ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην ζωή μας κάνουμε συμβιβασμούς και υποχωρήσεις, είναι το μόνο σίγουρο…
Από όσο έχω τεκμηριώσει μέσα στην εμπειρία μου με την ολική θεραπεία σε όλα τα επίπεδα, η ασθένεια προκύπτει από το ότι δεν συνειδητοποιούμε το βάθος τους…
Στο πόσο μας ενοχλούν πιο βαθιά στην Ψυχή μας…

Το κυριότερο που κερδίζει η θεραπεία, είναι η ειλικρίνεια…Να ξέρεις μέχρι που μπορείς να συμβιβαστείς, μέχρι που φτάνει ο αυτό-σεβασμός σου…
Να ξέρεις πόσο «ξεπουλάς»…και να το σταματάς εγκαίρως!

Συνήθως ο εσωτερικός πόλεμος ξεκινά γιατί είμαστε διαχωρισμένοι σε συνειδητό και ασυνείδητο εαυτό…Γεμίζουμε με θάρρος και αλήθεια τον συνειδητό, αλλά ένα βαθύτερο επίπεδο μας, ένα ανεξερεύνητο επίπεδο, έχει αντίρρηση…
Και ενώ συνειδητά θέλουμε αυτό, εκείνο το ασυνείδητο μας «υποχρεώνει» να κάνουμε το άλλο…Τα θαρραλέα λόγια, ακολουθούνται από πράξεις ήττας…

Είναι εκείνες οι δεύτερες σκέψεις που δεν τις αφήνεις να προκύψουν γιατί το συνειδητό σου μέρος τις θεωρεί ανήθικες…Τις αιχμαλωτίζεις…τις φυλάς σαν εφτασφράγιστο μυστικό, γιατί συνειδητά νομίζεις ότι αφορούν τον «σατανά», τον πειρασμό, το κακό…κάτι έξω από εσένα που προσπαθεί να επιδράσει σε εσένα, όχι καλοπροαίρετα…΄Ολες οι πράξεις μας οριοθετούνται από αυτό το ασυνείδητο επίπεδο, γιατί είναι ο δυνατότερος της υπόθεσης, ο πιο μεγάλος εαυτός μας…

Ναι είναι η αλήθεια…το ασυνείδητο είναι ο πιο μεγάλος μας εαυτός…

΄Όλα μέσα στον ΄Ανθρωπο χωρίζονται σε επίπεδα…10% συνείδηση και 90% ασυνείδητο…Και αυτό το 90% περιέχει όλα όσα είμαστε, μα και όλα όσα γίναμε…
Σ’ αυτό το 90%, ένα 10% καταλαμβάνει το υποσυνείδητο, ένα 30% καταλαμβάνει το αστρικό ασυνείδητο και ένα 60% καταλαμβάνει το πνευματικό ασυνείδητο…
Οι αναλογίες είναι φυσικά στο περίπου…

Το 10% που αφορά το υποσυνείδητο περιέχει όλα τα παιδικά μας βιώματα, τα τραύματα, όλες τις συναισθηματικές μας μνήμες, τις εντολές, μα πιο βαθιά υπάρχει και το 30% που είναι υπεύθυνο για τον προγραμματισμό μας. Και ακόμα πιο βαθιά υπάρχει το 60% που είναι το πεδίο που αφυπνίζεται, όταν το Στοχεύσουμε με επιτηδειότητα και φέρουμε τις ποιότητές του μέσα στην συνείδησή μας…

Είναι η μοναδική μας δυνατότητα να γίνουμε ΄Ανθρωποι…

Είναι εκείνο το πεδίο μας που ορίζεται μόνο από την Αλήθεια και την Αγάπη, στην πιο υψηλή δόνηση όλης μας της ΄Υπαρξης…
Είναι εκείνο το πεδίο μας που περιέχει την αυθεντικότητα των Νόμων του Θεού…Είναι Πηγή Ζωής, ανεξάντλητη…

Είναι εκείνο που ορίζει τον Αυτοσεβασμό, την Αγάπη μέσα στην Συνείδηση σαν κατάσταση, που μαλακώνει τις εντάσεις και τους θυμούς, που μπορεί να συνδιαλαγεί με οποιοδήπότε φόβο και να τον νικήσει...

Εκείνο το πεδίο που είναι μέσα μας ο Νικητής, χωρίς να χρειαστεί ποτέ του να κάνει πόλεμο...


Είναι ο δικός μας συνειδητός στόχος που ανοίγει δρόμους στο αστρικό μας ασυνείδητο, το υπερβαίνει και πάει πιο βαθιά μέχρι την άβυσσο...Η Θέληση...η Δύναμη...όλα είναι θέμα Απόφασης...

Να καείς στην φωτιά του θεού, δεν είναι εύκολο πράγμα...Οι περισσότεροι προτιμούν να καίγονται καθημερινά στην κόλαση και να ονειρεύονται πως κάπως θα γίνει και θα βγουν...

΄Ονειρο είναι όμως και ξυπνάνε...

Οι συμβιβασμοί και οι υποχωρήσεις έχουν εκείνο το τέλος, που δεν γίνεται ξαφνικά από μια ματαιοδοξία, αλλά από μια Πίστη, μιαν Αγάπη και έναν Θεό...Και ας μείνεις ο μοναδικός ΄Ανθρωπος πάνω στην Γη που το πιστεύει...


πολλά είπα πάλι ε? ;;)

Θα συνεχίσω όμως... :-D
Συνημμένα
_1_~1.JPG
_1_~1.JPG (28.54 KiB) Προβλήθηκε 8586 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Είναι η μοναδική μας δυνατότητα να γίνουμε ΄Ανθρωποι…

Είναι εκείνο το πεδίο μας που ορίζεται μόνο από την Αλήθεια και την Αγάπη, στην πιο υψηλή δόνηση όλης μας της ΄Υπαρξης…
Είναι εκείνο το πεδίο μας που περιέχει την αυθεντικότητα των Νόμων του Θεού…Είναι Πηγή Ζωής, ανεξάντλητη…
:x :x :x :x

Κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο!!!! O:-)
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τεραστιο θεμα και ηθελα να σε ρωτησω καποια στιγμη για το ασυνειδητο πως λειτουργει και τι μπορουμε να κανουμε(οσο γινεται)
Με συνεχως παρατηρηση?
Και αφου ειναι ασυνειδητο πως θα πιασουμε αυτο που γινεται στον εαυτο μας απο τις πραξεις μας αφου προερχεται απο τα βαθη του?
Αλλαζουν αυτα τα ποσοστα απο ανθρωπο σε ανθρωπο ε?
Συνεχισε βασουλιτσα....στα βαθεια... :x @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ την 03 Μαρ 2012 11:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη μου, το ασυνείδητο για να γίνει συνειδητό, χρειάζεται πρώτα μια γερή ψυχολογική πλατφόρμα...

Να γνωρίζεις καλά το πρώτο σου επίπεδο και τις διαστρεβλώσεις που έχεις υποστεί στην παιδική ηλικία. Να ανακαλύψεις τις εντολές και τα συναισθήματα που έμειναν μέσα σου σαν τραυματική εμπειρία.
Να δεις πως λειτουργούν τα πρότυπα μέσα σου και σε διαχώρισαν από τον αληθινό σου Εαυτό.
Να δομήσεις μια σταθερή προσωπικότητα, απομακρύνοντας ότι έμαθες να σε χαρακτηρίζει

Να σταθεροποιήσεις την εμπιστοσύνη σου, την Πίστη σου και να είσαι σίγουρος ότι στοχεύεις στον θεό.

Στους περισσότερους ανθρώπους ο τομέας των προτιμήσεων δεν είναι καθαρά δική τους υπόθεση. Η εμπειρία της ζωής δεν είναι παρά συνθέσεις από το καλό΄και το κακό, έτσι ανεπεξέργαστο, όπως το πήραν κατά την "εκπαίδευσή" τους στην παιδική τους ηλικία και συνεχίστηκε μέσα στην κοινωνία.

Η προσωπικότητα των ανθρώπων είναι περισσότερο χαρακτηρισμένη από "πρέπει" και έτσι είναι συναισθηματικά ανώριμοι να κάνουν ειλικρινείς επιλογές, γιατί κανείς δεν τους εκπαίδευσε και δεν τους έμαθε να ζουν με την Ψυχή τους.

Το ότι είμαστε εδώ είναι καθαρά δική μας επιλογή...΄Ομως αυτό μέσα στην κοινωνία χάνεται και οριοθετείται κυρίως από τους γονείς μας. Εκείνοι ήθελαν...

Είναι πολλά που ο άνθρωπος έχασε...Και πολλά περισσότερα που ξέχασε...

Ναι, χρειάζεται να παρατηρήσεις γιατί άλλα θέλεις και άλλα κάνεις...Γιατί νιώθεις αδύναμος και φοβισμένος...
Γιατί συνεχώς νιώθεις υπόλογος σε κάποιον άλλον και όχι στον Εαυτό σου.
Γιατί δεν εμπιστεύεσαι και δεν εκφράζεις τις καθαρά δικές σου ανάγκες, αλλά κουβαλάς σαν ανάγκες, ότι σου έμαθαν ότι πρέπει να είναι ανάγκες σου.

Να σκεφτείς ότι σαν παιδί δεν είχες νοημοσύνη για να επεξεργαστείς τις εντολές και να έχεις πιο ξεκάθαρη άποψη για το τι θέλεις εσύ. ΄Ομως τώρα και νοημοσύνη έχεις και δυνατότητα να ωριμάσεις σε όλα σου τα επίπεδα.

Οι γονείς στην άγνοιά τους, έχουν κάνει τραγικά λάθη σαν εκπαιδευτές των Ψυχών...
Πριν ξεκινήσει λοιπόν μια κοινότυπη διαδικασία διαιώνισης, χρειάζεται να γνωρίζει κανείς πόσο έτοιμος είναι να ανταπεξέρθει σ' αυτόν τον ρόλο. Η γέννηση κατάντησε ένα κοινωνικό παιχνίδι αξιών και διαιωνίζεται διαρκώς και διαρκώς, ενώ είναι το πιο ιερό πράγμα στον φυσικό κόσμο.

Ο θεός έγινε θρησκευτικό πρότυπο...κανείς δεν μιλάει για Αγάπη!
και κυρίως οι γονείς μιλανε για θυσία...

Είναι πολλά που χρειάζεται ένας άνθρωπος του φυσικού κόσμου να υπερβεί για να φτάσει στην πνευματική του ωριμότητα...

Κυρίως χρειάζεται μια υψηλότερη μορφή Θέλησης, ώστε να αναζητήσει την Ομοιότητά του με μια υψηλότερη μορφή ΄Υπαρξης και να μην την ψάχνει μέσα σε κοινωνικούς ρόλους, όπου εκεί παίζει σε ξένα γήπεδα...Το "παιχνίδι" είναι δικό μας, στην ουσία, αλλά εμείς το παίζουμε στις αρένες της θρησκείας, της οικογένειας και της κοινωνίας....

Η αποδόμηση είναι δύσκολο πράγμα, γι' αυτό΄και χρειάζεται Θέληση και ανάπτυξη εκ των έσω...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Να ζήσουμε.... με οδηγό τη Ψυχή μας!!! @};-

Συνέχισε Βασούλα μου.........!!!!!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αυτο για τους γονεις ειδικα και τις θυσιες τους εχει γινει ουυυ... :-%
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Εξαιρετικό άρθρο Βάσω ευχαριστώ-ούμε.Υπάρχει διαφορά ασυνείδητου-υποσυνείδητου;
Αστρολογικά το ''ασυνείδητο'' Ποσειδώνας ή Πλούτωνας; :-b
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Το αστρικό ασυνείδητο αφορά τα πρότυπα που μας επηρεάζουν μαζικά; Όπως το θρησκευτικό; Υπάρχει περίπτωση να εργάζεται κανείς και στο υποσυνείδητο και στο ασυνείδητο παράλληλα; @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Τασούλη μου, το ασυνείδητο για να γίνει συνειδητό, χρειάζεται πρώτα μια γερή ψυχολογική πλατφόρμα...

Να γνωρίζεις καλά το πρώτο σου επίπεδο και τις διαστρεβλώσεις που έχεις υποστεί στην παιδική ηλικία. Να ανακαλύψεις τις εντολές και τα συναισθήματα που έμειναν μέσα σου σαν τραυματική εμπειρία.
Να δεις πως λειτουργούν τα πρότυπα μέσα σου και σε διαχώρισαν από τον αληθινό σου Εαυτό.
Να δομήσεις μια σταθερή προσωπικότητα, απομακρύνοντας ότι έμαθες να σε χαρακτηρίζει

Να σταθεροποιήσεις την εμπιστοσύνη σου, την Πίστη σου και να είσαι σίγουρος ότι στοχεύεις στον θεό.

Στους περισσότερους ανθρώπους ο τομέας των προτιμήσεων δεν είναι καθαρά δική τους υπόθεση. Η εμπειρία της ζωής δεν είναι παρά συνθέσεις από το καλό΄και το κακό, έτσι ανεπεξέργαστο, όπως το πήραν κατά την "εκπαίδευσή" τους στην παιδική τους ηλικία και συνεχίστηκε μέσα στην κοινωνία.

Η προσωπικότητα των ανθρώπων είναι περισσότερο χαρακτηρισμένη από "πρέπει" και έτσι είναι συναισθηματικά ανώριμοι να κάνουν ειλικρινείς επιλογές, γιατί κανείς δεν τους εκπαίδευσε και δεν τους έμαθε να ζουν με την Ψυχή τους.

Το ότι είμαστε εδώ είναι καθαρά δική μας επιλογή...΄Ομως αυτό μέσα στην κοινωνία χάνεται και οριοθετείται κυρίως από τους γονείς μας. Εκείνοι ήθελαν...

Είναι πολλά που ο άνθρωπος έχασε...Και πολλά περισσότερα που ξέχασε...

Ναι, χρειάζεται να παρατηρήσεις γιατί άλλα θέλεις και άλλα κάνεις...Γιατί νιώθεις αδύναμος και φοβισμένος...
Γιατί συνεχώς νιώθεις υπόλογος σε κάποιον άλλον και όχι στον Εαυτό σου.
Γιατί δεν εμπιστεύεσαι και δεν εκφράζεις τις καθαρά δικές σου ανάγκες, αλλά κουβαλάς σαν ανάγκες, ότι σου έμαθαν ότι πρέπει να είναι ανάγκες σου.

Να σκεφτείς ότι σαν παιδί δεν είχες νοημοσύνη για να επεξεργαστείς τις εντολές και να έχεις πιο ξεκάθαρη άποψη για το τι θέλεις εσύ. ΄Ομως τώρα και νοημοσύνη έχεις και δυνατότητα να ωριμάσεις σε όλα σου τα επίπεδα.

Οι γονείς στην άγνοιά τους, έχουν κάνει τραγικά λάθη σαν εκπαιδευτές των Ψυχών...
Πριν ξεκινήσει λοιπόν μια κοινότυπη διαδικασία διαιώνισης, χρειάζεται να γνωρίζει κανείς πόσο έτοιμος είναι να ανταπεξέρθει σ' αυτόν τον ρόλο. Η γέννηση κατάντησε ένα κοινωνικό παιχνίδι αξιών και διαιωνίζεται διαρκώς και διαρκώς, ενώ είναι το πιο ιερό πράγμα στον φυσικό κόσμο.

Ο θεός έγινε θρησκευτικό πρότυπο...κανείς δεν μιλάει για Αγάπη!
και κυρίως οι γονείς μιλανε για θυσία...

Είναι πολλά που χρειάζεται ένας άνθρωπος του φυσικού κόσμου να υπερβεί για να φτάσει στην πνευματική του ωριμότητα...

Κυρίως χρειάζεται μια υψηλότερη μορφή Θέλησης, ώστε να αναζητήσει την Ομοιότητά του με μια υψηλότερη μορφή ΄Υπαρξης και να μην την ψάχνει μέσα σε κοινωνικούς ρόλους, όπου εκεί παίζει σε ξένα γήπεδα...Το "παιχνίδι" είναι δικό μας, στην ουσία, αλλά εμείς το παίζουμε στις αρένες της θρησκείας, της οικογένειας και της κοινωνίας....

Η αποδόμηση είναι δύσκολο πράγμα, γι' αυτό΄και χρειάζεται Θέληση και ανάπτυξη εκ των έσω...

:x :x :x
:x :x Βάσω μου έγραψες!!! το κρατάω όλο το κειμενο, και κυριως
Να σκεφτείς ότι σαν παιδί δεν είχες νοημοσύνη για να επεξεργαστείς τις εντολές και να έχεις πιο ξεκάθαρη άποψη για το τι θέλεις εσύ. ΄Ομως τώρα και νοημοσύνη έχεις και δυνατότητα να ωριμάσεις σε όλα σου τα επίπεδα.
με αντί για τασουλη, βικουλι....! ;;) :x :x >:d< >:d< @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλέξανδρος έγραψε:Υπάρχει διαφορά ασυνείδητου-υποσυνείδητου;
Αστρολογικά το ''ασυνείδητο'' Ποσειδώνας ή Πλούτωνας; :-b
Αλεξ μου, παρ' όλο που δεν έχω μεγάλη αστρολογική γνώση, θα έλεγα ότι το ασυνείδητο το χαρακτηρίζει ο Πλούτωνας.

Ο Ποσειδώνας δείχνει τις φαντασιώσεις μας περισσότερο


Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο υποσυνείδητο και το ασυνείδητο...Γιατί το πρώτο αφορά τραυματικές εμπειρίες και διαστρεβλώσεις των 3 βασικών ενστίκτων κατά την παιδική ηλικία, ενώ το ασυνείδητο χαρακτηρίζει πεποιθήσεις και προγραμματισμούς και συναισθήματα που έχουν παγιωθεί σε σκιώδεις συμπεριφορές, ενώ βαθύτερα υπάρχει ο θείος πυρήνας...


Η ψυχολογία σε βοηθά μέχρι το επίπεδο του υποσυνείδητου. Το ασυνείδητο δεν το έχει εξερευνήσει η επιστήμη...(ο Γιούνγκ μόνο), γιατί αφορά και κάποιες πληροφορίες από προηγούμενες εμπειρίες. Και κυρίως γιατί για να λάβεις στοιχεία για το ασυνείδητο, χρειάζεται να μπορείς να συνθέτεις την πληροφορία και να την γεφυρώνεις με πνευματική ωριμότητα.
Το αστρικό ασυνείδητο αφορά τα πρότυπα που μας επηρεάζουν μαζικά; Όπως το θρησκευτικό; Υπάρχει περίπτωση να εργάζεται κανείς και στο υποσυνείδητο και στο ασυνείδητο παράλληλα; @};-


Το αστρικό ασυνείδητο αφορά κυρίως τα στερεότυπα, Βασιλάκη μου. Και ναι εκεί υπάρχει ο επηρεασμός από το συλλογικό ασυνείδητο. Δεν νομίζω ότι μπορείς να δουλέψεις παράλληλα...

Πχ. ένας άνθρωπος με ψυχολογική υποστήριξη μπορεί να βρει τα παιδικά τραύματα και τις εντολές που λειτουργούν υποσυνείδητα, δουλεύοντας με το υποσυνείδητο. Παρ' όλα αυτά, όμως, εξακολουθεί και δεσμεύεται απο σκιώδεις και ασυνείδητες συμπεριφορές, χωρίς να μπορεί να βρει τις βαθύτερες αιτίες τους και να τις ελευθερώσει. Παραμένει συναισθηματικά ανώριμος, δηλαδή, παρ' όλο που γνωρίζει από που προήρθε...

Ενα θέμα είναι η αποδοχή...Στο υποσυνείδητο κρύβεται η ανάγκη αποδοχής από τους γονείς του. Στο ασυνείδητο υπάρχει η δική του αυτο-απόρριψη όμως. Οι μάσκες που έχει φορέσει από τις μαζικές πεποιθήσεις και η ανάγκη του να συνεχίζει ρόλους για να αποδέχεται τον εαυτό του, μέσα από αυτούς.

Η έλλειψη αυτο-αποδοχής δημιουργεί την ελάχιστη αυτοπεποίθηση μέσα σε κάθε άνθρωπο...Ο φόβος του κοσμικού κακού προέρχεται από την θρησκευτική πόλωση, που έχει χτίσει μέσα του έναν εξωτερικό εχθρό, η ανάγκη ομοιότητας, ηθικής, όλα έχουν δημιουργήσει πολλαπλούς εαυτούς που δεν μπορεί να πολεμήσει μια συνείδηση, που δεν έχει Πνευματικό Στόχο.

Ο θεός δεν κατανοείται σαν βαθύτερο εσωτερικό επίπεδο του ασυνείδητου, αλλά μια Πηγή έξω στο Σύμπαν, που χρειάζεται να βρει...

Σαν ασυνειδητο, στην ορολογία του εσωτερισμού, νοείται το αστρικό πεδίο που συμπεριλαμβάνει και το κατώτερο νοητικό, και το ανώτερο νοητικό που εφάπτεται του πνευματικού πεδίου.

Οι θησαυροί είναι μέσα μας όλοι...Απλά χρειάζεται να είσαι έτοιμος να τολμήσεις μια περιπέτεια, όπως ένας κουρσάρος που αψηφά κινδύνους για να βρει τον θαμμένο θησαυρό, πιστεύοντας πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι αξίζει τον κόπο όπως και να γίνει...

Αν τρέμεις όμως για την ζωή σου, αν νομίζεις ότι άλλοι έφταιξαν για το ότι δεν είσαι καλά και συνεχίζεις να το πιστεύεις, αν βολεύεσαι με την μετριότητα, τότε είναι μάλλον δύσκολο να προχωρήσεις πέρα από το υποσυνείδητο...Γιατί εκεί οι ευθύνες είναι των άλλων...και έτσι πιο εύκολο να οριοθετηθούν...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Οι θησαυροί είναι μέσα μας όλοι...Απλά χρειάζεται να είσαι έτοιμος να τολμήσεις μια περιπέτεια, όπως ένας κουρσάρος που αψηφά κινδύνους για να βρει τον θαμμένο θησαυρό, πιστεύοντας πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι αξίζει τον κόπο όπως και να γίνει...
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Για παράδειγμα, βρίσκω κάποιες αιτίες για κάποια δυσλειτουργία στο σήμερα, αυτές οι αιτίες αφορούν παιδικά τραύματα όπως λες. Αυτό που κάνω είναι να στείλω ενέργεια με τις γνωστές μεθόδους αλλά και πάλι νιώθω πως δεν θεραπεύεται η αιτία. Αν η αιτία έχει ακόμη πιο βαθιές ρίζες, θα μπορούσαμε να πούμε πως ναι μεν έχω βρει την υποσυνείδητη αιτία αλλά έχω εγκλωβιστεί σε αυτήν την ασυνείδητη συμπεριφορά που προκλήθηκε από αυτά τα παιδικά τραύματα; Εδώ είναι που χρειάζεται η αποδοχή; Πάντως σε αυτό το σημείο είναι που έχω εντοπίσει το "δεν θα τα καταφέρω" που συνοδεύεται από ένα συναίσθημα φόβου που καταλύει κάθε "ηρωική" απόφαση να αντιμετωπίσω την κατάσταση.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασιλάκη το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μπεις πιο βαθιά...εκεί βρίσκεται και η διαφορά του υποσυνειδητου και του ασυνειδητου...
Γιατί το πρώτο σου εμφανίζει τις αιτίες, ενώ το δεύτερο κρατά τα αποτελέσματα και τα φέρνει στην ζωή σου...

Δηλαδή η αιτία μπορει να είναι μεν μια εντολή, το αποτέλεσμα όμως είναι ότι εσύ εξακολουθείς και την τηρείς...

δεν ξέρω αν είναι ώριμο να φέρω έξω ένα κείμενο που έγραψα σήμερα στα κορίτσια, σχετικά με αυτό...

όλα χρειάζονται βήματα ωριμότητας, κανείς δεν μπορεί να φτάσει στο αποτέλεσμα "πηδώντας" σκαλιά στην πνευματική του ωρίμανση...

Θεραπεύω τις αιτίες, σημαίνει ότι είμαι έτοιμος να μπω στις πληγές μου...΄Οτι με τσούξει εκεί θα είναι το δικό μου αποτέλεσμα και αυτό δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχουν οι άνθρωποι να το αναλάβουν, χωρίς να έχουν έναν συγκεκριμένο πνευματικο στόχο, πέρα από την έννοια που έχουν για μια καλή ζωή...

Δυστυχώς η εμπειρία μου μού έχει δείξει ότι η ύλη έχει πάντα προτεραιότητα, ακόμα κι αν η δράση της μας πληγώνει...

Το ένα σημείο είναι να απογοητευθείς ότι δεν θα τα καταφέρεις, το άλλο σημείο όμως είναι να αποφασίσεις να τα καταφέρεις.

Τότε, νομίζω, ανοίγονται οι δρόμοι της πρόθεσης...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή η αιτία μπορει να είναι μεν μια εντολή, το αποτέλεσμα όμως είναι ότι εσύ εξακολουθείς και την τηρείς...
Ναι, δεν αποποιούμαι της ευθύνης. Και η αλήθεια είναι ότι όσες φορές δεν την τήρησα σε καλό μου βγήκε, αλλά είναι αυτή η γ*****νη η συνήθεια..
δεν ξέρω αν είναι ώριμο να φέρω έξω ένα κείμενο που έγραψα σήμερα στα κορίτσια, σχετικά με αυτό...
Ώριμο ή όχι, εμένα με ενδιαφέρει, αλλά σέβομαι την απόφαση σου @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Re: ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:
Το ένα σημείο είναι να απογοητευθείς ότι δεν θα τα καταφέρεις, το άλλο σημείο όμως είναι να αποφασίσεις να τα καταφέρεις.

Τότε, νομίζω, ανοίγονται οι δρόμοι της πρόθεσης...

:x :x :x
>:d< ..και ''φυγαμεεεεεε''.... :x :sunny:
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”