να «εξιχνιάσει» γιατί της λείπει η «μαγεία»…Μα και ο ίδιος ο άνθρωπος δεν μπορεί να «εξιχνιάσει» γιατί του λείπει ο Εαυτός του…

Έτσι λογικό είναι να τραβά την προσοχή του κάθε τι , που καταγράφεται σαν περίεργο φαινόμενο, αφού δεν μπορεί να δει ότι το πιο περίεργο φαινόμενο του Φυσικού Κόσμου, είναι ο ίδιος…

Ποιος είναι περισσότερο άγνωστος και μυστηριώδης άραγε? Ο Θεός ή ο Άνθρωπος?

Το να πράττουμε με παρόρμηση, μας εξασφαλίζει την βιωσιμότητά μας, όμως δεν μας εξασφαλίζει την Ζωή μας!
Η Ζωή δεν είναι ούτε μυστηριώδης, ούτε μαγεία, αν αντί να κοιτάμε με έκσταση ένα ασυνήθιστο Φως στον Ουρανό, κοιτάξουμε και το βρούμε μέσα μας.

Για να υπάρχει στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι πρώτα έχει υπάρξει μέσα μας…
Εκεί που δεν έχουμε προλάβει να κοιτάξουμε, απασχολημένοι με τα περίεργα φαινόμενα που καταγράφονται σαν «ανεξήγητα», ενώ αποφεύγουμε να εξηγήσουμε ακόμα και το πιο απλό, που αφορά την ψυχολογική μας διάθεση προς την Ζωή μας…

Το Φως είναι παντού…Ο Θεός είναι παντού…
Κι αυτό δεν είναι μαγεία…αλλά Αλήθεια…
Μας λείπει όμως κάτι σημαντικό…Το ενδιαφέρον για εκείνη την Αλήθεια που προκύπτει μέσα μας πρώτα και απαντά με άλλη ερμηνεία στην μαγεία της Ζωής, πριν την καταγράψουμε στα περίεργα και ανεξιχνίαστα φαινόμενα...


<<< «Αυτός που αναζητεί, ας συνεχίσει να αναζητεί, ώσπου να εύρει και όταν θα βρει, θα θαμπωθεί και θαμπωμένος θα βασιλεύσει και θα βασιλεύσει στο Όλον»
Ευαγγέλιο του Θωμά>>>
Συνημμένα
and-they-say-theres-no-god-larry-landolfi.jpg
and-they-say-theres-no-god-larry-landolfi.jpg (47.66 KiB) Προβλήθηκε 4597 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};- @};-

"Μαγεια" ειναι και που ο ανθρωπος καταφερε και επλασε τοση πολλη ασχημια μεσα στο πανεμορφο συμπαν...
:cry:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Το Φως είναι παντού…Ο Θεός είναι παντού…
Κι αυτό δεν είναι μαγεία…αλλά Αλήθεια…
Μας λείπει όμως κάτι σημαντικό…Το ενδιαφέρον για εκείνη την Αλήθεια που προκύπτει μέσα μας πρώτα και απαντά με άλλη ερμηνεία στην μαγεία της Ζωής, πριν την καταγράψουμε στα περίεργα και ανεξιχνίαστα φαινόμενα...
:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτο΄κι αν είναι ανεξιχνίαστο μυστήριο, Θοδωράκο

όλοι μαγεύονται από το ηλιοβασίλεμμα, αλλά νομίζουν ότι η δύση διαφοροποιείται από το περιβάλλον και τρέχουν στα φημισμένα μέρη να το δουν, ενώ η δύση είναι παντού ίδια και αλλάζει μόνο το περιβάλλον που ο ίδιος γέμισε σκουπίδια και τον εμποδίζει να την απολαύσει παντού...

έτσι όπως έκανε και με τον θεό, που έμαθε να τον βρίσκει στις εκκλησίες μόνο...

αυτό κι αν είναι μυστήριο...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Για να υπάρχει στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι πρώτα έχει υπάρξει μέσα μας…
Εκεί που δεν έχουμε προλάβει να κοιτάξουμε, απασχολημένοι με τα περίεργα φαινόμενα που καταγράφονται σαν «ανεξήγητα», ενώ αποφεύγουμε να εξηγήσουμε ακόμα και το πιο απλό, που αφορά την ψυχολογική μας διάθεση προς την Ζωή μας…

Το Φως είναι παντού…Ο Θεός είναι παντού…
Κι αυτό δεν είναι μαγεία…αλλά Αλήθεια…
Μας λείπει όμως κάτι σημαντικό…Το ενδιαφέρον για εκείνη την Αλήθεια που προκύπτει μέσα μας πρώτα και απαντά με άλλη ερμηνεία στην μαγεία της Ζωής, πριν την καταγράψουμε στα περίεργα και ανεξιχνίαστα φαινόμενα...
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

:x @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

έτσι όπως έκανε και με τον θεό, που έμαθε να τον βρίσκει στις εκκλησίες μόνο...

αυτό κι αν είναι μυστήριο...

:)
:)) και :-( μαζι...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μαγεία δεν είναι που τόσο πολλοί άνθρωποι θέλουν Αγάπη στην Γη και έχουμε φόβο?

Μαγεία δεν είναι που τόσο πολλοί άνθρωποι θέλουν Υγεία στην Ζωή και έχουμε ασθένειες?

Υπάρχουν άραγε εξηγήσεις γι’ αυτά τα φαινόμενα?
Υπάρχει αιτία ..... εθιστήκαμε στις ψευδαισθήσεις για να καλύψουμε αυτό που έχουμε απωλέσει μέσα μας :cry: :cry: :cry:

Εχω φυλάξει στην καρδιά μου τα λόγια σου, απαλύνουν τον πόνο όταν πολεμάω τον εθισμό, τις εξαρτήσεις @};-

Οταν Πρωταρχική Αιτία είναι ο Θεός το Αποτέλεσμα θα είναι πάντα η Αγάπη :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

όλοι μαγεύονται από το ηλιοβασίλεμμα, αλλά νομίζουν ότι η δύση διαφοροποιείται από το περιβάλλον και τρέχουν στα φημισμένα μέρη να το δουν, ενώ η δύση είναι παντού ίδια και αλλάζει μόνο το περιβάλλον που ο ίδιος γέμισε σκουπίδια και τον εμποδίζει να την απολαύσει παντού...
Αμ αυτο που το πας που ποσεεεες φορες εχω ακουσει οτι η σαντορινη πχ εχει τα ποιο ωραια ηλιοβασιλεματα.
Ειναι αλλος ηλιος εκει :doh:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Η Ζωή δεν είναι ούτε μυστηριώδης, ούτε μαγεία, αν αντί να κοιτάμε με έκσταση ένα ασυνήθιστο Φως στον Ουρανό, κοιτάξουμε και το βρούμε μέσα μας.

Για να υπάρχει στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι πρώτα έχει υπάρξει μέσα μας…
Εκεί που δεν έχουμε προλάβει να κοιτάξουμε, απασχολημένοι με τα περίεργα φαινόμενα που καταγράφονται σαν «ανεξήγητα», ενώ αποφεύγουμε να εξηγήσουμε ακόμα και το πιο απλό, που αφορά την ψυχολογική μας διάθεση προς την Ζωή μας…

Το Φως είναι παντού…Ο Θεός είναι παντού…
Κι αυτό δεν είναι μαγεία…αλλά Αλήθεια…
Μας λείπει όμως κάτι σημαντικό…Το ενδιαφέρον για εκείνη την Αλήθεια που προκύπτει μέσα μας πρώτα και απαντά με άλλη ερμηνεία στην μαγεία της Ζωής, πριν την καταγράψουμε στα περίεργα και ανεξιχνίαστα φαινόμενα...
@};- @};- @};- O:-) :x :x
TAPA έγραψε:Υπάρχει αιτία ..... εθιστήκαμε στις ψευδαισθήσεις για να καλύψουμε αυτό που έχουμε απωλέσει μέσα μας :cry: :cry: :cry:
:cry: @};- @};- >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αυτο΄κι αν είναι ανεξιχνίαστο μυστήριο, Θοδωράκο

όλοι μαγεύονται από το ηλιοβασίλεμμα, αλλά νομίζουν ότι η δύση διαφοροποιείται από το περιβάλλον και τρέχουν στα φημισμένα μέρη να το δουν, ενώ η δύση είναι παντού ίδια και αλλάζει μόνο το περιβάλλον που ο ίδιος γέμισε σκουπίδια και τον εμποδίζει να την απολαύσει παντού...

έτσι όπως έκανε και με τον θεό, που έμαθε να τον βρίσκει στις εκκλησίες μόνο...

αυτό κι αν είναι μυστήριο...

@};- :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Το Φως είναι παντού…Ο Θεός είναι παντού…
Κι αυτό δεν είναι μαγεία…αλλά Αλήθεια…
Μας λείπει όμως κάτι σημαντικό…Το ενδιαφέρον για εκείνη την Αλήθεια που προκύπτει μέσα μας πρώτα και απαντά με άλλη ερμηνεία στην μαγεία της Ζωής, πριν την καταγράψουμε στα περίεργα και ανεξιχνίαστα φαινόμενα...
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”