ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

O ΄Ανθρωπος είναι μια αστείρευτη Πηγή ΄Εμπνευσης!

Μια αστείρευτη Πηγή Αγάπης!

Μια αστείρευτη Πηγή Δημιουργικότητας!



Εμπνευση-Αγάπη-Δημιουργικότητα
΄Όλα όσα μπορούν να ορίζουν μια Ανθρώπινη ΄Υπαρξη, περικλείονται μέσα σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις.

΄Οσα μαθήματα χρειάζονται να πάρει ένας άνθρωπος στην φυσική του ζωή, αφορούν κάποιες δυσλειτουργίες σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις μέσα του.

Η πρώτη κατάσταση αφορά τον Πνευματικό του Κόσμο, η δεύτερη τον Αστρικό του Κόσμο (σκέψεις-συναισθήματα) και η τρίτη τον φυσικό του Κόσμο.

Ο φυσικός μας Κόσμος είναι το πεδίο που εκφράζεται η Δημιουργικότητα, όταν ο ΄Ανθρωπος έχει Πνευματική ΄Εμπνευση, μέσα από την Συναισθηματική και Νοητική του Πληρότητα…

Το βλέπουμε αυτό να γίνεται στην Ζωή μας?

Αυτό που παρατηρούμε είναι μια διαφορετικότητα σε προτιμήσεις, τρόπο ζωής, μόρφωσης, ηθών, θρησκείας, αξιών...Αυτή όμως η διαφορετικότητα, δεν εμποδίζει τον παρατηρητή, να διαπιστώσει ότι παρ’ όλη αυτήν την διαφορετικότητα μεταξύ μας, έχουμε όλοι οι άνθρωποι ένα κοινό! Την ασθένεια…

Παρατηρώντας πιο πέρα ακόμα, θα παρατηρήσουμε ότι η Αγάπη μεταξύ μας είναι επισφαλής, γιατί περιορίζεται εντός «συνόρων», είτε τα σύνορα είναι η οικογένειά μας και το άμεσο περιβάλλον μας, είτε είναι η πατρίδα μας, είτε είναι μια προσωπική αντίληψη.
Άλλο ένα κοινό…

Αν δούμε όλοι οι άνθρωποι ταυτόχρονα ένα λουλούδι, θα υπάρξουν αυτόματα πολλές διαφορετικές απόψεις, όσον αφορά το χρώμα του, την μυρωδιά του, το ύψος του, την ομορφιά του…
΄Όμως κανείς δεν θα αμφισβητήσει ότι πρόκειται περί ενός λουλουδιού…

Αν δούμε έναν άνθρωπο, θα υπάρξουν πάλι πολλές διαφορετικές απόψεις, για το παρουσιαστικό του. ΄Άλλος θα τον βρίσκει όμορφο, άλλος συμπαθητικό και άλλος άσχημο, ψηλό, κοντό, χοντρό, αδύνατο…
Θα αμφισβητήσει όμως κανείς ότι πρόκειται περί ενός ανθρώπου?

Πιστεύω πως ναι…
Για να έχεις εσωτερική άποψη για έναν άνθρωπο, υπάρχουν επιπλέον στοιχεία, εκτός από την εμφάνισή του, που θα χρειαστεί να συμπεριλάβεις…


Γιατί για να έχεις άποψη για έναν άνθρωπο, χρειάζεται να γνωρίζεις τις ποιότητές του…
Δηλαδή χρειάζεται να έχεις μια ηθική αντίληψη γι’ αυτόν.

Αν έχεις ηθική αντίληψη γι’ αυτόν, τότε μπορείς να κατανοήσεις αν έχει ΄Ηθος!
Αν δεν έχεις άμεση ηθική αντίληψη γι’ αυτόν, τότε θα προσπαθήσεις να τον γνωρίσεις ηθικά, για να έχεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη, περί της ανθρωπιάς του και των ποιοτήτων που μπορεί να εκφράσει…

Η Ηθική ενός Ανθρώπου μπορεί να ερμηνευτεί από πολλές παραμέτρους…
Από την αξιοπιστία, το θάρρος, την ακεραιότητα, την γενναιοψυχία και κυρίως από την συνέπεια στις ανθρώπινες αξίες.

΄Ετσι όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο ηθικά, όλα αυτά που έχει εκφράσει, εκφράζει και θα εκφράζει διαρκώς, θα μας οδηγήσουν να τον εμπιστευθούμε…

Νομίζω ότι αυτή είναι μια Λογική, που δεν σηκώνει αμφισβήτηση από κανέναν.

Κι όμως!

Το 20% της ΝΔ, με κάνει να αμφιβάλλω για την Λογική ενός μεγάλου μέρους του πληθυσμού…

Η Λογική δεν έχει σχέση με την λογική ενός συναισθηματικά ανώριμου ανθρώπου…
Εχει να κάνει με την ολοκλήρωση των τριών καταστάσεων μέσα του…
Έμπνευση -Αγάπη- Δημιουργικότητα

Η εποχή δεν σηκώνει ανωριμότητες…

Είναι οριακό το σημείο που βρίσκεται σήμερα η ανθρωπότητα…
΄Η να εκφράσει την ολοκλήρωσή της στις τρεις αυτές καταστάσεις μέσα της, ή να συνεχίσει τον ανηφορικό δρόμο προς τον Θεό, βιώνοντας αργά τον πόνο της!

Εμείς επιλέγουμε!


Όσο και να τρίψουμε το λυχνάρι, ένας άνθρωπος ποτέ δεν θα γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι, αν δεν στραφεί μέσα του.

Ο Κόσμος μας ποτέ δεν θα γίνει Ηθικός, αν η επιλογές μας είναι επιλογές κοπαδιού…Γιατί τα ζώα έχουν μέσα τους, αρχέγονα, τούς Ηθικούς Νόμους του Θεού, ενώ ο άνθρωπος χρειάζεται να τους ξαναθυμηθεί…


:x :x :x
Συνημμένα
Shisha.jpg
Shisha.jpg (13.43 KiB) Προβλήθηκε 3147 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

O ΄Ανθρωπος είναι μια αστείρευτη Πηγή ΄Εμπνευσης!

Μια αστείρευτη Πηγή Αγάπης!

Μια αστείρευτη Πηγή Δημιουργικότητας!



Εμπνευση-Αγάπη-Δημιουργικότητα
΄Όλα όσα μπορούν να ορίζουν μια Ανθρώπινη ΄Υπαρξη, περικλείονται μέσα σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις.

΄Οσα μαθήματα χρειάζονται να πάρει ένας άνθρωπος στην φυσική του ζωή, αφορούν κάποιες δυσλειτουργίες σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις μέσα του.
Εμείς επιλέγουμε!


Όσο και να τρίψουμε το λυχνάρι, ένας άνθρωπος ποτέ δεν θα γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι, αν δεν στραφεί μέσα του.
:x :x
΄Ετσι όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο ηθικά, όλα αυτά που έχει εκφράσει, εκφράζει και θα εκφράζει διαρκώς, θα μας οδηγήσουν να τον εμπιστευθούμε…

Νομίζω ότι αυτή είναι μια Λογική, που δεν σηκώνει αμφισβήτηση από κανέναν.

Κι όμως!

Το 20% της ΝΔ, με κάνει να αμφιβάλλω για την Λογική ενός μεγάλου μέρους του πληθυσμού…
Και όμως συνεχίζουν και εμπιστεύονται παρά την 'βιωμένη' ιστορία....
Πόσες επαναλήψεις μπορεί να χρειάζεται κανείς για να μπει έστω στην διαδικασία αμφιβολίας? :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό το κάνει η συναισθηματική ανωριμότητα, Ελενάκι...

Για να αντιληφθεί κανείς την επανάλειψη και ότι δεν τον βοηθά, μπορεί να περάσει και όλη του η ζωή...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Γιατί για να έχεις άποψη για έναν άνθρωπο, χρειάζεται να γνωρίζεις τις ποιότητές του…
Δηλαδή χρειάζεται να έχεις μια ηθική αντίληψη γι’ αυτόν.

Αν έχεις ηθική αντίληψη γι’ αυτόν, τότε μπορείς να κατανοήσεις αν έχει ΄Ηθος!
Αν δεν έχεις άμεση ηθική αντίληψη γι’ αυτόν, τότε θα προσπαθήσεις να τον γνωρίσεις ηθικά, για να έχεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη, περί της ανθρωπιάς του και των ποιοτήτων που μπορεί να εκφράσει…

Η Ηθική ενός Ανθρώπου μπορεί να ερμηνευτεί από πολλές παραμέτρους…
Από την αξιοπιστία, το θάρρος, την ακεραιότητα, την γενναιοψυχία και κυρίως από την συνέπεια στις ανθρώπινες αξίες.

΄Ετσι όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο ηθικά, όλα αυτά που έχει εκφράσει, εκφράζει και θα εκφράζει διαρκώς, θα μας οδηγήσουν να τον εμπιστευθούμε…
Μια ηθική αντίληψη. Δηλαδή να ξέρω την ηθική (εδώ μιλάμε για την κοινή ηθική) που έχει κάποιος για να μπορώ να έχω άποψη γι αυτόν; Δηλαδή ξέρω πως κάποιος ηθικά δεν αποδέχεται πχ τους ομοφυλόφιλους, τότε θα σχηματίσω μια άποψη ανάλογη γι αυτόν.

Για να κατανοήσω αν έχει Ήθος όμως θα πρέπει πρώτα να έχει αφυπνιστεί αυτό, μέσα μου ή μπορεί και όχι; Ποια η διαφορά του να έχω ηθική αντίληψη για κάποιον από το να τον γνωρίσω ηθικά; :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασιλάκη μου η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει με κοινωνικοθρησκευτική ηθική...Ποτέ λοιπόν η κοινωνία ή η θρησκεία δεν εμφανίζει τις αρετές και ποιότητες του Ανθρώπου, γιατί δεν είναι ώριμη να αντιληφθεί κάτι άλλο, πέρα από το δόγμα ή τους νόμους, που την ορίζουν.

εγώ μιλαω για ηθική αντίληψη, που έχει να κάνει με αρετές και όχι με το κρεβάτι κάποιου...Οι αρετές έχουν ήθος και όχι τρόπο που αντλεί κανείς ευχαρίστηση, μέσα από μια ερωτική πράξη...Είναι σαν να μου λες ότι οι κρεατοφάγοι είναι πχ. ανήθικοι...Οι προτιμήσεις δεν ορίζουν ποιότητες, τα δόγματα δεν ορίζουν ποιότητες, αυτές τις ορίζει μόνο η αυθεντικότητα ΄και η απόφαση να είσαι ΄Ανθρωπος.

΄Ενας ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι επίσης ΄Ανθρωπος, όπως μπορεί να είναι και ανθρωπάκος...Δεν διαφοροποιεί η σεξουαλικότητα την ποιότητα, παρ' όλο που η κοινωνία και η θρησκεία έχει εξαναγκάσει τον άνθρωπο να την συμπεριλάβει μέσα από χιλιάδες κόμπλεξ κατωτερότητας που δημιουργεί στους ανθρώπους. Μα δεν είναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι, αλλά και πολλές άλλες ομάδες που χαρακτηρίζονται ανήθικες, και αυτό είναι η τεράστια ανωριμότητα της κοινωνίας, που είναι υποκριτική προς τον Θεό, ενώ αντίθετα είναι προσηλωμένη στον έναν θεό...

Δεν μιλάω λοιπόν παρά για ποιότητες του Ανθρώπου...Πχ. τον Βενιζέλο θα τον χαρακτήριζες ηθικό? Νομίζω πως στην ηθική αντίληψή μας δεν θα συμπεριλαμβάναμε ποτέ το ότι δεν είναι ομοφυλόφιλος! Θα διαμορφωνόταν από άλλα στοιχεία... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Οκ το θέμα τέθηκε σαν παράδειγμα αλλά καλό ήταν που το ανέλυσες ;) :*

Ο Βενιζέλος; Νόμιζα μιλάμε για ανθρώπους :lol:
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

VasilisM έγραψε:Οκ το θέμα τέθηκε σαν παράδειγμα αλλά καλό ήταν που το ανέλυσες ;) :*

Ο Βενιζέλος; Νόμιζα μιλάμε για ανθρώπους :lol:
καλό :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν μιλάω λοιπόν παρά για ποιότητες του Ανθρώπου...Πχ. τον Βενιζέλο θα τον χαρακτήριζες ηθικό? Νομίζω πως στην ηθική αντίληψή μας δεν θα συμπεριλαμβάναμε ποτέ το ότι δεν είναι ομοφυλόφιλος! Θα διαμορφωνόταν από άλλα στοιχεία...
Βασούλα! :)) :)) :))

Βασίλη το'χεις λέμε, το'χεις!! =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26024
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Εμείς επιλέγουμε!


Όσο και να τρίψουμε το λυχνάρι, ένας άνθρωπος ποτέ δεν θα γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι, αν δεν στραφεί μέσα του.
@};- @};- @};- :x
Vaso έγραψε:Για να αντιληφθεί κανείς την επανάλειψη και ότι δεν τον βοηθά, μπορεί να περάσει και όλη του η ζωή...
8-x 8-x :-(
Vaso έγραψε:Εμπνευση-Αγάπη-Δημιουργικότητα
΄Όλα όσα μπορούν να ορίζουν μια Ανθρώπινη ΄Υπαρξη, περικλείονται μέσα σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις.

΄Οσα μαθήματα χρειάζονται να πάρει ένας άνθρωπος στην φυσική του ζωή, αφορούν κάποιες δυσλειτουργίες σ’ αυτές τις τρεις καταστάσεις μέσα του.

Η πρώτη κατάσταση αφορά τον Πνευματικό του Κόσμο, η δεύτερη τον Αστρικό του Κόσμο (σκέψεις-συναισθήματα) και η τρίτη τον φυσικό του Κόσμο.

Ο φυσικός μας Κόσμος είναι το πεδίο που εκφράζεται η Δημιουργικότητα, όταν ο ΄Ανθρωπος έχει Πνευματική ΄Εμπνευση, μέσα από την Συναισθηματική και Νοητική του Πληρότητα…

Το βλέπουμε αυτό να γίνεται στην Ζωή μας?

Αυτό που παρατηρούμε είναι μια διαφορετικότητα σε προτιμήσεις, τρόπο ζωής, μόρφωσης, ηθών, θρησκείας, αξιών...Αυτή όμως η διαφορετικότητα, δεν εμποδίζει τον παρατηρητή, να διαπιστώσει ότι παρ’ όλη αυτήν την διαφορετικότητα μεταξύ μας, έχουμε όλοι οι άνθρωποι ένα κοινό! Την ασθένεια…
@};- @};- @};- :x :x :x O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η εποχή δεν σηκώνει ανωριμότητες…

Είναι οριακό το σημείο που βρίσκεται σήμερα η ανθρωπότητα…
΄Η να εκφράσει την ολοκλήρωσή της στις τρεις αυτές καταστάσεις μέσα της, ή να συνεχίσει τον ανηφορικό δρόμο προς τον Θεό, βιώνοντας αργά τον πόνο της!

Εμείς επιλέγουμε!


Όσο και να τρίψουμε το λυχνάρι, ένας άνθρωπος ποτέ δεν θα γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι, αν δεν στραφεί μέσα του.
Από την τρυφερή μας ηλικία χρησιμοποιουν εκτός από όλα τα άλλα και τα παραθύμια,
για να μας μάθουν πως κάποιος άλλος θα μας προσφέρει όσα θέλουμε ,

γιατί όλα βρίσκονται έξω από μας και μπορούμε να τα αποκτήσουμε εύκολα τρίβοντας το λυχνάρι για νάρθει το τζίνι να μας χαρίσει τους θησαυρούς,

έτσι μεγαλώνουμε και μεις και το πιστεύουμε , μέχρι να ανακαλύψουμε ,αν είμαστε τυχεροί , πως όλα είναι μέσα μας αρκεί να στραφούμε εντός μας.
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Εμείς επιλέγουμε!
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ενας ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι επίσης ΄Ανθρωπος, όπως μπορεί να είναι και ανθρωπάκος...Δεν διαφοροποιεί η σεξουαλικότητα την ποιότητα, παρ' όλο που η κοινωνία και η θρησκεία έχει εξαναγκάσει τον άνθρωπο να την συμπεριλάβει μέσα από χιλιάδες κόμπλεξ κατωτερότητας που δημιουργεί στους ανθρώπους.
:-o :-o
Χθες βράδυ διάβαζα πάλι το topic της ομοφυλοφιλίας και είχα την ερώτηση κατά πόσο μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να είναι και αφυπνισμένος Άνθρωπος (ειδικά μετά από το διάβασμα μερικών κειμένων από αυτά που μου έδωσες Βάσω)... και σκεφτόμουν να το ρωτήσω. Ιδού η απάντησή μου, λοιπόν! :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

είμαστε ονλάιν όλο το 24ωρο Θοδωράκο μου :x :x :x

Οι Αποφάσεις να είσαι ο Εαυτός σου σηματοδοτούν την αφύπνιση!

Και η αφύπνιση σηματοδοτείται επίσης, από το πόσο διατεθειμένος είσαι να αγαπήσεις τον Θεό, αδιαφορώντας για τον έναν θεό!

τα θρησκευτικά πρότυπα είναι αυτά που κάνουν την ζημιά στους ανθρώπους, και όχι ο Θεός!

Η υποκρισία των φαρισαίων ήταν, είναι και θα είναι καταδικασμένη από τον Ιησού...Και κοίτα να δεις τώρα! Αυτό ακριβώς που ο Ιησούς καταδίκασε στα χρόνια που ζούσε, αυτό ακριβώς βιώνει η ανθρωπότητα σήμερα, μέσω της θρησκείας που δημιουργήθηκε στο όνομά του!
Πόσο ντροπή νιώθω για αυτό, δεν γράφεται σε ένα ποστ!

΄Οσο όμως εργάζομαι με τους ανθρώπους, έχω πια βεβεβαιωθεί, πως αυτή η άθλια υποκρισία του "καλού" ανθρώπου, είναι ο πιο δυνατός "εχθρός" τους στο ασυνείδητο! Δεν παλεύεται εύκολα!! Η αντίληψη είναι περιορισμένη στον θεό και αυτό εμποδίζει την αφύπνιση!
΄Ετσι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που αναζητούν πνευματικούς δρόμους, εξιλεώνονται με τον θεό, χωρίς να τολμήσουν να μπουν στον σατανά μέσα τους!

Διαχωρίζοντας το "πάνω" με το "κάτω" τόσο πολύ, το μόνο που καταφέρνει κανείς είναι να περνά κάποιες στιγμές ανάτασης! Εδώ όμως η ζωή εξακολουθεί και είναι ίδια, διαχωριστική, σκληρή και επώδυνη! Δεν είναι η ζωή ίδια, αυτοί είναι ίδιοι...

Ας είναι! ξεφύγαμε από το αρχικό ποστ περί ηθικής αντίληψης!

Αν και θα έλεγα ότι όλα όσα βιώνει ένας άνθρωπος αφορούν την Ηθική! Αυτή όμως που κανένας άνθρωπος στον κόσμο δεν μπορεί να ορίσει σαν Νόμο! Γιατί υπάρχει μέσα σε κάθε ΄Ανθρωπο, αυτούσια, αστείρευτη και αληθινή!

Δεν ήρθα να ματαιώσω τους Νόμους, αλλά να τους εκπληρώσω, είπε ο Ιησούς!

Σαν να το είπε στον τοίχο, όμως... Κορνίζα έγινε σ' αυτόν τον τοίχο! :cry:

Νομίζω ότι πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν να νιώσουν τον βαθύ του πόνο, οι υπόλοιποι μάλλον θα με περάσουν για τρελή :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”