ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Valia

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Valia »

τα χαμόγελα της ψυχής μας παιδιά... πόσο με συγκινεί @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Το Internet μπορεί να δημιουργήσει εξαρτήσεις, όπως και οτιδήποτε άλλο. Είναι ένα μέσο να "λάβει" κάποιος κάτι που νιώθει ότι του λείπει... Αξία, αποδοχή, αγάπη, ενδιαφέρον κτλ...

Η έκθεση στο διαδύκτιο θέλει μια προσοχή πάντως. Και όχι μόνο στα παιδιά και τους εφήβους, αλλά γενικότερα σε όλους. Όχι υστερίες και υπερβολές, απλά να γνωρίζουμε πως "τα γραπτά μένουν". Ότι πεις πως είσαι ή ισχυριστείς πως είσαι, θα είναι προσβάσιμο σε πολλούς. Και μπορεί να υπάρχουν πρακτικά θέματα όπου πρέπει να είσαι συγκρατιμένος και "υπό προσωπία".

Για παράδειγμα, δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις τα παράπονά σου δημόσια στο facebook σου, για τους πελάτες του μέρους όπου εργάζεσαι. Είναι δυσφήμιση για τον χώρο εργασίας σου και (ακόμα χειρότερα) μπορεί να φέρει άσχημες συνέπιες αν έχεις το αφεντικό σου στους φίλους :roll:

Δεν είναι πως δεν θα είσαι αυθεντικός, αν περιορίζεις και ορισμένες κατηγορίες θεμάτων, σε ορισμένους διαδικτυακούς χώρους.

Ακόμα να πω πως, το να πέρνει κάποιος "ρόλους" στο Internet, μπορεί να φέρει και θετικά αποτελέσματα.

Πχ ο αδερφός μου κάποια φορά μπήκε με τον δικό μου λογαριασμό (εν γνώση μου, φυσικά) σε ένα chatroom για να κάνει ένα report. Και επειδή οι κοπέλες είναι "περιζήτητες" στους διαδικτυακούς τόπους, περίμενε πως θα χαίρει πλήρως σεβασμού. Επειδή όλοι θέλουν την προσοχή τους, περίμενε πως θα έπεφτε αυτό που λέμε "γλύψιμο".

Όταν μπήκε και είδε τι αισχρότητες μπορεί να ακούσουμε, ντράπηκε για τους άντρες ως ιντερνετικές οντότητες. Όσο και αν προσπαθούσα να του τα περιγράψω δεν θα τα καταλάβενε όπως όταν τα είδε μπροστά του.

Και ακόμα να πω πως η ανωνυμία μπορεί να έχει και τα θετικά της στα μοιράσματα... Όπως με ένα site όπου μπορείς να ποστάρεις ανώνυμα πραγματικά οτιδήποτε (ντάξει, σχεδόν: παιδοφιλικά και βίαια πράγματα not included) Εκεί έγινε ένα κίνημα όπου ο καθένας έγραφε ένα σημείωμα, το έβγαζε φωτογραφία κάπου στον χώρο του και το δημοσίευε. Ήταν τόσο δυνατά και συγκινητικά τα περισσότερα, που θα μπορούσα να πω πως είχαν την δύναμη να αλλάξουν το μέσα των ανθρώπων.
Γιατί, ακόμα και ανώνυμα, άνθρωποι είμαστε στο κάτω κάτω...

Πάντα ο καθένας προβάλλει κάτι διαφορετικό εκεί που βρίσκεται... Αν είναι με μια παρέα από την δουλεία, θα είναι αλλιώς, απότι στο σπίτι του, απότι στους καλούς του φίλους κ.ο.κ. Απλά στο Internet είναι πιο εύκολο. Μπορεί να μπει στην ψευδαίσθηση της μάσκας του, για μια ανάσα ζωής. Όμως, ακόμα και στην πραγματική ζωή, το ίδιο συμβαίνει πιστεύω.

Δουλεύοντας με γονείς που έχουν παιδιά εξαρτημένα από το Διαδίκτυο, άρχιζα απλά να πιστεύω πως και οι ίδιοι είναι το ίδιο και περισσότερο εξαρτημένοι από τα παιδιά τους και τους κοινωνικούς τους ρόλους... Μπροστά μου ήταν αλλιώς, μπροστά στην υπεύθυνο των παιδιών ήταν αλλιώς, μπροστά στους συγγενείς ήταν αλλιώς και μπροστά στα παιδιά... εκεί και αν ήταν αλλιώς... Τα παιδιά απλά μετατωπίζουν αυτές τις εξαρτήσεις, όπως γίνεται πάντα, στο πιο βολικό για αυτούς μέσο...

Η οπτική που έχουμε για έναν άνθρωπο πάντα ήταν περιορισμένη. Πάντα μπορούμε να δούμε μόνο ότι ο άλλος μας δείχνει. Απλά από κοντά μπορείς να δεις και να νιώσεις πολύ περισσότερα για τον άλλο. Όμως, αν κρατάμε μόνο το προσωπίο και ζούμε μόνο για αυτό, δεν γίνετε, κάποια στιγμή θα πέσει. Όσο γερά και να κρατήσει κάποιος την μάσκα του, όσο και ορίσει την αυτοεικόνα του, αν αυτή δεν συμφωνεί με το τι είναι... θα σπάσει. Ή έστω, αυτό δείχνει το 99% των δικών μου εμπειριών (οπότε μην το πάρετε και σαν δεδομένο :D )


Όσο για μένα, δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους να θέτω προσωπικά στοιχεία στο Internet... Αλλά ακόμα και το nickname μου, δεν νιώθω πως με κάνει λιγότερο αληθινή... Πιστεύω πως δείχνει κάτι από μένα, πέρα από το όνομά μου. :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Όμως, αν κρατάμε μόνο το προσωπίο και ζούμε μόνο για αυτό
ακόμα κι αυτό είναι ένα μέσον λύτρωσης, Σοφάκι μου, όταν νιώθεις γυμνός και τίποτα, χωρίς αυτό το προσωπείο! Σε γλιτώνει από μεγαλύτερους ψυχικούς τραυματισμούς, είναι διέξοδος στο εσωτερικό αδιέξοδο, κάποιου ψυχικά ασθενή, που δεν θέλει να καταφύγει σε ιατρική παρακολούθηση. Δεν είναι για πάντα όπως λες, αλλά την περίοδο που προκύπτει, δίνει κίνητρα να βγει κανείς, έστω και για όσο διαρκεί, από΄την κατάθλιψη. Βιώνει την ζωή ενός άλλου και όσα δεν μπορεί να νιώσει με τον εαυτό του, μέσα απο το προσωπείο, πίσω από την οθόνη...Γίνεται ότι δεν είναι...Και αυτό μπορεί να ακούγεται τρομερό, όμως για σκέψου, αυτός ο άνθρωπος που δεν είναι τίποτα, δεν νιώθει τίποτα, μπορεί ξαφνικά να νιώσει και να γίνει πολλά μαζί.

΄Ομως βλάπτει τους άλλους! Γίνεται ο ερωμένος ή η ερωμένη, γίνεται ο φίλος ή η φίλη, υπερασπίζεται, συνασπίζεται, επικρίνει και φιλοσοφεί, μπορεί να κάνει τα πάντα...Είναι θεός! ΄Αλλοι τον θαυμάζουν, άλλοι τον μισούν, άλλοι τον ερωτεύονται, άλλοι τον διεκδικουν...Γιατί, δυστυχώς, δεν ξέρει που να σταματήσει...Είναι ένας ανώνυμος, αλλά επώνυμος-ασθενής!

κρίμα!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

΄Ομως βλάπτει τους άλλους! Γίνεται ο ερωμένος ή η ερωμένη, γίνεται ο φίλος ή η φίλη, υπερασπίζεται, συνασπίζεται, επικρίνει και φιλοσοφεί, μπορεί να κάνει τα πάντα...Είναι θεός! ΄Αλλοι τον θαυμάζουν, άλλοι τον μισούν, άλλοι τον ερωτεύονται, άλλοι τον διεκδικουν...Γιατί, δυστυχώς, δεν ξέρει που να σταματήσει...Είναι ένας ανώνυμος, αλλά επώνυμος-ασθενής!
Και αυτοί που τον κάνουν θεό, δεν έχουν ευθύνη? Που κρίνουν μόνο αυτό που βλέπουν και ας ξέρουν πως δεν μπορούν να δουν το σύνολο της εικόνας... Που τόσο σίγουρα θα ζητήσουν από αυτόν τον άνθρωπο να γίνει "άνθρωπός τους"?

Και αυτοί οι άνθρωποι, πάντα δεν θα ψάχνουν κάποιον να κάνουν θεό (ή δαίμονα), βλέποντας μόνο ένα κομμάτι αυτού που είναι? ΤΑυτό που εκείνος τους δείχνει αλλά και αυτό που οι ίδιοι θέλουν να δούν... Το έκαναν και πριν το Internet, απλά τώρα άλλαξαν το μέσον xD
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι ένας ανώνυμος, αλλά επώνυμος-ασθενής!
Πόσο δίκιο έχεις; Έχω κάποιους στο κοντινό μου περιβάλλον σε αυτήν την κατάσταση.
Και αυτοί που τον κάνουν θεό, δεν έχουν ευθύνη? Που κρίνουν μόνο αυτό που βλέπουν και ας ξέρουν πως δεν μπορούν να δουν το σύνολο της εικόνας..
Ποιος θα το σκεφτεί αυτό; Στην ίδια κατάσταση δεν είναι;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι, στο ιντερνετ σε παρασύρει η ζωή που βιώνεις, δεν συνειδητοποιείς εγκαίρως ότι είναι ανώνυμη...Νομίζεις ότι είναι όλα αληθινά, όπως και στην ζωή σου. Αυτό είναι το "παιχνίδι" στο ιντερνετ για πολλούς. Παρασύρεσαι ευκολότερα πίσω από την οθόνη, ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις και στην ζωή σου να ζεις "επώνυμα"...Η έκθεση είναι το πιο σοβαρό πράγμα στην ζωή των ανθρώπων...

Μα όμως συμφωνώ ότι ο "θεός" δεν μπορεί παρά να βρίσκει και "υπηκόους", αλλιώς θα έπαιρνε άλλον ρόλο... :))
και μάλλον υπάρχει ζήτηση... :D

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Με βάση αυτό:
Vaso έγραψε: Δηλαδή συνολικά το 53,6% έχει αλλάξει ή αλλάζει συχνά το ψευδώνυμό του, με σκοπό την αλλοίωση της ταυτότητάς του.
πιστεύω πως αυτό ισχυεί ηθελημένα.
Vaso έγραψε:στο ιντερνετ σε παρασύρει η ζωή που βιώνεις, δεν συνειδητοποιείς εγκαίρως ότι είναι ανώνυμη...
Όταν πάνω από τους μισούς έχουν αλλοιώσει την ιντερνετική τους ταυτότητα (και πολύ παραπάνω από τους μισούς έχουν εμπειριώσει ψέμματα από ιντερνετικές επαφές), η ζωή που βιώνεις δεν θα έπρεπε να σε παρασύρει... Δεν είναι πως έχεις άγνοια ότι αυτό που βλέπεις δεν είναι το 100% της πραγματικής εικόνας του άλλου... Απλά δεν θες να το δεις, όπως δεν θες να δεις και ότι άλλο συμβαίνει ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις και στην ζωή σου να ζεις "επώνυμα
Σοφάκι, θέατρο παίζουν οι περισσότεροι άνθρωποι, έτσι κι αλλιώς...Νομίζω ότι είναι πολύ παραπάνω από το 53%

Τους συνεπαίρνει λοιπόν ο ρόλος...πόσο μάλλον όταν μπορούν να πάρουν όποιον θέλουν..Του θύτη και του θύματος ή και εναλλάξ!

Το ιντερνετ απλά κάνει πιο εμφανή την απώλεια του Εαυτού! Δεν είναι κάτι έξω από την ζωή κανενός!

Βίωσα, πριν ανοίξει το φόρουμ μας, την επικοινωνία μέσα από ένα άλλο φόρουμ, κάτι που έκανα για πρώτη φορά και η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε να μην γνωρίζω τον "συμπαίκτη" μου. Μου έδωσε κίνητρα και γνώσεις για το πως θέλω να διαμορφώσω εγώ τον χώρο της επικοινωνίας, πίσω από μία οθόνη!

΄Ομως και τι δεν είδα τότε...
... Δεν είναι πως έχεις άγνοια ότι αυτό που βλέπεις δεν είναι το 100% της πραγματικής εικόνας του άλλου... Απλά δεν θες να το δεις, όπως δεν θες να δεις και ότι άλλο συμβαίνει
δεν σου θυμίζει την ζωή? Δεν θέλεις να δεις, γιατί δεν ξέρεις πως να κοιτάζεις...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Συμφωνώ απόλυτα Βασούλα...

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίει το Ίντερνετ. Είναι απλά ένα διαφορετικό μέσο για να κάνει αυτό που πάντα κάναν οι άνθρωποι...

Φταίνε οι άνθρωποι που έχουν, από την μία την ανάγκη για μάσκες, από την άλλη την ανάγκη να κρίνουν τον άλλο. Με τις ωραιότατες πεποιθήσεις τους, που δεν θέλουν να πάρουν απόφαση να αξιολογήσουν... Με τον φόβο της ευθύνης...

Δεν είναι πως μέσα από την προσωπική επαφή θα "δεις" πραγματικά τον άλλο. Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να δεις κάτι αληθηνό και κάτι μη-κατευθυνόμενο...


Και προσωπικά υποστηρίζω την χρήση nicknames ή εικόνων που δεν δείχνουν μόνο εμένα (ως όνομα και εξωτερική εμφάνιση)... Γιατί υπάρχουν και πράγματα που προτιμώ να δείξω εδώ, που αισθάνομαι οικεία, παρά στο άμεσο, πραγματικό μου περιβάλλον O:-)
Σαφώς και δεν υποστηρίζω να βάλει κάποιος πλαστά στοιχεία, όμως το Internet είναι μια ευκαιρία να εκφράσει κανείς και μια διαφορετική διάσταση του εαυτού του. Όπως θα έκανε στην καλλιτεχνική του ομάδα, πχ, ή όπως θα έκανε με τους πολύ καλούς του φίλους... Γιατί όχι και εδώ, στο Internet? :x

Vaso έγραψε: Έχετε εμπειρία από κάποιον «ανώνυμο» του ιντερνετ?
Αλίμονο! :D
Δεν με πειράζει όμως και να βγάλω κάποιες φορές λάθος συμπεράσματα για κάποιον που γνώρισα μέσα από το διαδίκτυο... Γιατί, από κει και πέρα ξέρω πως είναι δική μου ευθύνη το πως θα "ορίσω" τον άλλο, μέσα στον δικό μου μικρόκοσμο... Είναι δική μου ευθύνη να μην "επενδύσω" στον άλλο. Όμως το ίδιο υπεύθυνη είμαι και για την πραγματική ζωή...
Όσο νιώθω πως κανείς δεν μπορεί να με βλάψει, παρά μόνο αν το επιτρέψω... Όσο νιώθω πως και τα "άσχημα" ήταν πολύτιμες εμπειρίες...
Τόσο μένω εδώ, να χαμογελάω ακόμα και σε εκείνον που δεν άντεξε στο τέλος την ίδια του την μάσκα ^_^

Και αυτό ήταν κάτι που έμαθα εδώ, μέσω του Ίντερνετ :* :* :* (αλλά και της πραγματικής επαφής, με τεράστια αγάπη)
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

(αλλά και της πραγματικής επαφής, με τεράστια αγάπη)
Ξέρεις, πάντα πίστευα, ότι για να νιώσεις που είσαι καλά, χρειάζεται να τα δοκιμάσεις όλα...Να μην αποκλείσεις τίποτα και τίποτα να μην πάρεις σαν δεδομένο "λάθος", επειδή κάποιοι το βλέπουν έτσι...

Το αν με ξεγέλασαν μέσω ιντερνετ, μήπως δεν το έχουν κάνει και σε μια προσωπική επαφή? Δεν μπορεί να δείξει κανείς τον εαυτό του εύκολα.

Θυμάμαι στο άλλο φόρουμ πως έγραφα με νικ φυσικά, αλλά κάτω από κάθε μου ποστ έβαζα "Με αγάπη, Βάσω"....

Πάντα θα μένεις αληθινός, πιστεύω, αν η αλήθεια είναι ο στόχος σου...στο ποσοστό που τον κατακτάς!


Στο σήμερα λοιπόν απολαμβάνω τις αγκαλιές μας!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η σχέση αποκτά επίπεδα βάθους, μόνο όταν όλα τα πεδία ενός ανθρώπου είναι παρόντα σ’ αυτήν. Η συνείδηση λαμβάνει εσωτερικές και εξωτερικές «ενεργειακές» πληροφορίες από το βλέμμα, από το άγγιγμα, από τα συναισθήματα και από τις λέξεις…Αν κάτι από όλα εκλείψει, τότε οι πληροφορίες δεν είναι πλήρεις…
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”