ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πέρα από την Τέχνη της γραφης και του λόγου, Στεφανάκο, έχω μάθει την Τέχνη της Ζωής...
οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...
8-> @};- :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε: ναι Θοδωράκο υπάρχει. Η επιμονή σου να πείσεις τον άλλον, για την δική σου αλήθεια...
Αισθάνομαι κάποιες φορές ότι η ισορροποία είναι πολύ ευαίσθητη.

Είναι η ισορροποία μεταξύ των δύο πόλων:
δεν λέω κάτι γιατί θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ,
και
φέρνω συνεχώς επιχειρήματα για να υπερασπιστώ την άποψή μου.

Και οι δύο έχουν μέσα τους κάποια μορφή εγωισμού, όταν δεν γίνονται με βάση την αποδοχή και τον σεβασμό.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Όταν έχουμε εμείς οι ίδιοι αμφιβολία για τον Εαυτό μας, τότε θυμώνουμε αν μας αμφισβητούν…όπως θυμώνουμε αν δούμε ότι οι άλλοι εκφράζουν έναν διαφορετικό τρόπο από αυτόν που εμείς θεωρούμε σωστό και αποτελεσματικό…
Το Ανώτερο Καλό του καθενός είναι ανάλογο με τις Προθέσεις της Καρδιάς και μιας Νοημοσύνης που δεν έχει καμία σχέση με την λογική του καλού και του κακού…


Ο εσωτερικός Δρόμος έχει μια ισονομία στην σχέση εμπειρία-γνώση και είναι θέμα του πόσο επιτρέπεις το βίωμα να έρθει με πνευματική ωριμότητα και να ολοκληρώσει νόηση και συναίσθημα, ενόσω αναπτύσσεις την Συνείδησή σου...
Οι Στόχοι του Δρόμου δεν είναι εξουσιαστικοί, αλλά κατευθυντήριοι…
Το να έχεις την ίδια Κατεύθυνση από την Αρχή, σε κάνει να μην οραματίζεσαι το τέλος σαν λύτρωση ή σαν αξία, αλλά να βιώνεις την διαδρομή με ταπεινότητα τόση, όση περιέχει το «εν οίδα, ότι ουδέν οίδα»…

Το ότι είχες ένα χέρι να στηριχτείς όταν το είχες ανάγκη, είναι το ίδιο σε αισθήματα, όπως το να είσαι σε θέση και να δώσεις το χέρι σου για να στηρίξεις και όχι για να τραβήξεις…

Πριν, λοιπόν, ανακαλύψουμε τους λόγους που δίνουμε, ας ανακαλύψουμε πρώτα αν είμαστε διατεθειμένοι να λάβουμε…Η προσφορά που αξιολογείται σαν ιδιοτελής ή ανιδιοτελής, έχει άμεση σύνδεση με αυτό που μας δίνεται, κάθε φορά με Σοφία, και είμαστε ανοιχτοί να το λάβουμε, και όχι με αυτό που θέλουμε ντε και καλά να λάβουμε ή να δώσουμε…
@};-
και φυσικά αυτό...
Αυτό που βιώνεις εσύ, είναι μοναδικά δικό σου...Ούτε αλήθεια είναι, ούτε ψέμα...Είναι απλά δικό σου... Υποκειμενική αλήθεια δεν υπάρχει όμως...Γι' αυτήν την υποκειμενική αλήθεια, οι περισσότεροι άνθρωποι διαφωνούν και φτάνουν και σε ακραίες καταστάσεις διχογνωμίας.

Όταν αυτό το δικό σου, το δεις μέσα στο ασυνείδητο/συνειδητό και των περισσοτέρων των ανθρώπων, τότε θα έχεις και τα επιχειρήματα για την αλήθεια του και τότε δεν θα χρειάζεται να πείσεις κανένα, γιατί θα το ξέρεις εσύ πέρα από κάθε αμφιβολία...
:x @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε:πέρα από την Τέχνη της γραφης και του λόγου, Στεφανάκο, έχω μάθει την Τέχνη της Ζωής...
οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...

>:d< >:d< >:d<
8-} 8-} 8-}
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πόσο όμορφο είναι να σε διδάσκει ο άλλος με το παράδειγμά του!Τότε δεν χρειάζονται λόγια,ούτε τρέμεις το δάχτυλο που κουνιέται απειλητικά μπρος στα μάτια σου για να σου δείξει πού έσφαλες. Καταλήγω όμως στο ότι ο πνευματικός εγωισμός κ η αλαζονεία δίνει και παίρνει στις μέρες μας-δεν θα εξαιρέσω τον εαυτό μου βέβαια. Απλά σκέφτομαι πόσο άσχημο είναι να μιλάς και ο άλλος να σου κάνει ανάλυση της συμπεριφοράς σου,χωρίς να σε αφήνει να ολοκληρώσεις τα λόγια σου.Ε,λοιπόν δεν είναι ανάγκη να το παίζεις δάσκαλος την ώρα που ο άλλος σου ανοίγει το μυαλό και την ψυχή του! Ειδικά όταν το "δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις" μοιάζει να έχει γραφτεί μόνο για σένα...
@};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι, ο Δάσκαλός μου μού είχε πει "να προσέχεις αυτόν που κάνει τον δάσκαλο, χωρίς να ξέρει ποιό κομμάτι σου Θέλει να διδαχτεί"...

πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ιωαννάκι, ο Δάσκαλός μου μού είχε πει "να προσέχεις αυτόν που κάνει τον δάσκαλο, χωρίς να ξέρει ποιό κομμάτι σου Θέλει να διδαχτεί"...
:-( @};-

Και το "αστείο" ειναι οτι οι άνθρωποι που το κάνουν αυτό,μόνιμα κατηγορούν τους άλλους ως επικριτικούς...
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

σου αφιερώνω το σημερινό θέμα στο fb
είσαι ο εμπνευστής του, Ιωαννάκι
>:d< >:d< >:d<
forum.jpg
forum.jpg (7.03 KiB) Προβλήθηκε 4161 φορές

Ναι υπάρχουν οι δάσκαλοι στην Ζωή μας…
Εκείνοι που θα προσπαθήσουν να μας υποδείξουν το σωστό, εκείνοι που θα πειραματιστούν μαζί μας με το σωστό, εκείνοι που θα μας προβάλλουν το σωστό που δεν μπορούν να αντιληφθούν στον εαυτό τους, εκείνοι που θα μας συμβιβάσουν με την πιο ανώριμη κατάσταση της αναξιότητάς τους…
Εκείνοι που θα εκμεταλλευτούν την αδυναμία μας, για να μας διδάξουν την δύναμή τους, χωρίς να είναι σε θέση να μας δώσουν την δύναμή μας πίσω…

Ναι παρ’ όλα αυτά υπάρχουν δάσκαλοι στην Ζωή μας…

Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει "να προσέχεις αυτόν που κάνει τον δάσκαλο, χωρίς να ξέρει ποιό κομμάτι σου Θέλει να διδαχτεί"...

πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...


Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
:cry: :cry: @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
:cry: @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασούλα μου :cry: :cry: >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου >:d< Ιωαννάκι μου >:d<

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
Βασουλα μου... @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει "να προσέχεις αυτόν που κάνει τον δάσκαλο, χωρίς να ξέρει ποιό κομμάτι σου Θέλει να διδαχτεί"...

πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...
@};-
Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…
@};-

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
@};- :x

_________________
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα η μέρα μου :D :D :D Βασούλα μου, ευχαριστώ @};- >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”