ΓΙΑΤΙ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχω λυπηθεί για αρκετά πράγματα στην Ζωή μου…
Πράγματα, που δεν αφορούσαν προσωπικές επιδιώξεις, αλλά αφορούσαν την Αλήθεια…
Είχα πει σε κάποιον φίλο, πριν λίγο καιρό, να προσέχει τους ανθρώπους που συναναστρέφεται…Να δει την ολιγωρία του να δράσει με ευθύνη στον Εαυτό του, και την εξάρτησή του από αυτό που του προσφέρουν οι άλλοι…
Δεν το κατάλαβε…
Σήμερα βουλιάζει σ’ αυτό το τέλμα, μιας σχέσης που υπόσχεται και δίνει, αφαιρώντας κομμάτια της Ψυχής του…
Είναι γιατί κανείς συνηθίζει το ψυχικό άλγος, μετρώντας πάντα αυτά που δεν έχει...


Η αδιαφορία των ανθρώπων για τον εαυτό τους είναι χαρακτηριστική, ενώ αντίθετα δεν αδιαφορούν για τα "αποκτήματα"...Οποιαδήποτε "αποκτήματα", όποια κι αν είναι σε αξία για τον καθένα...
Γάμος, σπίτι, παιδί, χρήματα, εργασία...η υγεία είναι τελευταία σε προτίμηση!

Το έβλεπα και το βλέπω καθημερινά!

Σκεφτόμουν πολύ, παλαιότερα, πάνω σ' αυτό το "γιατί"...

Σήμερα ξέρω πως η λιγοστή αυτοπεποίθηση είναι η αιτία.

Η αυτοπεποίθηση χτίζεται σε κάθε άνθρωπο από αυτά που έχει, γιατί πολύ λίγοι άνθρωποι έχουν μια καλά δομημένη προσωπικότητα. Συνήθως είναι "έρμαια" των άλλων και αυτούς προσπαθούν, τελικά, να εντυπωσιάσουν...
Νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο να στραφούν οι άνθρωποι στην πνευματική ζωή...
Γιατί οι άλλοι τους λυπούνται, όταν δεν έχουν πολλά αγαθά ή όταν δεν έχουν κάνει οικογένεια, ή όταν δεν έχουν μια πλούσια αμειβομένη εργασία, ή όταν γενικά δεν είναι επιτυχημένοι στην ζωή τους. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την Ψυχή...
΄Ετσι ο καθένας, ανάλογα με τις δυνάμεις του και τις δυνατότητες του, χτυπάει έναν από αυτούς τους στόχους για να τον επιτύχει, ώστε να λάβει ένα είδος ικανοποίησης από τα επιτεύγματά του...

Να νιώσει έστω για λίγο τον θαυμασμό των άλλων για κάτι που πέτυχε και έτσι να αντλήσει δύναμη από αυτόν τον θαυμασμό!
Γι' αυτό άλλωστε οι γονείς θέλουν τα παιδιά τους να είναι επιτυχημένα...Είναι το επίτευγμά τους! Η απογοήτευση έχει πλοκάμια και τους «αρπάζει» όλους μέσα στην ανθρώπινη οικογένεια! Ασυνείδητα… Και πάει λέγοντας η ζωή των ανθρώπων...

΄Ενα άλλο εμπόδιο σ' αυτήν την εσωτερική στροφή είναι η θρησκεία, που άτυπα επιδρά στην αυτοπεποίθησή τους και τους κάνει με το καλημέρα σας να νιώθουν αμαρτωλοί. Κανένας άνθρωπος δεν νιώθει άξιος για τον θεό, μια και ο άξιος είναι αυτός που ακολουθεί τις εντολές και τα τυπικά του χριστιανισμού...Η θρησκεία δεν ωθεί προς την ουσία της χριστιανοσύνης, αλλά προς την εικόνα της! Πιο βαθιά ο κάθε άνθρωπος νιώθει ότι έχει κάνει, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αμαρτίες...
Είτε γιατί μίσησε τον πλησίον του, είτε γιατί μίσησε τους γονείς του, είτε γιατί ζήλεψε κάποιον άλλον, είτε γιατί οργίστηκε, είτε γιατί αδίκησε, είτε...είτε...είτε...

Κανείς δεν κάθισε με σεβασμό σ' αυτά τα συναισθήματα να τα αξιολογήσει...Και έτσι τα δικαιολόγησε...τα έκρυψε...και τα κουβάλησε!

Η εποχή που διανύουμε, όλη αυτή η κρίση που περνάει η ανθρωπότητα σήμερα, είναι μέσα σε ένα θεϊκό σχέδιο, που γκρεμίζει, όσα μεθοδικά έχτισαν οι άνθρωποι, χρόνια τώρα...
Η χαμηλή δόνηση των ανθρώπων είναι πια εμπόδιο στην Συμπαντική εξέλιξη...Δεν πάει άλλο! Οτιδήποτε γίνεται ή θα γίνει τώρα, είναι αποτέλεσμα μιας προσδοκίας και μιας ελπίδας πάνω σε χαλάσματα…Μια ανεύθυνη απόφαση που δεν έχει παρά τέλος!

Οι άνθρωποι είναι σαν τα κακομαθημένα παιδιά, εκείνα που μεγαλώνουν χωρίς όρια από την μια, αλλά περιορισμένα μέσα στο γκέτο των μαζικών επιδιώξεων…

Ελπίζουν πάντα στο καλύτερο, χωρίς να έχουν υπόψη τους πιο είναι το Καλό!

Και να που έρχεται το Σύμπαν και τους απειλεί τώρα την επιβίωση…
Δεν είναι τιμωρία αυτό, κανείς δεν πρέπει να το δει έτσι…
Το Σύμπαν απλά ανοίγει την πόρτα της φυλακής…Αυτό που περιμένει είναι, να δει η ανθρωπότητα ότι άνοιξε η πόρτα…Γκρεμίζει όλες τις ελπίδες των ανθρώπων που περιμένουν να ανοίξει η πόρτα…Τώρα μόνοι τους πρέπει να πάνε προς την έξοδο!
Η ελπίδα να ανοίξει η πόρτα είναι πια φρούδα…Το βλέπουν όμως οι περισσότεροι?

Η ελπίδα μπορεί να δώσει αναλογία σε κάτι που πιθανόν να γίνει…Κάτι που ήδη έχει γίνει, αλλά δεν το έχουμε εκτιμήσει ολοκληρωτικά, δεν μπορεί να είναι ελπίδα, αλλά ανοησία, τύφλωση, εγωισμός, έλλειψη ενόρασης και παράδοξη αντίδραση…

Φοβάται κανείς να βγει από την φυλακή του, γιατί δεν θέλει να είναι ελεύθερος…΄Ετσι εθελοτυφλεί στο Καλό της Ελευθερίας, γιατί δεν θέλει να της παραχωρήσει κανένα δικαίωμα…Αν της παραχωρήσει δικαιώματα, μετά φοβάται ότι δεν θα μπορέσει να επιβιώσει…

Και εδώ είναι ο καθένας μόνος του, με τον Εαυτό του!
Συνημμένα
planetintopurose.jpg
planetintopurose.jpg (18.56 KiB) Προβλήθηκε 4707 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τέλειο κείμενο, τέλεια εικόνα!

Ο καθένας μόνος του θα περάσει από την Πύλη..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η ελπίδα μπορεί να δώσει αναλογία σε κάτι που πιθανόν να γίνει…Κάτι που ήδη έχει γίνει, αλλά δεν το έχουμε εκτιμήσει ολοκληρωτικά, δεν μπορεί να είναι ελπίδα, αλλά ανοησία, τύφλωση, εγωισμός, έλλειψη ενόρασης και παράδοξη αντίδραση…

Φοβάται κανείς να βγει από την φυλακή του, γιατί δεν θέλει να είναι ελεύθερος…΄Ετσι εθελοτυφλεί στο Καλό της Ελευθερίας, γιατί δεν θέλει να της παραχωρήσει κανένα δικαίωμα…Αν της παραχωρήσει δικαιώματα, μετά φοβάται ότι δεν θα μπορέσει να επιβιώσει…

Και εδώ είναι ο καθένας μόνος του, με τον Εαυτό του!
τι να λεμε τωρα!! @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από elenaki »

@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από VasilisM »

Φοβάται κανείς να βγει από την φυλακή του, γιατί δεν θέλει να είναι ελεύθερος…΄Ετσι εθελοτυφλεί στο Καλό της Ελευθερίας, γιατί δεν θέλει να της παραχωρήσει κανένα δικαίωμα…Αν της παραχωρήσει δικαιώματα, μετά φοβάται ότι δεν θα μπορέσει να επιβιώσει…

Και εδώ είναι ο καθένας μόνος του, με τον Εαυτό του!
Πάλι διαβάζεις τις σκέψεις μου; :D

Σου έχω πει ότι σε Ευχαριστώ που σε συνάντησα τουλάχιστον σ αυτή την ζωή;

Στο λέω τώρα.. τώρα που οι αντιστάσεις μου είναι πεσμένες :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Διδυμάκι μου :cry:

Δεν ξέρω που θα είναι η επόμενη "αποστολή" μου, εύχομαι όμως, όπου και να είναι, να έχω κοντά μου τόσο αγαπημένους φίλους Ψυχής!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από VasilisM »

έλιωσα τώρα... :-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν ξέρω που θα είναι η επόμενη "αποστολή" μου, εύχομαι όμως, όπου και να είναι, να έχω κοντά μου τόσο αγαπημένους φίλους Ψυχής!
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν ξέρω που θα είναι η επόμενη "αποστολή" μου, εύχομαι όμως, όπου και να είναι, να έχω κοντά μου τόσο αγαπημένους φίλους Ψυχής!
:x O:-) >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από AMALIA »

Δεν ξέρω που θα είναι η επόμενη "αποστολή" μου, εύχομαι όμως, όπου και να είναι, να έχω κοντά μου τόσο αγαπημένους φίλους Ψυχής!
Βασω! @};- :-( :x :x :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Φοβάται κανείς να βγει από την φυλακή του,γιατί δεν θέλει να είναι ελεύθερος…
Αυτό :-(
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από juliaL. »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:x >:d< :x >:d< :x >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΙΑΤΙ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δεν ξέρω που θα είναι η επόμενη "αποστολή" μου, εύχομαι όμως, όπου και να είναι, να έχω κοντά μου τόσο αγαπημένους φίλους Ψυχής!
Βασω! @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”