ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Δυσκολος ο καιρός που είναι…
Δεν αφήνει ευκαιρία για ευκαιρία να μην φοβηθεί κανείς…

Οι προφητείες δίνουν και παίρνουν…
Πείνα, ανέχεια, σεισμοί, πλημμύρες…καταστροφή!

Ανοίγουν, λένε οι ουρανοί, να στείλουν τις «κατάρες» στην ανθρώπινη φυλή…

Το τέλος του κόσμου…

Πόλεμοι…

Εξαθλίωση…

Ο αντίχριστος…

Όλα τα κακά…άνοιξε το κουτί της Πανδώρας!

Και μας λένε…πλησιάζει ο καιρός! Ω και πόσοι δεν το λένε…
Σλόγκαν της εποχής, μαζί με το «μαζί τα φάγαμε»…

Όμως…

Ας σταθούμε λίγο σ’ αυτήν την καταστροφή…

Κάθε αλλαγή είναι ίσως μια μικρή καταστροφή, δεν είναι έτσι?

Κάτι που μας ξεβολεύει, φέρνει πόλεμο μέσα μας

Κάτι που δεν έχουμε ερευνήσει, φέρνει τρόμο

΄Οσα δάκρυα δεν χύσαμε, φέρνουν πλημμύρες

΄Οσοι θεοί υπηρετήσαμε, φέρνουν τον αντίχριστο

΄Όταν η Ψυχή δεν τρέφεται από το Πνεύμα, υπάρχει πείνα

Ναι ο καιρός έρχεται…
Γιατί η Αρχή πρέπει να εμφανιστεί…΄Όπως και να γίνει…




Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να μείνουν στα παλιά…
Να καμαρώνουν τα παιδιά τους να παρελαύνουν
Να τιμούν τις Μνήμες των Ηρώων, το θάρρος και την αρετή, μέσα στον τρόμο…

Τα ήθη και τα έθιμα, ενός ολόκληρου αιώνα στην πλάτη μας και να ξεχνάμε διαρκώς τον όχλο, που σταυρώνει…
Δεν έχει σημασία ποιόν, σημασία έχει πως σταυρώνει…Σταυρώνει και παρελαύνει…

Δεν γυρνάνε οι ήρωες πίσω με τις παρελάσεις…Ούτε οι φιλόσοφοι γυρνάνε, με το να μνημονεύουμε τα λόγια τους…
Ούτε οι αιώνιοι Δάσκαλοι γυρνάνε, για να ζητήσουν αναγνώριση…

Η καταστροφή του κόσμου είναι μια λανθασμένη έκφραση…Κανονικά θα έπρεπε να λέγεται «η καταστροφή του κόσμου του ανθρωπάκου»…Γιατί αν είναι να επιβιώσει η Φυλή των Ανθρώπων σ’ αυτήν την διεφθαρμένη ποικιλία της μικρότητας και του βολέματος, ποιος νοιάζεται για τον κόσμο τους?


«Αν είχες επικεντρωθεί στην ουσία, θα ήσουν κύριος της ζωής σου...
…Δεν θέλεις να γίνεις αητός, Ανθρωπάκο. Γι αυτό σε τρώνε τα όρνεα. Φοβάσαι τους αητούς κι' έτσι ζεις κοπαδιαστά και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι. Γιατί μερικά από τα κοτόπουλα σου έχουν κλωσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουνε γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρως ψοφίμια και να΄σαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι. Σ' έμαθαν και να ωρύεσαι "Ζήτω, ζήτω, Μέγα Όρνεο!". Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσάνε τα κοτόπουλά σου."

Είσαι μικρός και συνηθισμένος άνθρωπος, λάβε υπόψη σου το διπλό νόημα αυτών των λέξεων, μικρός και συνηθισμένος.
Μην τρέχεις μακριά, έχε το θάρρος να κοιτάξεις μέσα σου.

Εδώ και αιώνες άνθρωποι μεγάλοι, θαρραλέοι και μοναχικοί σου λένε και σου ξαναλένε τι πρέπει να κάνεις. Μα επανειλημμένα διαφθείρεις, συρρικνώνεις και καταστρέφεις τις διδασκαλίες τους. Επανειλημμένα παγιδεύεσαι στα αδύνατα σημεία τους. Αντί να παίρνεις για γνώμονα τη μεγάλη αλήθεια, αρπάζεσαι από κάποιο ασήμαντο λάθος τους…

Για σταμάτα ένα λεπτό ,Ανθρωπακο. Δεν θέλω να σε μειώσω, θέλω μόνο να σου δείξω γιατί μέχρι τώρα δεν κατάφερες να αποκτήσεις η να διατηρήσεις την ελευθερία σου. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό;;…Β.Ράιχ»



Ο ήλιος θα σκοτεινιάσει…λένε!

Κι εγώ σκέφτομαι πάντα τον ποιητή…

Και Ειρήνη είναι κάτι βαθύτερο απ΄αυτό
που εννοούμε
όταν δεν γίνεται κάποτε πόλεμος.

Ειρήνη είναι όταν τ΄ανθρώπου η Ψυχή
γίνεται έξω στο σύμπαν ήλιος.
Κι ο ήλιος ψυχή μες στον ‘Ανθρωπο.



Και έτσι…

Μπορώ να πω με σιγουριά…ας μην φοβόμαστε! Κανείς πια δεν τον θέλει αυτόν τον κόσμο…Γιατί να τον συντηρούμε? Γιατί φοβόμαστε μήπως τον χάσουμε? Ποιόν κόσμο πολεμάμε και ποιόν θέλουμε να σώσουμε?
Λίγοι, πολύ λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν πάρει πια είδηση, ότι μεταξύ του Ανθρώπου και του Κόσμου τούτου, δεν μπορεί να μεσολαβεί ένα έθνος, μία εξουσία, μια αγωνία, ένας προδότης, ένας εχθρός…Μεσολαβεί μόνο ο Θεός…

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!
Συνημμένα
paidakiforum.jpg
paidakiforum.jpg (63.77 KiB) Προβλήθηκε 3012 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

''Υποκειμενικό και το ένδοξον'' ^:)^
που λέει η ποιήτρια @};-
( Κ.Δημουλά) :x

http://www.youtube.com/watch?v=8zE-5UQH ... ture=share" onclick="window.open(this.href);return false; :study:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Λίγοι, πολύ λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν πάρει πια είδηση, ότι μεταξύ του Ανθρώπου και του Κόσμου τούτου, δεν μπορεί να μεσολαβεί ένα έθνος, μία εξουσία, μια αγωνία, ένας προδότης, ένας εχθρός…Μεσολαβεί μόνο ο Θεός…

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!

:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!


@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Έτσι ακριβώς! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε: Και έτσι…

Μπορώ να πω με σιγουριά…ας μην φοβόμαστε! Κανείς πια δεν τον θέλει αυτόν τον κόσμο…Γιατί να τον συντηρούμε? Γιατί φοβόμαστε μήπως τον χάσουμε? Ποιόν κόσμο πολεμάμε και ποιόν θέλουμε να σώσουμε?
Λίγοι, πολύ λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν πάρει πια είδηση, ότι μεταξύ του Ανθρώπου και του Κόσμου τούτου, δεν μπορεί να μεσολαβεί ένα έθνος, μία εξουσία, μια αγωνία, ένας προδότης, ένας εχθρός…Μεσολαβεί μόνο ο Θεός…

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!
ανατριχιαστικο...!!
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Απο τη Μυθολογία του Μάνου Χατζηδάκι @};-
γιατί είναι Μύθος κι Αλήθεια μαζί

''πως οι Ηρωες είναι πάντα ευγενικοί,
γεννιούνται με ένα χρυσαφένιο χρώμα...'' :x

http://www.youtube.com/watch?v=UWVDFc3Xpyg" onclick="window.open(this.href);return false; :whistle:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Μπορώ να πω με σιγουριά…ας μην φοβόμαστε! Κανείς πια δεν τον θέλει αυτόν τον κόσμο…Γιατί να τον συντηρούμε? Γιατί φοβόμαστε μήπως τον χάσουμε? Ποιόν κόσμο πολεμάμε και ποιόν θέλουμε να σώσουμε?
Λίγοι, πολύ λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν πάρει πια είδηση, ότι μεταξύ του Ανθρώπου και του Κόσμου τούτου, δεν μπορεί να μεσολαβεί ένα έθνος, μία εξουσία, μια αγωνία, ένας προδότης, ένας εχθρός…Μεσολαβεί μόνο ο Θεός…

Τουτον τον Κόσμο Θέλω!

Που έχει Αγάπη, Γενναιοδωρία και Ευγένεια…Και αυτόν θα χτίσω, δάκρυ με το δάκρυ, χαρά με την χαρά, ευλάβεια με την ευλάβεια…

Για να μπορώ να τιμήσω τους ΄Ηρωες, τους Μύστες και τους Δασκάλους, όχι με λόγια, αλλά με έναν Λόγο…Λόγο τιμής!
Βασούλα μου Αγαπημένη :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :x :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”