ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Kάποιες φορές προσπαθούμε να βρούμε «δικαιολογίες» για να κάνουμε την Ζωή μας ενδιαφέρουσα…

Σαν τα δώρα της Ζωής να μην μπορούμε να τα αξιολογήσουμε, αφενός γιατί κανείς δεν μας ρώτησε που μας τα έδωσε, αφετέρου τα καταχωνιάζουμε σε ένα «ντουλάπι» μαζί με τα ανώφελα, τόσο που στο τέλος δεν ξέρουμε τι είναι χρήσιμο και τι όχι!

Από την στιγμή που αφηνόμαστε στην επίδραση του μαζικού συναισθήματος, δεν μπορεί να υπάρξει διαφοροποίηση ούτε καν μέσα μας!
Απλά διαφοροποιείται ο τρόπος που βλάπτουμε τον εαυτό μας!

Ενας άνθρωπος θα πάρει ναρκωτικά και θα βλάψει τον εαυτό του, από εκδίκηση στην Ζωή…
Ενας άλλος θα έχει μια μονότονη θλίψη, από αδιαφορία στην Ζωή…
Ενας άλλος θα τρώει ή δεν θα τρώει, χωρίς συναίσθηση, από έλλειψη στην Ζωή…
Ενας άλλος θα ασθενεί, από παραίτηση…

΄Όλα είναι δικαιολογίες, γιατί η ουσία της Ζωής έχει αποκτήσει μόνο αισθήσεις! Βλέπω, ακούω, αγγίζω, μυρίζω, γεύομαι…

΄Όλα αυτά τα έχω, γιατί δεν μπορώ να νιώσω την Ζωή με άλλον τρόπο, πέρα του αποδεδειγμένου…

Δεν ξέρω που και γιατί μου χρειάζονται οι αισθήσεις αλλά αφού τις έχω, πρέπει να τις χρησιμοποιώ, για να νιώθω ότι είμαι ζωντανός!

Ζωντανός σημαίνει αισθήσεις και συνείδηση αυτών…

Οτιδήποτε άλλο, πέρα από αυτήν την συνείδηση, το θεωρώ παράλογο!

Είμαι ένα λογικό Ον και έχω συνείδηση αυτής της λογικής…

Μα αν αφοσιωθώ στην αναζήτηση της λογικής μέσα σε ότι συμβαίνει στον κόσμο μου, θα αντιληφθώ ότι αυτός βασίζεται περισσότερο στο παράλογο, παρά στην λογική…

Βλέπω ανθρώπους να φοβούνται τα συναισθήματα τους και από την άλλη να τα εκφράζουν με κάθε τρόπο, χωρίς να το συνειδητοποιούν…Θυμός, οργή, θλίψη, φόβος, ντροπή, όλα αυτά δεν είναι συναισθήματα?

Βλέπω ανθρώπους να αποφασίζουν και από την άλλη να καθηλώνονται από τις αποφάσεις τους…

Βλέπω ανθρώπους που πολεμούν την μιζέρια και από την άλλη να είναι θλιμμένοι για τους μίζερους…

Βλέπω ανθρώπους να λένε ότι αγαπάνε την Ζωή και από την άλλη να είναι απόντες από την Ζωή τους…

Δεν είναι παράλογα αυτά? Ή εμένα μου φαίνεται?

Ενόσω είμαστε στο μαζικό συναίσθημα και του επιτρέπουμε να επιδράσει μέσα μας, είμαστε κι εμείς ίδιοι σαν τους άλλους, από τους οποίους θέλουμε να διαφοροποιηθούμε...΄Οταν δίνουμε μέσα μας χώρο στην θλίψη τους, τότε είμαστε κι εμείς σαν κι αυτούς, θλιμμένοι και απογοητευμένοι...

΄Οσο και να βλέπουμε ότι είμαστε διαφορετικοί, είμαστε ίδιοι τελικά. Απλά η διαφορετικότητα μας είναι στο πρώτο επιφανειακό επίπεδο της συνείδησης, επειδή επιλέγουμε έναν άλλον τρόπο να βλάψουμε τον εαυτό μας!

Είναι άτιμο πράγμα το μαζικό συναίσθημα...Αυτό το μαζικό χταπόδι πιάνει στα πλοκάμια του όλους τους ανθρώπους και τους κάνει ίδιους, ενόσω τους διαφοροποιεί στις πεποιθήσεις...

Μα δεν είναι παράλογο?
Να διαφοροποιούμαι λογικά, αλλά να συμπεριφέρομαι παράλογα?

Να βλέπω που βλάπτουν οι άλλοι τον εαυτό τους, αλλά να μην μπορώ να διακρίνω που τον βλάπτω εγώ, δεν είναι παράλογο?

Ας μην το ονομάσω παράλογο…Από ένα παιδί δεν έχουμε απαιτήσεις, συνήθως, να συμπεριφέρεται με λογική…Δεν έχουμε απαίτηση να γνωρίζει τους φυσικούς κινδύνους, τους τρόπους συμπεριφοράς, την ηθική…Το βοηθάμε συνεχώς να ανακαλύπτει την Ζωή, ενόσω ωριμάζει, σύμφωνα με την φυσική του ηλικία, διανοητικά…
Του μαθαίνουμε τρόπους να ωφελεί τον εαυτό του και να είναι αποτελεσματικό στην Ζωή του…
Θέλουμε πάντα το καλύτερο γι’ αυτό…
Δεν θα του διδάξουμε ποτέ πώς να βλάψει τον εαυτό του, νομίζω…
Αυτό λέει η λογική ενός ανθρώπου…

Τότε, πως στο καλό ο κόσμος μας έγινε αυτό το χάλι? Γιατί οι άνθρωποι βλάπτουν τον εαυτό τους πρώτα και μετά και τους άλλους?

Κι αν η λογική ενός ανθρώπου μεγαλώνει τα παιδιά της ανθρωπότητας με γνώμονα το καλό τους, γιατί η ανθρωπότητα είναι τόσο παράλογα ασθενής?

Μήπως χρειάζεται να επανεξετάσουμε την λογική, που λέει ότι ένας άνθρωπος σκέφτεται, αισθάνεται και πράττει με γνώμονα το καλό του…
Αυτήν την λογική που λέει, ότι το αποδεδειγμένο μέσω των αισθήσεων είναι το καλό του?
Αυτήν την λογική που λέει ότι το καλό των ανθρώπων είναι ένα και μοναδικό?

Γιατί, από ότι βλέπω, το ένα και μοναδικό είναι πως θα φάει ο ένας τον άλλον και μετά τον εαυτό του…Η ασθένεια αυτόν τον ρόλο έχει…Να αφήνει το παράλογο να δρα, και να αντιδρά η λογική…

Και η Αγάπη? Που είναι η Αγάπη εδώ? Που είναι ο θεός?

Η έκπληξη θα έρθει με τις εκλογές…Μια Ελλάδα αντιδρά με την λογική και όταν έρθει η ώρα της κάλπης, θα δούμε την δράση του παράλογου…

Η ώρα της ωριμότητας έρχεται όταν δράση-αντίδραση έχουν ένα κοινό αποτέλεσμα!
Τότε μόνο έχουμε αντιληφθεί τις αιτίες…Νομίζω…

Τις αιτίες της εξουσίας δεν θα τις αναζητήσω στην λογική, αλλά στο ότι η Ζωή δεν μπορεί να είναι παράλογη…

Να το πάρουμε από την Αρχή Μας!

Και ίσως από την πιο βαθιά Επιλογή μας! Σ’ εκείνο το πεδίο μέσα μας που δεν αναγνωρίζει θαύματα, αλλά τον θεό σαν κατάσταση Συνείδησης και όχι σαν γεροντάκι με άσπρα μαλλιά…

νομίζω ότι τελειώνουν τα ψέματα που είχαμε στην διάθεσή μας...

ε? τι λέτε? ;;)
Συνημμένα
jesus.jpg
jesus.jpg (26.01 KiB) Προβλήθηκε 3227 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Η έκπληξη θα έρθει με τις εκλογές…Μια Ελλάδα αντιδρά με την λογική και όταν έρθει η ώρα της κάλπης,θα δούμε την δράση του παράλογου…

Τις αιτίες της εξουσίας δεν θα τις αναζητήσω στην λογική, αλλά στο ότι η Ζωή δεν μπορεί να είναι παράλογη…

νομίζω ότι τελειώνουν τα ψέματα που είχαμε στην διάθεσή μας...
ε? τι λέτε? ;;)
Κανονικά θα έπρεπε να κάνω παράθεση όλο το κείμενο,αλλά θα σταθώ σε αυτά :-?

Νομίζω πως τα ψέμματα έχουν τελειώσει εδω και χρόνια,αλλά εθελοτυφλούσαμε όλο αυτό το διάστημα,μέχρι που ακούστηκε η φούσκα που έσκασε και ξαφνιαστήκαμε...

αυτό με τις εκλογές μπορείς να το αναλύσεις λιγάκι??
ή εννοείς πως θα έχουμε μια από τα ίδια??? X( :scratch: ~x(
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν θα αναλύσω τίποτα, γιατί αφενός δεν είμαι καθόλου ειδικός στις αναλύσεις πολιτικών, από την άλλη δεν νομίζω να χρειάζεται ανάλυση το παράλογο, Δημητράκη μου!

εθελοτυφλούσαμε λες, από την άλλη διαμαρτυρόμαστε κιόλας!

αυτό τώρα είνάι λογική? Που θα μας φέρει πιο ομαλά σε πιο ώριμες αποφάσεις? μπααααα!!!

παρατηρώντας, πας στην πόλη...έλεγε ο Δάσκαλός μου...Αυτό που κατακρίνεις, δες που το κάνεις στον Εαυτό σου πρώτα...Δεν αλλάζει η εξουσία, παρά ονοματεπώνυμο και...χέρια, όταν απλά θέλεις να εξουσιαστείς!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: αυτό τώρα είνάι λογική? Που θα μας φέρει πιο ομαλά σε πιο ώριμες αποφάσεις? μπααααα!!!
:x :x
είναι η λογική....του παραλόγου =)) =))

μήπως όμως χρειαζόμαστε κάτι μη ομαλό για να έρθουμε σε πιο ώριμες αποφάσεις?? :-?
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ όχι, δεν θέλω...

εσύ τώρα, δεν ξέρω


;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:εγώ όχι, δεν θέλω...
;;)
αυτό το ξέρω ;)
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Παρατηρώ μερικές φορές κάποιους ανθρώπους να επικαλούνται διάφορα στην συζήτηση μας, όταν όμως έρχεται η στιγμή να το πραγματώσουν σαν επιλογή στην ζωή τους, τότε κάνουν πίσω και πράττουν τελικά ότι και πριν. Φυσικά το παρατηρώ και σε μένα κάποιες φορές..

Από την Αρχή μας λοιπόν, μπας και δούμε λίγο Φως..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Παρατηρώ μερικές φορές κάποιους ανθρώπους να επικαλούνται διάφορα στην συζήτηση μας, όταν όμως έρχεται η στιγμή να το πραγματώσουν σαν επιλογή στην ζωή τους, τότε κάνουν πίσω και πράττουν τελικά ότι και πριν. Φυσικά το παρατηρώ και σε μένα κάποιες φορές..
αυτό συμβαίνει γιατί οι άνθρωποι ωριμάζουν διανοητικά, συναισθηματικά όμως είναι ανώριμοι...

για να χτιστεί η γέφυρα μεταξύ των πεδίων, έτσι ώστε να συμφιλιωθούν οι εσωτερικοί εχθροί, χρειάζεται να μετακινηθούν και οι αξίες...Η Ηθική εν γένει...

οτιδήποτε χρειάζεται να πράξω, θα το εγκρίνω μόνο Εγώ, όπου το Εγώ έχει απλωθεί μέσα στον θεό...

Εδώ μιλάω με ανθρώπους που την θρησκεία ούτε καν την υπολογίζουν (σαν δόγμα), αλλά είναι τόσο καταλυτικός ο ασυνείδητος φόβος τους να βγουν από τον συναισθηματικό τρόμο της αμαρτίας, που δεν παλεύονται...

Οτιδήποτε κι αν κάνουν, πίσω από την πράξη κρύβεται μια μεταφυσική τιμωρία...Και τελικά κάνουν, αυτό που κατηγορούν τους άλλους ότι κάνουν...

Είναι παράλογο!!! Παρατηρείστε το...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αχ ρε Βάσω, αχ ρε Βάσω...

Παρατηρώ αυτόν τον καιρό την εκκλησία... πόσο αντιφατική είναι... πόσο παράλογη... Ακόμα και στα δικά της δόγματα δεν μπορεί να είναι ειληκρινής...

Όσο για την κοινωνία, τί να πω... Όταν βλέπεις τα άτομα "επαναστάτες" που "τρώνε δακρυγόνα στις πορείες" να γυρνάνε σπίτι και να παίρνουν τηλέφωνο τον βουλευτή να τους βολέψει το αυθέρετο... το θέατρο του παραλόγου!

Ένα θέατρο ακριβώς μου φαίνονται πια όλα αυτά! Και όταν τα βλέπω απλά γελάω. Μου φαίνεται τόσο αστείο για να είναι αληθινό! Μία ατελείωτη φάρσα!

Η Καρδιά: αυτή είναι ο Δρόμος. Ό,τι και να κάνεις, ό,τι και να πεις, ό,τι και να διαβάσεις, ό,τι και να σκεφτείς, αν δεν έχει περάσει από την Καρδιά σου, δεν έχει καμία σημασία. (Τά'λεγε αυτά κάποιος κάποτε, αλλά ποιός τον άκουγε τότε... και όχι μόνο ένας, πολλοί έχουν περάσει που τα λέγανε... αλλά ήταν απλά φωνές βοώντες εν τη ερήμω...)

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Παρατηρώ αυτόν τον καιρό την εκκλησία... πόσο αντιφατική είναι... πόσο παράλογη... Ακόμα και στα δικά της δόγματα δεν μπορεί να είναι ειληκρινής...
Θοδωρή μου πάντα έτσι ήταν ή εκκλησία δεν έγεινε τώρα ,ανέκαθεν δεν ήταν ειλικρινείς με τους πιστούς της :-%
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

οτιδήποτε χρειάζεται να πράξω, θα το εγκρίνω μόνο Εγώ, όπου το Εγώ έχει απλωθεί μέσα στον θεό...
@};- @};- @};- @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Παρατηρώ αυτόν τον καιρό την εκκλησία... πόσο αντιφατική είναι... πόσο παράλογη... Ακόμα και στα δικά της δόγματα δεν μπορεί να είναι ειληκρινής...
Θοδωρή μου πάντα έτσι ήταν ή εκκλησία δεν έγεινε τώρα ,ανέκαθεν δεν ήταν ειλικρινείς με τους πιστούς της :-%

Ιωαννάκι, αυτό το ξέρεις μόνο εσύ ή υπολογίζεις ότι το ξέρει σχεδόν όλος ο πληθυσμός της Ελλάδας? Τι λες?


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:΄Οταν δίνουμε μέσα μας χώρο στην θλίψη τους, τότε είμαστε κι εμείς σαν κι αυτούς, θλιμμένοι και απογοητευμένοι...
πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές να μην με αγγίζει πια η θλίψη των άλλων και η μιζέρια τους, σε βαθμό που νομίζω οτι με βλέπουν σαν τον τρελό του χωριού που μπορεί και είναι καλά μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση.. και φυσικά μετά υπάρχουν και στιγμές που σφίγγεται το στομάχι μου από την αλληλεπίδραση μου μαζί τους χωρίς να το καταλάβω, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να είμαι σε εγρήγορση για να το "τσακώσω"..
Vaso έγραψε:Να το πάρουμε από την Αρχή Μας!

Και ίσως από την πιο βαθιά Επιλογή μας! Σ’ εκείνο το πεδίο μέσα μας που δεν αναγνωρίζει θαύματα, αλλά τον θεό σαν κατάσταση Συνείδησης και όχι σαν γεροντάκι με άσπρα μαλλιά…

νομίζω ότι τελειώνουν τα ψέματα που είχαμε στην διάθεσή μας...
να το πάρουμε παρακαλώ γιατί δεν θέλω άλλο τα ψέμματα που έχω πει στον εαυτό μου... μόνο Αλήθεια πια... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν αλλάζει η εξουσία, παρά ονοματεπώνυμο και...χέρια, όταν απλά θέλεις να εξουσιαστείς!
Και να την κατηγορείς γι'αυτό βεβαίως βεβαίως... :-( :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΛΟΓΙΚΟ - ΠΑΡΑΛΟΓΟ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

όταν απλά θέλεις να εξουσιαστείς!
Εδώ είναι το κλειδί για όλο αυτό το χάλι! Στο ότι οι άνθρωποι όσο και να γεράσουν, πάντα θα παραμένουν συναισθηματικά ανώριμα παιδιά που θέλουν την ευθύνη τους να την αναλαμβάνουν οι άλλοι κι έτσι πάντα θα επιζητούν να εξουσιάζονται!

Είναι η ανάγκη των ανθρώπων, αυτή η ανώριμη συναισθηματική ανάγκη που δημιουργεί τις εξουσίες και όχι απλά τους δημοκρατικά εκλεγμένους αντιπροσώπους τους που ο μόνος αληθινός σκοπός τους είναι να υπηρετούν το σύνολο και όχι να το εξουσιάζουν!

Είναι τόσο διαστρεβλωμένα όλα, τόσο πολύ διαστρεβλωμένα! :-(

Για σκεφτείτε, αν οι άνθρωποι μπορούσαν να είναι διαλλακτικοί με τους συνανθρώπους τους, εάν μπορούσαν με αγάπη και καλή προαίρεση να λύνουν τα προβλήματα μεταξύ τους, δεν θα χρειάζονταν ούτε τα δικαστήρια, ούτε καν την αστυνομία. Όλα αυτά φαντάζουν ουτοπικά, όμως δεν είναι. Είναι απλά μία άλλη πραγματικότητα..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”