ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Emmaki »

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
Πραγματικα εκπληκτικο!!!!!! :cry: :romance-heartbeating:

Ιωαννακι μου γλυκο >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
:x :x :x @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει "να προσέχεις αυτόν που κάνει τον δάσκαλο, χωρίς να ξέρει ποιό κομμάτι σου Θέλει να διδαχτεί"...

πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...


Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι
:x :x :x :x :x :x

Ιωάννα @};- @};- @};- >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:
πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...

Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι
@};- @};- @};- αχ τι είπες τώρα :cry:
Ιωαννάκι @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Isilwen έγραψε:
Vaso έγραψε:Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα η μέρα μου :D :D :D Βασούλα μου, ευχαριστώ @};- >:d<
:x @};-
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Κοριτσάκια >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

πάντα στην ζωή μας υπάρχουν εκείνοι που η επίκριση είναι η δεύτερη φύση τους...Η πρώτη φύση σ' αυτούς τους ανθρώπους, είναι σίγουρα ο "δάσκαλος"...


Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…
@};- :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Αν η εσωτερική κατάσταση της Συνείδησης είναι η Αγάπη, και το γνωρίζεις πέρα από κάθε αμφιβολία, τότε εκλείπει αυτόματα και η ανάγκη να την επιβεβαιώσεις μέσα από ρόλους…
Μπορεί να αμφισβητηθεί από όλους…Αν όμως εσύ είσαι απόλυτα σίγουρος και ασφαλής ότι έχεις αναπτυχθεί προς τους Νόμους του Θεού και του Ανθρώπου, οι κοινωνικοί ρόλοι παύουν να ισχύουν μέσα σου…

Δεν χρειάζεσαι κανέναν για να σου επιβεβαιώσει την Σοφία, δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει την Αγάπη…
Δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει τον Εαυτό σου…Την θειότητα, το Πνεύμα που εκφράζεται στην Ανθρώπινη Φύση σου…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

ωραια υπενθυμιση :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από panos »

Η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αγωνίζεται ποτέ! Ρέει…
Και σίγουρα δεν χρειάζονται αποδείξεις γι’ αυτό!
Ούτε και καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια…
΄Όταν δεν «γαντζώνεσαι» στην ζωή, τότε τα χέρια χαλαρώνουν και την αγγίζουν απαλά, με αγάπη, κατανόηση και συνειδητοποίηση…
Το να γνωρίζεις μέσα σου την αληθινή κατάσταση της Αγάπης, δεν έχει να κάνει με την ανάγκη να γίνει αποδεκτή αυτή η κατάσταση, από άλλους…
Ίσως αυτή είναι η διαφοροποίηση της κατάστασης της Αγάπης μέσα στην Συνείδηση…Ότι δεν χρειάζεσαι αποδοχή, για κάτι που έχεις, χωρίς καμία αμφιβολία…
Αν είσαι σίγουρος γι’ αυτήν, τότε δεν υπάρχει η ανάγκη επιβεβαίωσης από κανέναν…Ούτε χρειάζεται να πείσεις κανέναν…
Δεν χρειάζεσαι κανέναν για να σου επιβεβαιώσει την Σοφία, δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει την Αγάπη…
Δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει τον Εαυτό σου…Την θειότητα, το Πνεύμα που εκφράζεται στην Ανθρώπινη Φύση σου…
Το Ανώτερο Καλό του καθενός είναι ανάλογο με τις Προθέσεις της Καρδιάς και μιας Νοημοσύνης που δεν έχει καμία σχέση με την λογική του καλού και του κακού…
Η ακεραιότητα είναι ένας «ιδιαίτερος» Δρόμος της Αγάπης και της Σοφίας που εκφράζονται ανάλογα με το «Ύψος» που έχει κατακτήσει η Συνείδησή μας.
Αν πας να πηδήξεις τάξεις, θα φτάσεις στην τελευταία και δεν θα γνωρίζεις τίποτα άλλο, παρά το πώς θα επιβεβαιώνεσαι συνεχώς από τους άλλους…
Το να έχεις την ίδια Κατεύθυνση από την Αρχή, σε κάνει να μην οραματίζεσαι το τέλος σαν λύτρωση ή σαν αξία, αλλά να βιώνεις την διαδρομή με ταπεινότητα τόση, όση περιέχει το «εν οίδα, ότι ουδέν οίδα»…
Το να φύγεις από τον εγωιστικό μηχανισμό που κινεί κάποιες διαδικασίες στον υλικό κόσμο, δεν σημαίνει ότι δεν θα τον συναντήσεις και σαν πνευματική αλαζονεία, ενόσω προχωράς σε έναν Δρόμο χωρίς να έχεις Κατεύθυνση, παρά μόνο τον υλικό κόσμο!
Ο Δρόμος περιέχει πολύ αυτοπαρατήρηση, και μετά απλά παρατηρείς τα ευρύματα και στους άλλους...
Η ζωή των ανθρώπων μπορεί να φαίνεται, ακόμα και να είναι διαφορετική, αλλά τελικά είναι ίδια...μέχρι κάποιου σημείου, από το οποίο και έπειτα δεν υπάρχει πια για εσένα καμία αμφιβολία...Και τότε δεν χρειάζεται να πείσεις κανέναν...
Αυτόν τον αντιμετωπίζεις με την δική σου ωριμότητα... όσο εσύ ωριμάζεις, τόσο ο ξερόλας εξαφανίζεται απο΄τον δρόμο σου...
πέρα από την Τέχνη της γραφης και του λόγου, Στεφανάκο, έχω μάθει την Τέχνη της Ζωής...
οπότε...σας "διαβάζω" εκεί μέσα...στην Ζωή μου...την Ζωή μας!
ξέρω πριν από εσάς, αυτό που η Ζωή θα σας ζητήσει, πριν τολμήσετε να το ζητήσετε εσείς πρώτα από τον Θεό...
Το να διδάσκεις κάποιον όμως, σημαίνει ότι δεν έχεις προσδοκίες από αυτό που θα γίνει μέσω της διδασκαλίας σου…Όταν εκλείπει από την σχέση η ιδιοτέλεια στην πιο κρυφή της μορφή, τότε η Αγάπη διδάσκει και όχι ένας άνθρωπος…
Και διδασκαλία δεν είναι να του δείξεις το σωστό και το λάθος, αλλά τα επίπεδα δυσλειτουργίας του, που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μέσα του, αυτοί οι «δάσκαλοι» της Ζωής του, όποιοι κι αν είναι…

Το να μπορείς να οραματίζεσαι δεν αφορά μια διδασκαλία, αλλά αυτήν την αίσθηση της απεριόριστης Ελευθερίας, από τους «δασκάλους» της Ζωής σου…
Το να μπορείς να Είσαι ο Νικητής, δεν αφορά τις μάχες που έχασες ή κέρδισες, αλλά το πόσο ακέραια μπορείς να διδάσκεσαι από τον Εαυτό σου, με εκείνα τα επίπεδα Ειλικρίνειας που αφορούν μόνο την Θέληση σου να μπορείς να μην υποκρίνεσαι…
ευχαριστω για τις απαντησεις >:d< @};- @};- @};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Αν η εσωτερική κατάσταση της Συνείδησης είναι η Αγάπη, και το γνωρίζεις πέρα από κάθε αμφιβολία, τότε εκλείπει αυτόματα και η ανάγκη να την επιβεβαιώσεις μέσα από ρόλους…
Μπορεί να αμφισβητηθεί από όλους…Αν όμως εσύ είσαι απόλυτα σίγουρος και ασφαλής ότι έχεις αναπτυχθεί προς τους Νόμους του Θεού και του Ανθρώπου, οι κοινωνικοί ρόλοι παύουν να ισχύουν μέσα σου…

Δεν χρειάζεσαι κανέναν για να σου επιβεβαιώσει την Σοφία, δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει την Αγάπη…
Δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου επιβεβαιώσει τον Εαυτό σου…Την θειότητα, το Πνεύμα που εκφράζεται στην Ανθρώπινη Φύση σου…
Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”