ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα... ευχαριστώ και ανταποδίδω... :* :*

καλά την αναγνωρίσαμε (σχεδόν δηλαδή όσο πατάει η γάτα προς το παρόν..γιατί διαισθάνομαι οτι έχει μεγάλες ρίζες το παγόβουνο και δεν είναι μόνο η κορφή που βλέπεις στην αρχή..) πώς την βγάζουμε όμως την μάζα από μέσα? ξέρω οτι θέλει υπομονή και δεν γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη αλλά πώς θα το πάω όσο πιο βαθιά γίνεται?? :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:τότε που ήμουν νέα
Τέτοια λές καί κάποιος γνωστός θα πάρει αέρα =))
Μπεττούλα μιλάμε για μεγάλο σόι :D
ΜΠΕΤΤΥ έγραψε: όσο για τη μάζα νομίζω δεν φτάνει Δημητράκη να πούμε οτι επειδή αποφεύγουμε τον κόσμο γλυτώσαμε από αυτή.. νομίζω οτι την κουβαλάμε μέσα μας σε βαθμό που ούτε καν έχουμε φανταστεί... :x και ίσως για αυτό να την αποφεύγουμε στο έξω μας.. γιατί καταλαμβάνει πολύ μα πολύ χώρο μέσα μας... :x :x
Μπεττούλα τι είπες τώρα ^:)^ :x :* >:d<
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

τρόπο δεν έχω να σου δείξω για να το κάνεις Μπεττούλα...

δεν ΄μπορώ να σου πω το "πως" θα το κάνεις...

μπορώ ίσως να σου δείξω το "γιατί"...και αυτό κάνω ολημερίς εδώ μέσα!


Είπαμε...οδηγίες χρήσεως δεν υπάρχουν...Μόνο κάποια "εργαλεία" και η Ψυχή μας!! Αν μπορέσει κάποιος να αναγνωρίσει την Ψυχή του και να την ξεχωρίσει από τα συναισθήματα του, τις εξαρτήσεις του, τις ανάγκες που ένας φόβος τις έκανε Αγάπη, τότε θα βρει και το "πως"...Θα βρει το θάρρος να τολμήσει, να μην φαίνεται απλά διαφορετικός, αλλά να ωριμάζει πνευματικά!

και αυτή είναι η συνειδητή εξέλιξη...Αλλιώς ο κάθε άνθρωπος εξελίσσεται ακόμα και αν δεν έχει αντίληψη της πιο βαθιάς του Συνείδησης! Θα έρθει κάποια στιγμή, κάπου, κάποτε που ο θεός θα είναι ίδιος για όλους μας, όχι μόνο μέσα απο την διανόηση αλλά από την Ολότητά μας!

μέχρι τότε σκάβε... :D >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
μέχρι τότε σκάβε... :D >:d< >:d< >:d<
σκάβω.. σκάβω.. καθαρισμός και επανεκκίνηση ΤΩΡΑ!!! :x

οι φόβοι πολλοί μα η λαχτάρα πιο μεγάλη..πάμε και όπου μας βγάλει... @};- (σαν στοίχος ακούγεται..!! :)) )
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:
δεν ΄μπορώ να σου πω το "πως" θα το κάνεις...

μπορώ ίσως να σου δείξω το "γιατί"...και αυτό κάνω ολημερίς εδώ μέσα!


:D >:d< >:d< >:d<
Βασσούλα,εγώ πάλι θα προτιμούσα να μας πείς το "πως"
και να μη μας δείξεις το "γιατί" :D

χιουμοράκι τρελό :D [-x
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητράκη, εσύ και άλλοι 10.99999999999999999999999999999999999999 άνθρωποι επί της Γης! :)) :)) :))

μα όμως στην ουσία, αλήθεια, γιατί θέλεις να αναπτυχθείς στον Πνευματικό σου Δρόμο? ΄Εχεις λίγο "οριοθετήσει" την ανάγκη αυτή και από που προκύπτει?

αυτό που είπες για την μάζα, χρειάζεται να σε προβληματίσει...Γιατί κι εσύ το ξέρεις ότι δεν έχεις διαφοροποιηθεί, από την στιγμή που αισθάνεσαι ότι το έχεις κάνει...Συνήθως δεν το αισθάνεσαι κάνοντας πράξεις που σε διαχωρίζουν, αλλά νιώθωντας τον Εαυτό σου...Δεν χρειάζεται να απολογηθείς γι' αυτόν σε κανέναν!


και τότε δεν έχεις διαφοροποιηθεί, παρά μόνο μπροστά στον θεό...Σε όλα τα άλλα Είσαι ίδιος, αλλά αυτό από μόνο του αρκεί για να νιώθεις ειλικρινή συμπάθεια για τον άλλον!

Σου λείπουν οι πιο αυθεντικές ερωτήσεις, από αυτές που χρειάζονται απλά μια απάντηση...Γιατί την απάντηση την έχεις διανοητικά, ενώ δεν μπορείς να την εκπληρώσεις συναισθηματικά...

ε? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Ευχαριστώ για το τεφάλ. :x
Το περίμενα :D
Θα διαβάσω την απάντηση καμμιά 100 φορές
γιατί αυτή τη στιγμή δεν.... :naughty: :whistle:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

;))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Γιατί την απάντηση την έχεις διανοητικά, ενώ δεν μπορείς να την εκπληρώσεις συναισθηματικά...

ε? :D
τι πάει να πει αυτό?? γιατί νομίζω οτι κολλάει και σε μένα σε ορισμένα πράγματα.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Σημαίνει ότι μεταξύ του γνωρίζω και του εφαρμόζω, μεσολαβεί ένα πεδίο που δεν έχει καν ερευνηθεί...

Μεταξύ του νοητικού και φυσικού, υπάρχει το μεγαλύτερο πεδίο των συναισθημάτων, Μπεττούλα...

από εκεί που έρχεται ο ενθουσιασμός ώστε η επίγνωση να γίνει αυτο-επίγνωση και να εφαρμοστεί καθολικά στην Ζωή Μας!


Απαντήσεις υπάρχουν παντού, πάνω στις θεμελιώδεις αξίες της Αγάπης...Τις γνωρίζουν όλοι είτε από τον έναν Δάσκαλο, είτε από τον άλλον...Γιατί ο κόσμος μας όμως είναι τόσο εχθρικός? Γιατί άραγε?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:μα όμως στην ουσία, αλήθεια, γιατί θέλεις να αναπτυχθείς στον Πνευματικό σου Δρόμο? ΄Εχεις λίγο "οριοθετήσει" την ανάγκη αυτή και από που προκύπτει?
αυτό που είπες για την μάζα, χρειάζεται να σε προβληματίσει...Γιατί κι εσύ το ξέρεις ότι δεν έχεις διαφοροποιηθεί, από την στιγμή που αισθάνεσαι ότι το έχεις κάνει...Συνήθως δεν το αισθάνεσαι κάνοντας πράξεις που σε διαχωρίζουν, αλλά νιώθωντας τον Εαυτό σου...Δεν χρειάζεται να απολογηθείς γι' αυτόν σε κανέναν!
ε? :D
Βασσούλα,όχι δεν την έχω οριοθετήσει.
Αλλά την έχω νοιώσει πολλές φορές μέσα μου,και
γενικότερα είχα ερωτήσεις-απορίες επί παντός επιστητού.
Ίσως στην προσπάθεια μου να βρώ απαντήσεις. :eusa-think:

Αυτό,για τη μάζα να μου το ανέλυες λιγάκι. 8->

Μπεττούλα με γειά η φωτό :x :* :))
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 την 05 Δεκ 2011 1:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Σημαίνει ότι μεταξύ του γνωρίζω και του εφαρμόζω, μεσολαβεί ένα πεδίο που δεν έχει καν ερευνηθεί...

Μεταξύ του νοητικού και φυσικού, υπάρχει το μεγαλύτερο πεδίο των συναισθημάτων, Μπεττούλα...
αυτό έχει να κάνει με το ότι άλλα νιώθουμε, άλλα σκεφτόμαστε και άλλα κάνουμε τελικά χωρίς καν να το καταλαβαίνουμε?
ώστε η επίγνωση να γίνει αυτο-επίγνωση και να εφαρμοστεί καθολικά στην Ζωή Μας!
για να γίνει η επίγνωση αυτο-επίγνωση περνάει μέσα από το προσωπικό βίωμα?
Απαντήσεις υπάρχουν παντού, πάνω στις θελελιώδεις αξίες της Αγάπης...Τις γνωρίζουν όλοι είτε από τον έναν Δάσκαλο, είτε από τον άλλον...Γιατί ο κόσμος μας όμως είναι τόσο εχθρικός? Γιατί άραγε?
νομίζω γιατί δεν μας έδειξαν στην πράξη ποτέ την Αγάπη και ως εκ τούτου δεν ξέρουμε τι είναι, ούτε πώς να την νιώσουμε και εμείς και μάλιστα πρώτα για τον εαυτό μας... εγώ ένιωθα πολύ τυχερή γιατί πίστευα ότι στην ζωή μου είχα πάρει πολύ αγάπη... τώρα ξέρω ότι πήρα αγάπη αλλά όχι Αγάπη... και φυσικά την ίδια αγάπη που έμαθα έδινα κιόλας @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό έχει να κάνει με το ότι άλλα νιώθουμε, άλλα σκεφτόμαστε και άλλα κάνουμε τελικά χωρίς καν να το καταλαβαίνουμε?
ναι Μπεττούλα...Και αυτό από μόνο του οριοθετεί έναν Δρόμο...η απόσταση μεταξύ των "άλλα", είναι η απόσταση που κρατάμε από τον Εαυτό μας...΄Σαν ένας άλλος εαυτός να προκύπτει κάθε φορά, ανάλογα με το τι θέλει να κερδίσει...
Αυτό,για τη μάζα να μου το ανέλυες λιγάκι.
Στο έχω αναλύσει άπειρες φορές...ας είναι μία ακόμα! :-(


Δημητράκη το μαζικό συναίσθημα είναι αυτό που αφορά μόνο την κοινή λογική, που όμως δεν έχει επιχειρήματα, πάνω στα οποία μπορείς να στηρίξεις την αυθεντία της ζωής. Ακολουθείς δηλαδή το σωστό, χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει για σένα το λάθος, όπως επίσης και από αντίδραση και μόνο μπορείς να ακολουθείς το λάθος, χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει για σένα το σωστό...

Γενικά το μαζικό είναι οι χαραγμένοι δρόμοι της ευτυχίας και της δυστυχίας, χωρίς την συμμετοχή μας σε κανένα από τα δύο.

και το κυριότερο που κάνουν οι άνθρωποι είναι να θεωρούν αυθεντία τον Ιησού (μιλάμε για εδώ στην Ελλαδα τουλάχιστον) και παπαγαλίζουν τα Ευαγγέλια, λες και αυτοί που τα έγραψαν ήταν και αυτοί που πήραν έστω και μια ιδέα της ανθρωπιάς του.

Δύσκολο πράγμα να είσαι ΄Ανθρωπος, αν ο θεός είναι η αυθεντία σου!

και μην μου αρνηθείς διανοητικά...Δες πίσω απο΄τους φόβους σου, πόσο ηχηρά θα πεις όχι!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: και μην μου αρνηθείς διανοητικά...Δες πίσω απο΄τους φόβους σου, πόσο ηχηρά θα πεις όχι!

@};-
συγνώμη για την άσχετη ερώτηση αλλά αυτό Βασούλα το έβαλες από την αρχή στην απάντηση σου ή το προσέθεσες μετά??
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”