ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκέφτηκα πολύ που θα γράψω για το θέμα της θεραπείας...΄Οχι, είπα, δεν ανήκει στην ενότητα της θεραπείας, αυτό που νιώθω να γράψω...

Οι λέξεις συνήθως ερμηνεύονται με μια άδικη "καθιέρωση" και δεν ανοίγονται στην απεριόριστη έννοια της ίδιας τους της ύπαρξης, σαν ζωντανά στοιχεία ενός διαλογου...

΄Εχω γράψει πάρα πολλές φορές για την θεραπεία, μέσα σ' αυτό το "σπιτάκι" μας! ΄Οπου βρω "χώρο" και όπου μου αφήνετε "τρύπα", τρυπώνω...

Η μεγαλύτερη δυσκολία των ανθρώπων για μεγαλύτερη κατανόηση, είναι ότι δεν χρησιμοποιούν τις λέξεις, παρά μόνο μέσα από αυτήν την "καθιέρωση", ακριβώς όπως κάνουν και με την ζωή...

Δεν έχει σημασία αν έχεις καταπιεί το ελληνικό λεξικό ολόκληρο...Δεν έχει σημασία αν έχεις διαβάσει τόμους εγκυκλοπαιδειών...Νομίζω ότι βρίσκεσαι στο ίδιο σημείο 0 και με όποιον δεν το έχει κάνει...

Γιατί οι λέξεις δεν είναι "ηθικά" ελαστικές, δυστυχώς! Διαμορφώνουν ένα ωραίο κείμενο, όσο πιο πλούσιο λεξιλόγιο έχεις, τόσο νομίζεις ότι θα είναι συναρπαστικό αυτό που γράφεις...Κι όμως...είναι βαρετό, για μένα τουλάχιστον, να διαβάζω ωραία κείμενα, χωρίς να νιώθω μέσα σ' αυτά τα συναισθήματα του άλλου...Και τα συναισθήματα, δίνουν εκείνη την "ηθική" ελαστικότητα στην ερμηνεία των λέξεων, ακόμα και ολόκληρων φράσεων και είναι υπεύθυνα για την πιο βαθιά "εικονοποίησή" τους...


Ας πάρουμε λοιπόν την λέξη "θεραπειά" και ας δημιουργήσουμε εικόνες μαζί της, παίζοντας, αναπλάθοντας, νιώθοντας κάθε συλλαβή με διαφορετικό τρόπο, από ό,τι έχουμε συνηθίσει...

Θεραπεία στην καθομιλουμένη σημαίνει αποκατάσταση της υγείας, και υγεία κατά την καθιέρωση, σημαίνει «ευρυθμη λειτουργία του οργανισμού, η φυσιολογική λειτουργία των οργάνων του σώματος»

Παραπέρα, γράφει το λεξικό ότι υγεία σημαίνει «πλήρης σωματική, ψυχική και κοινωνική ευεξία»…


Ωραία μας τα λέει το λεξικό! Και ομολογουμένως, ο κάθε άνθρωπος όταν σκέφτεται τον τομέα της υγείας, αυτά έχει κατά νου! Και αυτά προσπαθεί να διατηρήσει ακέραια κατά την επιδίωξη της καλής του υγείας…

Τι προσπαθεί όμως?

Αν πάρουμε την δεύτερη εκδοχή, ότι η υγειά σημαίνει μια πληρότητα σωματική, ψυχική και κοινωνική, του έχει πει κανείς τι σημαίνει ψυχική πληρότητα?

Νομίζω ότι είναι αδύνατον στον κάθε άνθρωπο να καταλάβει ότι τα δύο τρίτα της παραπάνω ερμηνείας, επιτίθενται άγρια και μεθοδικά στο ένα τρίτο αυτής.

΄Οποιος προσπαθήσει, μέσω της καθιέρωσης να αποκτήσει κοινωνική ευεξία, τότε χάνει την ψυχική του υγεία και συγχρόνως την σωματική του, αργά αλλά σταθερά…

Είναι σαν τα τρία αυτά να μην συμφιλιώνονται ποτέ!

΄Αρα αυτός που έγραψε στο λεξικό την ερμηνεία της λέξης υγείας, την ερμήνευσε με αυτό που γνώριζε και όχι με αυτό που βίωσε…

Η λέξη «ψυχικός», με την επιστημονική έννοια, αναφέρεται κυρίως στα συναισθήματα. Αυτά είναι η αιτία μιας ανισορροπίας που δεν έχει αρχή και τέλος. ΄Η καλύτερα, έχει μόνο αρχή…Το τέλος δίνεται ίσως με κάποια χάπια…

Κι όμως το «κλειδί» της θεραπείας βρίσκεται ακριβώς σ’ αυτά τα συναισθήματα και όχι στα συνειδητά, αλλά σ’ αυτά που ερήμην μας επεμβαίνουν σε οτιδήποτε θέλουμε να επιτύχουμε, ακόμα και στην σωματική μας ευρωστία…

Θεωρώ ότι η άγνοια των συναισθημάτων, σαν ένα μόνο μέρος της Ψυχής, είναι εκείνη που μας βάζει στο παιχνίδι της αυτοκαταστροφής μας, και από μια ομορφιά, δημιουργεί την Ζωή, σαν μια ήττα…

Στην καθαρή αντίληψη του «ποιος είμαι», ο καθένας θα βιαστεί να περιγράψει τον εαυτό του, σύμφωνα με την σωματική, ψυχική και κοινωνική του κατάσταση, αγνοώντας εντελώς την πνευματική του κατάσταση.

Από την λέξη «ψυχικός» λείπει παντελώς το πνεύμα του ανθρώπου…
Και τελικά, εκείνο που μπορεί να φέρει την μοναδική πληρότητα, μένει στα αζήτητα και αντικαθίσταται από μέσα που εκπληρώνουν την διανοητική του υγεία…

Διαβάζει, μαθαίνει, ακούει και αναπτύσσεται…σωματικά, ψυχικά, κοινωνικά…
Μπορεί να βγάζει συμπεράσματα για την ζωή του, για την κοινωνική του κατάσταση, για την σωματική του κατάσταση, ακόμα και για την διανοητική του κατάσταση, αλλά, δυστυχώς, δεν μπορεί να βγάλει ούτε ένα συμπέρασμα για την ψυχική του κατάσταση. Δεν μπορεί να καταλάβει εντελώς, γιατί ενώ εκπληρώνει και τα τρία, του λείπει συνεχώς η ψυχική ικανοποίηση…

Δεν μπορεί να βρει λογικά επιχειρήματα, όπου κι αν έχει πάει την διανόηση του!

Η Ψυχή είναι ένα ακατάληπτο ον, δεν μπαίνει σε κανένα επιστημονικό μικροσκόπιο, είναι όμως τόσο δυνατό και επιβλητικό στην Ζωή ενός ανθρώπου, που είναι αδύνατον χωρίς αυτήν να εκπληρώσει το οτιδήποτε…
Είναι αδύνατον στον άνθρωπο να επιτύχει έστω και μία νίκη στην ζωή του, χωρίς να την έχει σύμμαχο του.

Οι θρησκευτικά οριοθετημένοι, την αφήνουν έρμαιο σε μια πίστη άνευ όρων…
Οι κοινωνικά οριοθετημένοι, την αφήνουν έρμαιο σε μια δόξα, άνευ όρων…
Οι πολιτικά οριοθετημένοι, την αφήνουν έρμαιο σε μια ενότητα, άνευ όρων…
Οι επιστημονικά οριοθετημένοι, την αφήνουν έρμαιο, σε μια γνώση, άνευ όρων…

Σε όλες όμως οι κατηγορίες, όσα ιδανικά κι αν προσπαθούν να εκπληρώσουν, έρχεται η στιγμή, που η εσωτερική δικαιοσύνη τους, τους τα πετάει στην μούρη…
Και ασθενούν πάραυτα…φθείρονται…μέσα στην καθιέρωση της ερμηνείας της λέξης «θεραπεία»…

Γιατί η Ψυχή έχει την δική της νοημοσύνη, την δική της Ηθική, τα δικά της σχέδια για την εκπλήρωσή της, φαίνεται περισσότερο να διατηρεί την αυτονομία της, ξεχωριστά από την συνείδηση του κάθε ανθρώπου…

Εκείνο που ωθεί τον κάθε άνθρωπο να κάνει το οτιδήποτε είναι τελικά μια καθιέρωση, που δεν έρχεται σε ισότιμη αναλογία με την Ψυχή του, μάλλον φαίνεται ότι είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτήν. Και ενώ νομίζει ότι συμβαδίζει, τελικά η ζωή και η υγεία του τού αποκαλύπτει ότι κάπου το πήρε λάθος με το μέσα του…τελικά πάει ενάντια στους Εσωτερικούς Νόμους του Ανθρώπου, ακόμα κι αν εκπλήρωσε όλους τους νόμους του ανθρώπου.

΄Ολοι οι άνθρωποι νομίζουν…
Νομίζουν ότι η Αγάπη και η Ενότητα θα τους φέρει μπροστά σε μια φυσιολογική εκπλήρωση και αγωνίζονται και για τις δύο…Υποδεικνύουν και αποδεικνύουν…μα τελικά τι?
Ούτε ένας δεν μπορεί να αποδείξει τελικά, όχι στους άλλους, αλλά στην Ψυχή του, ότι έκανε φιλότιμες προσπάθειες να βιώσει μέσα του την Αγάπη και την Ενότητα, γιατί υπάρχει αυτή η «καθιερωμένη» ερμηνεία που αγνοεί παντελώς την Ψυχή, όταν προσπαθεί να αποδώσει την σωστή σημασία της «θεραπείας», χρησιμοποιώντας λέξεις που δεν έχουν πνευματικές εικόνες της ολότητάς του.

Μια ολοκλήρωση δεν αφορά την ζωή, όπως και μια Ολότητα δεν αφορά την γνώση…
Μισά παραμένουν και τα δύο, όταν οι αιτίες «συμφιλίωσης» του Θεού με τον ΄Ανθρωπο, αναζητούνται στις απλές τους ερμηνείες…

Μπορεί να ακούγονται φιλοσοφημένα όλα αυτά, αλλά δεν αρκεί παρά να παρατηρήσουμε τον πόλεμο μέσα μας και έξω μας, για να επέμβουμε σ’ αυτήν την «καθιέρωση» που όλα τα τοποθετεί κατά πως πρέπει, αλλά τελικά μας αφήνει έξω από την Ζωή…Μάλλον φαίνεται πως όλα αυτά μας κάνουν να την κυνηγάμε ψάχνοντας την Αγάπη και την Ενότητα οπουδήποτε αλλού, εκτός από μέσα μας!

Καλημέρα και σήμερα!

Εσείς? τι λέτε? ;;)
Συνημμένα
MA5-Seele-gr.jpg
MA5-Seele-gr.jpg (93.04 KiB) Προβλήθηκε 3213 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Νομίζουν ότι η Αγάπη και η Ενότητα θα τους φέρει μπροστά σε μια φυσιολογική εκπλήρωση και αγωνίζονται και για τις δύο…Υποδεικνύουν και αποδεικνύουν…μα τελικά τι?
Ούτε ένας δεν μπορεί να αποδείξει τελικά, όχι στους άλλους, αλλά στην Ψυχή του, ότι έκανε φιλότιμες προσπάθειες να βιώσει μέσα του την Αγάπη και την Ενότητα, γιατί υπάρχει αυτή η «καθιερωμένη» ερμηνεία που αγνοεί παντελώς την Ψυχή, όταν προσπαθεί να αποδώσει την σωστή σημασία της «θεραπείας», χρησιμοποιώντας λέξεις που δεν έχουν πνευματικές εικόνες της ολότητάς του.
:cry:
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Διαβάζει, μαθαίνει, ακούει και αναπτύσσεται…σωματικά, ψυχικά, κοινωνικά…
Μπορεί να βγάζει συμπεράσματα για την ζωή του, για την κοινωνική του κατάσταση, για την σωματική του κατάσταση, ακόμα και για την διανοητική του κατάσταση, αλλά, δυστυχώς, δεν μπορεί να βγάλει ούτε ένα συμπέρασμα για την ψυχική του κατάσταση. Δεν μπορεί να καταλάβει εντελώς, γιατί ενώ εκπληρώνει και τα τρία, του λείπει συνεχώς η ψυχική ικανοποίηση…

Δεν μπορεί να βρει λογικά επιχειρήματα, όπου κι αν έχει πάει την διανόηση του!
η θεραπεία για μένα ήταν μια λέξη που νόμιζα οτι δεν με αφορούσε καθώς ευτύχησα να μην "ασθενήσω" ποτέ σοβαρά... τώρα μόνο αρχίζω και αντιλαμβάνομαι την πλάνη μου... ασθενούσα αλλά νόμιζα οτι ήμουν καλά.. τώρα για πρώτη φορά αρχίζω να ακούω ακόμα και το σώμα μου που μου δείχνει σημάδια για την θεραπεία μου... αρχίζω να νιώθω πόσο καταπίεσα τα συναισθήματα μου και πόσο άφησα την Ψυχή μου απέξω όλα αυτά τα χρόνια... πως να νιώσεις ευτυχισμένος μετά?? τουλάχιστον τώρα νιώθω οτι ξέρω γιατί δεν μπορούσα να νιώσω πλήρης και ολοκληρωμένη παρά μόνο σε στιγμές...

και από λέξη που δεν με αφορούσε έγινε πρόθεση για όλα τα επίπεδα... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θεωρώ ότι η άγνοια των συναισθημάτων, σαν ένα μόνο μέρος της Ψυχής, είναι εκείνη που μας βάζει στο παιχνίδι της αυτοκαταστροφής μας, και από μια ομορφιά, δημιουργεί την Ζωή, σαν μια ήττα…
Παρατηρώντας τα συναισθήματά μου, συνειδητοποιώ το φαύλο κύκλο τους.

Δε γλιτώνεις από τις επιπτώσεις τους, όσο και να τα θάψεις, όσο και να τα ωραιοποιήσεις,
όσο και να τα δικαιολογήσεις, σε καταδιώκουν αλύπητα, γεμίζουν τη ζωή μας σκιές.

Αυτό είναι για μένα θεραπεία, καθαρίζω όλα τα "τοξικά" που έχω θάψει μέσα μου
και σιγά σιγά βλέπω θαυμαστά αποτελέσματα.

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Εσείς? τι λέτε? ;;)
Είναι εκπληκτικός ο τρόπος που ερμηνεύεις-αναλύεις διάφορες λέξεις
και η έννοια που αποκτούν αυτές,μετά από εσένα. :x @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από juliaL. »

Συμφωνώ. @};-
Έχει ένα χάρισμα να σε αφήνει στο κενό για όλα αυτά
που νόμιζες ότι είχες δουλέψει αλλά τελικά μάλλον δεν τα έχεις καταφέρει
και ταυτόχρονα οι λέξεις της σου δίνουν δύναμη να συνεχίσεις να προσπαθείς, να επιλέγεις εσύ
χωρίς να νιώθεις μόνος σ΄αυτό το κενό.

Προσπάθεια χωρίς τέλος με δόσεις ικανοποίησης. Τέλειο.... ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αργα η γρηγορα ολα ξαναγυρνανε ποιο δυνατα,οσο κανουμε οτι δεν τα βλεπουμε και θεωρουμε οτι ειμαστε πληρεις με την ζωη μας.
Αυτό είναι για μένα θεραπεία, καθαρίζω όλα τα "τοξικά" που έχω θάψει μέσα μου
και σιγά σιγά βλέπω θαυμαστά αποτελέσματα.
Σιγα σιγα και σταθερα μεχρι τα σκουπιδια να γινουν σκονη που θα χαθει με τον αερα @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πόσο αλήθεια....όλα το κειμενο σου Βάσω.. και παρ'όλ'αυτά όλοι χορεύουμε τον ιδιο τρελο χορό..
Και ποσες φορές δεν έχουμε ακουσει για κάποιον που ακολουθει όλα τα παραπάνω προτυπα και όρια '' Γιατι αρρώστησε? τόσο καλος άνθρωπος..?''
Ακουγεται παράλογο και άδικο να αρρωστησεις, αν πιστεύεις ότι κάνοντας ότι προστάζει η κοινωνια, η θρησκεια και όλο το πακέτο, θα έχεις κερδισει ''ασυλια''.
Έχω βιώσει την ασθένεια του σώματος από πολύ μικρή, προσπαθώντας μέχρις εσχάτων να μοιάσω με το ''κανονικό'' και να με σκάει το να μη μπορώ!! Γιατί πίστευα ότι θα κέρδιζα την ασυλία...
τώρα που βλέπω ποιο θεωρειται κανονικό και τι θυσιες απαιτει σε πολλά επιπεδα καταλαβαίνω παραπάνω και το λογο των ασθενειών..
Ευτυχώς το σώμα μας μιλά και μας δινει την ευκαιρεια να καταλάβουμε ότι ίσως..... κάτι δεν πάει καλά :x ίσως πρέπει να το πάρουμε αλλιώς..
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Βικούλα μου! ΄Ετσι είναι...΄Εχω "αφιερωθεί" στην θεραπεία, απλά γιατί γνωρίζω τι πάει να κάνει ο άνθρωπος, ή τι τον βάζουνε να κάνει, για να κερδίσει την έγκριση του θεού, του ανθρώπου, των πολλών, του μαζικού, της οικογένειας, όπως θέλεις πέστο...

Διαβάζω ένα συγκλονιστικό βιβλίο που αναφέρεται στις αρχές των χριστιανικών χρόνων, πόσο αποτρόπαιο φαινόταν στην οικογένεια, κάποιο μέλος της να ακολουθεί τον χριστιανισμό...ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΙΑΖΕΙ Σ' ΑΥΤΟΥΣ...

ε, αυτό το ζω μέχρι και σήμερα..
Πόσο αποτρόπαιο φαίνεται στην οικογένεια κάποιου να ακολουθεί την θεραπεία του...γιατί ακριβώς σταματάει να τους μοιάζει...

=((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Είναι πολύ δύσκολο να εισαι σταθερος στο δρόμο της καρδιάς σου... Να την προσέχεις και να μην την πουλήσεις!
Εμ βέβαια και αντιδρά η οικογένεια και το περιβάλλον, γιατι έχουμε μάθει να βλέπουμε καθρέφτες....
ειναι κάτι στο οποιο και εγώ αντιδρουσα ... έτσι εγωιστικά... γιατι μου θύμιζε ότι εγώ δεν ειμαι καλά κατά βάθος, ότι έχω συμβιβαστει κάπου για να με θεωρουν ''καλή''! Ότι αυτά που ακολουθώ δεν μπορουν να με οδηγήσουν στην ουσιαστικά καλυτερη κατάσταση( ζήλια).. και ειναι μεγάλη σφαλιάρα αυτο.,
Ε κάποια στιγμή λες ''Να το βράσω το ''καλός'' αν ειναι να νοιώθω έτσι!''
Μέχρι να το πω όμως ( αν το χω πει μέσα μου) έστελνε το σώμα, και το συναίσθημα πολύ πράμα. Εκει θα μπορουσα και να μην το χω πει.. να υποκύψω στο κοινωνικο πρέπει.
Αχ... από κάτι τέτοια διαστεβλωμένα βγήκαν και οι φράσεις '' Οι καλοι τα παθαίνουν όλα'' κτλ κτλ.....
Τα εμποδια ειναι για τους δυνατους λέω εγώ... Σε καλει η ψυχή σου να εισαι εκει..
Όλα αυτά σιγά σιγά προσπαθώ να τα βάλω μέσα μου , ακομα ειναι περισσοτερο συνηδειτοποιήσεις.
Μεγάλο το ταξίδι :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

όμορφο κυρίως κοριτσάκι μου!
Η απόφαση και η πίστη ότι η Ζωή είναι ένα ταξίδι και όχι εξαναγκασμός, το κάνει όμορφο, όπως και να προκύψει...

ο ΄Ανθρωπος είναι όμορφος!!!....όταν δεν κουβαλάει "συμπαρομαρτούντα".... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

.όταν δεν κουβαλάει "συμπαρομαρτούντα"..
μία μετάφραση της λέξης Βασούλα
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

το σόι του Ιωαννούλα... :))

η λέξη σημαίνει αυτά που ακολουθούν ως φυσικές συνέπειες κάποιον...

η ερμηνεία η δική μου είναι, το σόι του και τα ηθικά τους "παραπτώματα", οι αστοχίες τους που τα φορτώνεται ο ίδιος σαν ηθική συνέπεια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ααααααα τώρα κατάλαβα >:d<

το φαντάστικα ότι η λέξη ήταν δικής σου επινόησης γιατί δεν την έχω ξανακούσει ποτέ μου :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είναι δικής μου επινόησης καλέ!!!! Η ερμηνεία μου είναι λίγο διαφορετική, όπως πάντα...

είναι μετοχή του συμπαρομαρτώ...

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”