Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκεφτόμουν επί της Ελεύθερης Βούλησης...
Πόσο αυτό το δικαίωμα έχει χαθεί μέσα στην επίκριση...


΄Όταν κάποιος μας πει την γνώμη του για εμάς, που περιέχει μια μορφή επίκρισης, όποια κι αν είναι αυτή…
όταν δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας, το πρώτο που θα κάνουμε είναι να αντιδράσουμε…

Να δικαιολογήσουμε…Με συγνώμη ή με θυμό…τι σημασία έχει?

Από την στιγμή που υπάρχει αντίδραση, σημαίνει ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε σίγουροι γι’ αυτό που είμαστε…

Η επίκριση δεν είναι μόνο λέξεις επί των ελαττωμάτων μας…Μπορεί να είναι και οίκτος!

Ή αντίθετα μπορεί να είναι και θαυμασμός, που μας κολακεύει…

Υπάρχουν πολλά συναισθήματα…Φανερά και κρυφά!
Είναι η γλώσσα τους αρκετά «επικοινωνιακή», αν μάθουμε να την αποκρυπτογραφούμε μέσα μας…

Οι άνθρωποι επικοινωνούν συναισθηματικά πρώτα…

προτού προλάβουν να βγάλουν μια λέξη από το στόμα τους, έχουν ήδη δημιουργήσει μια ασυνείδητη πρόταση, μέσα τους, με λέξεις που ετοιμάζονται να «επιτεθούν»…
να αμυνθούν ή να υποχωρήσουν…ανάλογα με την δύναμη του άλλου να επιβάλλεται στον πιο κρυφό τους φόβο!

Σκεφτήκατε ποτέ πως θα ήταν η Ζωή μας χωρίς φόβο?

Αν ούτε ένας άνθρωπος στην Γη, δεν φοβόταν την συναισθηματική επίθεση…
Αν ούτε ένας άνθρωπος στην Γη δεν επέτρεπε επίδραση επί της Θέλησης του…

Το 80% των ανθρώπων, αναγκάστηκε να δικαιολογήσει την νηστεία αυτές τις ημέρες και να πει ότι κάνει αποτοξίνωση…Γιατί άραγε?

Μήπως γιατί δεν ήξερε τι φοβόταν περισσότερο? Την λογική του ή το συναίσθημά του?

Η Αγάπη, αυτή η ολοκληρωτική ουσία που επισκιάζει κάθε τι «ανήμπορο» να εκφραστεί, θέλει «γέφυρες» Αλήθειας μέσα στην Συνείδησή μας…


Υπάρχει ένα σημείο μέσα μας, που είναι το Κέντρο της Ισορροπίας! Νόμος κι αυτός του θεού…Η Μέση Οδός…

΄Όταν αυτό βρεθεί, τότε θα γνωρίζουμε τι μας φέρνει ανισορροπία…σύγχυση, πόνο και ψυχική οδύνη…

Αυτό που δεν γνωρίζουμε, βρίσκεται μόνο μέσα μας! Κανείς δεν μπορεί να το κάνει φανερό, εκτός από εμάς τους ίδιους!

Ποιος θα μπορούσε να καταδείξει την ανισορροπία μας? Αυτό που πληγώνει την καρδιά μας? Αυτό που μας κάνει να τρέφουμε τον πιο βαθύ μας φόβο…
Αν δεν το ξέρουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι, πως θα μπορούσαμε να το φέρουμε σε ισορροπία?

Πως μπορείς να λες σε κάποιον να μην φοβάται, όταν δεν ξέρει ούτε ο ίδιος τι φοβάται?
Από ποιόν κρύβεται?
Ποιόν δικαιολογεί?
Ποιόν κατηγορεί?

Πολλές φορές τα βάζουμε με τον εαυτό μας, για τα λάθη μας…
Αλλά συνεχίζουμε και τα κάνουμε…

Τι σημαίνει αυτό?

Υπάρχει μέσα μας ένας Δρόμος που ενώνει την Υλη με το Πνεύμα σε ένα Κέντρο Ισορροπίας…

΄
΄Οταν προσκαλείς το Πνεύμα στην Ζωή σου, όταν είσαι εντελώς συνειδητός σ' αυτό, τότε προετοιμάζεσαι πριν την "Κάθοδο"...Αυτό είναι Σοφία…

Περνάς τις "ετοιμόρροπες" γέφυρες του ανισόρροπου συναισθήματος, γνωρίζοντας ότι μπορεί να στις κουνάει, μέχρι να πέσεις...
Προχωράς στερεώνοντας την "σκάλα" της Ανύψωσής σου, όχι για να μην πέσεις εσύ, αλλά για να μπορεί κατέλθει το Πνεύμα σου, με σταθερότητα...
Κινείς όλους τους μοχλούς της ανισορροπίας του καλού και του κακού, όσα δημιουργούσαν τα βουνά των πεποιθήσεών σου, τους εχθρούς σου, τους ψεύτικους θεούς σου, τους νόμους στους οποίους υποτάχθηκες εν αγνοία σου, τις πλάνες σου...

Και μέσα από το συναισθηματικό χάος, «εγένετο» Φως και Αγάπη…


Το κάθε τι που σε απομακρύνει, μετά, από το Κέντρο της Ισορροπίας, εκείνο το Κέντρο που έχει γεμίσει από Αγάπη, δεν έχει, μέσα σου, μέρος να σταθεί, μέρος να "ξαποστάσει"...Ούτε ένα δέντρο δεν του δίνει την σκιά του για να δροσιστεί...ούτε μια σπηλιά δεν του δίνει χώρο να κρυφτεί, ούτε ένα ποτάμι δεν του δίνει το νερό του για να ξεπλυθεί...

Μόνο η Φωτιά του θεού υπάρχει, για να καεί...

Πολύ ασήμαντη έγινε για την Ζωή μας η θεότητα…Και κάποιος λέει «εγώ είμαι άθεος», χωρίς να γνωρίζει τι προσδιορίζει με αυτό το «α»…
Και κάποιος λέει «πιστεύω στον θεό», χωρίς να γνωρίζει ποιόν προσδιορίζει με το «πιστεύω»…

΄Όλα είναι επιλογές και αποφάσεις, όταν μπορέσουμε με διάκριση να χρησιμοποιήσουμε την ελεύθερη Βούληση, επί των Πνευματικών μας Στόχων…Τότε δεν υπάρχει τίποτα κρυφό ή φανερό, που να μην είναι μέσα μας!

Και όταν μέσα μας «εγένετο Φως»…

κανένας εαυτός δεν μπορεί να μας παραπλανήσει με το καλό και το κακό, κανένας άνθρωπος να μας το υποδείξει…Κανένας που να μπορεί να φέρει συνθηκολόγηση μεταξύ θεού και ανθρώπου, δεν θα υπάρχει, ούτε εντολές, ούτε αμαρτίες δεν θα υπάρχουν, ούτε ασεβείς και ευλαβικοί θα υπάρχουν, ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι…Οι Εσωτερικοί Νόμοι λειτουργούν καταλυτικά…

Η ζωή μας είναι μόνο σε ένα σημείο ίδια μεταξύ μας…
Σε εκείνο το επίπεδο, που δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε…και κάνουμε πως είμαστε…

Σ’ αυτό το σημείο που όλοι νιώθουμε μέσα μας πληγωμένοι, μόνοι και αδύναμοι να αντιμετωπίσουμε τις Αλήθειες της Ζωής…και τις ευθύνες μας για τον κόσμο μέσα μας…
΄Όταν οι επιλογές γίνονται συνειδητά, τότε ξέρουμε και τις συνέπειες τους…


Υπάρχει διαφορά μεταξύ του «δικαιολογώ τον εαυτό μου» και του «αθωώνω τον Εαυτό μου»…Αυτή η διαφορά, που την κάνει η Αγάπη!

΄Όταν δεν έχεις χρώμα να την χρωματίσεις, πέρα από το Λευκό της Αθωότητας…
Εκεί που τελειώνουν οι δικαιολογίες και αρχίζουν οι Επιλογές…Εκείνες οι Επιλογές που δεν πραγματώνονται με το πως θέλουν οι άλλοι να τις πάρουμε, ούτε με το πώς πρέπει να τις κάνουμε…

΄Όταν κάνω Επιλογές, γνωρίζοντας και τις συνέπειές τους, τότε αυτή η ευθύνη με κάνει και πιο προσεχτικό στις ανάγκες μου…να τις ακούω με περισσότερο σεβασμό και να αλλάζω τις αποφάσεις μου, που καθορίζουν την Ζωή μου…Την δική μου Ζωή...

Είναι σημαντικό να γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και τι θέλω να κάνω και να μην υπερτερεί το ένα του άλλου, παρά μόνο στις συνέπειες τους!

Αν γνωρίζουμε τις συνέπειες τιης κάθε Επιλογής μας, είναι εύκολο να αυξήσουμε και τις αντοχές μας στην Ευθύνη των αποφάσεών μας…ή να τις αλλάξουμε όσες φορές θέλουμε…

Συνήθως συμβιβαζόμαστε για να μην στενοχωρήσουμε τους άλλους…ή γιατί φοβόμαστε την επίκριση? Είναι ένα πολύ βαθύ σημείο που μας δίνει την Ελευθερία να Είμαστε…

Η Ελευθερία δεν αφορά στο πως συμπεριφέρεσαι στους άλλους, αλλά στο πως επιτρέπεις να επιδρά στις Επιλογές σου, η γνώμη που μπορούν να έχουν για εσένα...

Η Αρετή, πολλές φορές, δεν εκφράζεται, παρά από το σημείο της επίκρισής της...και μετά συνηθίζεται ο συμβιβασμός…θεωρώντας τον απλά επιλογή!



Eσείς? Τι λέτε?
Συνημμένα
heavy-winter.jpg
heavy-winter.jpg (63.5 KiB) Προβλήθηκε 14374 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Danielli »

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του «δικαιολογώ τον εαυτό μου» και του «αθωώνω τον Εαυτό μου»…Αυτή η διαφορά, που την κάνει η Αγάπη!

΄Όταν δεν έχεις χρώμα να την χρωματίσεις, πέρα από το Λευκό της Αθωότητας…
Εκεί που τελειώνουν οι δικαιολογίες και αρχίζουν οι Επιλογές…Εκείνες οι Επιλογές που δεν πραγματώνονται με το πως θέλουν οι άλλοι να τις πάρουμε, ούτε με το πώς πρέπει να τις κάνουμε…

΄Όταν κάνω Επιλογές, γνωρίζοντας και τις συνέπειές τους, τότε αυτή η ευθύνη με κάνει και πιο προσεχτικό στις ανάγκες μου…να τις ακούω με περισσότερο σεβασμό και να αλλάζω τις αποφάσεις μου, που καθορίζουν την Ζωή μου…Την δική μου Ζωή...

Είναι σημαντικό να γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και τι θέλω να κάνω και να μην υπερτερεί το ένα του άλλου, παρά μόνο στις συνέπειες τους!

Αν γνωρίζουμε τις συνέπειες τιης κάθε Επιλογής μας, είναι εύκολο να αυξήσουμε και τις αντοχές μας στην Ευθύνη των αποφάσεών μας…ή να τις αλλάξουμε όσες φορές θέλουμε…

Συνήθως συμβιβαζόμαστε για να μην στενοχωρήσουμε τους άλλους…ή γιατί φοβόμαστε την επίκριση? Είναι ένα πολύ βαθύ σημείο που μας δίνει την Ελευθερία να Είμαστε…

Η Ελευθερία δεν αφορά στο πως συμπεριφέρεσαι στους άλλους, αλλά στο πως επιτρέπεις να επιδρά στις Επιλογές σου, η γνώμη που μπορούν να έχουν για εσένα...

Η Αρετή, πολλές φορές, δεν εκφράζεται, παρά από το σημείο της επίκρισής της...και μετά συνηθίζεται ο συμβιβασμός…θεωρώντας τον απλά επιλογή!



Eσείς? Τι λέτε?
Εγω λέω ..."Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφ"""""""' :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τι να πώ!!!! Είχα τόσο βολευτεί να φορτώνω αλλού την ευθύνη των πράξεών μου, ακόμα και των σκέψεών μου....
η συμμετοχή μου περιοριζόταν μόνο στην ανάδειξη "ενόχων".

Οταν το συνειδητοποίησα έχασα την "εικόνα μου". Ποια είμαι? Ολα όσα πίστευα ότι είμαι σχετίζονταν με πράξεις άλλων.
Με αδικούσαν.... ήμουν η αδικημένη, με πλήγωναν.... η πληγωμένη, με θαύμαζαν.... η όμορφη, η έξυπνη ......

Πραγματικά δε ξέρω πώς τόσα χρόνια μου ήταν αρκετό για ζωή όλο αυτό, είμαι απλά ευγνώμων που ένιωσα ότι η ζωή
είναι δική μου επιλογή και κάθε απόφαση και πράξη ευθύνη μου.

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:΄Όταν οι επιλογές γίνονται συνειδητά, τότε ξέρουμε και τις συνέπειες τους…
Βασούλα είμαστε όμως σε θέση να γνωρίζουμε πάντα τις συνέπειες των επιλογών μας? εντάξει εάν μια κατάσταση είναι πεπατημένη ή εμφανής, τι γίνεται όμως όταν επιλέγω κάτι καινούργιο για μένα? μιλάμε για τις συνέπειες σε εμάς ή στους άλλους?

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα όλη η Ζωή είναι ένα "άγνωστο" πεδίο...

Γνωρίζεις πάντα τις συνέπειες, αν παρατηρείς τι σου συμβαίνει...

Πχ. είσαι σε μια σχέση που δεν είναι καλή για εσένα, αλλά είναι καλή για όλους τους άλλους! Σε παραπλανούν, ότι εσύ έχεις κάνει την επιλογή και εσύ δεν παρατηρείς τα συναισθήματά σου και τις αληθινές σου ανάγκες...

Μένεις σ' αυτήν, χωρίς να γνωρίζεις τις συνέπειες αυτής της επιλογής...Πάντα περιμένεις κάτι να αλλάξει και να λειτουργήσει η σχέση όμορφα...Κάνεις παιδιά...και μετά δεσμεύεσαι τόσο βαθιά σε "πρέπει", που φυσικό είναι να μην αντέξεις τις συνέπειες...Γιατί ούτε καν τις είχες σκεφτεί...

Αν κάνεις μια επιλογή, φυσικά θα προσμετρήσεις το απρόβλεπτο...Κανείς δεν μπορεί να ξέρει έναν δρόμο, αν δεν τον περπατήσει...΄Ομως ποιανού απόφαση είναι αν θα τον συνεχίσει γιατί πρέπει ή γιατί πραγματικά τον θέλει?

Ποιανού απόφαση είναι, να αλλάξει κάτι που δεν του αρέσει?

Φυσικά όταν μέσα στις επιλογές σου έχεις περικλείσει και άλλους, οι συνέπειες των δικών σου αποφάσεων θα τους επηρεάσουν...Αλλά και πάλι δική σου ήταν η απόφαση να τους περικλείσεις μέσα στις επιλογές αυτές...

Μερικές φορές, ορισμένες επιλογές χρειάζεται να αφορούν μόνο εμάς...Για να μην αναγκαστούμε να υποκρινόμαστε ότι όλα είναι καλά, ενώ τα συναισθήματα και οι ανάγκες μας είναι εντελώς διαφορετικές...

΄Ετσι το σκέφτεσαι δύο φορές περισσότερο, όταν κάνεις επιλογές που θα αφορούν και άλλους, δεσμεύοντάς σας όλους σε ένα "πρέπει να γίνει έτσι"...

Για μένα, δεν πρέπει τίποτα, που δεν αντέχω τις συνέπειές του...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Με το που είδα τον τίτλο, είπα "ωχ..."
΄Όταν κάνω Επιλογές, γνωρίζοντας και τις συνέπειές τους, τότε αυτή η ευθύνη με κάνει και πιο προσεχτικό στις ανάγκες μου…να τις ακούω με περισσότερο σεβασμό και να αλλάζω τις αποφάσεις μου, που καθορίζουν την Ζωή μου…Την δική μου Ζωή...

Είναι σημαντικό να γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και τι θέλω να κάνω και να μην υπερτερεί το ένα του άλλου, παρά μόνο στις συνέπειες τους!

Αν γνωρίζουμε τις συνέπειες τιης κάθε Επιλογής μας, είναι εύκολο να αυξήσουμε και τις αντοχές μας στην Ευθύνη των αποφάσεών μας…ή να τις αλλάξουμε όσες φορές θέλουμε…

Συνήθως συμβιβαζόμαστε για να μην στενοχωρήσουμε τους άλλους…ή γιατί φοβόμαστε την επίκριση? Είναι ένα πολύ βαθύ σημείο που μας δίνει την Ελευθερία να Είμαστε…

Η Ελευθερία δεν αφορά στο πως συμπεριφέρεσαι στους άλλους, αλλά στο πως επιτρέπεις να επιδρά στις Επιλογές σου, η γνώμη που μπορούν να έχουν για εσένα...

Η Αρετή, πολλές φορές, δεν εκφράζεται, παρά από το σημείο της επίκρισής της...και μετά συνηθίζεται ο συμβιβασμός…θεωρώντας τον απλά επιλογή!
Είναι ό,τι χρειαζόμουν.. ευχαριστώ!!! >:d< >:d< >:d< :x :x :x

Δεν έχω να πω κάτι, τα είπες όλα.. είναι τόσο μα τόσο συγχρονικό.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Για μένα, δεν πρέπει τίποτα, που δεν αντέχω τις συνέπειές του...
:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η επίκριση δεν είναι μόνο λέξεις επί των ελαττωμάτων μας…Μπορεί να είναι και οίκτος!

Ή αντίθετα μπορεί να είναι και θαυμασμός, που μας κολακεύει…
εγώ κολάω λίγο σε αυτό γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω :-?
να πώ ένα πάράδειγμα
αν εγώ π.χ θαυμάζω έναν άνθρωπο για το ήθος του και γενικά για πράγματα που έχει καταφέρει για τον εαυτό του ,και τον θεωρώ καλό παράδειγμα ,ασυνείδητα τον επικρίνω δηλ ?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ίσως ασυνείδητα τον ζηλεύεις Ιωαννάκι...

Ο θαυμασμός δεν είναι πάντα καλός σύμβουλος! Είναι ένα ανταγωνιστικό συναίσθημα που τον προκαλεί...

Αλλο εκτίμηση και άλλο θαυμασμός...

Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...

΄Οπως επίσης αυτό που επιτρέπεις στους άλλους να θαυμάζουν σε εσένα (πριν προλάβουν να σε εκτιμήσουν), δεν δηλώνει ταπεινότητα, αλλά φιλοδοξία...

Διαφορετική ερμηνεία απο΄ότι έχεις μάθει, χρειάζονται τα συναισθήματα και οι λέξεις που τα περιγράφουν...
:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστώ Βασούλα
τώρα κατάλαβα τη διαφορά

:* >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μερικές φορές, ορισμένες επιλογές χρειάζεται να αφορούν μόνο εμάς...Για να μην αναγκαστούμε να υποκρινόμαστε ότι όλα είναι καλά, ενώ τα συναισθήματα και οι ανάγκες μας είναι εντελώς διαφορετικές...

΄Ετσι το σκέφτεσαι δύο φορές περισσότερο, όταν κάνεις επιλογές που θα αφορούν και άλλους, δεσμεύοντάς σας όλους σε ένα "πρέπει να γίνει έτσι"...

Για μένα, δεν πρέπει τίποτα, που δεν αντέχω τις συνέπειές του...
και φυσικά αυτό που μου ήρθε σαν απάντηση..
Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ο θαυμασμός δεν είναι πάντα καλός σύμβουλος! Είναι ένα ανταγωνιστικό συναίσθημα που τον προκαλεί...

Αλλο εκτίμηση και άλλο θαυμασμός...

Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...

΄Οπως επίσης αυτό που επιτρέπεις στους άλλους να θαυμάζουν σε εσένα (πριν προλάβουν να σε εκτιμήσουν), δεν δηλώνει ταπεινότητα, αλλά φιλοδοξία...
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Μάνος »

...Τι ενότητα και αυτή!!!!!

Βάσω έγραψε:Από την στιγμή που υπάρχει αντίδραση, σημαίνει ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε σίγουροι γι’ αυτό που είμαστε…
Πολύ σωστό!!!! Γιατί αν υπάρξει αντίδραση αυτόματα σημαίνει πως έχουμε βρει εκείνη την ισορροπία στο κέντρο μας και δεν έχουμε την ανάγκη να δίνουμε εξηγήσεις και να απολογούμαστε... ...Από την άλλη όμως σκέφτομαι και αναρωτιέμαι το εξής: Μιλάμε για την ίδια περίπτωση όταν κάτι μας πει ο άλλος και μας προκαλέσει να μην υπερασπιστούμε αυτά που πιστεύουμε;


Βάσω έγραψε:Η επίκριση δεν είναι μόνο λέξεις επί των ελαττωμάτων μας…Μπορεί να είναι και οίκτος!

Ή αντίθετα μπορεί να είναι και θαυμασμός, που μας κολακεύει…
Και πάνω που πήγαινα να ρωτήσω για τον θαυμασμό, μεπρόλαβε η Ιωαννούλα και ρώτησε και την πήρα την απάντηση μου:
Βάσω έγραψε:ίσως ασυνείδητα τον ζηλεύεις Ιωαννάκι...

Ο θαυμασμός δεν είναι πάντα καλός σύμβουλος! Είναι ένα ανταγωνιστικό συναίσθημα που τον προκαλεί...

Αλλο εκτίμηση και άλλο θαυμασμός...

Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...

΄Οπως επίσης αυτό που επιτρέπεις στους άλλους να θαυμάζουν σε εσένα (πριν προλάβουν να σε εκτιμήσουν), δεν δηλώνει ταπεινότητα, αλλά φιλοδοξία...

Διαφορετική ερμηνεία απο΄ότι έχεις μάθει, χρειάζονται τα συναισθήματα και οι λέξεις που τα περιγράφουν...
Μάλιστα... Αντιλαμβάνομαι την διαφορά των εννοιών μεταξύ θαυμασμού και εκτίμησης. (Ούτε που πήγε ο νους μου στο τι κρύβει ο θαυμασμός!!!!) ...Αλλά αυτό που δεν κατανοώ τώρα είναι σε σχέση με τον οίκτο. Πως γίνεται η επίκρηση να είναι και οίκτος;;;;

Βάσω έγραψε:Οι άνθρωποι επικοινωνούν συναισθηματικά πρώτα…

προτού προλάβουν να βγάλουν μια λέξη από το στόμα τους, έχουν ήδη δημιουργήσει μια ασυνείδητη πρόταση, μέσα τους, με λέξεις που ετοιμάζονται να «επιτεθούν»…
να αμυνθούν ή να υποχωρήσουν…ανάλογα με την δύναμη του άλλου να επιβάλλεται στον πιο κρυφό τους φόβο!
Να τος πάλι αυτός ο ρημάδης ο φόβος! Μόλις σκέφτηκα άπειρες φορές που συνηδητοποιώ πως πριν καν αρχίσω να συντάσω την προταση μου απευθυνόμενος στον άλλο, έχω σχεδόν έτοιμη και την απάντηση έτοιμος για επίθεση ή για άμυνα. Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα σενάρια μου του τύπου αν μου πει αυτό θα του απαντήσω έτσι και αν μου πει το άλλο θα το πω το παράλο και τελειωμό δεν έχει αυτό ο φαύλος κύκλος... Πω πω...

Βάσω έγραψε:Υπάρχει ένα σημείο μέσα μας, που είναι το Κέντρο της Ισορροπίας! Νόμος κι αυτός του θεού…Η Μέση Οδός…

΄Όταν αυτό βρεθεί, τότε θα γνωρίζουμε τι μας φέρνει ανισορροπία…σύγχυση, πόνο και ψυχική οδύνη…

Αυτό που δεν γνωρίζουμε, βρίσκεται μόνο μέσα μας! Κανείς δεν μπορεί να το κάνει φανερό, εκτός από εμάς τους ίδιους!
Βάσω έγραψε:Η ζωή μας είναι μόνο σε ένα σημείο ίδια μεταξύ μας…
Σε εκείνο το επίπεδο, που δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε…και κάνουμε πως είμαστε…
Βάσω έγραψε:Συνήθως συμβιβαζόμαστε για να μην στενοχωρήσουμε τους άλλους…ή γιατί φοβόμαστε την επίκριση? Είναι ένα πολύ βαθύ σημείο που μας δίνει την Ελευθερία να Είμαστε…

Η Ελευθερία δεν αφορά στο πως συμπεριφέρεσαι στους άλλους, αλλά στο πως επιτρέπεις να επιδρά στις Επιλογές σου, η γνώμη που μπορούν να έχουν για εσένα...

Η Αρετή, πολλές φορές, δεν εκφράζεται, παρά από το σημείο της επίκρισής της...και μετά συνηθίζεται ο συμβιβασμός…θεωρώντας τον απλά επιλογή!
Έτσι, ανοξείδωτα ξεγυρισμένα και απανωτά!!!! ^:)^ ^:)^ ^:)^

Βάσω έγραψε:Για μένα, δεν πρέπει τίποτα, που δεν αντέχω τις συνέπειές του...
Πω πω τι είπες τώρα Βασούλα μου, στον βαθμό που μπορώ να το αντιληφθώ βέβαια...(!)

Βασούλα μου γλυκιά, σ' ευχαριστώ για όλα αυτά που μόλισ διάβασα...

:x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...
Μανούλη, ωραίο το φτιαράκι :x :x >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από nondas »

Στον θαυμασμό, κυρίως, τον έχεις τον άλλον στημένο και τον περιμένεις για το λάθος, ενώ στην εκτίμηση έχει κερδίσει βαθιά την Ψυχή σου, η Ηθική του και όχι το επίτευγμά του...Αυτό που είναι και όχι αυτό που κάνει...
Μανούλη σε Ευχαριστώ για το φτυαράκι :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”