ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Το Ρέικι πως συμμετέχει στη θεραπευτική διαδικασία; :doh:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

το ρέικι πρακτικά συμβάλλει στην χαλάρωση του νευρικου συστήματος, που είναι άμεσα συνδεδεμένο με τον αστρικο σου κόσμο.
Αυτό είναι το αρχικό όφελος, γιατί όταν είσαι χαλαρός μπορείς να διαχειριστείς πιο εύκολα τα συναισθήματα και να κάνεις πιο εύκολα σκέψεις ωφέλιμες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις...

Μετά, μεσα απο την "εξάσκηση" και την εμπειρία, μπορείς να αναγνωρίζεις την ενέργεια και αυτό σου δίνει πολλαπλά μυνήματα αυτοδυναμίας, Αλεξ μου.

Και πάντα λέω ότι το ρέικι είναι ένας δρόμος που ξεκινά από το 0 και φτάνει στο άπειρο...Το που θα φτάσει ο καθένας το "κανάλι" που ανοίγει, εξαρτάται από τις προθέσεις του. Μπορεί να μείνει κανάλι για όλη του την ζωή, ή μεσα από αυτό το κανάλι να βρει "μοχλούς" να διευρύνει την συνείδησή του τόσο που να γίνει ένα με την ίδια την ενέργεια, που πριν απλα διοχέτευε...

Η θεραπεία είναι πολλαπλή και σε όλα τα επίπεδα, αν η πρόθέσή σου είναι να γίνεις ένα με την Πηγή αυτής της Ενέργειας!

΄Ετσι, χωρίς άγχος και περιττές δυσκολίες, το ρέικι μπορεί να είναι τόσο ωφέλιμο, όσο εσύ ΘΕΛΕΙΣ!



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ο φόβος του κοσμικού κακού προέρχεται από την θρησκευτική πόλωση, που έχει χτίσει μέσα του έναν εξωτερικό εχθρό, η ανάγκη ομοιότητας, ηθικής, όλα έχουν δημιουργήσει πολλαπλούς εαυτούς που δεν μπορεί να πολεμήσει μια συνείδηση, που δεν έχει Πνευματικό Στόχο
Οτι με τσούξει εκεί θα είναι το δικό μου αποτέλεσμα και αυτό δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχουν οι άνθρωποι να το αναλάβουν
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έχω μπερδευτεί λίγο... :-? :-?

Υποσυνείδητο είναι όλα τα βιώματα που μας προγραμματίζουν σε ενέργειες/σκέψεις/συναισθήματα/πράξεις χωρίς να το ξέρουμε, και το ασυνείδητο είναι το πως ο εαυτός έχει υιοθετήσει αυτές τις πράξεις/σκέψεις/συναισθήματα/ενέργειες και πως με αυτές έχει δομίσει τον εαυτό του;

Και οπότε, ακόμα και εάν κάποιος μα πει "ξέρεις, αναζητάς την αποδοχή των άλλων γιατί δεν είχες την αποδοχή των γονιών σου", ναι μεν φωτίζεται το υποσυνείδητο, αλλά το ασυνείδητο εξακολουθεί να λειτουργεί όπως έχει μάθει, δηλ. να αναζητά την αποδοχή των άλλων;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Η θεραπεία είναι πολλαπλή και σε όλα τα επίπεδα, αν η πρόθέσή σου είναι να γίνεις ένα με την Πηγή αυτής της Ενέργειας!
:x :x :x
:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο τόχεις σου λέω! :) :thumbsup:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ώριμο ή όχι, εμένα με ενδιαφέρει, αλλά σέβομαι την απόφαση σου
για σένα μικρέ μου τότε... :*

βέβαια αυτό έχει προκύψει από μια μεγάλη διαδρομή που έχουμε κάνει στην ομάδα και γι' αυτό σκέφτηκα μήπως είναι ανώριμο να το βγάλω έξω...Παρ' όλα αυτά μένω στο "εμένα με ενδιαφέρει"... :x


Κάποτε αναρωτιόμουν, άραγε θα υπάρξει ποτέ ένας κόσμος που θα ξέρει ακριβώς τι θέλει κάθε στιγμή?
Νομίζω ότι μόνο ο κόσμος του καθενός μας μπορεί να το κάνει…
Η τέλεια γνώση είναι μόνο μέσα μας…

Θεωρώ ότι η ασθένεια της ανθρωπότητας εξακολουθεί να υπάρχει γιατί τόσοι πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι κάνουν, ότι θέλουν οι άλλοι...

Κάνουν όμως τελικά?

Ενα παιδί, διανοητικά ανώριμο, υποχρεώνεται να κάνει ότι θέλουν οι γονείς του. Δεν έχει καμία αιτία μέσα του για διάκριση και αναγνώριση των θέλω του. Οδηγείται μόνο από τις συναισθηματικές του ανάγκες που καθορίζουν τα ένστικτά του. Δεν υπάρχει άλλη προτεραιότητα από την επιβίωσή του...

Αργότερα, που το νοητικό πεδίο αρχίζει να αναπτύσσεται, εντάσσεται μέσα στις προτεραιότητές του και το σεξουαλικό και κοινωνικό ένστικτο.

΄Εχει έναν πρωτόγνωρο τρόπο να νιώθει και να χαίρεται την παρέα και την αγάπη. Συνήθως στο παιδί η πνευματική πληρότητα βρίσκει διέξοδο μέσα από την αυτο-αγάπη! Θέλει να αναγνωρίσει το σώμα του και μέσα από αυτό, αντιλαμβάνεται την ευχαρίστηση να είναι ο Εαυτός του.

Δεν θέλω να αναλύσω την ψυχολογική κατάσταση ενός παιδιού…Είναι ασύλληπτο πόση πληρότητα μπορεί να νιώθει ο νέος άνθρωπος, όταν δεν έχει ανάγκη να επιλέξει κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά θέλει…

Μεγαλώνοντας μαθαίνει να επιλέγει ανάλογα με τον τρόπο που επιδρά πάνω του η ανησυχία των γονιών του και οι φοβίες τους. Μαθαίνει το καλό και το κακό, σαν χρησιμότητα στην επιβίωσή του, που μπορεί να γίνει επισφαλής από την έλλειψη διάκρισης των κινδύνων του φυσικού κόσμου. ΄Ετσι η Ζωή αποκτά μια άμεση «επικινδυνότητα», που για το παιδί είναι άγνωστη σαν βίωμα μεν, αλλά καταγράφεται σαν συναισθηματική εμπειρία που του δίνει και τα δομικά υλικά να στηρίξει αργότερα τις καλές ή κακές επιλογές του.

΄Οταν ο άνθρωπος ωριμάζει διανοητικά, χωρίς να αποσυνθέσει εκείνα τα δομικά υλικά μιας συναισθηματικής εμπειρίας που δεν είναι πλήρως βιωματική, τότε παραμένει σε μια δυνατή φαντασίωση μιας εμπειρίας και φοβάται ή αγαπάει με ανάμνηση και όχι με μνήμη…Η νοητική του ωριμότητά τον κάνει να αναγνωρίζει έναν φυσικό κίνδυνο, αλλά την ίδια στιγμή να τον αγνοεί, θέλοντας να απομακρύνει από μέσα του την συναισθηματική ανάμνηση που τον εξουσιάζει…

Ενας άνθρωπος πχ. γνωρίζει ότι δεν μπορεί να οδηγεί μεθυσμένος γιατί θα προκαλέσει ατύχημα και στον εαυτό του και σε άλλους…Το ίδιο συμβαίνει με κάθε αυτοκαταστροφική επιλογή του. Παρ’ όλα αυτά ένας άνθρωπος επιλέγει αυτοκαταστροφικά αυτό που νομίζει ότι θέλει, συναισθηματικά δεσμευμένος από την εξουσιαστική ανάμνηση ενός κινδύνου, που περισσότερο αφορά τους γονείς του, παρά τον ίδιο…

Δεν μπορεί να κατανοήσει γιατί ενώ έχει εργαστεί πάνω στα ψυχολογικά του περιεχόμενα, ενώ γνωρίζει από που προήρθαν οι φοβίες του, οι αυτο-απορρίψεις του, η έλλειψη εμπιστοσύνης, είναι όμηρος στις συναισθηματικές του αναμνήσεις και εξακολουθεί να είναι υπόλογος σ’ αυτές, όταν χρειάζεται να κάνει επιλογές για μια πιο υψηλής σημασίας αναγκαιότητα στα θέλω του.

Γιατί ενώ ξέρει, δεν αλλάζει? Φαίνεται τελικά, πως δεν είναι αρκετή η γνώση του…

Θα σας πω πως συνέβη σε εμένα η αλλαγή…
Αποφάσισα να μην ζω πια με αναμνήσεις, αλλά με Μνήμη…

Δεν ήθελα να θυμάμαι την μάνα μου και τον πατέρα μου μέσα σε κάθε μου έλλειψη και κάθε μου φόβο, αλλά να έχω Μνήμη από τον Εαυτό μου μέσα από κάθε αιτία για Αγάπη.

Και έτσι με θάρρος μπήκα μέσα στο ασυνείδητό μου να βρω τις Μνήμες Μου ξανά, γνωρίζοντας ότι θα περάσω από όλες τις αναμνήσεις μου που είχαν δημιουργηθεί σε αιτίες και αποτελέσματα και μορφές εξουσιαστικές, αλλά κυρίως έχοντας αντίληψη του πιο ανίσχυρου κινδύνου που βιώνεις όταν γνωρίζεις τον «εχθρό» σου, το ίδιο καλά με τον «φίλο» σου! ΄Οταν γνωρίζεις από΄"ποιόν" κινδυνεύεις, σταματά κάθε φόβος!


Πίσω από το κάθε τι, υπάρχει μόνο η δική μας επιλογή σε ένα "θέλω"...
Φαίνεται ίσως περίεργο, αλλά ας σκεφτούμε πιο ώριμα το θέμα της επιλογής...
Χρειάζεται να αξιολογούμε πάντα τις επιλογές μας, για να δούμε ότι αυτό που θέλουμε τελικά, είναι άλλο από αυτό που φαίνεται να θέλουμε. Εκεί υπάρχει σύγχυση των αξιών...γιατί φαίνεται ότι οι επιλογές μας γίνονται για τους άλλους, ενώ στην ουσία εμείς επιλέγουμε για εμάς, χωρίς να προσδιορίζουμε το φαινομενικό από το πραγματικό "θέλω"...

Οι υποχωρήσεις που κάνουμε, τάχα για τους άλλους, ακολουθούν ένα "θέλω" που μάλλον δεν μας αρέσει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι επιλογή η κάθε μας υποχώρηση, ο κάθε μας συμβιβασμός, η κάθε μας δυσαρέσκεια...

Ετσι κάπως γίνεται σε ολόκληρες κοινωνίες...Θέλουν οι άνθρωποι αυτό, αλλά επιλέγουν κάτι άλλο, γιατί αυτό είναι η μεγαλύτερη προτεραιότητά τους και ο μόνος που μπορεί να αλλάξει τις προτεραιότητες είναι ο Εαυτός μας.



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Έφη »

Bάσω , σε ευχαριστώ :x
Δεν ξέρεις πόσο συγχρονικά είναι αυτά που γράφεις σε αυτό το post .... >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

χαίρομαι πολύ Εφούλα, αν ακόμα και ένα "και" σε βοηθά... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Περιμένω με δέος να δω πως θα εξεληχθούν τα παιδιά Ανθρώπων που είναι αφυπνησμένοι, οι οποίοι θα εφαρμόζουν αυτά που λες, Βάσω... που δεν θα κάνουν όλα αυτά τα ασυνείδητα λάθη που έκαναν οι δικοί μας γονείς...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεράπευσε τον Εαυτό΄σου και ένα μέρος της ανθρωπότητας θεραπεύεται...

από τον κάθε έναν από εμάς θα γίνει συλλογικό το όραμα της ειρηνικής Ζωής και της έκφρασης της Αγάπης

ότι έγινε, έγινε στο παρελθόν...΄Ερχεται κάποια στιγμή, Θοδωράκο μου, που η εσωτερική Ζωή σου έχει μεγαλύτερη αξία για εσένα, από το να την ζεις "συνηθισμένα"...Προτιμάς να την ζήσεις Απλά και σύμφωνα με την Θέλησή σου, από το να την "κληρονομείς" και να την "κληροδοτείς" με φυσικές προτεραιότητες...Η πραγματική κληρονομιά είναι μόνο΄μέσα μας!

Υπάρχει κάποια στιγμή, που είσαι σίγουρος και πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι είναι η Σωστή για σένα...που δεν έχεις πια δικαιολογίες για να συνεχίζεις τυπικά, κάτι που έχει νόημα μόνο σαν ουσία...

΄Ερχεται κάποια στιγμή που δεν δίνεις καμία προτεραιότητα στον διαχωρισμό του είναι σου και τότε ανοίγουν οι ουρανοί...ο θεός μέσα σου δεν "φοβάται" πια να σε αγαπήσει...Γιατί γνωρίζει ότι δεν τον έχεις σαν ελπίδα, αλλά σαν ουσία!

Ας είσαι και ο μόνος...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

συνεχίζω...από την ομάδα Αγάπη-Σοφία! @};-


Ο ΄Ανθρωπος τα έχει όλα μέσα του.

Είναι δύσκολο κάποιος να συνειδητοποιήσει ότι είναι καλός και κακός, αλλά νομίζω ότι είναι λυτρωτικό συγχρόνως...Γιατί στην ουσία δεν υπάρχει ούτε "καλός", ούτε "κακός", παρά μόνο για μια διανοητική πραγματικότητα που είναι μια υπόθεση!

Υποθέτουμε πολύ περισσότερο, απ' όσο ζούμε...

Σεναριακά ξετυλίγεται η ζωή των ανθρώπων και η κάθε μέρα είναι εφαλτήριο για να εκτοξευθεί η αγωνία του τέλους του «παιχνιδιού», νικώντας όπως όπως...

Παίρνουμε όλες τις ευκαιρίες, απλά για να καταπιέσουμε και εμείς με την σειρά μας, όταν έρθει η ώρα της εξουσίας μας!
Σαν να την "φυλάμε" στην Ζωή και παίρνουμε την εκδίκησή μας, χωρίς να γνωρίζουμε ποιόν εκδικούμαστε, ποιόν πολεμάμε...

Οι τρόποι και οι συμπεριφορές μας βασίζονται σ' αυτήν την άτυπη αίσθηση της καταπίεσης...Αυτό βιώσαμε, αυτό θυμόμαστε και απλά περιμένουμε την ευκαιρία...

Είναι ακριβώς γιατί "κουβαλάμε" τις συναισθηματικές μας αναμνήσεις και δεν έχουμε άποψη για το πως θα ήταν η ελευθερία του να Αγαπάς απλά...Δεν έχουμε Μνήμες, αλλά αναμνήσεις...

Η αγάπη μεταξύ των ανθρώπων βιώνεται με καταπίεση μόνο. Επιβάλλουμε την παρουσία μας στον άλλον για να βιώσουμε μαζί του την καταπίεση και να λιγοστέψουμε την αίσθηση της αυτο-απόρριψης.

Θέλουμε διακαώς να μας "κουβαλήσει" και ο άλλος, όπως "κουβαλάμε" και εμείς τις αναμνήσεις μας, χωρίς να έχουμε το θάρρος να πάμε πιο βαθιά στις αιώνιες Μνήμες μας.

Ο ένας με τον άλλον...
Ο ένας με τον εαυτό του...

Κάποιος θα μας αποδεχτεί όπως είμαστε...Μέχρι να τελειώσει αυτό το "παραμύθι", η αναζήτηση γίνεται κουραστική πορεία προς τα έξω...

΄Εχω πει, ότι για μένα ήταν "κατάρα" να έχω κοντά μου ανθρώπους που έκαναν υποχωρήσεις στα ελαττώματά μου, γιατί απλά έλεγαν πως με αγαπούσαν...Δεν μου έδωσαν καμία ευκαιρία να με δω...Από την άλλη όμως, αν περιμένεις να σου δώσει ο άλλος ευκαιρίες, έχεις χάσει τα πάντα...

Θεωρώ ότι τις ευκαιρίες τις δίνει μόνο ο θεός...και εσύ τις "αρπάζεις"...

΄Εχει μια περίεργη ισορροπία ο εγωισμός. Σε φέρνει κοντά σε εκείνους τους ανθρώπους που σου αξίζουν, γιατί τους έχεις ήδη δημιουργήσει μέσα στον εαυτό σου. ΄Όσο πιο αγαπημένο το "μοντέλο" του κόσμου σου, όσο πιο θεραπευμένο είναι, τόσο μεγαλύτερες ευκαιρίες σου δίνει ο θεός, να δεις που μοιάζεις...

Υπάρχει μόνο ο άνθρωπος και ο θεός και είναι σκληρό να κοιτάς τον άλλον για να δεις τι δεν είσαι...Αν επικεντρώνεσαι στην ομοιότητα, επικεντρώσου τουλάχιστον στην υψηλότερη Μορφή της ΄Υπαρξής σου...

Ο καθρέφτης είναι ελαττωματικός, αλλά αυτό είναι και το νόημα του "παιχνιδιού"...Ο νικητής στο "παιχνίδι" είναι αυτός που θα ανακαλύψει το γιατί "παίζει" και το ότι "παίζει"...Δεν έχει νίκη το τέλος, η Νίκη είναι στο "γιατί"...Και αν το ανακαλύψει, τότε οι "συμπαίκτες" του, δεν είναι τα πιόνια, αλλά ο Εαυτός του...




@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Υποθέτουμε πολύ περισσότερο, απ' όσο ζούμε...

Σεναριακά ξετυλίγεται η ζωή των ανθρώπων και η κάθε μέρα είναι εφαλτήριο για να εκτοξευθεί η αγωνία του τέλους του «παιχνιδιού», νικώντας όπως όπως...

Παίρνουμε όλες τις ευκαιρίες, απλά για να καταπιέσουμε και εμείς με την σειρά μας, όταν έρθει η ώρα της εξουσίας μας!
Σαν να την "φυλάμε" στην Ζωή και παίρνουμε την εκδίκησή μας, χωρίς να γνωρίζουμε ποιόν εκδικούμαστε, ποιόν πολεμάμε...
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Είδα δύο όνειρα το Σαββατοκύριακο. Το ένα είχε να κάνει με αποχωρισμό / διαχωρισμό από τη μητέρα και το άλλο με την συνειδητοποίηση της μοναδικότητάς μου.
Έχοντας στο μυαλό μου τα δύο αυτά όνειρα, διάβασα σήμερα τα ποστ της Βάσως και μου γεννήθηκε ένας βαθύς φόβος...
Φόβος, όμως, γιατί;
Πίσω από το κάθε τι, υπάρχει μόνο η δική μας επιλογή σε ένα "θέλω"...
Γιατί το να γνωρίζει κανείς το δρόμο της προσωπικής και πνευματικής εξέλιξης και να μην τον ακολουθεί, το να παραμένει σε δυσλειτουργικές καταστάσεις, όσο δρόμο και να έχει ήδη διανύσει, φέρει μεγάλη ευθύνη. Ευθύνη απέναντι στον ίδιο του τον Εαυτό.
Ο φόβος έχει λοιπόν να κάνει με τη γνώση ότι δεν μπορώ πλέον να παραμένω στα ίδια αφού γνωρίζω ποιο μονοπάτι είναι να ακολουθήσω.
Ο φόβος έχει να κάνει με την ευθύνη για την επιλογή της πορείας ή της απραξίας μου.
Και έτσι με θάρρος μπήκα μέσα στο ασυνείδητό μου να βρω τις Μνήμες Μου ξανά,
Δικαιολογίες πλέον δεν υπάρχουν, έχω τα εργαλεία για να ξεκινήσω να εξερευνώ το ασυνείδητο. Ο φόβος είναι και αυτός πολύ χρήσιμο συναίσθημα… γιατί διασφαλίζει τη δέσμευση στη πορεία μου προκειμένου να προχωρήσω. Χωρίς το φόβο θα προχωρούσα χωρίς θέληση, με αποτέλεσμα να χάσω γρήγορα το δρόμο μου.
Δεν μπορεί να κατανοήσει γιατί ενώ έχει εργαστεί πάνω στα ψυχολογικά του περιεχόμενα, ενώ γνωρίζει από που προήρθαν οι φοβίες του, οι αυτο-απορρίψεις του, η έλλειψη εμπιστοσύνης, είναι όμηρος στις συναισθηματικές του αναμνήσεις και εξακολουθεί να είναι υπόλογος σ’ αυτές, όταν χρειάζεται να κάνει επιλογές για μια πιο υψηλής σημασίας αναγκαιότητα στα θέλω του.

Γιατί ενώ ξέρει, δεν αλλάζει? Φαίνεται τελικά, πως δεν είναι αρκετή η γνώση του…
Για μένα η αποδοχή είναι η καλύτερη αντιμετώπιση των δυσκολιών που ανακύπτουν από το υποσυνείδητο. Εφόσον γνωρίζω το γιατί αισθάνομαι συναισθήματα που με οδηγούν στη στασιμότητα, τα αποδέχομαι, γιατί σε ένα επίπεδο και αυτά δικά μου είναι και κάπου χρειάζονταν. Οι ενοχές μου και η τοξική ντροπή που ακόμα νιώθω κάπου με βοήθησαν τελικά, ώστε να μπορέσω να βρω το δρόμο μου. Εφόσον δεν τις έχω πλέον ανάγκη, και με την αποστολή ενέργειας όπου χρειάζεται, έχω παρατηρήσει ότι σιγά - σιγά υποχωρούν. Είναι σημαντικό βέβαια να παρατηρώ που μου βγαίνουν τα δύσκολα αυτά κομμάτια και να μην επαναπαύομαι.
Η τέλεια γνώση είναι μόνο μέσα μας…
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα είναι χρήσιμα μέχρι του σημείου όμως που σου χρησιμεύουν πραγματικά...

Ξέρεις, Κωνσταντίνε μου τι έχω διαπιστώσει? ότι δεν αποδομεί κανείς εύκολα τα ψυχολογικά του περιεχόμενα, από τον φόβο μήπως όταν τα χρειαστεί δεν τα βρει...

Σαν το παλιό ρούχο που στέκεται στην ντουλάπα μας, μήπως και κάποια στιγμή το χρειαστούμε και δεν έχουμε...

και πόσα άλλα κρατάμε στο σπίτι μας και μέσα μας...

έχουμε φυλαγμένο τον τρόπο να αγαπάμε, αλλά στην ουσία δεν αγαπάμε κανέναν...Απλά τον φυλαμε, μήπως τον χρειαστούμε και τότε δεν θα έχουμε τον τρόπο να αγαπάμε...

η μεγαλύτερη αξία στην ζωή μου ήταν η εσωτερική εκκαθάριση...Δεν φύλαξα τίποτα, γιατί τίποτα από όσα είχα δεν μου ήταν χρήσιμο...Η αναδόμηση δεν γίνεται στα παλιά, αυτό λέγεται αναστήλωση...Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις να κάνεις.

ή να αναπαλαιώσεις το παλιό (είναι και της μόδας βλέπεις), ή να γκρεμίσεις και να δομήσεις με υλικά από την Αρχή (σου)!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”