ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

και τι σημαίνει "κακός"?
και τι σημαίνει υγιής?

όταν τρώγεται το μέσα σου, πως μπορείς να είσαι υγιής?

και όταν τρώγεται το έξω σου, πως μπορείς να είσαι κακός ή καλός?

όταν όλα βασίζονται σε "συμπεριφορές" και όχι σε αυθεντικότητα, είτε καλός είσαι, είτε κακός, υγιής δεν θα είσαι...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:όταν όλα βασίζονται σε "συμπεριφορές" και όχι σε αυθεντικότητα, είτε καλός είσαι, είτε κακός, υγιής δεν θα είσαι..
:cry: :cry: :x
Δυστυχώς έτσι είναι ... @};- @};- μέχρι να βρούμε την αυθεντικότητά μας υπάρχει πάντα μία μάχη αυτού που βαφτίσαμε καλό και κακό... και αυτή μου φαίνεται δεν είναι και πολύ υγιής μάχη γιατί βγαίνουμε πάντα ηττημένοι απ'αυτήν :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

TAPA έγραψε:
Οι πηγές εξάντλησης είναι πάντα ή μέσα μας ή έξω μας...Και οι έξω μας είναι απείρως πιο ακίνδυνες, από αυτές που βρίσκονται μέσα μας...
Αχ Βασούλα μου :cry: αυτή η ανάγκη μου να το παίζω καλό παιδί.... πόσο με εξαντλεί .... αφού το βλέπω
ότι παπάρια καλή, βράζω μέσα μου X(
Αυτες τις ημερες ειδικα παλευω με αυτο,βραζωωωωω με τα παντα σχεδον @-) X(
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

όταν όλα βασίζονται σε "συμπεριφορές" και όχι σε αυθεντικότητα, είτε καλός είσαι, είτε κακός, υγιής δεν θα είσαι...
Ετσι είναι...το βλέπω αλλά δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ :cry: και ο εγωισμός μου κάνει πάρτυ...

Με αναγκάζω να "συμπεριφερθώ" σωστά γιατί δε μπορώ να αποδεχτώ ότι η τάση μου είναι να το παίξω "τιμωρός",
να αποδώσω στον άλλον αυτό που αξίζει :-( :-( :-(

Το παλεύω και εξαντλούμαι .... αρνούμαι να το αποδεχτώ και προσπαθώ γρήγορα γρήγορα να το αλλάξω... δε θα γίνω
ίδια με ότι μίσησα στη ζωή μου.... μα ίδια είμαι..... >:)

X( Ασε που υποψιάζομαι ότι ψάχνω και την αποδοχή ότι είμαι "καλό παιδί" :-%

8-x 8-x 8-x Tragic
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

πολυ σημαντικο θεμα, και ολες οι αναρτησεις και σχολια με καλυπτουν, κρατω την σημαντικοτητα του να ειμαστε συνειδητοι, και προς τα εξωτερικα ερεθισματα, και καταστασεις και προς τις εσωτερικες, να παρατηρουμε τον "εαυτο" μας, θελει δουλεια και προθεση να αφησουμε "παλιες" "ρουτινες" και "προγραμματισμους", να ειμαστε στο κεντρο μας και σε κατασταση "παρατηριτικοτητας" και οχι κρισης του εαυτου μας, και θα ελεγα να ειμαστε στην καρδια και να υπερβουμε το "διπολο" συναισθηματων -νου. ο νους κρινει διαχωριζει βαζει σε καταγοριες και κουτακια, ιεραρχιζει, διασπα, εξουθενωνει περιοριζει,ενω η καρδια συνθετει αγκαλιαζει , επεκετεινει, και γεμιζει
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ασε που υποψιάζομαι ότι ψάχνω και την αποδοχή ότι είμαι "καλό παιδί" :-%

8-x 8-x 8-x Tragic
Αυτήν ψάχνουμε Ταρούλι , την αποδοχή ,
αλλά σε λανθασμένη κατεύθυνση , την αποδοχή από τους άλλους ,
την αποδοχή έξωθεν
και δεν μπορούμε να καταλάβουμε ,
ότι μόνο η έσωθεν αποδοχή έχει σημασία και αυτήν
χρειάζεται να βρούμε :x >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνε μου >:d< >:d< >:d< >:d<
και οχι κρισης του εαυτου μας
η επίκριση...ότι πιο άθλιο έχει εφεύρει η ανθρώπινη α-νοησία!

:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ηταν μεγάλο πάθημα-μάθημα για μένα οι τελευταίες ημέρες...είδα πόσο εύκολα μπορείς να βγείς από το δρόμο σου,
να χάσεις την πρόθεσή σου.... χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.

Αρκεί μία μόνο στιγμή να αφεθείς στα οικεία μονοπάτια του νού και να αρχίσεις αλαζονικά να παίρνεις ρόλους,
προσδοκώντας να προσδιοριστείς, εσωτερικά και εξωτερικά.

Ευχαριστώ πολύ πολύ Φίλοι μου @};- ο χώρος της Αγάπης είναι απείρως πιο δυνατός από κάθε πηγή εξάντλησης :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-grouphug:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ταρούλα γλυκειά :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

μπηκα σε αυτο το τοπικ τη στιγμη που αρχισα να εχω πονο στην καρδια και ευγνωμονω γιαυτο γιατι εχω τα πανω κατω μου τωρα τελευταια και εξαντλουμαι, οχι φυσικα χωρις λογο, και ηρθε η ωρα για μια πιο βαθεια βουτια @};-
Eίναι πολυτιμη η ενέργειά μας!
Δεν την διαθέτουμε αλόγιστα...
Βασουλα μου τοσο απλη, τοσο Αληθινη αυτη η φραση.... ουτε εξωτερικα, αλλα κυριως ουτε εσωτερικά @};-
Αυτές οι ασυνείδητες προσδοκίες που έχουμε…Που γίνονται πολύ εύκολα απογοήτευση…
Απογοήτευση και προσδοκία είναι δύο καταστάσεις μέσα μας, που μας στραγγίζουν από ενέργεια, μας αποδυναμώνουν, κλέβουν τον ενθουσιασμό μας για την Ζωή...


γιατί μπορεί να μας εξαντλεί κάποιος ή κάποια κατάσταση έξω από εμάς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορεί να μας εξαντλήσει και ένα εγωιστικό κομμάτι του εαυτού μας, που θέλει να αρπάξει από εμάς ενέργεια, για να εκπληρώσει κάθε προσδοκία του. Τρέφεται από εμάς, όσο του δίνουμε "χώρο" μέσα μας...

Οι πηγές εξάντλησης είναι πάντα ή μέσα μας ή έξω μας...Και οι έξω μας είναι απείρως πιο ακίνδυνες, από αυτές που βρίσκονται μέσα μας...

σκεφτείτε μόνο τι κάνουν οι φιλοδοξίες...τι κάνουν οι προσδοκίες που έχουμε για κάποιον άλλον ή για τον εαυτό μας...τι κάνουν οι εμμονές...

Υπάρχουν καταστάσεις που μας στενοχωρούν, σίγουρα...΄Ομως αν είναι εντελώς συνειδητές δεν μας εξαντλούν...Αντίθετα μας δίνουν θάρρος και δύναμη να τις αντιμετωπίσουμε...
Υπάρχουν όμως και καταστάσεις που μας στενοχωρούν, που οι αιτίες τους δεν είναι εμφανείς...
Αυτές είναι οι επικίνδυνες πηγές εξάντλησης...Αυτές που επωάζονται μέσα στην "α-συνειδησία" μας!
:-( :-( :-( ποση ευγνωμοσυνη νιωθω τωρα με το Λογο σου @};-
Απογοητευση και προσδοκια.....γ@@@@@ τα...οταν δεν το παρεις χαμπαρι σ εξαντλει χωρις να ξερεις το γιατι :violin:

Απογοητευεσαι απο κατι που δεν εγινε και ταυτοχρονα προσδοκας οτι θα γινει, ενω ξερεις οτι π@π@ρια θα γινει αφου τα δεδομενα ειναι γνωστα...τραγελαφος!!!

Οταν ομως το παρεις χαμπαρι, ε τοτε αρχιζει η 'ανοδος' σου απο τον συγκεκριμενο πηγαδι
παντα πηγαινω εκει που ειναι να Ακουσω αυτο που χρειαζομαι για να συνελθω παραυτα :D :D ευχαριστω Μαντρακο >:d<

ω ναι...ειναι και αυτος ο θυμος ο πιο εξαντλητικος απο ολα.... ιδιαιτερα οταν σε παιρνει στη δινη του επειδη "ξεχνας" να δεις μεσα σου απο που πηγαζει... τοτε αρχιζουν τα "φυσικα" φαινομενα να γινονται καταστροφικα... βιωμενο....
Αρκεί μία μόνο στιγμή να αφεθείς στα οικεία μονοπάτια του νού και να αρχίσεις αλαζονικά να παίρνεις ρόλους,
προσδοκώντας να προσδιοριστείς, εσωτερικά και εξωτερικά.

Ευχαριστώ πολύ πολύ Φίλοι μου @};- ο χώρος της Αγάπης είναι απείρως πιο δυνατός από κάθε πηγή εξάντλησης :x :x :x
ακριβως αυτο @};- @};- @};- ποσο χαιρομαι που μπηκα Εδω.... Τωρα.... ευχαριστω κι εγω.... για ολα τα μοιρασματα σας :-(
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Ελενάκι >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΗΓΕΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”