ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Εξαιρετικό Βάσω κι αγαπημένοι μου φίλοι,καλώς δημοσιεύθηκε για να μαθαίνουν και οι νεοεισερχόμενοι.
Διαπιστώνω όμως πολλές αναφορές στο''φόβο'' και τρομάζει κανείς πριν καν αρχίσει...
Απορώ πως γίνεται η εσωτερική εκκαθάριση και τι σημαίνει ή τι συμβαίνει;
Ποιός κίνδυνος ή φόβος ελλοχεύει; :doh:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: δεν αποδομεί κανείς εύκολα τα ψυχολογικά του περιεχόμενα, από τον φόβο μήπως όταν τα χρειαστεί δεν τα βρει...
Πόσο δίκιο έχεις... @};- @};-

Vaso έγραψε:Η αναδόμηση δεν γίνεται στα παλιά, αυτό λέγεται αναστήλωση...Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις να κάνεις.

ή να αναπαλαιώσεις το παλιό (είναι και της μόδας βλέπεις), ή να γκρεμίσεις και να δομήσεις με υλικά από την Αρχή (σου)!
@};-
>:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιός κίνδυνος ή φόβος ελλοχεύει
αν ρωτάς εμένα Αλεξ μου, κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει στον εσωτερικό Δρόμο, εκτός από αυτόν που φαντάζεσαι...

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος, όταν περνάς το εσωτερικο μονοπάτι, είναι η πλάνη και η θυμαπάτη...Αυτά τα παιχνίδια του νου, που σε κάνουν "σπουδαίο" χωρίς καν να το χρειάζεσαι...

το μεγαλύτερο όπλο μας είναι η ταπεινότητα και το χειρότερο η αλαζονεία...

Η αποδόμηση γίνεται όταν αλλάζεις τις προτεραιότητες που έμαθες να έχεις, με πιο συνειδητή Επιλογή στον πνευματικο σου στόχο. Είσαι εσύ και ο θεός...

και τότε εκείνος σε καθοδηγεί...δεν σου επιβάλλει πειθαρχίες, αλλά σου δίνει ευκαιρίες...

ο φόβος είναι μόνο εκείνο το κομμάτι σου που δεν θέλει να τολμήσει...΄Οχι γιατί πραγματικά φοβάται, αλλά γιατί έμαθε να φοβάται και εσύ δεν το φρόντισες με αγάπη, δεν μπόρεσες να το εκπαιδεύσεις παρά μόνο σαν τους γονείς σου...Πάντα συγκριτικά και επικριτικά! Είναι εκείνο το κομμάτι σου που έχει την μεγαλύτερη ανάγκη να νιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη...
Τόσο μικρό και τόσο αβοήθητο μπροστά στον θεό, μα τόσο μεγάλο και δυνατό μπροστά σου...

όσο για τον τρόπο...χμ, πολλοί θα ήθελαν να τον μάθουν, αν και πιστεύω ότι όλοι τον ξέρουν...
Η μεγαλύτερη ερώτηση που κυριαρχεί εδώ μέσα είναι πάντα ένα "πως"... ;;)

κι αυτήν την απάντηση, την έχω σκορπίσει διάχυτη εδώ μέσα σε κάθε μία Αγάπη...
Να συνθέσεις χρειάζεται τα παζλ, για να έχεις όλην την "εικόνα"...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

τι θέλει να πει ο Ποιητής

''Αργησα πολύ να καταλαβω τι σημαίνει ταπεινοσύνη και φταίνε αυτοί που μου μάθανε να την τοποθετώ στον άλλο πόλο της υπερηφάνειας. Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις.
Μια μέρα που ένιωθα να μ’ έχουν εγκαταλείψει όλα και μια μεγάλη θλίψη να πέφτει αργά στην ψυχή μου, τράβηξα, κει που περπατούσα, μες στα χωράφια χωρίς σωτηρία, ένα κλωνάρι άγνωστου θάμνου. Το ‘κοψα και το ‘φερα στο απάνω χείλι μου.
Ευθύς αμέσως κατάλαβα ότι ο άνθρωπος είναι αθώος.
Το διάβασα σ’ αυτή τη στυφή από αλήθεια ευωδιά τόσο έντονα που πήρα να προχωρώ το δρόμο της μ’ ελαφρύ βήμα και καρδιά ιεραπόστολου. Ώσπου, σε μεγάλο βάθος, μου έγινε συνείδηση πια ότι όλες οι θρησκείες λέγανε ψέματα.
Ναι, ο Παράδεισος δεν ήταν μια νοσταλγία. Ούτε, πολύ περισσότερο, μια ανταμοιβή. Ήταν ένα δικαίωμα.''

Οδυσσέας Ελύτης "ο μικρός ναυτίλος"

Ευχαριστώ @};- :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευθύς αμέσως κατάλαβα ότι ο άνθρωπος είναι αθώος.
ο δάσκαλός μου μού είχε πει "αν μπορείς να αθωώνεις τον κόσμο σου, δεν θα βρεις ούτε έναν ένοχο μέσα στους ανθρώπους"...

άργησα να το κατανοήσω...το τεκμηρίωσα περισσότερο μέσα στην θεραπεία της Ζωής! Και είναι η πιο σημαντική μου Μνήμη!


κι εγώ ευχαριστώ :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Η μεγαλύτερη ερώτηση που κυριαρχεί εδώ μέσα είναι πάντα ένα "πως"... ;;)
;)) ;)) ;)) ;)) ;))
κι αυτήν την απάντηση, την έχω σκορπίσει διάχυτη εδώ μέσα σε κάθε μία Αγάπη...
Να συνθέσεις χρειάζεται τα παζλ, για να έχεις όλην την "εικόνα"...
:x :x :x
πράγματι... ;;) ;;) ;;)

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Συγκλονιστικά τα γραφόμενα!

Ειδικά εδώ!
Δεν ήθελα να θυμάμαι την μάνα μου και τον πατέρα μου μέσα σε κάθε μου έλλειψη και κάθε μου φόβο, αλλά να έχω Μνήμη από τον Εαυτό μου μέσα από κάθε αιτία για Αγάπη.
Είναι μια τεράστια και εξαιρετικής σημασίας συνειδητοποίηση αυτή! Είναι όμως και τόσο υπέροχο να θυμάσαι ξανά τον Εαυτό σου, τότε παύει να έχει και τόση σημασία ό,τι πριν ένιωθες σαν έλλειψη..
Ερχεται κάποια στιγμή που δεν δίνεις καμία προτεραιότητα στον διαχωρισμό του είναι σου και τότε ανοίγουν οι ουρανοί...ο θεός μέσα σου δεν "φοβάται" πια να σε αγαπήσει...Γιατί γνωρίζει ότι δεν τον έχεις σαν ελπίδα, αλλά σαν ουσία!
Τι είπες τώρα.. :-( :-(

Νομίζω πως τώρα συνειδητοποιώ αυτό που είχες πει ότι η πρόθεση μας δεν μπορεί να είναι η ελπίδα να βελτιώσουμε το παρών μας αλλά ο στόχος πρέπει να είναι υψηλά πνευματικός. Επίσης εκείνα που είπες για την ελεύθερη βούληση νομίζω πως συνδέονται.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Δεν ήθελα να θυμάμαι την μάνα μου και τον πατέρα μου μέσα σε κάθε μου έλλειψη και κάθε μου φόβο, αλλά να έχω Μνήμη από τον Εαυτό μου μέσα από κάθε αιτία για Αγάπη.
@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Valia

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Κυρίως χρειάζεται μια υψηλότερη μορφή Θέλησης, ώστε να αναζητήσει την Ομοιότητά του με μια υψηλότερη μορφή ΄Υπαρξης και να μην την ψάχνει μέσα σε κοινωνικούς ρόλους, όπου εκεί παίζει σε ξένα γήπεδα...Το "παιχνίδι" είναι δικό μας, στην ουσία, αλλά εμείς το παίζουμε στις αρένες της θρησκείας, της οικογένειας και της κοινωνίας....

Η αποδόμηση είναι δύσκολο πράγμα, γι' αυτό΄και χρειάζεται Θέληση και ανάπτυξη εκ των έσω...
Vaso έγραψε: Η αποδόμηση γίνεται όταν αλλάζεις τις προτεραιότητες που έμαθες να έχεις, με πιο συνειδητή Επιλογή στον πνευματικο σου στόχο. Είσαι εσύ και ο θεός...

και τότε εκείνος σε καθοδηγεί...δεν σου επιβάλλει πειθαρχίες, αλλά σου δίνει ευκαιρίες...

ο φόβος είναι μόνο εκείνο το κομμάτι σου που δεν θέλει να τολμήσει...΄Οχι γιατί πραγματικά φοβάται, αλλά γιατί έμαθε να φοβάται και εσύ δεν το φρόντισες με αγάπη, δεν μπόρεσες να το εκπαιδεύσεις παρά μόνο σαν τους γονείς σου...Πάντα συγκριτικά και επικριτικά! Είναι εκείνο το κομμάτι σου που έχει την μεγαλύτερη ανάγκη να νιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη...
Τόσο μικρό και τόσο αβοήθητο μπροστά στον θεό, μα τόσο μεγάλο και δυνατό μπροστά σου...
Vaso έγραψε: έχουμε φυλαγμένο τον τρόπο να αγαπάμε, αλλά στην ουσία δεν αγαπάμε κανέναν...Απλά τον φυλαμε, μήπως τον χρειαστούμε και τότε δεν θα έχουμε τον τρόπο να αγαπάμε...

η μεγαλύτερη αξία στην ζωή μου ήταν η εσωτερική εκκαθάριση...Δεν φύλαξα τίποτα, γιατί τίποτα από όσα είχα δεν μου ήταν χρήσιμο...Η αναδόμηση δεν γίνεται στα παλιά, αυτό λέγεται αναστήλωση...Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις να κάνεις.

ή να αναπαλαιώσεις το παλιό (είναι και της μόδας βλέπεις), ή να γκρεμίσεις και να δομήσεις με υλικά από την Αρχή (σου)!
Vaso έγραψε: Σεναριακά ξετυλίγεται η ζωή των ανθρώπων και η κάθε μέρα είναι εφαλτήριο για να εκτοξευθεί η αγωνία του τέλους του «παιχνιδιού», νικώντας όπως όπως...

Παίρνουμε όλες τις ευκαιρίες, απλά για να καταπιέσουμε και εμείς με την σειρά μας, όταν έρθει η ώρα της εξουσίας μας!
Σαν να την "φυλάμε" στην Ζωή και παίρνουμε την εκδίκησή μας, χωρίς να γνωρίζουμε ποιόν εκδικούμαστε, ποιόν πολεμάμε...

Οι τρόποι και οι συμπεριφορές μας βασίζονται σ' αυτήν την άτυπη αίσθηση της καταπίεσης...Αυτό βιώσαμε, αυτό θυμόμαστε και απλά περιμένουμε την ευκαιρία...

Είναι ακριβώς γιατί "κουβαλάμε" τις συναισθηματικές μας αναμνήσεις και δεν έχουμε άποψη για το πως θα ήταν η ελευθερία του να Αγαπάς απλά...Δεν έχουμε Μνήμες, αλλά αναμνήσεις...
Vaso έγραψε:Θεράπευσε τον Εαυτό΄σου και ένα μέρος της ανθρωπότητας θεραπεύεται...

από τον κάθε έναν από εμάς θα γίνει συλλογικό το όραμα της ειρηνικής Ζωής και της έκφρασης της Αγάπης
΄Ερχεται κάποια στιγμή που δεν δίνεις καμία προτεραιότητα στον διαχωρισμό του είναι σου και τότε ανοίγουν οι ουρανοί...ο θεός μέσα σου δεν "φοβάται" πια να σε αγαπήσει...Γιατί γνωρίζει ότι δεν τον έχεις σαν ελπίδα, αλλά σαν ουσία!

Ας είσαι και ο μόνος...
απόλυτα συγχρονικά ολα, σ ευχαριστώ :angelic-little:
Valia

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Αποφάσισα να μην ζω πια με αναμνήσεις, αλλά με Μνήμη…

Δεν ήθελα να θυμάμαι την μάνα μου και τον πατέρα μου μέσα σε κάθε μου έλλειψη και κάθε μου φόβο, αλλά να έχω Μνήμη από τον Εαυτό μου μέσα από κάθε αιτία για Αγάπη.
και αυτό νομίζω ότι είναι το πιο συγκλονιστικό που έχει γραφτεί, έχω "παγώσει" από την Αλήθεια του...
@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

το μεγαλύτερο όπλο μας είναι η ταπεινότητα και το χειρότερο η αλαζονεία...

Η αποδόμηση γίνεται όταν αλλάζεις τις προτεραιότητες που έμαθες να έχεις, με πιο συνειδητή Επιλογή στον πνευματικο σου στόχο. Είσαι εσύ και ο θεός...

και τότε εκείνος σε καθοδηγεί...δεν σου επιβάλλει πειθαρχίες, αλλά σου δίνει ευκαιρίες...

ο φόβος είναι μόνο εκείνο το κομμάτι σου που δεν θέλει να τολμήσει...΄Οχι γιατί πραγματικά φοβάται, αλλά γιατί έμαθε να φοβάται και εσύ δεν το φρόντισες με αγάπη, δεν μπόρεσες να το εκπαιδεύσεις παρά μόνο σαν τους γονείς σου...Πάντα συγκριτικά και επικριτικά! Είναι εκείνο το κομμάτι σου που έχει την μεγαλύτερη ανάγκη να νιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη...
Τόσο μικρό και τόσο αβοήθητο μπροστά στον θεό, μα τόσο μεγάλο και δυνατό μπροστά σου...

@};- @};- @};-

.Προτιμάς να την ζήσεις Απλά και σύμφωνα με την Θέλησή σου, από το να την "κληρονομείς" και να την "κληροδοτείς" με φυσικές προτεραιότητες...Η πραγματική κληρονομιά είναι μόνο΄μέσα μας!

Υπάρχει κάποια στιγμή, που είσαι σίγουρος και πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι είναι η Σωστή για σένα...που δεν έχεις πια δικαιολογίες για να συνεχίζεις τυπικά, κάτι που έχει νόημα μόνο σαν ουσία...

΄Ερχεται κάποια στιγμή που δεν δίνεις καμία προτεραιότητα στον διαχωρισμό του είναι σου και τότε ανοίγουν οι ουρανοί...ο θεός μέσα σου δεν "φοβάται" πια να σε αγαπήσει...Γιατί γνωρίζει ότι δεν τον έχεις σαν ελπίδα, αλλά σαν ουσία!

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

…Η νοητική του ωριμότητά τον κάνει να αναγνωρίζει έναν φυσικό κίνδυνο, αλλά την ίδια στιγμή να τον αγνοεί, θέλοντας να απομακρύνει από μέσα του την συναισθηματική ανάμνηση που τον εξουσιάζει…

Ενας άνθρωπος πχ. γνωρίζει ότι δεν μπορεί να οδηγεί μεθυσμένος γιατί θα προκαλέσει ατύχημα και στον εαυτό του και σε άλλους…Το ίδιο συμβαίνει με κάθε αυτοκαταστροφική επιλογή του. Παρ’ όλα αυτά ένας άνθρωπος επιλέγει αυτοκαταστροφικά αυτό που νομίζει ότι θέλει, συναισθηματικά δεσμευμένος από την εξουσιαστική ανάμνηση ενός κινδύνου, που περισσότερο αφορά τους γονείς του, παρά τον ίδιο…

Δεν μπορεί να κατανοήσει γιατί ενώ έχει εργαστεί πάνω στα ψυχολογικά του περιεχόμενα, ενώ γνωρίζει από που προήρθαν οι φοβίες του, οι αυτο-απορρίψεις του, η έλλειψη εμπιστοσύνης, είναι όμηρος στις συναισθηματικές του αναμνήσεις και εξακολουθεί να είναι υπόλογος σ’ αυτές, όταν χρειάζεται να κάνει επιλογές για μια πιο υψηλής σημασίας αναγκαιότητα στα θέλω του.
@-) @-) @-) @-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από eirini »

:-( @};- @};- @};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ολα όσα ξαναδιάβασα συγχρονικότατα ....... @};- @};- @};- @};-
Είναι πολλά που χρειάζεται ένας άνθρωπος του φυσικού κόσμου να υπερβεί για να φτάσει στην πνευματική του ωριμότητα...

Κυρίως χρειάζεται μια υψηλότερη μορφή Θέλησης, ώστε να αναζητήσει την Ομοιότητά του με μια υψηλότερη μορφή ΄Υπαρξης και να μην την ψάχνει μέσα σε κοινωνικούς ρόλους, όπου εκεί παίζει σε ξένα γήπεδα...Το "παιχνίδι" είναι δικό μας, στην ουσία, αλλά εμείς το παίζουμε στις αρένες της θρησκείας, της οικογένειας και της κοινωνίας....

Η αποδόμηση είναι δύσκολο πράγμα, γι' αυτό΄και χρειάζεται Θέληση και ανάπτυξη εκ των έσω...
:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”