ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:να σταματήσει?

μήπως θα ήταν πιο ευφυές να θέλεις να βεις τον πιο γόνιμο και δημιουργικό χώρο σου, μέσα σ' αυτό το κενό?


:)
Θέλω μέσα στο κενό να βρω το σημείο εκείνο που περιέχει το Όλον.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Και είναι αστείο να θεωρούμε δικό μας κάτι έξω από εμάς και αυτό που αληθινά μας ανήκει να το αγνοούμε…

Τίποτα στην Φύση δεν μας ανήκει, παρά μόνο ο Εαυτός μας…

Η εναρμόνιση δεν προκύπτει ποτέ με όσα θεωρούμε δικά μας, γιατί έρχεται η Ζωή και ανατρέπει τις σχέσεις μας μαζί τους…
Όσο και να τεκμηριώνει η επιστήμη νόμους και καταστάσεις, στο πέρασμα του χρόνου θα επιβεβαιώνεται διαρκώς ο Γαλιλαίος…Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα ανατρέπει τις παλιές θεωρίες και πεποιθήσεις…Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα ανατρέπει το «δικό μας» και η Ζωή αποδεικνύει ότι όταν βασίζεσαι στο «δικό μου», σ’ αφήνει κάποια στιγμή με αδειανά χέρια…


Να καθαρίσουμε μέσα μας από αυτά τα «ξένα στοιχεία» και να τα τιμήσουμε, όχι να τα υπηρετήσουμε…Ο σεβασμός σε κάθε τι, δεν ξεκινά από αυτό που θεωρούμε δικό «μας», αλλά από αυτό που Είναι δικό μας!

Ο υψηλότερος κραδασμός του ανθρώπου έρχεται όταν φέρει σε αρμονία το εσωτερικό Θέλημα, με το εξωτερικό…
Τότε όλα του ανήκουν, μα δεν χρειάζεται τίποτα να του ανήκει…

Η Ευλογία έρχεται, όταν δεν την έχεις πια ανάγκη…
@};- @};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Να καθαρίσουμε μέσα μας από αυτά τα «ξένα στοιχεία» και να τα τιμήσουμε, όχι να τα υπηρετήσουμε…Ο σεβασμός σε κάθε τι, δεν ξεκινά από αυτό που θεωρούμε δικό «μας», αλλά από αυτό που Είναι δικό μας!

Ο υψηλότερος κραδασμός του ανθρώπου έρχεται όταν φέρει σε αρμονία το εσωτερικό Θέλημα, με το εξωτερικό…
Τότε όλα του ανήκουν, μα δεν χρειάζεται τίποτα να του ανήκει…

Η Ευλογία έρχεται, όταν δεν την έχεις πια ανάγκη…
@};- @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Μα πως αυτό το «δικό μου» γίνεται εστία σύνθλιψης, μπορούμε να το παρατηρήσουμε μέσα στην ίδια την Ζωή…
Γιατί αν δεν γνωρίζουμε αυτό που μας ανήκει αληθινά, δεν μπορούμε να γνωρίσουμε τίποτα στον κόσμο, όσο και να προσπαθήσουμε…

Και είναι αστείο να θεωρούμε δικό μας κάτι έξω από εμάς και αυτό που αληθινά μας ανήκει να το αγνοούμε…

Τίποτα στην Φύση δεν μας ανήκει, παρά μόνο ο Εαυτός μας…
@};-
Η εναρμόνιση δεν προκύπτει ποτέ με όσα θεωρούμε δικά μας, γιατί έρχεται η Ζωή και ανατρέπει τις σχέσεις μας μαζί τους…
Όσο και να τεκμηριώνει η επιστήμη νόμους και καταστάσεις, στο πέρασμα του χρόνου θα επιβεβαιώνεται διαρκώς ο Γαλιλαίος…Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα ανατρέπει τις παλιές θεωρίες και πεποιθήσεις…Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα ανατρέπει το «δικό μας» και η Ζωή αποδεικνύει ότι όταν βασίζεσαι στο «δικό μου», σ’ αφήνει κάποια στιγμή με αδειανά χέρια…

Οι προσδοκίες μας τελικά, δεν είναι καθαρά δικές μας…Έχουν μπει μέσα μας «ξένα» στοιχεία, που θεωρήσαμε δικά μας και οριοθετήσαμε τον Εαυτό μας, με βάση αυτά τα «ξένα» στοιχεία…Έμψυχα και άψυχα…
@};-
αχ αυτο το "δικο μου" το "αυτο μου ανηκει".... ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μας μαθαινουν απο το σπιτι κιολας.... ειναι το πρωτο πραγμα που ακους τα παιδια να λενε.... και ειναι τοσο μεγαλη η αγνοια.... που δεν αντιλαμβανονται οι γονεις τη ζημια που γινεται.... εχω υπαρξει απο τους τυχερους ανθρωπους που δεν μου ελειψε τιποτα ως παιδι... υλικα... γιατι συναισθηματικα ειναι μια αλλη κουβεντα.... και οταν χρειαστηκε να παρω το μαθημα με το σκληρο τροπο, δυσκολευτηκα πολυ.... ομως η Ζωη ηταν παντα εκει, εγω δεν ειχα μαθει να τη Ζω... απλα φυτοζωουσα περιμενοντας το τελος.. τον πατο του πηγαδιου, γιατι ελεγα πως μολις πιασεις πατο, μονο πιο πανω μπορεις να πας.... ελα ομως που το πηγαδι δεν εχει πατο... και ηρθε η δευτερη ευκαιρια, και καταλαβα οτι δεν χρειαζεται να περιμενω να πεθανω για να μαθω να Ζω! Αυτη η Ενωση με τον Εαυτο :) Αυτο το Εδω και Τωρα, εχει τοσο μεγαλη σημασια, ειναι το Α και το Ω της Ζωης @};- καθε μερα, το αντιλαμβανομαι ολο και περισσοτερο, και ειναι το μονο που μου δινει Χαρα... να ειμαι Παρουσα στη Ζωη μου Εδω και Τωρα @};-
Ο υψηλότερος κραδασμός του ανθρώπου έρχεται όταν φέρει σε αρμονία το εσωτερικό Θέλημα, με το εξωτερικό…
Τότε όλα του ανήκουν, μα δεν χρειάζεται τίποτα να του ανήκει…

Η Ευλογία έρχεται, όταν δεν την έχεις πια ανάγκη…
η φλογα ειναι αναμμενη :-( @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011 12:13 am

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από xristinaki »

@};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ελενάκι... :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελενάκι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ελενάκι μου, σε νιώθω... >:d<

Βασούλα, όλο το κειμενάκι είναι καθαρή έμπνευση για μένα. Ευχαριστώ @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Τι αλήθειες πάλι !!!
:-? :-? :-?
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ελενάκι @};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Valia

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Valia »

Ελενα Κ. έγραψε: η Ζωη ηταν παντα εκει, εγω δεν ειχα μαθει να τη Ζω... απλα φυτοζωουσα περιμενοντας το τελος.. τον πατο του πηγαδιου, γιατι ελεγα πως μολις πιασεις πατο, μονο πιο πανω μπορεις να πας.... ελα ομως που το πηγαδι δεν εχει πατο... και ηρθε η δευτερη ευκαιρια, και καταλαβα οτι δεν χρειαζεται να περιμενω να πεθανω για να μαθω να Ζω!
Ελενάκο σε νιώθω >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Να καθαρίσουμε μέσα μας από αυτά τα «ξένα στοιχεία» και να τα τιμήσουμε, όχι να τα υπηρετήσουμε…Ο σεβασμός σε κάθε τι, δεν ξεκινά από αυτό που θεωρούμε δικό «μας», αλλά από αυτό που Είναι δικό μας!

Ο υψηλότερος κραδασμός του ανθρώπου έρχεται όταν φέρει σε αρμονία το εσωτερικό Θέλημα, με το εξωτερικό…
Τότε όλα του ανήκουν, μα δεν χρειάζεται τίποτα να του ανήκει…

Η Ευλογία έρχεται, όταν δεν την έχεις πια ανάγκη…
Α ρε Βασουλάκι μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”