ΤΑ ΖΩΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον

από τον καιρό που ανακάλυψα τον Εαυτό μου, σαν Εαυτό και όχι σαν μια σωματική συνείδηση, η ευλογία του φαγητού μου υπήρξε για μένα μια αναγκαία προϋπόθεση...
΄Οτι έτρωγα και ότι έπινα, ήταν για μένα μια ευλογία, μια ευχαριστία και όχι απλά μια ευχαρίστηση...

Πριν κάποια χρόνια έτρωγα κρέας...Πάντα ήμουν της άποψης ότι το ζωικό και φυτικό βασίλειο είναι μέρος της αλυσίδας της φυσικής ζωής, ολοζώντανο μέρος και γεμάτο από τον θεό. Για μένα Οντα είναι ακόμα και οι πέτρες στον φυσικό κόσμο, δεν διαφοροποιείται αυτή η αντίληψη, ανάλογα με την άποψη που έχουν οι άνθρωποι για το «ζωντανό», επειδή κινείται…
Ανακάλυψα την Ζωή και τον θεό ακόμα και σε έναν κόκκο άμμου, γνωρίζοντας ποιόν Σκοπό υπηρετεί το κάθε Ον….δεν το έκρινα σύμφωνα με την λίγη ή πολύ συνείδηση που είχε, ούτε με την κίνηση του…Δεν διαφοροποιούσα τα ζωικό Βασίλειο, από το φυτικό και το ορυκτό, για μένα το θέμα του «πόνου» είχε αποκτήσει άλλη σημασία…
Πονάει ακόμα και το λουλούδι που στολίζει τα βάζα μας, η ντομάτα όταν τεμαχίζεται για να γίνει σαλάτα…Ο πόνος δεν αφορά μόνο εκείνους που μπορούν να τον εκφράσουν με «ωχ», αλλά με τον σεβασμό σ’ αυτό που έχουν κλιθεί να υπηρετήσουν…

Τα ζώα, επειδή κινούνται, καθρεφτίζουν τα συναισθήματα των ανθρώπων και είναι εύκολο να προκαλέσουν συμπόνια. Ο βασανισμός τους αποκτά ιδιαίτερη σημασία στην αντίληψη των ανθρώπων, όμως δεν είναι τραγικό ότι αυτή η συμπεριφορά μεταφέρεται ακριβώς ίδια και στο Ανθρώπινο Βασίλειο?

Φυσικά, επηρεασμένοι οι άνθρωποι από την συνηθισμένη τους ζωή, δεν μπορούν εύκολα να αντιληφθούν ότι αφήνονται να τους συμπεριφερθούν, όπως στα ζώα…
Επηρεασμένοι από την συνείδηση τους και από το φαινομενικό δικαίωμα ότι μπορούν να επιλέξουν την ζωή τους, δεν παίρνουν εύκολα είδηση, ότι ουσιαστικά αφήνονται στους δυνατούς να τους συμπεριφερθούν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο…

Ο πόνος δεν αφορά μόνο το σώμα…Περισσότερο θα έλεγα αφορά την Ψυχή, αλλά οι άνθρωποι δεν το παίρνουν εύκολα είδηση, γιατί έχουν συνηθίσει να είναι μόνο το σώμα τους και να αντιλαμβάνονται την ζωή σύμφωνα με αυτό που επιδρά στο σώμα τους.

Σήμερα δεν τρώω κρέας, όχι γιατί συμπονώ τα ζώα, αλλά γιατί η τροφή απόκτησε για μένα άλλη σημασία…

Λυπάμαι το ίδιο τα ζώα, όπως και τους ανθρώπους…Δεν διαφοροποιείται μέσα μου η κατάσταση της συμπονετικής δράσης για τα όντα…΄Ισως στους ανθρώπους είναι μεγαλύτερη, γιατί είναι το μόνο ον που θα μπορούσε να ευεργετηθεί από την Βούλησή του, στον φυσικό κόσμο…

Παρ’ όλα αυτά, βλέποντας το παρακάτω βίντεο έκανα κάποιες συγκρίσεις με την ζωή των ανθρώπων γενικά…Αν τα ζώα δεν μπορούν να ξεφύγουν από αυτήν την ζωή, οι άνθρωποι λέτε μπορούν?

Σήμερα στον Πλανήτη Γη, τα αποτελέσματα είναι εμφανή σε όλους τους λαούς, στο πως επιτρέπουμε την «κοπαδοποίηση» μας, μέσα στα γκέτο των κοινωνιών, θεωρώντας ότι μπορούμε να επιλέξουμε την ζωή μας…

Μην δείτε το βίντεο, σαν να αφορά απλά στα ζώα…
Δέστε το και συγκρίνετέ το με την ζωή των ανθρώπων…Με το πώς και που ζει, με το πώς συμπεριφέρεται, με το πώς διαιωνίζει την ζωή, με το πώς πονάει, με το πώς επιτρέπει να του δογματίσουν τον θεό οι εκάστοτε θρησκείες, με το πώς έχει προγραμματιστεί για να ζήσει…

Ο φυσικός κόσμος και ότι περιλαμβάνει έγινε από μια Διάνοια και από μια Αγάπη, για να ζήσει σ’ αυτόν ο ΄Ανθρωπος…σαν ένα ακόμα πεδίο εξέλιξής του…

Το πώς κατάντησε να είναι δημιουργημένος από μια ανοησία και από έναν φόβο, ας το σκεφτεί ο καθένας μας μόνος του…


http://youtu.be/mnXs7_2_ErE" onclick="window.open(this.href);return false; :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

φφφφφφφφφφφ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, δεν μπορώ να το δω όλο! :cry: :cry:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητρούλα εγώ το είδα όλο...Ο πόνος μου ήταν μεγαλύτερος δε, όταν στην θέση της κότας, έβαλα έναν άνθρωπο, έτσι όπως έχω αντιληφθεί εγώ την ζωή που ζει...και καμαρώνει μάλιστα γιατί έχει ένα σπίτι-κλουβί!

για μένα το να συμπεριφέρονται έτσι στα ζώα, δεν ξεκινά από το αν τρώμε κρέας ή όχι, αλλά από το τι επιτρέπουμε να κάνουν και σε εμάς, οι "κτηνοτρόφοι"...
΄Ολη η ζωή των ανθρώπων βασίζεται στην "εκτροφή" τους...όπως και να το δεις...

ακόμα και να μην φάει κρέας ο τελευταίος άνθρωπος στην Γη, δεν θα αλλάξει η συμπεριφορά και η αυτο-επίγνωση!

αυτό ήταν που με λύπησε, περισσότερο από όσα ήθελε το βίντεο να φέρει σαν μηνύματα για τους κρεατοφάγους!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από panos »

τελικα εχουμε μεταμορφωθεί σε μια μεγαλη μηχανη που το μονο που παραγει ειναι πονο δυστυχία φοβο βια αυτα βαζουμε μεσα μας και αυτα εκφραζουμε και στους γυρω μας!
:cry: :cry: :cry:
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

όπως και να το δεις είτε κυριολεκτικά για τα ίδια τα ζώα είτε μεταφορικά για εμάς είναι τόσο θλιβερό... από την στιγμή που δεν σεβόμαστε τον ίδιο τον εαυτό μας πως να σεβαστούμε οποιαδήποτε άλλη ψυχή?? :-( :-( :-( :-(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( :-( :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

=(( :cry:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-( :-( :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Άθλιε και τρισάθλιε ανθρωπάκο…

Που είναι Θεϊκή σου υπόσταση, εε…? που ειναι να μου την δείξεις…

Τα ξέχασες όλα γμτ…

Ντροπή… Ντροπή μου…

:cry:
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΑ ΖΩΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: :cry: :cry: :cry:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”