Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο άνθρωπος, αποδεδειγμένα πια, ζει μια συμβατική ζωή, προσπαθώντας να επιβιώσει και νιώθει υποχρεωμένος να αντλήσει χαρά μέσα σ’ αυτήν την προσπάθεια.

Διαρκώς του διαφεύγει η ικανοποίηση όμως…Πάντα κάτι άλλο υπάρχει που τον κάνει συνεχώς να προσπαθεί, μέχρι που εξαντλείται από την έλλειψη διάρκειας στην χαρά για το κάθε τι!

Πολλοί άνθρωποι λένε ότι δεν είναι ευχαριστημένοι από την ζωή τους, χωρίς να ξέρουν γιατί, χωρίς να μπορούν να ερμηνεύσουν τα «σημάδια» κινδύνου που τους ορίζουν τις ελλείψεις τους και τους κάνουν να αγνοούν την πληρότητά τους…

Σκέφτομαι ότι όλα είναι θέμα απόφασης…

Αυτό το μεσοβέζικο συναίσθημα «θέλω και δεν θέλω» φέρνει μια βαθύτερη εξουδετέρωση στην προσπάθεια του κάθε ανθρώπου, απλά γιατί δεν έχει αποφασίσει, ξεκάθαρα και χωρίς καμία αμφιβολία, αν θέλει την ζωή του ή δεν την θέλει…

Οι περισσότεροι άνθρωποι σ’ αυτήν την ερώτηση, θα βιαζόντουσαν να απαντήσουν «μα, φυσικά, θέλω την ζωή μου»…Ο τρόπος που ζουν αποδεικνύει περίτρανα ότι την θέλουν, αγωνίζονται για να ζήσουν, ενώ η Ζωή είναι κάτι απλό, φυσιολογικό και δεδομένο…Που βρίσκεται λοιπόν το «λάθος»?

Που βρίσκεται άραγε η επιλογή κρυμμένη και δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά?

Η δική μου έρευνα επί της Θέλησης, έφερε τα εξής αποτελέσματα…

Υπάρχουν αυτοί που ξεκάθαρα θεωρούν ότι δεν την θέλουν την ζωή τους. Κάποιος τους πέταξε στην Γη και τώρα αυτό πρέπει να το ανεχτούν…Τους βαραίνει η κατάσταση του εξαναγκασμού, των περιορισμών και της αναιτιότητας. Δεν νιώθουν ότι ήταν συνεργοί στο «έγκλημα» της απόφασης να ζήσουν και έτσι ψάχνουν να βρουν τις αιτίες της αθώωσής τους…

Υπάρχουν αυτοί που ξεκάθαρα θεωρούν ότι θέλουν την ζωή τους και αγωνίζονται για να το αποδείξουν με κάθε τρόπο.

Και υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία ανθρώπων που δεν ξέρουν αν θέλουν ή δεν θέλουν να ζήσουν, γιατί δεν έχουν μπει καν στην διαδικασία να αντιληφθούν την «μηχανοποίηση» της βιομηχανίας της ζωής.

Ποιός από τις τρεις αυτές κατηγορίες, θεωρείτε, ότι μπορεί να εκπληρώσει μια Απόφαση να Ζήσει?


άντε καλημέρα γλυκούλια ;;)
Συνημμένα
gott-nytt-ar.jpg
gott-nytt-ar.jpg (20.62 KiB) Προβλήθηκε 3377 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Νομίζω η τρίτη κατηγορία, οι αναποφάσιστοι, γιατί δεν έχουν παγιώσει απόψεις, δεν έχουν πορωθεί.

Ερχεται κάποια στιγμή στη ζωή σου, που θα θελήσεις να ξεκαθαρίσεις...


:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Και υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία ανθρώπων που δεν ξέρουν αν θέλουν ή δεν θέλουν να ζήσουν, γιατί δεν έχουν μπει καν στην διαδικασία να αντιληφθούν την «μηχανοποίηση» της βιομηχανίας της ζωής.
αρα Ταρούλι, θεωρείς ότι όποιος κινείται μηχανικά στην ζωή, χωρίς να το έχει αντιληφθεί, θα εκπληρώσει καλύτερα την απόφαση να Ζήσει, από τις άλλες δύο κατηγορίες? ή δεν κατάλαβα καλά? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Νομίζω ότι όταν έρθει "ώρα" του και το αντιληφθεί, όλα μέσα του θα φωνάζουν, δε θα μπορεί να κλείσει
τα αυτιά του, γιατί η φωνή θα είναι εσωτερική. Τότε θα αρχίσει να "ψάχνει" ..... κι αν η θέλησή του να "βρει" υπερισχύσει της βαρεμάρας του, ναι, θα αρχίσει να Ζει.

:x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

άρα λες, ότι η τρίτη κατηγορία έχει τις περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί μπροστά από σημαντικές επιλογές, κάποια στιγμή...

όμως εγώ θεωρώ, ακριβώς το αντίθετο...

όταν μπλέξεις στα γρανάζια της μηχανικής κίνησης της ζωής, τότε όλα τα ερμηνεύεις αυτόματα σύμφωνα με αυτήν την μηχανική κίνηση, ακόμα και την ασθένεια...΄Ολα είναι φυσιολογικά μέσα στην φθορά που υπόκεινται όλα τα υλικά "αντικείμενα"...

Είναι πολύ πιο δύσκολο σ' αυτήν την συγκεκριμένη κατηγορία που ανήκει εντελώς στο μαζικό αίσθημα, να βρει βαθύτερες αιτίες να αφυπνιστεί...Το δεν ξέρω αν θέλω ή δεν θέλω να ζήσω, απλά ζω, δεν δίνει ευκαιρίες στην αντίληψή για την εξουδετέρωση που υφίσταται η Θέληση μεταξύ του όχι και του ναι...Δεν μπορεί κανείς που κινείται μηχανικά μέσα στην ζωή, να διακρίνει την συνήθεια του...΄Η για να είμαι πιο δίκαιη, είναι πάρα πάρα πολυ δύσκολο να το διακρίνει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

΄Η για να είμαι πιο δίκαιη, είναι πάρα πάρα πολυ δύσκολο να το διακρίνει...
Το καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λές, αλλά περιέγραψα τον εαυτό μου. :cry:

Ημουν μπλεγμένη στα γρανάζια της μηχανικής κίνησης της ζωής, ενώ φανταζόμουν ότι είμαι διαφορετική.

Ισως αυτή η ανισορροπία τσάκισε το σώμα μου και άρχισε να "φωνάζει"

:x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τάρα μου, γιατί εγώ νομίζω ότι ανήκες (πρόσεξε τον χρόνο) στην πρώτη κατηγορία?

δεν διαφοροποιείται μεταξύ των τριών κατηγοριών ο τρόπος ζωής, αλλά η διάθεση για ζωή...

δεν ξέρω, εγώ λέω...Εσύ λες διαφορετικά και έχεις όλα τα υπέρ δικά σου!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Δεν νιώθουν ότι ήταν συνεργοί στο «έγκλημα» της απόφασης να ζήσουν και έτσι ψάχνουν να βρουν τις αιτίες της αθώωσής τους…
Το αρνούμαι ... ακόμα ;)


>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

το δέχομαι! :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

δύσκολη η ερώτηση... και εγώ αρχικά την τρίτη κατηγορία θα έλεγα που επίσης νομίζω οτι ανήκω με το σκεπτικό ότι αυτή είναι η κατηγορία που δεν ησυχάζει, που δεν νιώθει πλήρης πουθενά και ίσως αυτό να αποτελέσει κίνητρο για να ψαχτεί κανείς και να δει τι του φταίει... οι άλλες δυο μου φάνηκαν πιο πάγιες καταστάσεις, πιο δύσκολο να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους λόγω της σιγουριάς είτε ότι δεν την θέλουν είτε οτι την θέλουν την ζωή τους...

Ωστόσο νομίζω οτι τελικά και οι 3 έχουν την ίδια πιθανότητα να εκπληρώσουν την απόφαση να Ζήσουν... αρκεί να ακούσουν και να δώσουν σημασία σε αυτό που μιλάει μέσα τους για την ανισορροπία τους... δεν νομίζω τελικά οτι παίζει ρόλο σε πια κατηγορία είσαι, όλες δυσλειτουργικές είναι. ίσως να αλλάζει μόνο ο βαθμός δυσκολίας ανά κατηγορία για να πάρεις την Απόφαση.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

κι όμως Μπεττούλα...

παραβλέπεις τον παράγοντα συνήθεια, που στην τρίτη κατηγορία λειτουργεί καταλυτικά...

ενώ στις άλλες δύο υπάρχει μια κίνηση...

Η πρώτη γιατί ψάχνει τις αιτίες της αθώωσής της, οπότε μπορεί να πούμε ότι κινείται προς την αναζήτηση και η δεύτερη ψάχνει για επιχειρήματα...

Η προσπάθεια είναι και στις δύο εμφανής...Και εδώ είναι θέμα απόφασης!

για την τρίτη δεν βλέπω καμία κίνηση για κάποια επιλογή, πέρα από την συνηθισμένη...

με το σκεπτικό ότι αυτή είναι η κατηγορία που δεν ησυχάζει
ίσα ίσα αυτή είναι η κατηγορία που ησυχάζει εντελώς μέσα στην αγωνία της να επιβιώσει...Είναι αυτή που κοιιτάει πως ζει ο άλλος για να νιώσει καλά, όπως και να προκύπτει αυτό ΄το καλά...Είναι αυτή η κατηγορία που λέει στα χειρότερα των άλλων "ευτυχώς που δεν πάθαμε τα ίδια" και στα καλύτερα των άλλων ελπίζει στο ίδιο, επαναλαμβάνοντας συμπεριφορές...

Δεν κατάλαβα που βλέπεις ότι αυτή η κατηγορία δεν ησυχάζει, αλήθεια...
Δεν ησυχάζει μεταξύ του καλού και του καλύτερου ναι, αλλά στην ουσία δεν ξέρει ποιό είναι το καλό και το καλύτερο, παρά μόνό μέσα από τους άλλους! Και αυτό το θεωρείς μη εφησυχασμό? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:κι όμως Μπεττούλα...

παραβλέπεις τον παράγοντα συνήθεια, που στην τρίτη κατηγορία λειτουργεί καταλυτικά...

ενώ στις άλλες δύο υπάρχει μια κίνηση...

Η πρώτη γιατί ψάχνει τις αιτίες της αθώωσής της, οπότε μπορεί να πούμε ότι κινείται προς την αναζήτηση και η δεύτερη ψάχνει για επιχειρήματα...

Η προσπάθεια είναι και στις δύο εμφανής...Και εδώ είναι θέμα απόφασης!

για την τρίτη δεν βλέπω καμία κίνηση για κάποια επιλογή, πέρα από την συνηθισμένη...
νόμιζα ακριβώς τα αντίθετα!!! συνήθεια θα έλεγα οτι βλέπω στην πρώτη και στην δεύτερη που έχουν παγιώσει τις συμπεριφορές και τα θέλω ή δεν θέλω τους, ενώ στην τρίτη βλέπω την κίνηση όταν αμφιταλαντεύεσαι διαρκώς ανάμεσα στο θέλω και το δεν θέλω... και εκεί είναι που για μένα δεν ησυχάζεις όταν δεν μπορείς να κατασταλάξεις...

:x :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...το ελάττωμα της αναποφασιστικότητας το λαμβάνεις σαν προτέρημα ε? :-?

καθόλου τυχαίο θα έλεγα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΓΕΝΙΚΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:χμ...το ελάττωμα της αναποφασιστικότητας το λαμβάνεις σαν προτέρημα ε? :-?

καθόλου τυχαίο θα έλεγα!

:x :x :x
και δεν έχουμε και emoticon τηγανιάς να βάλω!!! καταρχήν όντως το θεωρώ ελάττωμα ίσως και το μεγαλύτερο και όντως το έχω σε μεγάλο βαθμό αλλά τώρα είδα οτι σε αυτή την περίπτωση το θεωρούσα προτέρημα!! αν και πράγματι θεωρώ οτι μπορεί να αποτελέσει κινητήριο δύναμη είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αυτή η συναισθηματική εξουδετέρωση που προκαλεί μπορεί να οδηγήσει και στην αδράνεια και στο βόλεμα!! νομίζω οτι εξαρτάται από το πόσο είσαι διατεθειμένος να παραμείνεις σε αυτό το συναίσθημα... εμένα πάντως με κούρασε και αυτό το μπρος πίσω όπως και η αδυναμία να αποφασίσω μπρος ή πίσω...

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”