ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

κράτα μια θέση και για εμένα :-D :-D
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Φυσικά σε εκνευρίζει (και δεν νομίζω να είναι δικό σου θέμα μόνο) να σου το παίζει κάποιος ξερόλας, γιατί σου θυμίζει την κατάσταση των γονιών σου και σε βάζει στην θέση του ανώριμου παιδιού που ήσουν, τότε που νόμιζες ότι τα ήξεραν όλα και έφαγες τα μούτρα σου όταν διαπίστωσες ότι και αυτοί δεν τα ήξεραν όλα (ίσως ουτε τα μισά από όσα ξέρεις εσύ τώρα).
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αγωνίζεται ποτέ! Ρέει…
Εκπληκτικό όλο το κείμενο! @};- @};- @};-
Αυτόν τον αντιμετωπίζεις με την δική σου ωριμότητα... όσο εσύ ωριμάζεις, τόσο ο ξερόλας εξαφανίζεται απο΄τον δρόμο σου...
Ααα! Αυτό στο υπογράφω! :)) :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βάσω, Θοδωρή, Τασούλη
:x :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ενόσω είσαι στον Δρόμο σου σαν «μαθητής» ολοκληρώνεις τις εργασίες που ανήκουν στο «Ύψος» της συνειδησιακής σου ακεραιότητας…Αν πας να πηδήξεις τάξεις, θα φτάσεις στην τελευταία και δεν θα γνωρίζεις τίποτα άλλο, παρά το πώς θα επιβεβαιώνεσαι συνεχώς από τους άλλους
@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βάσω τόσο ωραίο κείμενο >:d< >:d<
είναι όλο για παράθεση :x :x @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ,
τώρα τελευταία κάθε φορά που χρειάζομαι μια απάντηση,
πως, μα πως γίνεται με το που ανοίξω το forum να μου έχεις έτοιμη την απάντηση;
:pray: :pray: :pray:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Εγω το συνηθισα πλεον Στεφανακο!!! O:-) O:-) O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

πέρα από την Τέχνη της γραφης και του λόγου, Στεφανάκο, έχω μάθει την Τέχνη της Ζωής...
οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από elenaki »

οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...
Βασουλι μας... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:romance-heartbeating: :romance-kisscheek: @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartsfade: >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...
@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:romance-heartstiny: @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Όταν έχουμε εμείς οι ίδιοι αμφιβολία για τον Εαυτό μας, τότε θυμώνουμε αν μας αμφισβητούν…όπως θυμώνουμε αν δούμε ότι οι άλλοι εκφράζουν έναν διαφορετικό τρόπο από αυτόν που εμείς θεωρούμε σωστό και αποτελεσματικό…
Το Ανώτερο Καλό του καθενός είναι ανάλογο με τις Προθέσεις της Καρδιάς και μιας Νοημοσύνης που δεν έχει καμία σχέση με την λογική του καλού και του κακού…

Είναι μια ένδειξη αυτή, για το πόσο ακέραιος είσαι μέσα στον Εαυτό σου…
Η ακεραιότητα είναι ένας «ιδιαίτερος» Δρόμος της Αγάπης και της Σοφίας που εκφράζονται ανάλογα με το «Ύψος» που έχει κατακτήσει η Συνείδησή μας.

Όταν στοχεύουμε υψηλότερα από την εσωτερική ακεραιότητα μας, τότε γινόμαστε αλαζονικοί με τους άλλους…
Θεωρούμε ότι όλα τα ξέρουμε και δεν έχουμε την ταπεινότητα να ανοίξουμε στον άλλον για να πάρουμε τα μαθήματά μας…
Ο Πνευματικός εγωισμός είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στον δρόμο του αναζητητή…
@};-
Ενόσω είσαι στον Δρόμο σου σαν «μαθητής» ολοκληρώνεις τις εργασίες που ανήκουν στο «Ύψος» της συνειδησιακής σου ακεραιότητας…Αν πας να πηδήξεις τάξεις, θα φτάσεις στην τελευταία και δεν θα γνωρίζεις τίποτα άλλο, παρά το πώς θα επιβεβαιώνεσαι συνεχώς από τους άλλους…

Ο εσωτερικός Δρόμος έχει μια ισονομία στην σχέση εμπειρία-γνώση και είναι θέμα του πόσο επιτρέπεις το βίωμα να έρθει με πνευματική ωριμότητα και να ολοκληρώσει νόηση και συναίσθημα, ενόσω αναπτύσσεις την Συνείδησή σου...
Οι Στόχοι του Δρόμου δεν είναι εξουσιαστικοί, αλλά κατευθυντήριοι…
Το να έχεις την ίδια Κατεύθυνση από την Αρχή, σε κάνει να μην οραματίζεσαι το τέλος σαν λύτρωση ή σαν αξία, αλλά να βιώνεις την διαδρομή με ταπεινότητα τόση, όση περιέχει το «εν οίδα, ότι ουδέν οίδα»…

Το ότι είχες ένα χέρι να στηριχτείς όταν το είχες ανάγκη, είναι το ίδιο σε αισθήματα, όπως το να είσαι σε θέση και να δώσεις το χέρι σου για να στηρίξεις και όχι για να τραβήξεις…

Πριν, λοιπόν, ανακαλύψουμε τους λόγους που δίνουμε, ας ανακαλύψουμε πρώτα αν είμαστε διατεθειμένοι να λάβουμε…Η προσφορά που αξιολογείται σαν ιδιοτελής ή ανιδιοτελής, έχει άμεση σύνδεση με αυτό που μας δίνεται, κάθε φορά με Σοφία, και είμαστε ανοιχτοί να το λάβουμε, και όχι με αυτό που θέλουμε ντε και καλά να λάβουμε ή να δώσουμε…


Αν αυτό δεν το προσέξουμε, θα χαλάμε όλες τις σχέσεις μας...

Το να φύγεις από τον εγωιστικό μηχανισμό που κινεί κάποιες διαδικασίες στον υλικό κόσμο, δεν σημαίνει ότι δεν θα τον συναντήσεις και σαν πνευματική αλαζονεία, ενόσω προχωράς σε έναν Δρόμο χωρίς να έχεις Κατεύθυνση, παρά μόνο τον υλικό κόσμο!
Ευχαριστω για το Λογο Σου Βασω @};-
πέρα από την Τέχνη της γραφης και του λόγου, Στεφανάκο, έχω μάθει την Τέχνη της Ζωής...
οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...
ω ναι O:-) O:-) O:-)
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”