ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωρής έγραψε:Καλησπερα σας... Θελω να σας ζητησω οποιος μπορει να μου στειλει ενεργεια... Μετα απο εναν διαλογισμο που εκανα αισθανομαι παρα πολυ περιεργα... Κατι μεταξυ τρεμουλου και καταρευσης... και το περιεργο ειναι οτι ο διαλογισμος ηταν απλααναζητηση της σιωπης και χαλαρωση, τιποτα το "ιδιαιτερο"... Οποιος μπορει παρακαλω, μεχρι τις 5 σημερα.... ευχαριστω πολυ... @};-

Παίρνοντας ερέθισμα από το ποστ του Θοδωράκου, στο «αποστολή reiki σε κατάσταση ανάγκης», και επειδή και στην ομάδα μας Αγάπη-Σοφία τέθηκαν θέματα εξάντλησης, είπα να το κάνω θέμα…

Πολλές φορές συμβαίνει να έχουμε εξάντληση, χωρίς συγκεκριμένη σωματική προσπάθεια…
Δεν παρατηρούμε το περιβάλλον μας και τον εαυτό μας, στο θέμα των απαιτήσεων και των προσδοκιών…

Διαθέτουμε την ενέργειά μας σε πηγές που μας εξαντλούν, χωρίς να το πάρουμε είδηση. Είτε έξω μας είναι η πηγή αυτή, είτε μέσα μας, η συνέχεια από μια τέτοιου είδους «συναλλαγή» είναι η ατονία, η εξάντληση και αν συνεχίσουμε, ίσως γιατί δεν θα το πάρουμε είδηση έγκαιρα, θα καταρρεύσουμε…


Eίναι πολυτιμη η ενέργειά μας!
Δεν την διαθέτουμε αλόγιστα...

Και όσο διαθέτουμε εμείς ενέργεια χωρίς να σεβαστούμε τις ανάγκες μας και ο άλλος παίρνει, παίρνει, παίρνει ασταμάτητα και χωρίς διάκριση, τόσο χάνουμε εμείς...

Να το προσέχετε αυτό μέσα στην ζωή και να σταματάτε άμεσα τις πηγές εξάντλησης σας, όποιες κι αν είναι...Μα όποιες!!!

Εγώ όταν είναι να έρθω σε επαφή με άτομα που ξέρω εκ των προτέρων ότι θα επιχειρήσουν να "αρπάξουν" ενέργεια, το κάνω συνειδητά που σημαίνει ότι προστατεύομαι, ή δεν έρχομαι καν σε επαφή μαζί τους.

΄Εχω αυτήν την διάκριση πια. Το να μοιράζομαι ενέργεια, είναι για εμένα κάτι καθημερινό και ελεύθερο, κάτι που αφήνω να γίνει αυθόρμητα με πολύ χαρά και Αγάπη.
΄Ομως με κάποιους ανθρώπους δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός σ' αυτήν την ιερή πράξη της ανταλλαγής...Αρπάζουν με απληστία...

Υπάρχουν περιπτώσεις που το μοίρασμα μεταξύ μας έχει ροή, σεβασμό, συνέπεια, όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που η επαφή δεν αφορά μοίρασμα ή ανταλλαγή ενέργειας, αλλά αρπαγή.

Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξαντλημένοι (και ιδιαίτερα τούτη την εποχή) και δεν είναι ευγενικοί στον τρόπο που παίρνουν...Γίνονται "αρπακτικά"...

΄Ομως κι εμείς γινόμαστε ασυνείδητα τα θύματά τους, αν δεν προσέξουμε τα εσωτερικά μηνύματα της εξάντλησης...
Νομίζω ότι οι άνθρωποι και να πάρουν είδηση ότι κάποιος ή κάτι τους εξαντλεί, ντρέπονται να πουν "όχι δεν σου δίνω", για να μην τους χαρακτηρίσουν αγενείς και άκαρδους...

Τελικά είνα αυτό που έγραψα...
Η δύναμη και η σταθερότητα στην θέλησή μας κλονίζεται, δεν έχουμε θάρρος, ανησυχούμε για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εμάς, θυμώνουμε, φοβόμαστε, μισούμε, πολλές φορές οδηγούμαστε και στην αυτό-λύπηση, ανίσχυροι, χωρίς να μπορούμε να πάρουμε αποφάσεις με συνέπεια…
ένα γενναίο μπλοκάρισμα στο 3ο δηλαδή!

΄Όμως όπως χρειάζεται προσοχή στις πηγές εξάντλησης έξω από εμάς, άλλο τόσο (ίσως και περισσότερο) χρειάζονται προσοχή και οι εσωτερικές πηγές εξάντλησης.

Αυτές οι ασυνείδητες προσδοκίες που έχουμε…Που γίνονται πολύ εύκολα απογοήτευση…
Απογοήτευση και προσδοκία είναι δύο καταστάσεις μέσα μας, που μας στραγγίζουν από ενέργεια, μας αποδυναμώνουν, κλέβουν τον ενθουσιασμό μας για την Ζωή...


γιατί μπορεί να μας εξαντλεί κάποιος ή κάποια κατάσταση έξω από εμάς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να μας εξαντλήσει και ένα εγωιστικό κομμάτι του εαυτού μας, που θέλει να αρπάξει από εμάς ενέργεια, για να εκπληρώσει κάθε προσδοκία του. Τρέφεται από εμάς, όσο του δίνουμε "χώρο" μέσα μας...

Οι πηγές εξάντλησης είναι πάντα ή μέσα μας ή έξω μας...Και οι έξω μας είναι απείρως πιο ακίνδυνες, από αυτές που βρίσκονται μέσα μας...

σκεφτείτε μόνο τι κάνουν οι φιλοδοξίες...τι κάνουν οι προσδοκίες που έχουμε για κάποιον άλλον ή για τον εαυτό μας...τι κάνουν οι εμμονές...

Υπάρχουν καταστάσεις που μας στενοχωρούν, σίγουρα...΄Ομως αν είναι εντελώς συνειδητές δεν μας εξαντλούν...Αντίθετα μας δίνουν θάρρος και δύναμη να τις αντιμετωπίσουμε...
Υπάρχουν όμως και καταστάσεις που μας στενοχωρούν, που οι αιτίες τους δεν είναι εμφανείς...
Αυτές είναι οι επικίνδυνες πηγές εξάντλησης...Αυτές που επωάζονται μέσα στην "α-συνειδησία" μας!




Εσείς? έχετε νιώσει ποτέ εξάντληση χωρίς συγκεκριμένο λόγο?


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Στο παρελθον χιλιαδες φορες ενιωθια εξαντληση χωρις λογο.. οπως ελεγα χαραχτηριστικα τοτε μια χαρα ημουν στα καλα καθουμενα νιωθω πτωμα.. Αλλα τοτε δεν γνωριζα αλλα και μετα που γνωρισα παντα υπηρχαν λογοι και κενα να μου συμβαινει..
Υπάρχουν όμως και καταστάσεις που μας στενοχωρούν, που οι αιτίες τους δεν είναι εμφανείς...
Αυτές είναι οι επικίνδυνες πηγές εξάντλησης...Αυτές που επωάζονται μέσα στην "α-συνειδησία" μας!
Οντως...

Υπάρχουν καταστάσεις που μας στενοχωρούν, σίγουρα...΄Ομως αν είναι εντελώς συνειδητές δεν μας εξαντλούν...Αντίθετα μας δίνουν θάρρος και δύναμη να τις αντιμετωπίσουμε...

Ετσι ακριβως μας κανουν πιο δυνατους... @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εχουν υπαρξει και υπαρχουν πολλες φορες που ξαφνικα εξαντλουμαι, η νιωθω να "μου κοβοντα τα ποδια" ξαφνικα, χωρις εμφανη λογο. Εκει που εχω καταληξει, ειναι πως αυτες οι καταστασεις ερχονται οταν χανω την ακεραιοτητα μου, οταν ξεχναω ποιος Ειμαι, οταν "ζαλιζομαι" απο την υλη, ξεχνωντας να δω και το Φως. Τοτε σαν να "αποκοβομαι" απο την Πηγη μεσα μου, και τα πεδια μου γινονται ευαλοτα σε ενεργιακες προσβολες και αρνητικα φορτια.

Δεν ξερω ακομα για τις προσδοκιες κλπ που αναφερεις... Θα το επεξεργαστω και θα το δω...

Σιγουρα ομως οταν μπαινω σε μια τετοια κατασταση... "μου φταινε ολα", και χωρις να το καταλαβω, εστιαζω σε θεματα υλικα, σε συγκρισεις, σε αγχη, νευρα, και τελικα σε ματαιομενα ονειρα και - ναι τελικα - σε προσδοκιες και φιλοδοξιες...

Με λιγο διαλογισμο ομως (πολλες φορες δυσκολα) καταφερνω και ερχομαι σε επαφη με το Φως μεσα μου, και ολα αυτα διαλυονται σαν σκονη. Και θυμαμαι παλι την Φυση μου, το Φως, τον Σκοπο, γεμιζω με πληροτητα, και συνειδητοποιω οτι ολα αυτα που με ειχαν ζωσει δεν ηταν δικα μου, αλλα σκιες που "βρηκαν την πορτα ανοικτη" και μπηκαν.

Βεβαια γνωριζω οτι εχουν καποια αφορμη στο υποσυνειδητο μου, και σιγα σιγα τα δουλευω. Ομως ακομα και θεματα που "εχουν ληξει" μπορει να επιστρεψουν σε μια τετοια στιγμη αδυναμιας.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν πέφτεις Θοδωράκο, είναι μια καλή ευκαιρία, εκεί κάτω, να βρεις την Πηγή Δύναμης και να σηκωθείς ξανά με πιο μεγάλο θάρρος και αυτοπεποίθηση για το Καλό στην Ζωή σου...

Το άσχημο είναι να μένουμε εκεί...νομίζοντας το Καλό είναι κάπου αλλού...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ξεκάθαρα εχθές για πρώτη φορά που συνέχισα να μιλάω με την φίλη μου ενώ αυτό με κούραζε.
Γενικά όμως διακρίνω σε εμένα ατονία που κρατάει χρόνια ολόκληρα. Πρέπει να μοιράζω ήδη την ενέργειά μου σε πολλές έξωθεν και έσωθεν ρουφήχτρες. Πρέπει να βρω που μοιράζω την ενέργειά μου και να την μαζέψω πάλι πίσω μέσα μου. Κάτι άλλο που με κουράζει είναι οι σκέψεις. Συνήθως όχι ευχάριστες ή για να το εκφράσω καλύτερα, γεμάτες ανησυχία. Υπάρχουν όμως φορές που το μυαλό μου 'κολλάει' σε θέματα και πρέπει να καταβάλλω προσπάθεια για να σταματήσω να σκέφτομαι αυτό το κάτι συγκεκριμένο κάθε φορά. Με κουράζουν οι πολλές σκέψεις ανεξάρτητα από το τι είδους είναι. Κάτι που με χαλαρώνει είναι να είμαι κοντά στην φύση. Η ομορφιά της με ηρεμεί και με βοηθά να σιγάσω τον νου. Είναι σαν διαλογισμός με μάτια ανοιχτά.
Συνήθως όχι ευχάριστες ή για να το εκφράσω καλύτερα, γεμάτες ανησυχία
Φόβος άρα.... :-(

:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελενάκι μου μέχρι να βρεις την Πηγή μέσα σου, για να αντλείς ενέργεια, ένα καλό μέσον είναι και η Φύση...

απλά να μην παραμείνει συνήθεια...

το ακούω από πολλούς ανθρώπους, πως η Φύση τους ξεκουράζει και τους χαλαρώνει...Η θάλασσα, ένα ποτάμι, ένα δέντρο, ένα λουλούδι...Ναι όλα αυτά είναι Πηγές Ομορφιάς και Χαλάρωσης, το θέμα όμως είναι να μην παραμείνουμε σ' αυτά για πολύ διάστημα, αλλά να τα ανακαλύψουμε μέσα μας.

Επιμένω!!!

Την μεγαλύτερη Ομορφιά την συνάντησα μέσα στον ΄Ανθρωπο! Μέσα Μου!

Από εκεί και πέρα μπορώ να ζήσω και στο μπετόν!
Βρίσκω πάντα τρόπο να βρω το Φως...να το διαπεράσω το μπετόν...


Οι σκέψεις είναι πηγή που σε εξαντλεί...Στην ουσία όμως, αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι οι σκέψεις που σε εξαντλούν, αλλά τα συναισθήματα που τις προκαλούν...Ο νους δεν σκέφτεται από μόνος του...παίρνει ερεθίσματα από τα συναισθήματα, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι το πρώτο πεδίο του ανθρώπου...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

το ακούω από πολλούς ανθρώπους, πως η Φύση τους ξεκουράζει και τους χαλαρώνει...Η θάλασσα, ένα ποτάμι, ένα δέντρο, ένα λουλούδι...Ναι όλα αυτά είναι Πηγές Ομορφιάς και Χαλάρωσης, το θέμα όμως είναι να μην παραμείνουμε σ' αυτά για πολύ διάστημα, αλλά να τα ανακαλύψουμε μέσα μας.
:x :x
Οι σκέψεις είναι πηγή που σε εξαντλεί...Στην ουσία όμως, αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι οι σκέψεις που σε εξαντλούν, αλλά τα συναισθήματα που τις προκαλούν...Ο νους δεν σκέφτεται από μόνος του...παίρνει ερεθίσματα από τα συναισθήματα, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι το πρώτο πεδίο του ανθρώπου...
Ευχαριστώ! :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Πως μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματα που μας κουράζουν χωρίς να χρειαστεί να τα περάσουμε από το νοητικό μας επίπεδο;
Είναι κάτι το οποίο μπορεί να επιτευχθεί;

Τον τελευταίο καιρό νιώθω ενώ πετάω :whistle: :whistle: :whistle:
Ψυχολογικά
τρελές ατονίες.
Σκέφτομαι ότι είναι από την έλλειψη ξεκούρασης λόγω πολύ φορτωμένου προγράμματος.
Επίσης όταν διαλογίζομαι ή κάνω θεραπείες, ναι μεν γεμίζω ενέργεια αλλά ποτέ όσο τότε !!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

κι εγω θεωρω τον ασυνειδητο φοβο ως βασικη πηγη εξαντλισης!κατι που με κατετρεχει σε ασυνειδητο επιπεδο πολλες φορες με ωθει ακομα και να κανω διαλογισμο η αυτοθεραπεια εντατικα χωρις ομως να ακολουθει αυτων μια ειλικρινη κουβεντα με τον εαυτο μου για να φερω τον φοβο στο συνειδητο!ετσι πολλες φορες παρατηρουσα οτι τραβουσα καταστασεις απο τα μαλλια, ενιωθα συναισθηματικη ενταση γιατι η αυτοθεραπεια ωθουσε τα συναισθηματα να βγουνε στην επιφανεια ενω απο την αλλη , νιωθοντας αδυναμη να αντικρισω την Αληθεια ξανακουκουλωνα την κατασταση που με απασχολουσε!αυτη η συγκρουση με αδιαζε!

θελω να πω με αυτο οτι ειναι πολυ σημαντικη η προθεση με την οποια εργαζομαστε εσωτερικα!αν ενα οπλο εξελιξης χρησιμοποιειται απλα σαν τεχνικη δλδ με προσδοκια και οχι ουσιαστικα ισως να προκαλεσει εξαντληση!

:x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Agalitsas έγραψε:Πως μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματα που μας κουράζουν χωρίς να χρειαστεί να τα περάσουμε από το νοητικό μας επίπεδο;
Είναι κάτι το οποίο μπορεί να επιτευχθεί;

Τον τελευταίο καιρό νιώθω ενώ πετάω :whistle: :whistle: :whistle:
Ψυχολογικά
τρελές ατονίες.
Σκέφτομαι ότι είναι από την έλλειψη ξεκούρασης λόγω πολύ φορτωμένου προγράμματος.
Επίσης όταν διαλογίζομαι ή κάνω θεραπείες, ναι μεν γεμίζω ενέργεια αλλά ποτέ όσο τότε !!!

Ποιός σου είπε ότι χρειάζεται να ελέγξεις συναισθήματα, Στεφανάκο μου?
και ποιός σου είπε ότι περνάς από το νοητικό επίπεδο?

χα!

παιρνάς πάντα από ΄το αστρικο επίπεδο...Μέσα εκεί βρίσκονται τα συναισθήματα και το κατώτερο νοητικό...
Το 1ο επίπεδο του ασυνείδητου που λέμε...Εκεί που κολλάμε και ερχόμαστε ξανά και ξανά για να ξεκολλήσουμε...

έχει κι αυτό την δική του νοημοσύνη, όμως δεν έχει καμία σχέση με την Νοημοσύνη και την Πνευματική Λογική...

Οι άνθρωποι Στεφανάκο τριγυρίζουν εκεί γύρω από το αστρικό τους...

Χρειάζεται ΄Θέληση μεγάλη για να το διαπεράσουν και να φτάσουν στο Ανώτερο Νοητικό και να καούν μέσα στην Φωτιά του Πνεύματος!

Απόφαση χρειάζεται...Να Θέλεις να ερευνήσεις...΄Οχι με τον νου, όχι γιατί θα σου δώσει κάτι αξία από αυτά που θα μάθεις, αλλά έτσι...απλά γιατί η Φωτιά της Ψυχής θέλει να αναδυθεί σε υψηλότερα πεδία, γιατί αν μείνει στο αστρικό θα σε κάψει...
Υπάρχει η ώριμη στιγμή γι' αυτό...Δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας και να το φτάσει μέχρι το τέλος!!

Υπάρχει η Στιγμή που η Φωτιά του Θεού που θα σε κάψει, θα έχει εξαγνιστικό χαρακτήρα...Εσωτερική Αλχημεία...΄Ερωτας...Αγνότητα...

αρκεί να το ΘΕΛΕΙΣ!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Νιώθω χαζός, θα ήθελα μια απάντηση νηπιαγωγείου μάλλον.

Θα προσπαθήσω να φέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβω...
Συμβαίνει ένα γεγονός, το οποίο με θυμώνει, ξεσπάω και για να ηρεμήσω θα πρέπει να καταλάβω τι με πόνεσε και να πω την αλήθεια που βλέπω μέχρι στιγμής.
Το ακόμα και ότι ξεσπάω τη δεδομένη στιγμή που γίνεται ήταν ακόμα και αυτό πολύ δύσκολο, γιατί πάντα κατάπεινα και πνιγόμουν.Το ότι ξεσπάω πλέον είναι, το ότι εκφράζω την άποψη μου που ποτέ δεν έλεγα με έλεγχο όμως.
Σταμάτησα να μιλάω σε όσους δεν θέλουν να ακούσουν... Παλαιότερα ξέσπαγα με όλα τα καλά του ξεσπάσματος και δεν ηρεμούσα με τίποτα.
Πάμε πάλι στην νόηση. Για να ηρεμήσω πρέπει να καταλάβω τι με πόνεσε και για ποίο λόγο. Ας πάμε σαν παράδειγμα την κρίση. Με κρίνουν, εκνευρίζομαι και ηρεμώ μόνο πλέον εάν κατανοήσω, ότι εγώ κρίνω τον εαυτό μου επειδή είμαι ανασφαλής, επειδή με έμαθαν να είμαι,επειδή δεν αγαπάω τον Στεφανάκο. Θυμάμαι την αξία μου που με πολύ κόπο αποκτάω σιγά σιγά, τις στιγμές αγάπης και έρωτα που έχω νιώσει μέχρι τώρα με εμένα και χαλαρώνω. Τη στιγμή κατανόησης νιώθω ευγνωμοσύνη για εμένα άλλα και τον άλλο.
Αυτό εννοώ νοητικό...

Vasui μου ^:)^ ^:)^ ^:)^
Την βοήθεια σας παρακαλώ.
^:)^ ^:)^ ^:)^
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα αυτά που αναφέρεις μπορεί να συμβαίνουν μέσα στο μυαλό σου, γιατί τα συναισθήματα δεν έχουν άλλη δίοδο να βγουν στην επιφάνεια, παρά μόνο μέσα από τον νου...Και δεν βγαίνουν όλα, αλλά μόνο όσα επιτρέπεις...

γιατί να μην αγαπάς τον Στεφανάκο? τι σου έκανε? έχει πολλές ερωτήσεις το πηγάδι, μικρούλη μου...Τόσες που ούτε μπορείς να φανταστείς...

Μόνο που τις απαντήσεις δεν θα τις πάρεις από εμένα, γιατί τότε θα λειτουργήσουν απλά σαν επιγνώσεις...

Το "παιχνίδι" είναι διαφορετικό τώρα...Εγώ ρωτάω εσύ απαντάς...

Παραπέρα, έτσι για μια απλή πρώτη διάγνωση, φαίνεται ότι δεν έχεις καθόλου αξία μέσα σου...Την παρέδωσες Στεφανάκο εκεί που ήθελες αγάπη...Το δεν αγαπάω τον εαυτό μου, είναι μια απλή επίγνωση...άλλοι την δέχονται, άλλοι αναζητούν επιχειρήματα...Και όταν έχουν χορτάσει από επιχειρήματα, τότε αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση...Το να αγαπάω τον Εαυτό μου έχει πολυ διφορούμενη έννοια...
Γιατί το θέμα είναι να βρεις όχι ποιόν Εαυτό δεν αγαπάς, αλλά αντίθετα ποιόν αγαπάς...Από εκεί ξεκινάμε...Από τις αγάπες...



η συνέχεια τον Ιανουάριο...Με νέα επεισόδια

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Εσείς? έχετε νιώσει ποτέ εξάντληση χωρίς συγκεκριμένο λόγο?
Ουουουου!!!Αν εχω νιωσει λεει!!
Ειδικα οταν βρισκομαι σε μερος με πολυ κοσμο,σε εκθεσεις πχ,η' οταν κατεβαινω στο κεντρο,αδειαζω εντελως!!σερνομαι στη κυριολεξια!
Οσο και να προστατευομαι απο πριν ειδικα οταν παω σε εκθεση δεν τη παλευω..γι'αυτο και το αποφευγω τελευταια.. :D
Τωρα οσον αφορα ορισμενους ανθρωπους εξαρταται..οταν ειμαι προετοιμασμενη τα καταφερνω,αλλα οταν μου'ρχεται απο εκει που δεν το περιμενω,αστα να πανε..εκει ειναι που οφειλω να ειμαι σε εγρηγορση..στα απροοπτα.Τουλαχιστον επανερχομαι συντομα γιατι συνειδητα καθομαι και τα "λεω" με τον Εαυτο μου! O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μα ναι φυσικα το χω παθει..
Ηταν στιγμες που ειμουνα μια χαρα πηγαινοντας στην δουλεια εδω κ μολις ερχοταν η ωρα να κανω ενα τηλεφωνο στην μανα για να μην λεει πως την ξεχασε ο γιοκας της,αυτη μου αρχιζε το τι δυσκολες εποχες ερχονται κριση,καταστροφη και ολα αυτα στις ειδησεις,ηταν σαν να ακουω δελτιο ειδησεων.
Μα ελα ντε που μετα σερνομουνα κυριολεκτικα.. :-s
Βεβαια ειναι στιγμες που το κανω συνειδητα κ λεω οκ καπου θελει να μιλησει κ αυτη μεσα στην μοναξια της οποτε γελαω κιολας.

Το χω παθει επισης και με φιλο ωπου μπορει να μην ειναι καλα και να μου λεει τα προβληματα του και μετα να θελω να κοιμηθω απο την κουραση.
Εε αυτα :scratch:

Βασουλα οταν λες δινω συνειδητα;
Εκει δεν σου παιρνει παλι ενεργεια ωστε να εξαντληθεις; :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

αν είσαι συνειδητός Τασούλη, δεν αφήνεις να σου αρπάξουν...Μα το λες και μόνος σου
Βεβαια ειναι στιγμες που το κανω συνειδητα κ λεω οκ καπου θελει να μιλησει κ αυτη μεσα στην μοναξια της οποτε γελαω κιολας
.


όσο γι' αυτό...
κ μολις ερχοταν η ωρα να κανω ενα τηλεφωνο στην μανα για να μην λεει πως την ξεχασε ο γιοκας της,
πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, έλεγε η γιαγιά μου...

:violence-bomb:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”