ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Και κάθομαι εδώ μπροστά στον υπολογιστή…

Δεν σκέφτομαι ακριβώς, νιώθω…

Νιώθω όλα τα εμπόδια των ανθρώπων, τις πληγές και τις αμαρτίες…τα λάθη, τους εχθρούς και τις συμμαχίες τους…την «δυστροπία» της ζωής που εμφανίζεται στα φαινομενικά πράγματα που μοιάζουν εντελώς πραγματικά, σαν αληθινά.

Νιώθω…πόσο αδύναμος είναι ο θεός σ’ αυτές τις πληγές και τις αμαρτίες…

Νιώθω…πόσο αδύναμος γίνεται ο άνθρωπος μέσα στα λάθη, τους εχθρούς και τις συμμαχίες του…

Νιώθω…πόσο ανούσια γίνεται η ζωή, που δεν τιμάται παρά μόνο μέσα σ’ αυτές τις δύο σημαντικές της αδυναμίες.

Και τώρα, σήμερα, που ο άνθρωπος χρειάζεται να εκπληρώσει την Δύναμή του, οι εχθροί και οι συμμαχίες είναι το όπλο του για να ισχυροποιήσει τον θεό και τον Εαυτό του…Λες και χρειάζεται…

Και τώρα τι?

΄Ολοι λένε ότι ήρθε η ώρα για την πιο σημαντική μας μάχη…

Και να οι εχθροί και να οι συμμαχίες…Μα όμως τώρα, που είναι εμφανής η ανάγκη να δώσουμε την πιο σημαντική μας μάχη, γιατί δεν σκεφτόμαστε ότι ο θεός δεν δημιουργεί εχθρούς, εναντίον των οποίων χρειάζεται να τον υπερασπιστούμε?

Γιατί παρατηρούμε τους εχθρούς και φεύγει το μάτι μας από τον θεό?

Γιατί δεν μένουμε σταθεροί στην Δύναμή του, αλλά πολεμάμε την αδυναμία του?

Κάθε εχθρός του θεού, είναι και η αδυναμία του…Το έχουμε σκεφτεί άραγε ποτέ?

Βαρέθηκα να ακούω για την πτώση του ανθρώπου, για σατανάδες, και αρμαγεδόνες, για θηρία και τέρατα που μας επιφυλάσσουν οι εχθροί του θεού…

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η άγνοια…

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.

Ας «ξεκουβαλήσουμε» σήμερα…Ποτέ μου, σε όλη την διαδικασία πνευματικής ωρίμανσης, δεν συνάντησα τον παραμικρό έχθρό, που δεν τον κουβάλαγα σαν «μύθο», σαν πρότυπο, σαν εντολή και σαν προγραμματισμό.

Ας από-προγραμματιστούμε από την μικρή ζωή, για να μπορέσουμε να βιώσουμε την αιωνιότητα της…Χωρίς εχθρούς…Μόνο με τον θεό μέσα μας! Σε Δύναμη!

Αρκεί μια Θέληση και μια Πίστη…΄Ετσι νιώθω…Και μία μόνο δυνατότητα, η ΑΓΑΠΗ…

Το τι θα ακούσουμε ακόμα δεν λέγεται…Κόκκινη θάλασσα, ήχοι της Γης και ένα σωρό ανοησίες, που στόχο έχουν να τραβήξουν την προσοχή μας σε έναν εχθρό έξω από εμάς, αντί να προσέχουμε τον θεό μέσα μας. Εκεί να αφοσιωθούμε…

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ας από-προγραμματιστούμε από την μικρή ζωή, για να μπορέσουμε να βιώσουμε την αιωνιότητα της…Χωρίς εχθρούς…Μόνο με τον θεό μέσα μας! Σε Δύναμη!
Αρκεί μια Θέληση και μια Πίστη…΄Ετσι νιώθω…Και μία μόνο δυνατότητα, η ΑΓΑΠΗ…
Εκεί να αφοσιωθούμε…
:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βαρέθηκα να ακούω για την πτώση του ανθρώπου, για σατανάδες, και αρμαγεδόνες, για θηρία και τέρατα που μας επιφυλάσσουν οι εχθροί του θεού…

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η άγνοια…

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.

Ας «ξεκουβαλήσουμε» σήμερα…Ποτέ μου, σε όλη την διαδικασία πνευματικής ωρίμανσης, δεν συνάντησα τον παραμικρό έχθρό, που δεν τον κουβάλαγα σαν «μύθο», σαν πρότυπο, σαν εντολή και σαν προγραμματισμό.

Ας από-προγραμματιστούμε από την μικρή ζωή, για να μπορέσουμε να βιώσουμε την αιωνιότητα της…Χωρίς εχθρούς…Μόνο με τον θεό μέσα μας! Σε Δύναμη!

Αρκεί μια Θέληση και μια Πίστη…΄Ετσι νιώθω…Και μία μόνο δυνατότητα, η ΑΓΑΠΗ…

ναι ναι Βασω!!ελεος πια!!ας "ξεκουβαλησουμε", ετσι θα μπορουμε να μεινουμε σταθεροι στη Δυναμη του θεου!!

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ξύπνησα λοιπόν σήμερα ενθυμούμενη πολύ ζωντανά το όνειρο που είδα... ζούσα την διάλυση του κόσμου... κτίρια μεγαλειώδη που καταρρέανε μπροστά στα μάτια μας, σχίσματα στους δρόμους που δημιουργήθηκαν από σεισμούς, ερείπια, χαλάσματα και πολλοί τραυματίες και νεκροί. Μέσα σε όλα αυτά ένιωθα μια θλίψη για όλα όσα βλέπω και μια αγωνία για τους δικούς μου. όταν τελικά είδα οτι δεν είχαν επιζήσει όλοι από την οικογένεια μου παρά την θλίψη μου ένιωθα μέσα μου ότι ήξερα για ποιο λόγο έπρεπε να φύγουν και αυτοί όπως και άλλοι.. δεν φοβόμουν αλλά ήμουν θλιμμένη που έπρεπε να γίνουν όλα αυτά... και ήρθε μια γυναίκα κοντά μου και μέσα από τα λόγια της ένιωσα τον Θεό να είναι δίπλα μου, να μου επιβεβαιώνει την αναγκαιότητα και έκλαψα μαζί της. Εκεί άκουσα τον εαυτό μου να της λέει με ηρεμία οτι τώρα καταλαβαίνω το Θέλημα σου και το Θέλημα σου είναι και δικό μου. πες μου τι χρειάζεσαι από μένα.. και λίγο αργότερα ξύπνησα...

το παραθέτω εδώ γιατί προβληματίστηκα αν αυτό που είδα είναι το αποτέλεσμα του της προπαγάνδας και της καταστροφολογίας που μας έχει κατακλύσει και ενός ασυνείδητου φόβου που μου έχει δημιουργήσει όλη αυτή η ιστορία... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μπεττουλα νομιζω εχει να κανει με τα δικα σου γκρεμισματα μεσα σου,ολα αυτα που νιωθεις οτι αφηνεις πισω σου :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα είναι όλοι οι "μύθοι" που κουβαλάμε...όλα όσα δημιουργούν φόβους, που δεν είναι παρά μόνο άτυποι και ασυνείδητοι προγραμματισμοί δια μέσου των αιώνων και του συλλογικού ασυνείδητου...

΄Οσα λέγονται για τους "εχθρούς" και τις "καταστροφές" είναι αυτός ακριβώς ο ασυνείδητος φόβος που σε κάνει να εξαρτάσαι από τον κοσμικο φόβο και την μάζα...
Και είναι τραγικό αυτό το πλοκάμι που σε πιάνει από το ηλιακό!!!

τι να την κάνεις αυτήν την ζωή μέσα στον φόβο και τον εχθρό? Εγώ αυτήν αρνήθηκα και άφησα πίσω μου...

θα συνδράμω όποιον θέλει να αγαπήσει, δεν θα συνδράμω κανέναν που θέλει να πολεμήσει...

γιατί μέσα στην Αγάπη δεν δημιουργείς εχθρούς, ενώ στον πόλεμο είσαι αναγκασμένος να το κάνεις, για να έχεις κάποιο λόγο να γίνεις μαχητής του θεού. Λες και το χρειάζεται...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: ΄Οσα λέγονται για τους "εχθρούς" και τις "καταστροφές" είναι αυτός ακριβώς ο ασυνείδητος φόβος που σε κάνει να εξαρτάσαι από τον κοσμικο φόβο και την μάζα...
:x :x :x
:icon-sad: :icon-sad: :icon-sad:

γιατί όλος αυτός ο φόβος γμτ?? πότε βυθιστήκαμε τόσο πολύ που πια δεν μπορούμε να πάρουμε ανάσα χωρίς φόβο?? από όλα τα ανθρώπινα συναισθήματα αυτό νομίζω είναι το πιο δύσκολο να το εντοπίσεις επί της ουσίας όμως... γιατί λίγο ή πολύ στην επιφάνεια όλοι ξέρουμε τι φοβόμαστε... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα από΄τους ανθρώπους λείπει η γνώση των εσωτερικών πεδίων...Δυστυχώς!

αν δεν ξέρεις τον εχθρό, τότε τον δημιουργείς...όπως αν δεν ξέρεις και τον θεό, τον δημιουργείς!

οπότε έχεις μεμιάς ένα "κατασκευασμα" που προσπαθείς να ακολουθήσεις σαν ζωή...Εναν "μύθο" για να ζεις...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η άγνοια…

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.

Ας «ξεκουβαλήσουμε» σήμερα…Ποτέ μου, σε όλη την διαδικασία πνευματικής ωρίμανσης, δεν συνάντησα τον παραμικρό έχθρό, που δεν τον κουβάλαγα σαν «μύθο», σαν πρότυπο, σαν εντολή και σαν προγραμματισμό.

Ας από-προγραμματιστούμε από την μικρή ζωή, για να μπορέσουμε να βιώσουμε την αιωνιότητα της…Χωρίς εχθρούς…Μόνο με τον θεό μέσα μας! Σε Δύναμη!
:x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
angelikik
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 1:16 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από angelikik »

Κώδικας: Επιλογή όλων

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η [b]άγνοια[/b]…

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.
ποσο εύκολο ειναι να επιλέγεις όμως να ζεις στην άγνοια και πόσο δύσκολο(τουλάχιστον στην αρχή ) το αντίθετο....
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

γιατί μέσα στην Αγάπη δεν δημιουργείς εχθρούς, ενώ στον πόλεμο είσαι αναγκασμένος να το κάνεις, για να έχεις κάποιο λόγο να γίνεις μαχητής του θεού. Λες και το χρειάζεται...
Πολύ σωστά..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:αν δεν ξέρεις τον εχθρό, τότε τον δημιουργείς...όπως αν δεν ξέρεις και τον θεό, τον δημιουργείς!
:x :x
είναι αυτό που λέει ο ποιητής
"και τώρα,τι θα κάνουμε χωρίς τους βαρβάρους",έ?? :-?

Βασσούλα :* @};- >:d<
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.

@};- @};- @};-



:x :x >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βαρέθηκα να ακούω για την πτώση του ανθρώπου, για σατανάδες, και αρμαγεδόνες, για θηρία και τέρατα που μας επιφυλάσσουν οι εχθροί του θεού…

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η άγνοια…
:x :x :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από AMALIA »

]
Βαρέθηκα να ακούω για την πτώση του ανθρώπου, για σατανάδες, και αρμαγεδόνες, για θηρία και τέρατα που μας επιφυλάσσουν οι εχθροί του θεού…

Ο μόνος εχθρός του θεού είναι η άγνοια…

Κανένας άλλος δεν μπορεί να βλάψει τον ΄Ανθρωπο…παρά μόνο ο άνθρωπος και οι εχθροί του θεού που κουβαλάει μέσα του.

Ας «ξεκουβαλήσουμε» σήμερα…Ποτέ μου, σε όλη την διαδικασία πνευματικής ωρίμανσης, δεν συνάντησα τον παραμικρό έχθρό, που δεν τον κουβάλαγα σαν «μύθο», σαν πρότυπο, σαν εντολή και σαν προγραμματισμό.

Ας από-προγραμματιστούμε από την μικρή ζωή, για να μπορέσουμε να βιώσουμε την αιωνιότητα της…Χωρίς εχθρούς…Μόνο με τον θεό μέσα μας! Σε Δύναμη!

Αρκεί μια Θέληση και μια Πίστη…΄Ετσι νιώθω…Και μία μόνο δυνατότητα, η ΑΓΑΠΗ…

Το τι θα ακούσουμε ακόμα δεν λέγεται…Κόκκινη θάλασσα, ήχοι της Γης και ένα σωρό ανοησίες, που στόχο έχουν να τραβήξουν την προσοχή μας σε έναν εχθρό έξω από εμάς, αντί να προσέχουμε τον θεό μέσα μας. Εκεί να αφοσιωθούμε…
@};- :x :x :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”