Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο αναιδής λέει το λεξικό είναι ο ανάγωγος, ο αναίσχυντος, ο αγενής!
Αυτός που δεν έχει τρόπους καλής συμπεριφοράς…

Η ερμηνεία μιας λέξης μπορεί όμως να διευρυνθεί, σύμφωνα με την κατανόηση του ΄Ηθους… Υπάρχουν εσωτερικοί Νόμοι, που επιδρούν στην Αρετή του να είσαι ΄Ανθρωπος!

Συνήθως μαθαίνουμε τρόπους συμπεριφοράς…να είμαστε ευγενικοί και κυρίως μαθαίνουμε να ντρεπόμαστε…Να μην υποστηρίζουμε τον εαυτό μας, μπροστά σε όσους θεωρούμε ανώτερους, να σιωπούμε από σεβασμό, να μην τολμάμε να έχουμε αντίθετη άποψη, να φοβόμαστε μήπως δεν είμαστε αρκετά «καθώς πρέπει», να δειλιάζουμε μπροστά στην αυτογνωσία και κυρίως να οπισθοχωρούμε όταν νιώθουμε ότι είμαστε σε θέση άμυνας και θα κριθούμε…

Πολύ εύκολα θα χαρακτηριζόταν αγενής, ο άνθρωπος που τολμά…με βάση το λεξικό! Γιατί η Αρετή είναι μέρος της εσωτερικής Ελευθερίας και η μαζική αντίληψη κρίνει σαν «ανήθικους» τους Ελεύθερους Ανθρώπους!

Η ευγένεια όμως δεν έχει να κάνει με μια απλή συμπεριφορά. Είναι θέμα εσωτερικού ΄Ηθους! Κυρίως έχει να κάνει με την παντελή έλλειψη ασέβειας, με οποιονδήποτε τρόπο, προς τον Εαυτό μας και προς τους άλλους!

Ο τολμηρός μπορεί να χαρακτηριστεί από την κοινωνική ηθική και αναιδής! Η αυτοπεποίθηση, όμως, δεν έχει να κάνει με την ασέβεια, αν έχει δομηθεί σωστά και με την δυναμική της επιβεβαίωσης, του θάρρους και της ασφάλειας, όταν είμαστε παιδιά.

Συνήθως αναγκαζόμαστε να οπισθοχωρούμε, όταν χρειάζεται να «εκθέσουμε» τον Εαυτό μας στην κρίση του οποιουδήποτε υπολογίζουμε σαν ανώτερο…και τότε αυτόματα μπαίνουμε στην θέση του κατώτερου…

΄Ενα βήμα πίσω…μπορεί να ορίζει όλη μας την ζωή…

Ενα σταθερό βήμα μπροστά…μπορεί να καθορίζει την Επιλογή μας να είμαστε Ελεύθεροι ΄Ανθρωποι, χωρίς συγκριτικούς κανόνες…Οι ανώτεροι και οι κατώτεροι της Ζωής, είναι όσα δεν γνωρίζουμε για τον Εαυτό μας…


http://youtu.be/UUCMRx2S8H0" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από juliaL. »

Τόλμα λοιπόν!!! Γιατί αλλιώς οι "κίνδυνοι" απλά θα αλλάζουν μορφή
δεν θα εξαφανίζονται ποτέ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Ενα βήμα πίσω…μπορεί να ορίζει όλη μας την ζωή…

Ενα σταθερό βήμα μπροστά…μπορεί να καθορίζει την Επιλογή μας να είμαστε Ελεύθεροι ΄Ανθρωποι, χωρίς συγκριτικούς κανόνες…Οι ανώτεροι και οι κατώτεροι της Ζωής, είναι όσα δεν γνωρίζουμε για τον Εαυτό μας…
@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

΄Ενα βήμα πίσω…μπορεί να ορίζει όλη μας την ζωή…

Ενα σταθερό βήμα μπροστά…μπορεί να καθορίζει την Επιλογή μας να είμαστε Ελεύθεροι ΄Ανθρωποι, χωρίς συγκριτικούς κανόνες…Οι ανώτεροι και οι κατώτεροι της Ζωής, είναι όσα δεν γνωρίζουμε για τον Εαυτό μας…
Τόση Αλήθεια μέσα σε δυο σειρές... :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Συνήθως μαθαίνουμε τρόπους συμπεριφοράς…να είμαστε ευγενικοί και κυρίως μαθαίνουμε να ντρεπόμαστε…Να μην υποστηρίζουμε τον εαυτό μας, μπροστά σε όσους θεωρούμε ανώτερους, να σιωπούμε από σεβασμό, να μην τολμάμε να έχουμε αντίθετη άποψη, να φοβόμαστε μήπως δεν είμαστε αρκετά «καθώς πρέπει», να δειλιάζουμε μπροστά στην αυτογνωσία και κυρίως να οπισθοχωρούμε όταν νιώθουμε ότι είμαστε σε θέση άμυνας και θα κριθούμε…
πρόσφατα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί ένιωθα τόσο έντονο το μπλοκάρισμα στο λαιμό.. μου χτύπαγε πολύ κατά την αυτοθεραπεία και συνέχεια... μέχρι που θυμήθηκα πως σε όλους τους καβγάδες στο σπίτι μου που για μια περίοδο ήταν σε εβδομαδιαία διάταξη δεν μιλούσα ποτέ... ήμουνα ο "μουγγοθόδωρος" όπως με λέγανε.. ένιωθα μονίμως την ώρα του καβγά ένα σφίξιμο στο λαιμό, ένα κόμπο που έκαιγε.. δεν ήθελα ποτέ να μιλήσω γιατί ήξερα οτι την στιγμή που θα ανοίξω το στόμα μου θα με έπιαναν οι λυγμοί από το παράπονο..

ως εκ τούτου ποτέ δεν χαρακτηρίστηκα σαν "αναιδής".. δυστυχώς... :-(

και έτυχε πρόσφατα στο άσχετο να αναφέρει ο πατέρας μου ένα σκηνικό που για μια και μοναδική φορά που πριν από χρόνια με άκουσε να λέω στην μάνα μου "μου χεις πρήξει τα α@@@α" και έμεινε λέει κάγκελο που έφτασα εγώ στο σημείο να έχω τέτοιο ξέσπασμα... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Κι ακόμα δεν έχει δει τίποτα Μπεττούλα :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x :x @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:Πολύ εύκολα θα χαρακτηριζόταν αγενής, ο άνθρωπος που τολμά…με βάση το λεξικό! Γιατί η Αρετή είναι μέρος της εσωτερικής Ελευθερίας και η μαζική αντίληψη κρίνει σαν «ανήθικους» τους Ελεύθερους Ανθρώπους!
http://youtu.be/UUCMRx2S8H0" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
με βάση το λεξικό.... :(( :eusa-think: ~x( :doh:
ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:"μου χεις πρήξει τα α@@@α" και έμεινε λέει κάγκελο που έφτασα εγώ στο σημείο να έχω τέτοιο ξέσπασμα... @};-
γιατί,τι κακό έχουν τα άντερα?? :P ;) :)) :))
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

΄Ενα βήμα πίσω…μπορεί να ορίζει όλη μας την ζωή…
Πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση και να στηρίζουμε κάθε στιγμή τις επιλογές μας για Ελευθερία!!!

Υπάρχουν εσωτερικοί Νόμοι, που επιδρούν στην Αρετή του να είσαι ΄Ανθρωπος!
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:
Η αυτοπεποίθηση, όμως, δεν έχει να κάνει με την ασέβεια, αν έχει δομηθεί σωστά και με την δυναμική της επιβεβαίωσης, του θάρρους και της ασφάλειας, όταν είμαστε παιδιά.
Κι αν δεν γινει αυτο όταν ειμαστε παιδιά ψάχνουμε μια ζωή την επιβεβαίωση σ'αυτούς που βαφτίζουμε "ανωτέρους".... μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι. Και μετά αρχίζουν τα δύσκολα και τα καλάαα.......Αλλιώς πολύ μετέωρο το βήμα μπρος..
Vaso έγραψε:΄Ενα βήμα πίσω…μπορεί να ορίζει όλη μας την ζωή…

Ενα σταθερό βήμα μπροστά…μπορεί να καθορίζει την Επιλογή μας να είμαστε Ελεύθεροι ΄Ανθρωποι, χωρίς συγκριτικούς κανόνες…Οι ανώτεροι και οι κατώτεροι της Ζωής, είναι όσα δεν γνωρίζουμε για τον Εαυτό μας…
@};-
Αληθινότατο και σοφότατο
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από Danielli »

Ενα σταθερό βήμα μπροστά…μπορεί να καθορίζει την Επιλογή μας να είμαστε Ελεύθεροι ΄Ανθρωποι, χωρίς συγκριτικούς κανόνες…Οι ανώτεροι και οι κατώτεροι της Ζωής, είναι όσα δεν γνωρίζουμε για τον Εαυτό μας…
Ω ναι... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΑΝΑΙΔΗΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τωρα τελευταια και εγω γινομαι αγενης και φυσικα παιζει το γνωστο σεναριο μανας...

Εσυ δεν εισουν ετσι και καθομασταν να συζηταγαμε(σε οτι συμφωνουσε αυτη φυσικα) @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”