ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Νιώθω ότι βρίσκομαι σε έναν υπέροχο κόσμο, ότι είμαι μέλος μιας θαυμάσιας ανθρώπινης οικογένειας, ότι παίρνω μέρος καθημερινά σε δρώμενα ενότητας και αγάπης…

Όχι δεν τρελάθηκα…

Ο δρόμος μου με έφερε στο αποτέλεσμα του βιώματος μιας συγκλονιστικής αλήθειας, που εξουδετερώνει κάθε διάθεση δυσαρέσκειας, φόβου και απομόνωσης, αιτίες που κάνουν τον κόσμο να φαντάζει απειλητικός, αδιάφορος και εχθρικός.

Η συγκλονιστική αλήθεια ήταν η καθαρή αντίληψη του βαθύτερου πνευματικού πυρήνα κάθε ανθρώπου, αυτό το ενδογενές Φως που υπάρχει μέσα μας, πάλλεται σαν Ζωντανός οργανισμός και προσπαθεί να διοχετευθεί στον κόσμο, σπάζοντας τα φράγματα που χτίζει ο καθένας μας από φόβο και άγνοια.

Ακολούθησα αυτό το Φως μέσα σε κάθε άνθρωπο, που σταματούσε πίσω από συναισθηματικές οχυρώσεις στο αστρικό του ασυνείδητο και αναχαιτιζόταν…

Αυτός ο ποταμός Φωτός σε άλλους γινόταν ορμητικός, σπάζοντας τα συναισθηματικά και νοητικά φράγματα, κατακλύζοντας τον εσωτερικό τους κόσμο και σε άλλους λίμναζε πίσω από τις οχυρώσεις, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να «κυριαρχήσει»…

Το Φως μέσα σε κάθε άνθρωπο δεν είναι σε άλλους αδύναμο και σε άλλους δυνατό.
Η διαφορά στον τρόπο της ορμητικότητάς του, δεν έχει να κάνει με την δική του Δύναμη, αλλά με την δική μας ωριμότητα, να του επιτρέψουμε να σπάσει τα νοητικά και συναισθηματικά φράγματα της άμυνάς μας.
Χρειάζεται να το θέλουμε με όλη μας την Ψυχή και να το μαγνητίσουμε με τέτοιον τρόπο, ώστε να σπάσει τις οχυρώσεις μας και να γεμίσει Φως τον κόσμο μας.

Η ορμή του, που σπάει αυτές τις οχυρώσεις, χρειάζεται να βρει μια ώριμη Θέληση και μια άνευ όρων ανεκτικότητα, μια εσωτερική παράδοση στην πνευματική του αλήθεια και μια ετοιμότητα για Αγάπη, που μας κάνει να αντέχουμε τους κλυδωνισμούς των εσωτερικών «γκρεμισμάτων», που μας μετακινούν από την βολική κατάσταση του φόβου και της συνήθειας στην άγνοια του Εαυτού μας.

Αυτή η Εποχή φέρνει όλους τους ανθρώπους ολοένα και πιο κοντά σε καταστάσεις φόβου και αδιεξόδων. Σαν να μας προειδοποιεί ότι δεν υπάρχει άλλη διέξοδος, ότι δεν μπορούμε πια να παραμείνουμε αδρανείς στην εσωτερική Θέληση της Ψυχής μας, για Ελευθερία, Ειρήνη και Αγάπη.

Σαν να ωρίμασαν πια οι καταστάσεις για να προκύψει αυτή η συνειδησιακή αλλαγή, μέσα στον καθένα μας, ώστε να απομακρυνθεί από μια παλιά ενέργεια του κόσμου, που ζητά επιτακτικά να παραμείνει στον φόβο και τον έλεγχο.

Θεωρώ ότι η ανάγκη αυτής της παλιάς ενέργειας, δεν είναι τα χρήματα. ΄Εχει μάθει να τρέφεται από τους φόβους και τις αδυναμίες των ανθρώπων και η κρίση είναι απλά μια φαινομενική κατάσταση που τα διαιωνίζει.

Δεν ξέρω πώς να την ονομάσω αυτήν την παλιά ενέργεια…Να την πω «κοσμικό κακό»?

΄Όμως ας προσέξουμε τους δρόμους που ακολουθούμε…

Υπάρχουν πολλοί υπηρέτες αυτής της ενέργειας, που το μόνο που χρειάζονται από εμάς είναι η Ψυχική μας ενέργεια, για να θρέψουν τον «κύριο» τους.

Ο Θεός δεν έχει τρόπους για να μας αποκαλυφτεί…
Το Φως μέσα στον κάθε άνθρωπο δεν χρειάζεται μυστικές οργανώσεις, όρκους, δόγματα και συμμάχους για να κατακλύσει τις Συνειδήσεις μας…

Το μόνο που χρειάζεται είναι η ώριμη Θέλησή μας να ανυψωθούμε μαζί του.
Μετά ο Δρόμος της Σοφίας και της Αγάπης ανοίγει…


Αντιγράφω ένα μικρό απόσπασμα από ένα ενδιαφέρον άρθρο του
http://www.terrapapers.com/?p=14921" onclick="window.open(this.href);return false;

Βέβαια κάθε άρθρο εκφράζει τις προσωπικές απόψεις του γράφοντα, και έτσι χρειάζεται πάντα να το διαβάζουμε με προσοχή και να παίρνει ο καθένας τα δικά του μηνύματα, στο μέτρο που τον αφορούν…


"Παγκόσμιος Οικονομικός πόλεμος, επιρροής και εξουσίας. Χριστιανοί, Ευαγγελιστές, Μουν, Μορμόνοι, Σαιεντολόγοι, η mikrosoft με τις εταιρίες της, το Χόλυγουντ και οι ηθοποιοί του, εταιρίες PR.. σε ένα χορό διαπλοκής, διαφθοράς, εξουσίας, ελέγχου.. Ένας δαιδαλώδης αχταρμάς εταιριών, ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΩΝ, ΕΠΕ και ΑΕ, που φυσικά σαν εταιρίες κερδοσκοπικές ή μη κερδοσκοπικές, που είναι μπλέκονται με συμφέροντα εξουσίας, οικονομικά και πολιτικά.
Με έπαθλο ‘μερίδα από το μαντρί με τα πρόβατα’ ή πιο απλά ‘τον τίτλο του τσοπάνη’. Όλο αυτό το τεχνητό ανθρώπινο κατασκεύασμα το αποκαλούν θρησκεία, ή οι πιο θρασείς όπως οι Σαηεντολόγοι το αποκαλούν ‘Θρησκευτική Εταιρία’ και όταν το βγάζουν στην αγορά.. τι ζητούν; Πιστούς, οπαδούς, πρόβατα. δηλ ΕΣΕΝΑ. Τι θέλουν να πάρουν από εσένα. Το έχουμε πει πολλές φορές. Ενέργεια. Την τόσο πολύτιμη Ενέργεια σου. Εκτός από αυτό φυσικά και θέλουν χρήματα, πολλά πολλά πολλά χρήματα, δόξα, εξουσία, παγκόσμια επιρροή. Εμφανής Σκοπός τους όλων είναι ‘ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΕΣΕΝΑ’ ή να σώσουν τον πλανήτη για να περνάς ΕΣΥ καλά. Όλα όσα θα διαβάσεις πιο κάτω ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Ο Αφανής σκοπός τους; αχα .. Σκέψου μόνος σου, διάβασε, μελέτησε ψάξε…"

Προσοχή, φιλαράκια, σ’ αυτό που νομίζουμε ότι θέλουν από εμάς και σ’ αυτό που τελικά τους δίνουμε, όπως και προσοχή σ’ αυτό που θέλουμε να πάρουμε και σ’ αυτό που παραχωρούμε…

Φως, Αγάπη, Ελευθερία

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Χρειάζεται να το θέλουμε με όλη μας την Ψυχή και να το μαγνητίσουμε με τέτοιον τρόπο, ώστε να σπάσει τις οχυρώσεις μας και να γεμίσει Φως τον κόσμο μας.
:x

Το μόνο που χρειάζεται είναι η ώριμη Θέλησή μας να ανυψωθούμε μαζί του.
Μετά ο Δρόμος της Σοφίας και της Αγάπης ανοίγει…
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από VasilisM »

Πέρα από κάθε αμφιβολία είναι τέτοια η εποχή που μας φέρνει αντιμέτωπους με όλα αυτά που περιγράφεις.. Και είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω αν θα μπορέσει η ανθρωπότητα να απαγκιστρωθεί. Είναι τόσες πολλές εξαρτήσεις μας..

Αν και παρατηρώ πολλούς ανθρώπους να προσπαθούν να βρουν Νόημα, είτε μέσα από βιβλία, από προφητείες, από συνομωσιολογίες από ιδέες.. αλλά όχι ακόμη μέσα από τον Εαυτό τους. Θα έρθει όμως η Στιγμή, δεν γίνεται να μην έρθει.. Είναι κάποια επίπεδα που πρέπει να περάσουμε για να βρούμε αυτό που θα γεμίσει την Ψυχή μας με αυτό που όλοι αναζητούμε απλά κάποιοι δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη, την Αγάπη!

Νιώθω πως οι Πνευματικές Δυνάμεις είναι πιο κοντά μας από ποτέ..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

κοντά μας είναι, Βασίλη μου :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από AMALIA »

Oλο το κειμενο ειναι για bold.. @};-

Το Φως μέσα στον κάθε άνθρωπο δεν χρειάζεται μυστικές οργανώσεις, όρκους, δόγματα και συμμάχους για να κατακλύσει τις Συνειδήσεις μας…

Το μόνο που χρειάζεται είναι η ώριμη Θέλησή μας να ανυψωθούμε μαζί του.
Μετά ο Δρόμος της Σοφίας και της Αγάπης ανοίγει…
... @};-
Νιώθω πως οι Πνευματικές Δυνάμεις είναι πιο κοντά μας από ποτέ..
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Βασουλα μου :x :x :x :x να ειναι μαζι μας οι Δυναμεις του Φωτος O:-) O:-)
αντιλαμβανομαι καθε μερα οτι το φως μας θελουν να παρουν με τον εναν ή τον αλλο τροπο, και ειναι καθαρα το χερι μας αν θα τους το παραδωσουμε ή οχι, αυτο που λες "ποιον τελικα υπηρετουμε?" το εγω μας ή το Θεο μεσα μας? καλουμαστε να κανουμε επιλογη συνεχως και καθημερινα. Και ειναι τοσο ισχυρο το μαζικο κακο γιατι το επιτρεπουμε, μεσα απο καθημερινες πραξεις και συνηθειες που αρνουμαστε να δουμε αληθινα. Η Ψυχη ξερει. Ας την αφουγκραστουμε και ας αποφασισουμε μεσα απο την καρδια μας ενοσω στρεφομαστε σε Κεινη για να δουμε καθε φορα το κομματι μεσα μας που ζητα αποδοχη για να κολλησει με το υπολοιπο του παζλ μας μεχρι να νιωσουμε Ενα με τον Εαυτο μας @};-
Σ' ευχαριστω που μας δειχνεις το Δρομο για αλλη μια φορα :x @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελευθερία, Ειρήνη και Αγάπη @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Θεωρώ ότι η ανάγκη αυτής της παλιάς ενέργειας, δεν είναι τα χρήματα. ΄Εχει μάθει να τρέφεται από τους φόβους και τις αδυναμίες των ανθρώπων και η κρίση είναι απλά μια φαινομενική κατάσταση που τα διαιωνίζει.
Βασούλα ................... πόσο δίκιο έχεις :-( >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Φως, Αγαπη, Ελευθερια

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ο Θεός δεν έχει τρόπους για να μας αποκαλυφτεί…
Το Φως μέσα στον κάθε άνθρωπο δεν χρειάζεται μυστικές οργανώσεις, όρκους, δόγματα και συμμάχους για να κατακλύσει τις Συνειδήσεις μας…

Το μόνο που χρειάζεται είναι η ώριμη Θέλησή μας να ανυψωθούμε μαζί του.
Μετά ο Δρόμος της Σοφίας και της Αγάπης ανοίγει…
Βασούλα μου Αγαπημένη :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΑΪΕΝΤΟΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: O:-) @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”