ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Μπεττούλα,η αλήθεια είναι πως ανοίγεις καταπληκτικά θέματα ~x( :)) ^:)^
Η ουσία είναι πως ότι κάνεις,να το κάνεις επειδή το θέλεις και το αισθάνεσαι εσύ. :x
Vaso έγραψε:Η επίδραση στις αποφάσεις μας δεν είναι από΄την ευρύτερη μάζα, όπου εκεί ΄θα ήταν ίσως λίγο πιο εύκολο να παραμείνουμε σε σταθερότητα, αλλά από τους δικούς μας ανθρώπους, που ανεπαίσθητα μας επηρεάζουν προς τα κάτω μας κέντρα...αυτών των αισθήσεων, των απολαύσεων, των φαινομένων και της προσδοκίας...
:x
Βασσούλα μου,από τη στιγμή που έχουμε επιλέξει να χαράξουμε την διαδρομή μας
και ξέρουμε πως αφού θα είναι δύσκολο για τους δικούς μας ανθρώπους να μας
ακολουθήσουν,είται επειδή δεν θα θέλουν,είται επειδή δεν μπορούν,αναγκαστικά δεν θα μείνουν πίσω μας? :eusa-think:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ, Δημητράκη...όχι μόνο θα μείνουν πίσω, αλλά θα προσπαθήσουν να μας επηρεάσουν προς το πίσω τους και εκεί χρειάζεται απόφαση και θέληση για να προχωρήσουμε...Αυτό ίσως είναι το πιο δύσκολο μέρος της απόφασης, γιατί η "αγάπη" τους είναι δελεαστική...ενόσω κρύβεται πίσω από κάποια ανάγκη μας!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Αχ, Δημητράκη...όχι μόνο θα μείνουν πίσω, αλλά θα προσπαθήσουν να μας επηρεάσουν προς το πίσω τους και εκεί χρειάζεται απόφαση και θέληση για να προχωρήσουμε...Αυτό ίσως είναι το πιο δύσκολο μέρος της απόφασης, γιατί η "αγάπη" τους είναι δελεαστική...ενόσω κρύβεται πίσω από κάποια ανάγκη μας!

:x
στην αρχή και μόνο η σκέψη αυτή με φόβιζε..πολύ.. τώρα απλά αφήνομαι και λέω οτι όποιος είναι να είναι εκεί θα είναι εκεί..όχι από ανάγκη όμως αυτή τη φορά αλλά από Αγάπη.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Δημητράκη η δική σου διαδρομή?? θες να τη μοιραστείς μαζί μας? :x :x και για πες και του Τασούλη να έρθει κατά δω.... :)) :)) :)) :))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Fotinoula »

Η επίδραση στις αποφάσεις μας δεν είναι από΄την ευρύτερη μάζα, όπου εκεί ΄θα ήταν ίσως λίγο πιο εύκολο να παραμείνουμε σε σταθερότητα, αλλά από τους δικούς μας ανθρώπους, που ανεπαίσθητα μας επηρεάζουν προς τα κάτω μας κέντρα...αυτών των αισθήσεων, των απολαύσεων, των φαινομένων και της προσδοκίας...
συζητούσα τις προάλες με μια φίλη και μου λέει ρε γμτ δεν μπορείς να μιλήσεις με κανένα,


και αυθόρμητα της απάντησα αυτό που βιώνω και εγώ αυτη την περίοδο,
δεν χρειάζεται να έχω "φίλους" ας και έχω και ένα φίλο, εσένα, απο κοντά, σε ουσία και Αγάπη
και τόσους ακόμα στην καρδιά μου

τελικά είναι ένας μύθος και η μοναξιά, γιατί δεν χρειάζεται να έχεις ένα ευρύ κοινωνικό περίγυρο για να νοιώθεις Ανθρωπος, που δεν νοιώθεις κιολας, μπορείς να νοιώθεις Ανθρωπος και με ένα φίλο και το κυριότερο με τον Εαυτό σου

και ακόμα και άν χρειάστει, μια και ζούμε στο φυσικό κόσμο, να συναναστραφείς κοινωνικά να ξέρεις που πας και που βρίσκεσαι, χωρίς ανάγκες και ελπίδες.....ουτως συ άλλως λίγοι έιναι αυτοί που θα θέλουν να σε κάνουν παρέα στο τέλος, απο μόνοι τους το απωθούν

όσο για τους κοντινούς ανθρώπους είναι όντως πρόκληση....
γιατί πριονίζουμε την Ακέραιότητα και την Αγάπη μας για ψίχουλα, κολλάμε στο κλαδί της ανάγκης και δεν βλέπουμε το δέντρο της Αγάπης, που βρίσκεται πάνω απο ελπίδες, ανάγκες και προσδοκίες
ώστε να Αποφασίσουμε να Είμαστε και έτσι να δείξουμε τον Δρόμο και στον άλλον

με τους γονείς δεν έγινε τίποτα, δεν είδαν τίποτα, και έτσι κόπηκε

με τον σύντροφο πειραματίζομαι και βλέπουμε, θα δείξει.....

για συγγενείς δεν το συζητώ απο την αρχή ήταν ξεγραμμένο....

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φωτεινη :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Annoula »

Α! ρε Φωτεινουλα... έτσι ακριβώς ειναι :x :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Fotini έγραψε: τελικά είναι ένας μύθος και η μοναξιά, γιατί δεν χρειάζεται να έχεις ένα ευρύ κοινωνικό περίγυρο για να νοιώθεις Ανθρωπος, που δεν νοιώθεις κιολας, μπορείς να νοιώθεις Ανθρωπος και με ένα φίλο και το κυριότερο με τον Εαυτό σου

και ακόμα και άν χρειάστει, μια και ζούμε στο φυσικό κόσμο, να συναναστραφείς κοινωνικά να ξέρεις που πας και που βρίσκεσαι, χωρίς ανάγκες και ελπίδες.....ουτως συ άλλως λίγοι έιναι αυτοί που θα θέλουν να σε κάνουν παρέα στο τέλος, απο μόνοι τους το απωθούν

όσο για τους κοντινούς ανθρώπους είναι όντως πρόκληση....
γιατί πριονίζουμε την Ακέραιότητα και την Αγάπη μας για ψίχουλα, κολλάμε στο κλαδί της ανάγκης και δεν βλέπουμε το δέντρο της Αγάπης, που βρίσκεται πάνω απο ελπίδες, ανάγκες και προσδοκίες
ώστε να Αποφασίσουμε να Είμαστε και έτσι να δείξουμε τον Δρόμο και στον άλλον

:x :x :x
φωτεινούλι... :x :x τα νιώθω αυτά που λες.. έγραψα σε ένα άλλο ποστ σήμερα οτι αντιμετωπίζω πρόβλημα γείωσης αυτές τις μέρες όταν συναναστρέφομαι με άλλους ανθρώπους που μένουν μόνο στο "φαίνεσθαι" και δεν τους απασχολεί η ουσία. και δυστυχώς είναι σχεδόν όλοι έτσι...Αναρωτιέμαι λοιπόν αν φεύγουν μόνοι τους γιατί δεν αντέχουν ή αν τους διώχνουμε εμείς γιατί "δεν μας κάνουν" πια? ίσως και τα δύο στην αρχή.. μόνο εδώ μέσα η αλήθεια μου βρίσκει έκφραση και ανταπόκριση.. όχι μόνο για να μιλήσω αλλά και για να ακούσω κιόλας.. και αυτό για μένα είναι σωτήριο.. ξέρω οτι ο δρόμος μας είναι μοναχικός αλλά και μόνο η αίσθηση οτι παράλληλα υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που διανύουν και αυτοί τον "ίδιο" δρόμο με το ίδιο όραμα ακόμα και αν ποτέ δεν συναντηθείς μαζί τους είναι για μένα ανακουφιστική στην παρούσα φάση.. :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είμαστε μόνοι μας έτσι κι αλλιώς!

απλά έχουμε βρει "χώρο" να επικοινωνούμε, Μπεττούλα!


Μοναχικός ο Δρόμος προς την πνευματική μας ανάπτυξη, ναι είναι...Προς της εκπλήρωσή της όμως περνάει μέσα από όλους τους ανθρώπους...΄

Μην το ξεχνάτε ε? O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Μοναχικός ο Δρόμος προς την πνευματική μας ανάπτυξη, ναι είναι...Προς της εκπλήρωσή της όμως περνάει μέσα από όλους τους ανθρώπους...΄
Μην το ξεχνάτε ε? O:-) O:-) O:-)
το χρειαζόμουνα αυτό... ευχαριστώ Βασουλίτσα... :x :x

τι είναι αυτό όμως που παίρνουμε από τους υπόλοιπους στον δρόμο μας? δηλαδή εκτός από το καθρέφτισμα που βοηθάει για να εντοπίσεις κομμάτια δικά σου πως αλλιώς "εκμεταλλευόμαστε" τους ανθρώπους που έρχονται στην ζωή μας για την πνευματική μας ανάπτυξη? δεν ξέρω αν είναι σαφές αυτό που προσπαθώ να ρωτήσω αλλά δεν θέλω να αφήσω ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες για να γνωρίσω εμένα και όταν "δυσανασχετώ" στο να βρεθώ με άλλο κόσμο που δεν είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος μάλλον κάτι αφήνω να πάει χαμένο.. :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα ο δικός μου Δρόμος οριοθετείται από τον Σταυρό...
Πνευματική ανάπτυξη ο κάθετος άξονας
φυσική εκπληρωση ο οριζόντιος

αυτό σημαίνει ότι δεν θεραπεύομαι μόνο για τον Εαυτό μου, αλλά και για τους άλλους!

Οσο μαθαίνω τον Εαυτό μου κάθετα, άλλο τόσο τον εκπληρώνω οριζόντια και αυτό σημαίνει ότι δεν θέλω να φτάσω κάπου για μένα, αλλά για όλους...

Οι άλλοι, στην περίοδο αυτογνωσίας, εκπροσωπούν το σημείο που χάνουμε την ακεραιότητά μας και την αυτάρκειά μας. Δεν ξέρω αν είναι "μέσον" μάθησης, έτσι όπως το ακούω γενικά, αλλά σίγουρα είναι σημείο κρούσης των αντιθέτων μέσα μας, όσο τα αφήνουμε να μας επηρεάζουν δραματικά και να γεμίζουν τον κόσμο μας, έως ότου τον γεμίσουμε με Αγάπη.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πολύ ωραία.. πως οριοθετείται όμως η πνευματική αξιοπρέπεια και η αυτάρκεια? ξέρω βάσει λεξικού τι σημαίνουν αλλά για την δική μας πνευματική ανάπτυξη πως ορίζονται? :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και η ακεραιότητα επίσης.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

πνευματική αξιοπρέπεια δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό μου, Μπεττούλα :))

αυτάρκεια είναι όταν δεν εξαρτάς τις εσωτερικές σου ανάγκες σε κάτι έξω από εσένα

η ακεραιότητα εκφράζεται όταν δεν εξαρτάς τον Εαυτό΄σου σε κάτι έξω από εσένα.

αυτά τα ολίγα, ελπίζω να σου ανοίξουν "πόρτες" Μπεττούλα... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Μοναχικός ο Δρόμος προς την πνευματική μας ανάπτυξη, ναι είναι...Προς της εκπλήρωσή της όμως περνάει μέσα από όλους τους ανθρώπους...΄

Μην το ξεχνάτε ε? O:-) O:-) O:-)
:x :x :x

Μπετούλα >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”