ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ακουσα στο ραδιόφωνο ότι υπάρχει μια έρευνα που αποδεικνύει ότι το διαδίκτυο δημιουργεί εξαρτήσεις, ανάλογες σε δυναμική με την κόκα...
Η έρευνα έγινε σε άτομα διαφόρων ηλικιών, που ήταν στο διαδίκτυο πάρα πολλές ώρες, δημιουργούσαν χαρακτήρες και βίωναν συναισθήματα μέσα από αυτούς τους χαρακτήρες, σαν αληθινά, με αποτέλεσμα να αυτοπεριορίζονται μέσα σ' αυτούς τους χαρακτήρες και να αποδυναμώνουν την προσωπικότητά τους και την ζωή μεταξύ των ανθρώπων.

Η έρευνα παρουσίασε αποτελέσματα επί της προσωπικότητας των ατόμων, που δεν είχε καμία σχέση με τους χαρακτήρες που είχαν δημιουργήσει στο ιντερνετ, κρυμμένοι πίσω από την ανωνυμία του. Ενώ στο ιντερνετ ήταν δυναμικοί, ανεξάρτητοι και θαρραλέοι, στην πραγματική τους ζωή ήταν φοβισμένοι, άτολμοι και αδύναμοι…

Το διαδίκτυο δημιουργεί σχιζοειδείς προσωπικότητες, γιατί είναι μέσον που ο καθένας μπορεί να το χρησιμοποιήσει για τους δικούς του σκοπούς και αφορά πάντα τα συναισθήματα μας, όταν δεν έχουμε το σθένος να τα αντιμετωπίσουμε «επώνυμα»…
Είναι ο «κρυφός» κόσμος της προσωπικότητας ενός ατόμου που καμιά φορά παίρνει τόσο επικίνδυνες διαστάσεις, όσο και ο κόσμος ενός ναρκομανούς…
Θα ψάξω να βρω περισσότερες λεπτομέρειες…Θα είχε ενδιαφέρον από κάθε άποψη!


Η έρευνα απλά μου επιβεβαίωσε όσα γνώριζα ήδη μέσα μου, σχετικά με αυτό το πολύτιμο «εργαλείο», ιδιαίτερα όταν αποφάσισα να «βγω» προς τα έξω, με την δημιουργία του φόρουμ πριν πέντε περίπου χρόνια…
Αποφάσισα να ενθαρρύνω τους ανθρώπους, που θα συμμετείχαν σ’ αυτήν την ιντερνετική επικοινωνία, δίνοντάς τους κίνητρα να εκτίθενται επωνύμως. Να νιώθουν τις λέξεις που γράφονται εδώ μέσα, με έναν ισχυρότερο «παλμό» από αυτόν της «βαρεμάρας» της ζωής, έναν ισχυρότερο «παλμό», που στην δική μου γλώσσα λέγεται ΑΓΑΠΗ.

Γι’ αυτό και ενθάρρυνα τους ανθρώπους να βάλουν φωτογραφίες και να είναι ο εαυτός τους κάθε φορά που μοιράζονταν βιωματικές καταστάσεις, εμπειρίες, γνώσεις μέσα στο ιντερνετ. Τους ενθάρρυνα να μην έχουν ανάγκη από «προσωπεία» για να πουν την γνώμη τους και να εκφράσουν τον κόσμο τους, όσο «λίγος» ή «πολύς» κι αν νόμιζαν πως ήταν…
Γιατί ήξερα…

Παραπέρα, γνωρίζοντας ότι οι σχέσεις από απόσταση περιέχουν και έναν επιπλέον κίνδυνο, να εξαρτηθούν από την ανωνυμία τους, αποφάσισα, παράλληλα με το φόρουμ, να οργανώνω συναντήσεις…

Η ζεστή προσωπική επαφή «χτίζει» αλήθειες.

Η σχέση αποκτά επίπεδα βάθους, μόνο όταν όλα τα πεδία ενός ανθρώπου είναι παρόντα σ’ αυτήν. Η συνείδηση λαμβάνει εσωτερικές και εξωτερικές «ενεργειακές» πληροφορίες από το βλέμμα, από το άγγιγμα, από τα συναισθήματα και από τις λέξεις…Αν κάτι από όλα εκλείψει, τότε οι πληροφορίες δεν είναι πλήρεις…

Η εξάρτηση του ιντερνετ αφορά το επίπεδο αυτό-επίγνωσης, που στις περισσότερες των περιπτώσεων ανωνυμίας, είναι απούσα από την προσωπική ζωή των ατόμων. Ζουν την ζωή τους μέσα από τους χαρακτήρες που επινοούν και δυσκολεύονται να εμπλακούν στα κοινά, με τα πραγματικά τους συναισθήματα, γιατί δεν μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί τους, όπως ακριβώς ένας ναρκομανής.
Πίσω απο΄τις "μάσκες" τα μάτια είναι έτοιμα να χύσουν ένα πικρό δάκρυ...

Το ιντερνετ δημιουργεί εξαρτήσεις μεν, αλλά δημιουργεί και ισχυρές και «επώνυμες» φιλίες…Εξαρτάται πόσο «ανώνυμα» το προσεγγίζεις…και με πόσα «νικ»…

Και επειδή εμείς εδώ μέσα δεν χαρακτηριζόμαστε «ανώνυμοι», μπορούμε να νιώσουμε ότι είμαστε φίλοι…

Γι’ αυτό…τρέξτε στις συναντήσεις!


Εσείς?
Τι λέτε για την έρευνα?
Έχετε εμπειρία από κάποιον «ανώνυμο» του ιντερνετ?


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Γι’ αυτό και ενθάρρυνα τους ανθρώπους να βάλουν φωτογραφίες και να είναι ο εαυτός τους κάθε φορά που μοιράζονταν βιωματικές καταστάσεις, εμπειρίες, γνώσεις μέσα στο ιντερνετ. Τους ενθάρρυνα να μην έχουν ανάγκη από «προσωπεία» για να πουν την γνώμη τους και να εκφράσουν τον κόσμο τους, όσο «λίγος» ή «πολύς» κι αν νόμιζαν πως ήταν…
Γιατί ήξερα…

H σχέση αποκτά επίπεδα βάθους, μόνο όταν όλα τα πεδία ενός ανθρώπου είναι παρόντα σ’ αυτήν. Η συνείδηση λαμβάνει εσωτερικές και εξωτερικές «ενεργειακές» πληροφορίες από το βλέμμα, από το άγγιγμα, από τα συναισθήματα και από τις λέξεις…Αν κάτι από όλα εκλείψει, τότε οι πληροφορίες δεν είναι πλήρεις…
Ετσι!!! @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σύμφωνα με μια έρευνα που διεξήχθη το 2009 ανάμεσα σε Έλληνες chatters του διαδικτύου (Πάντειο Πανεπιστήμιο, Τμήμα Ψυχολογίας, μεταπτυχιακή εργασία του Παύλου Λούζη), το 41,7% των ερωτηθέντων απάντησε ότι μερικές φορές έχει αλλάξει την ταυτότητά του στο chat, χρησιμοποιώντας ψευδώνυμο που αφορά το αντίθετο φύλο, ενώ το 9,9% ομολόγησε ότι το έχει κάνει αρκετές φορές και το 2,1% ότι το κάνει πάντα. Δηλαδή συνολικά το 53,6% έχει αλλάξει ή αλλάζει συχνά το ψευδώνυμό του, με σκοπό την αλλοίωση της ταυτότητάς του.

:pale:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασω παρα πολυ σημαντικα οσα αναφερεις!! @};-
Γι’ αυτό και ενθάρρυνα τους ανθρώπους να βάλουν φωτογραφίες και να είναι ο εαυτός τους κάθε φορά που μοιράζονταν βιωματικές καταστάσεις, εμπειρίες, γνώσεις μέσα στο ιντερνετ. Τους ενθάρρυνα να μην έχουν ανάγκη από «προσωπεία» για να πουν την γνώμη τους και να εκφράσουν τον κόσμο τους, όσο «λίγος» ή «πολύς» κι αν νόμιζαν πως ήταν…
Γιατί ήξερα…

Παραπέρα, γνωρίζοντας ότι οι σχέσεις από απόσταση περιέχουν και έναν επιπλέον κίνδυνο, να εξαρτηθούν από την ανωνυμία τους, αποφάσισα, παράλληλα με το φόρουμ, να οργανώνω συναντήσεις…
το διαδυκτιο για μενα εχει βοηθησει καταλυτικα αν σκεφτει κανεις οτι μενω σε πολη εκτος Αθηνων και δεν μου δινεται η ευκαιρια να επικοινωνω με τους περισσοτερους απο εσας προσωπικα καθως μενετε Αθηνα!ομως εκτος του οτι αυτος ο χωρος ειναι "ειδικα σχεδιασμενος" :D για να μην δινει τροφη σε συμπεριφορες οπως αυτες που περιγραφηκαν παραπανω, ειναι για μενα συμπληρωματικος της προσωπικης επαφης και φιλιας που εχω μαζι σας!η αγκαλια , η επαφη του βλεματος, η δονηση του Λογου, ειναι αυτα που φυλαω μεσα στην καρδια μου καθε φορα που σας συναντω, εως την επομενη φορα...!και τιποτα δεν μπορει να τα αντικαταστησει...! :x

θελει θαρρος και δυναμη να εκτεθει κανεις σε εναν διαδυκτιακο τοπο οπου γνωριζει οτι υπαρχει προσβαση απο παντου και σε οποιονδηποτε!μου εχει τυχει και εμενα πολλες φορες τοσο εδω μεσα οσο και φβ να διασταυρωθω με ατομα που αλλαξαν τα νικ τους η θελησαν να προσποιηθουν κατι που δεν ηταν ποτε...!τι να πω....!ο τοπος αυτος προσφερεται για να υπερβουμε συνηθειες και φοβους και να νιωσουμε ασφαλεις για αυτο που ειμαστε, ετσι ωστε να μοιραστουμε με οσοι αυθεντικοτητα διαθετουμε κομματια του εαυτου μας!

@};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι δυστιχως το ιντερνετ και η ανωνυμια του βοηθαει για τετοιες εκδηλωσεις.. :?

Πραγμα που μου ειχε κανει εντυπωση οταν πρωτομπηκα στο φορουμ μας,που ειδα οτι τα παιδακια ειχαν βαλει τις πραγματικες τους φωτο σαν αβαταρ και δεν διστασα να το κανω απο την πρωτη στιγμη αφου μου φανηκε πολυ ανθρωπινο να ξερεις με ποιον μιλας. :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Δηλαδή συνολικά το 53,6% έχει αλλάξει ή αλλάζει συχνά το ψευδώνυμό του, με σκοπό την αλλοίωση της ταυτότητάς του.
είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό
κρίμα να μην θέλει να αγαπήσει ο άνθρωπος αυτό που είναι :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

κρίμα να μην θέλει να αγαπήσει ο άνθρωπος αυτό που είναι
δεν αγαπάει αυτό που είναι, γιατί φοβάται αυτό που έγινε, Ελλάκι...

έχει διαφορά η συναισθηματική κατάσταση, από την νοητική...

:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:Εσείς?
Τι λέτε για την έρευνα?
Έχετε εμπειρία από κάποιον «ανώνυμο» του ιντερνετ?
Βασσούλα εγώ είμαι εξαρτημένος από το φορουμοσπιτάκι μας :D

Αυτό που μπορώ να πώ,είναι πως κατά καιρούς γίνονται διάφορες έρευνες μέτρησης χρήσης,κατάχρησης και στο τέλος εξάρτησεις από το διαδίκτυο με τραγικά αποτελέσματα,ειδικότερα σε πιό μικρές ηλικίες.
Το θέμα είναι να γίνεται χρήση και όχι κατάχρηση.
Προσωπική εμπειριά,δεν μπορώ να πω ότι έχω,γιατί ούτε φ/β έχω,αλλά ούτε και αχολούμαι ιδιαίτερα με εξαίρεση βεβαίως το φορουμάκι μας.
Άν και αυτό είναι διαφορετικό,γιατί υπάρχει η προσωπική επαφή μεταξύ μας.
Δωρούλα :x :* >:d< @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Οταν πρωτοέγινα φίλη του forum δε μπορούσα να διανοηθώ ότι θα βάλω φωτογραφία ή ότι θα γράφω ότι νιώθω.

Ηταν τόσο έντονη η αγνότητα και η αγάπη στο σπιτάκι μας, που σταμάτησα να φοβάμαι ότι θα εκτεθώ
και αφέθηκα στο μοίρασμα.

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

είδες Τάρα μου, τι κάνει η αγκαλιά από κοντά? Το βλέμμα, το άγγιγμα...η Ψυχή μας!

δεν είναι μόνο αυτά που μοιραζόμαστε καθημερινά εδώ, αλλά όσα λένε τα μάτια μας και τα χαμόγελα της Ψυχής μας!


Ξέρεις σκεφτόμουν, πόσο δυστυχισμένοι πρέπει να είναι όσοι δεν μπορούν να αντέξουν το χαμόγελο της Ψυχής...και το κρύβουν πίσω από χιλιάδες νικ και χιλιάδες πλαστούς χαρακτήρες, για να πείσουν ποιόν τελικά?

ω θεέ μου, καμιά φορά σκέφτομαι τους "χαμένους" του ΄Ερωτα και συγκλονίζομαι γι' αυτό που κουβαλάνε μέσα τους!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:είδες Τάρα μου, τι κάνει η αγκαλιά από κοντά? Το βλέμμα, το άγγιγμα...η Ψυχή μας!

δεν είναι μόνο αυτά που μοιραζόμαστε καθημερινά εδώ, αλλά όσα λένε τα μάτια μας και τα χαμόγελα της Ψυχής μας!
-
Ετσι ακριβως! @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Από τις συναντήσεις μας δεν έχω χάσει ούτε μία απ'όταν πρωτομπήκα στο σπιτάκι. Κάθε μια ομορφότερη και γλυκήτερη από κάθε άλλη. Κουρασμένη να έρθω, ξεκούραστη φεύγω... >:d<
Αυτό δεν είναι φόρουμ, είναι ένας 'εναλλακτικός τρόπος συνάντησης ανθρώπων' μέχρι να συναντηθούν και από κοντά :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ελενίτσα την 17 Ιαν 2012 9:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Ξέρεις σκεφτόμουν, πόσο δυστυχισμένοι πρέπει να είναι όσοι δεν μπορούν να αντέξουν το χαμόγελο της Ψυχής...και το κρύβουν πίσω από χιλιάδες νικ και χιλιάδες πλαστούς χαρακτήρες, για να πείσουν ποιόν τελικά?

:-( @};-
Βασσούλα τον εαυτό τους προσπαθούν να πείσουν.
Ή προσπαθούν να γεμίσουν το κενό στη ζωή τους. :-?
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

δεν αγαπάει αυτό που είναι, γιατί φοβάται αυτό που έγινε, Ελλάκι...
ακριβώς :sad-teareye:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

πανε πανω απο 10 χρονια απο τοτε που ειχα την πρωτη εμπειρια σε τσατ ρουμ και θυμαμαι ποσο ειχα εντυπωσιαστει απο τη διαδικασια. Μου ειχαν πει τοτε τα κοριτσια στη δουλεια που μου το ειχαν μαθει, οτι αν δεν θελω μπορω να βαλω ενα ψευτικο ονομα και ετσι ειχα κανει γιατι φοβηθηκα με τα τοσα που μου ελεγαν οτι γινονται. Δεν ηταν σαν το σπιτακι μας ομως. εκει εμπαινε ο καθενας με ψευδωνυμο οποτε θεωρησα πιο ασφαλες να κανω το ιδιο. Ασχημη εμπειρια δεν εχω, αλλωστε δεν εχω μπει παρα μονο σε αλλο ενα φορουμ (περσι που ηταν να παω Ταυλανδη, και περισσοτερο για πληροφοριες), ομως κι εκει τα πραγματα ηταν κατευθυνομενα απο τα ατομα που ειχαν ενα ταξιδιωτικο γραφειο εκει, και τα γνωρισα, οποτε δεν συνεχισα επιστρεφοντας.
Σαν το σπιτακι μας δεν εχω >:d< αυτες οι αγκαλιες και η ζεστασια ειτε απο κοντα στις συναντησεις μας ειτε απο μακρυα δεν πληρωνονται με τιποτα >:d< >:d< >:d< :x
ας ειναι καλα η Βασουλα μας που μας μαθαινει τι θα πει Αληθινη Αγαπη @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”