ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

΄Οσο όμως εργάζομαι με τους ανθρώπους, έχω πια βεβεβαιωθεί, πως αυτή η άθλια υποκρισία του "καλού" ανθρώπου, είναι ο πιο δυνατός "εχθρός" τους στο ασυνείδητο! Δεν παλεύεται εύκολα!! Η αντίληψη είναι περιορισμένη στον θεό και αυτό εμποδίζει την αφύπνιση!
΄Ετσι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που αναζητούν πνευματικούς δρόμους, εξιλεώνονται με τον θεό, χωρίς να τολμήσουν να μπουν στον σατανά μέσα τους!
:-( :-( :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Είναι οριακό το σημείο που βρίσκεται σήμερα η ανθρωπότητα…
΄Η να εκφράσει την ολοκλήρωσή της στις τρεις αυτές καταστάσεις μέσα της, ή να συνεχίσει τον ανηφορικό δρόμο προς τον Θεό, βιώνοντας αργά τον πόνο της!

Εμείς επιλέγουμε!

Όσο και να τρίψουμε το λυχνάρι, ένας άνθρωπος ποτέ δεν θα γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι, αν δεν στραφεί μέσα του.

Ο Κόσμος μας ποτέ δεν θα γίνει Ηθικός, αν η επιλογές μας είναι επιλογές κοπαδιού…Γιατί τα ζώα έχουν μέσα τους, αρχέγονα, τούς Ηθικούς Νόμους του Θεού, ενώ ο άνθρωπος χρειάζεται να τους ξαναθυμηθεί…
οχι αλλο καρβουνο :-( :-( :-( φτανει πια με τις ασθενειες :?
Και η αφύπνιση σηματοδοτείται επίσης, από το πόσο διατεθειμένος είσαι να αγαπήσεις τον Θεό, αδιαφορώντας για τον έναν θεό!

τα θρησκευτικά πρότυπα είναι αυτά που κάνουν την ζημιά στους ανθρώπους, και όχι ο Θεός!

Η υποκρισία των φαρισαίων ήταν, είναι και θα είναι καταδικασμένη από τον Ιησού...Και κοίτα να δεις τώρα! Αυτό ακριβώς που ο Ιησούς καταδίκασε στα χρόνια που ζούσε, αυτό ακριβώς βιώνει η ανθρωπότητα σήμερα, μέσω της θρησκείας που δημιουργήθηκε στο όνομά του!
Πόσο ντροπή νιώθω για αυτό, δεν γράφεται σε ένα ποστ!

΄Οσο όμως εργάζομαι με τους ανθρώπους, έχω πια βεβεβαιωθεί, πως αυτή η άθλια υποκρισία του "καλού" ανθρώπου, είναι ο πιο δυνατός "εχθρός" τους στο ασυνείδητο! Δεν παλεύεται εύκολα!! Η αντίληψη είναι περιορισμένη στον θεό και αυτό εμποδίζει την αφύπνιση!
΄Ετσι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που αναζητούν πνευματικούς δρόμους, εξιλεώνονται με τον θεό, χωρίς να τολμήσουν να μπουν στον σατανά μέσα τους!
εδω ειμαστε..... αρκετα πια με τη ζημια που μας εκαναν... ε, ναι λοιπον εχουμε και το σατανα μεσα μας, ολα τα κομματια δικα μας ειναι. Ας τα νιωσουμε για να τα Φωτισουμε @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ελενα Κ. έγραψε:]εδω ειμαστε..... αρκετα πια με τη ζημια που μας εκαναν... ε, ναι λοιπον εχουμε και το σατανα μεσα μας, ολα τα κομματια δικα μας ειναι. Ας τα νιωσουμε για να τα Φωτισουμε @};-
τώρα αρχίζω να το αντιλαμβάνομαι δειλά δειλά αυτό.. μέχρι τώρα το έλεγα νοητικά αλλά κατα βάσει ούτε να το σκεφτώ δεν ήθελα.. "ποιά εγώ?? το υπόδειγμα της καλοσύνης?? να έχω μνησικακία και δεν ξέρω και τι άλλο?? απαπαπα..."

Ας τα νιώσουμε για να τα Φωτίσουμε... :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:O ΄Ανθρωπος είναι μια αστείρευτη Πηγή ΄Εμπνευσης!

Μια αστείρευτη Πηγή Αγάπης!

Μια αστείρευτη Πηγή Δημιουργικότητας!
Τι μου θύμησες τώρα...

Άσχετο κάπως με το θέμα... Μιλούσα με την μάνα μου για το πως μπορεί ένας άνθρωπος στις μέρες μας να αντιμετωπίσει τις συνθήκες που πιέζουν. Και επέμενε στην δημιουργικότητα. Πράγματι, συμφωνώ.

Όμως μου είπε πως, για να μπορεί κάποιος να εκφράσει την δημιουργιότητά του, χρειάζεται ασφάλεια. Και πως, αν δεν έχεις ασφάλεια δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Και με αυτόν τον τρόπο δικαιολογεί στον εαυτό της τις επιλογές της. Και όσα έχει θυσιάσει για ασφάλεια. Την ελευθερία, την αυτοαγάπη... Για μια αβέβαιη "ασφάλεια".

Είναι μέχρι να μάθουμε να ΖΟΥΜΕ με κεφαλαία, νομίζω. Να γνωρίσουμε πως κάποια πράγματα έχουν πολύ πιο βαθιά σημασία από αυτήν που νομίζουμε. Που εκπαιδευτίκαμε να ξέρουμε. Έμπνευση. Ασφάλεια. Αγάπη. Ελευθερία. Ναι, με κεφαλαία! Μπορούμε να τα έχουμε όλα. Μέσα μας είναι, μας περιμένουν.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα φυσικά έχει δικιο η μητέρα σου, Σοφάκι μου! Σαφώς κανείς δεν μπορεί να είναι δημιουργικός χωρίς να νιώθει ασφαλής.

μόνο να της πεις, ότι η ασφάλεια δεν παράγεται εκ των έξω...Αυτό της διαφεύγει, μαζί με το 90% του πληθυσμού... Βέβαια τι λέω τώρα ε? τρέχα γύρευε! :-D

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Έτσι, πραγματικά...

Βέβαια, στο κομμάτι τέτοιων αρετών, τα πράγματα είναι στενά δεμένα μεταξύ τους, έτσι κ αλλιώς... Δηλαδή θα έλεγα πως χρειάστηκα Έμπνευση, για να νιώσω Ασφάλεια και κατεπέκτασην Δημιουργικότητα... Δεν είμαι σίγουρη σε τι βαθμό προηγήθηκε τι, ώστε να εκφραστεί το "μέσα" μου. Και πιστεύω πως μάλλον έχει να κάνει και με τις ανάγκες του καθενός.

Αχ αυτή η στροφή... Του να πάψεις να αναζητάς πράγματα απέξω και να αφεθείς στο να τα νιώσεις από μέσα... Αυτή η απόφαση... Πόσο δύσκολο φαίνεται ώρες ώρες... :-(
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μωρό μου, όταν η Παρουσία γεμίσει τον Εαυτό σου, τότε είναι απλά τα πράγματα.

Να μην θεωρείς την απουσία σαν Εαυτό, ναι ομολογώ ότι έχει μια δυσκολία, αλλά στην αρχή...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή θα έλεγα πως χρειάστηκα Έμπνευση, για να νιώσω Ασφάλεια και κατεπέκτασην Δημιουργικότητα...
΄Ετσι συνέβη πάντως και σε εμένα...Προηγήθηκε η ΄Εμπνευση... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Βασούλι :*

Χμμ, βασικά δεν μπορώ... Έχω σκαλώσει με τα δικά μου... Είναι και οι εκλογές την Κυριακή και καταλαβαίνεις, το θέμα των επιλογών με τρώει λιγάκι...

Σκέφτομαι που λένε πως οι λαοί έχουν κυβερνήσεις που αξίζουν. Ώρες ώρες πιστεύω πως εμείς έχουμε καλύτερους απ'ότι αξίζουμε :-(

Όταν για παράδειγμα υποστηρίζει κάποιος "φασισμό", γιατί "μια χούντα μας χρειάζεται", δεν μπορώ. Πονάει η καρδιά μου για το πόσο απλά ξεπουλάει κάποιος την ελευθερία του για μια ψεύτικη ασφάλεια. Για να καλύψει μια ανασφάλεια που μόνος του δημιούργησε. Έτσι γίνεται όταν είσαι παιδί και πουλάς την ελευθερία και την αγνότητά σου στους γονείς. Και ύστερα στον σύντροφο. Ή στην θρησκεία σου. Ή στο κόμμα ή στην δουλειά ή δεν ξέρω και γω που...

Για να δικαιολογήσει τους δικούς τους διαχωρισμούς, βρίσκει κανείς αφορμές που διαχωρίζουν... Για να μην πάρει την ευθύνη των επιλογών του, αποφασίζει πως μπορεί να πάρει αποφάσεις για άλλους... Πφφ... Ξεχάσαμε τον Σκοπό μας.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

μην ξεχνάς..."ζω σ' αυτόν τον κόσμο, αλλά δεν εξαρτάμαι από αυτόν"...

δύσκολο το ξέρω, αλλά τι είναι εύκολο στην ζωή των ανθρώπων πια?

κι εγώ παρακολουθώ τα γεγονότα...΄Οσα λένε προορίζονται για κοπάδια μόνο και είναι λυπηρό...

Το θράσος δεν το αποκτά κανείς έτσι...Του επιτρέπεις να το έχει!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:μην ξεχνάς..."ζω σ' αυτόν τον κόσμο, αλλά δεν εξαρτάμαι από αυτόν"...
Μμμ, τόσο σημαντικό... Υποθέτω πως έχω κάποιο δρόμο ακόμα να το φέρω μέσα μου σαν Αλήθεια... Μέχρι τότε θα το έχω καλά στο μυαλό μου... :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

μην ξεχνάς..."ζω σ' αυτόν τον κόσμο, αλλά δεν εξαρτάμαι από αυτόν"...
μμμμμ βλεπω οτι οι επιλογες μας σε "φιλους" λιγοστευουν ολο και περισσοτερο...... δεν ειχα καταλαβει ποσο πολυ θελω να βγω απο το κοπαδι μεχρι τωρα τελευταια.... @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ο Κόσμος μας ποτέ δεν θα γίνει Ηθικός, αν η επιλογές μας είναι επιλογές κοπαδιού…Γιατί τα ζώα έχουν μέσα τους, αρχέγονα, τούς Ηθικούς Νόμους του Θεού, ενώ ο άνθρωπος χρειάζεται να τους ξαναθυμηθεί…
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”