ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Valia

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Valia »

ελα μου ντε Ελενάκο, λες και θα σου προσφέρει ουσιαστικό όφελος... αλλά έχει κάνει ο νους το σεναριάκι του από πριν και καλά για να σε "εξασφαλίσει" και τελικά, όπως το λες, εσύ πρώτος έχεις κριτικάρει τη συμπεριφορά σου, επομένως πως να μην το κάνουν και οι άλλοι?
γλυκούλι μου >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

αρχή πρώτη: δεν κάνεις τον εξομολογητή σε κανέναν, όσο κοντινός και αγαπημένος κι αν σου είναι, αν δεν έχεις κατορθώσει να βάλεις όρια σεβασμού πρώτα μέσα σου...
Από την κατάσταση να βρίσκεις τον Εαυτό σου, να βρεθείς ξαφνικά σε ρόλο ψυχολόγου, πάει πολύ...
Τον ακούς μία, τον ακούς δύο...τρίτη δεν υπάρχει...
πολυ μου αρεσε αυτη η υπενθυμιση Βασουλα, σ' ευχαριστω @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από xanthia »

@};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Eίναι πολυτιμη η ενέργειά μας!
Δεν την διαθέτουμε αλόγιστα...

Και όσο διαθέτουμε εμείς ενέργεια χωρίς να σεβαστούμε τις ανάγκες μας και ο άλλος παίρνει, παίρνει, παίρνει ασταμάτητα και χωρίς διάκριση, τόσο χάνουμε εμείς...

Να το προσέχετε αυτό μέσα στην ζωή και να σταματάτε άμεσα τις πηγές εξάντλησης σας, όποιες κι αν είναι...Μα όποιες!!!

Εγώ όταν είναι να έρθω σε επαφή με άτομα που ξέρω εκ των προτέρων ότι θα επιχειρήσουν να "αρπάξουν" ενέργεια, το κάνω συνειδητά που σημαίνει ότι προστατεύομαι, ή δεν έρχομαι καν σε επαφή μαζί τους.

΄Εχω αυτήν την διάκριση πια. Το να μοιράζομαι ενέργεια, είναι για εμένα κάτι καθημερινό και ελεύθερο, κάτι που αφήνω να γίνει αυθόρμητα με πολύ χαρά και Αγάπη.
΄Ομως με κάποιους ανθρώπους δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός σ' αυτήν την ιερή πράξη της ανταλλαγής...Αρπάζουν με απληστία...

Υπάρχουν περιπτώσεις που το μοίρασμα μεταξύ μας έχει ροή, σεβασμό, συνέπεια, όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που η επαφή δεν αφορά μοίρασμα ή ανταλλαγή ενέργειας, αλλά αρπαγή.

Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξαντλημένοι (και ιδιαίτερα τούτη την εποχή) και δεν είναι ευγενικοί στον τρόπο που παίρνουν...Γίνονται "αρπακτικά"...

΄Ομως κι εμείς γινόμαστε ασυνείδητα τα θύματά τους, αν δεν προσέξουμε τα εσωτερικά μηνύματα της εξάντλησης...
Νομίζω ότι οι άνθρωποι και να πάρουν είδηση ότι κάποιος ή κάτι τους εξαντλεί, ντρέπονται να πουν "όχι δεν σου δίνω", για να μην τους χαρακτηρίσουν αγενείς και άκαρδους...

Τελικά είνα αυτό που έγραψα...
Η δύναμη και η σταθερότητα στην θέλησή μας κλονίζεται, δεν έχουμε θάρρος, ανησυχούμε για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εμάς, θυμώνουμε, φοβόμαστε, μισούμε, πολλές φορές οδηγούμαστε και στην αυτό-λύπηση, ανίσχυροι, χωρίς να μπορούμε να πάρουμε αποφάσεις με συνέπεια…
ένα γενναίο μπλοκάρισμα στο 3ο δηλαδή!

΄Όμως όπως χρειάζεται προσοχή στις πηγές εξάντλησης έξω από εμάς, άλλο τόσο (ίσως και περισσότερο) χρειάζονται προσοχή και οι εσωτερικές πηγές εξάντλησης.

Αυτές οι ασυνείδητες προσδοκίες που έχουμε…Που γίνονται πολύ εύκολα απογοήτευση…
Απογοήτευση και προσδοκία είναι δύο καταστάσεις μέσα μας, που μας στραγγίζουν από ενέργεια, μας αποδυναμώνουν, κλέβουν τον ενθουσιασμό μας για την Ζωή...


γιατί μπορεί να μας εξαντλεί κάποιος ή κάποια κατάσταση έξω από εμάς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να μας εξαντλήσει και ένα εγωιστικό κομμάτι του εαυτού μας, που θέλει να αρπάξει από εμάς ενέργεια, για να εκπληρώσει κάθε προσδοκία του. Τρέφεται από εμάς, όσο του δίνουμε "χώρο" μέσα μας...

Οι πηγές εξάντλησης είναι πάντα ή μέσα μας ή έξω μας...Και οι έξω μας είναι απείρως πιο ακίνδυνες, από αυτές που βρίσκονται μέσα μας...

σκεφτείτε μόνο τι κάνουν οι φιλοδοξίες...τι κάνουν οι προσδοκίες που έχουμε για κάποιον άλλον ή για τον εαυτό μας...τι κάνουν οι εμμονές...

Υπάρχουν καταστάσεις που μας στενοχωρούν, σίγουρα...΄Ομως αν είναι εντελώς συνειδητές δεν μας εξαντλούν...Αντίθετα μας δίνουν θάρρος και δύναμη να τις αντιμετωπίσουμε...
Υπάρχουν όμως και καταστάσεις που μας στενοχωρούν, που οι αιτίες τους δεν είναι εμφανείς...
Αυτές είναι οι επικίνδυνες πηγές εξάντλησης...Αυτές που επωάζονται μέσα στην "α-συνειδησία" μας!
Μα που πάω και πέφτω κι εγώ ώρες ώρες...
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:

Για πείτε, εσείς καλά;
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :)) πολυ ωραία η ανασκαφή σου Μανουλη μου @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

8-} O:-) :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: 21 Δεκ 2012 10:44 am έγραψα σήμερα Μπεττούλα μέσα στο Αγάπη-Σοφία...

μπορεί ακόμα να μην καταλαβαίνεις το νόημα του, όμως το καταγράφεις παραπάνω με τον καλύτερο τρόπο!!!!!

Vaso έγραψε:

Το Φως της σημερινής Ημέρας πέφτει πάνω στον γόνιμο Σπόρο και τον καταδεικνύει από τα ζιζάνια, τόσο πολύ, ώστε είναι αδύνατον σε όσους έχουν προετοιμαστεί να τον δουν, να μην αντιληφθούν εκείνο το τρυφερό βλαστάρι που αναδύεται, γεμάτο αγάπη, τρυφερότητα και Ουσία...

Δεν χρειάζεται πια να "ξεχορταριάσετε"...Ο εστιασμός στον τρυφερό βλαστάρι, αυτό έχει Ουσία...Να μην το χάσετε από τα μάτια σας πια...Η δική σας μόνο φροντίδα θα το προστατέψει από τα γύρω γύρω ζιζάνια...Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο να κάνετε τούτον τον καιρό...
Μόνο να μην το χάσετε από΄τα μάτια σας, ό,τι και να γίνει...


Δυστυχώς η μάζα των ανθρώπων, ο όχλος, ονομάζει ζιζάνιο τον Σπόρο...Έτσι κι εκείνος αποκαλύπτεται μόνο σε όσους μπορούν να τον δουν, γιατί έχουν προετοιμαστεί για να τον Δουν, χωρίς να παρασύρονται από τις επιδράσεις του καλού και του κακού...

[img]http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_618/1310577525H1SiAf.jpg[/img]

@};-
:cry: :cry: :romance-heartbeating:
Vasoula έγραψε: 03 Οκτ 2012 8:29 am
΄Όμως όπως χρειάζεται προσοχή στις πηγές εξάντλησης έξω από εμάς, άλλο τόσο (ίσως και περισσότερο) χρειάζονται προσοχή και οι εσωτερικές πηγές εξάντλησης.

Αυτές οι ασυνείδητες προσδοκίες που έχουμε…Που γίνονται πολύ εύκολα απογοήτευση…
Απογοήτευση και προσδοκία είναι δύο καταστάσεις μέσα μας, που μας στραγγίζουν από ενέργεια, μας αποδυναμώνουν, κλέβουν τον ενθουσιασμό μας για την Ζωή...


γιατί μπορεί να μας εξαντλεί κάποιος ή κάποια κατάσταση έξω από εμάς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να μας εξαντλήσει και ένα εγωιστικό κομμάτι του εαυτού μας, που θέλει να αρπάξει από εμάς ενέργεια, για να εκπληρώσει κάθε προσδοκία του. Τρέφεται από εμάς, όσο του δίνουμε "χώρο" μέσα μας...

Οι πηγές εξάντλησης είναι πάντα ή μέσα μας ή έξω μας...Και οι έξω μας είναι απείρως πιο ακίνδυνες, από αυτές που βρίσκονται μέσα μας...

σκεφτείτε μόνο τι κάνουν οι φιλοδοξίες...τι κάνουν οι προσδοκίες που έχουμε για κάποιον άλλον ή για τον εαυτό μας...τι κάνουν οι εμμονές...

Υπάρχουν καταστάσεις που μας στενοχωρούν, σίγουρα...΄Ομως αν είναι εντελώς συνειδητές δεν μας εξαντλούν...Αντίθετα μας δίνουν θάρρος και δύναμη να τις αντιμετωπίσουμε...
Υπάρχουν όμως και καταστάσεις που μας στενοχωρούν, που οι αιτίες τους δεν είναι εμφανείς...
Αυτές είναι οι επικίνδυνες πηγές εξάντλησης...Αυτές που επωάζονται μέσα στην "α-συνειδησία" μας!

:x :x :x
@};- @};- :romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

μου αρέσει το φτυαράκι σου Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ ωραίο @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

παιδακια :romance-heartbeating: :romance-grouphug:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”