ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

λοιπόν κάνοντας την αυτοθεραπεία μου σήμερα μου ήρθε οτι βλέπω τώρα ότι η ζωή μου είναι ουσιαστικά χωρισμένη σε 3 περιόδους.. η πρώτη με πολλά πολλά χρόνια διάρκεια ήταν αυτό που εγώ θα χαρακτήριζα "βίωμα".. πολλές εμπειρίες μαζεμένες αλλά "ουσιαστικά" ακατέργαστες. Η δεύτερη ήταν το "άδειασμα".. μια περίοδος που ένιωθα πολύ άδεια και ρηχή βολεμένη στην ανυπαρξία μου. Μέχρι τώρα ένιωθα αυτή την εποχή σαν κατάρα και τώρα μόνο νιώθω την ευλογία της. Ήταν η εποχή που αναιρούσα τις "καλές" ταμπέλες που νόμιζα ότι είχα σαν προσωπικότητα και που θεωρούσα ότι με ξεχώριζαν σαν προσωπικότητα για να βάλω στην θέση τους άλλες αρνητικές. Τώρα είδα ότι βιώνω την εποχή του "ξαναγεμίσματος"!! Σε συνδιασμο με το ότι τελευταία διαβάζω παλιότερα πόστ τα οποία μάλιστα κάποια χρονολογούνται από το έτος 2007 μου ήρθε επίσης την ίδια στιγμή να ανοίξω ένα τόπικ το οποίο ειδικά εσείς τα παλιά μέλη θα δώσετε τα φώτα σας σε μας τα νεούδια για το ταξίδι της αφύπνισης.. δηλαδή μου ερχόταν η ιδέα διαβάζοντας σας παλιά

"πώς ξεκινήσατε (με ποιές ανασφάλειες ή φόβους? από ποιά ανάγκη σας?)
πώς συνεχίσατε? (ποιά συναισθήματα σας συνόδευαν?)
και που βρίσκεστε?"(πώς βλέπετε τώρα τον εαυτό σας?)

με όλο τον σεβασμό, την ταπεινότητα και την αγάπη για την διαδρομή του καθενός σας σε μια προσπάθεια να νιώσω πιο βιωματικά το "αφού ένας μπορεί, μπορούν όλοι" :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μεγάλο θέμα ανοίγεις...

Κάθε άνθρωπος είναι και μία ιστορία, μία διαδρομή, ένα παραμύθι.

Όπως και καθενός η ιστορία, η δικιά μου θα γέμιζε σελίδες.

Συνήθιζα κι εγώ να χωρίζω την ζωή μου σε περιόδους και να την τακτοποιώ. Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι έτσι εγκλοβιζόμουν όλο και περισσότερο στο παρελθόν.

πώς ξεκινήσατε?
Από πολύ μικρός ήμουν ευαίσθητος στο μη-υλικό και στις ενέργειες. Το ότι βρέθηκα εδώ νομίζω ότι ήταν μία φυσική και λογική εξέληξη των πραγμάτων. :lol:

πώς συνεχίσατε?
Με δυσκολία. Βλέπεις, άργησα πολύ να καταλάβω ότι ό,τι και να λες, ό,τι και να σκεφτείς, άμα δεν βιώνει η καρδιά τίποτα, απλά κάνεις μια τρύπα στο νερό...

και που βρίσκεστε?
Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να το απαντήσει αυτό με σιγουριά. Εγώ πιστεύω ότι βρήσκομαι στην αρχή. @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

συμφωνώ απόλυτα οτι κάθε διαδρομή είναι ξεχωριστή και αυτή ακριβώς είναι και η ομορφιά της.. αν ήταν για όλους ίδια θα ήταν "καλούπωμα" και αυτή.. είναι όμορφο να βλέπεις όμως πόσες διαφορετικές ιστορίες-διαδρομές καταλήγουν στο ίδιο σημείο... :x
Θοδωρής έγραψε: Συνήθιζα κι εγώ να χωρίζω την ζωή μου σε περιόδους και να την τακτοποιώ. Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι έτσι εγκλοβιζόμουν όλο και περισσότερο στο παρελθόν.
εγώ πάλι νιώθω ότι για να μπορέσω να προχωρήσω μπροστά πρέπει να κάνω ξεσκαρτάρισμα στο παρελθόν..να το δω με άλλη οπτική..
Από πολύ μικρός ήμουν ευαίσθητος στο μη-υλικό και στις ενέργειες. Το ότι βρέθηκα εδώ νομίζω ότι ήταν μία φυσική και λογική εξέληξη των πραγμάτων. :lol:
το καλλιέργησες όμως ή το "ξέχασες" και το προσπέρασες έστω και προσωρινά?
Με δυσκολία. Βλέπεις, άργησα πολύ να καταλάβω ότι ό,τι και να λες, ό,τι και να σκεφτείς, άμα δεν βιώνει η καρδιά τίποτα, απλά κάνεις μια τρύπα στο νερό...
τι ήταν αυτό που σε δυσκόλεψε?
Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να το απαντήσει αυτό με σιγουριά. Εγώ πιστεύω ότι βρήσκομαι στην αρχή. @};-
ναι αλλά πώς βλέπεις τον εαυτό σου τώρα σε σχέση με την αρχή?

ελπίζω να μην πιέζω με τις ερωτήσεις.. αλλά θα ήθελα να ξέρω πως το βιώνεις-βίωσες και συ Θοδωρή.. :x :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Νομίζω ότι το πας πολύ νοητικά. Γιατί κάνεις αυτές τις ερωτήσεις; Η πίστη σου και η θεραπεία σου θα έρθουν από μέσα σου, όχι από έξω... Είναι ανθρώπινο να θες να μάθεις από τους άλλους, αλλά μην ξεχνάς ότι σκοπός είναι να μάθεις από εσένα.

Όπως και νά'χει, θα σου απαντήσω εν συντομία:
το καλλιέργησες όμως ή το "ξέχασες" και το προσπέρασες έστω και προσωρινά?
Δεν με... άφησε και πολύ να το ξεχάσω! Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, πάντα ασχολούμουν μαζί του. Είτε μέσω της θρησκείας, είτε μέσω του διαλογισμού, είτε μέσω της φιλοσοφίας, είτε μέσω του ρέικι... ακόμα και μέσω της τέχνης... (πάντως ναι, υπήρξε μία περίοδος 5-6 μηνών που δεν ασχολούμουν και τόσο)
τι ήταν αυτό που σε δυσκόλεψε?
Αυτό ακριβώς που σου είπα: δεν βίωνα με την καρδιά. Τα περνούσα όλα από το μυαλό, από τις σκέψεις. Σκεφτόμουν την ζωή, δεν την ζούσα. Το γιατί ακριβώς γινότα αυτό, δεν το έχω καταλάβει ακόμα. Άργησα αρκετά να αρχίσω να ξεκλειδώνω την καρδιά...
ναι αλλά πώς βλέπεις τον εαυτό σου τώρα σε σχέση με την αρχή?
Δεν έχω κάτσει καν να κάνω αυτήν την σύγκριση! Χμμ.. :-? Θά'λεγα ότι τώρα αισθάνομαι πιο ελεύθερος...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

σε ευχαριστώ πολύ για το μοίρασμα Θοδωρή μου.. >:d< >:d<

δεν είναι τόσο νοητικό όσο υποστηρικτικό θα έλεγα..."αφού μπορεί ένας, μπορούν όλοι" αυτό είναι ο πυρήνας που θέλω να νιώσω βιωματικά και μέσα από τις ιστορίες σας που έχετε περισσότερη εμπειρία σε αυτή την διαδρομή νομίζω οτι για μας τους "αρχάριους" είναι βοηθητικό.. για μένα είναι τουλάχιστον!!
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα το "αν μπορεί ένας, μπορούν όλοι" αφορά στην δυνητική μας ικανότητα να αφυπνίσουμε την θειότητα στην Συνείδησή μας...

αν στην ουσία μπορέσει ο καθένας, δεν αφορά αυτήν την δυνητική ικανότητα, αλλά την διάθεσή του να παραμείνει αφοσιωμένος στον πνευματικό του στόχο...Υπάρχουν πολλοί "πυρήνες" γύρω από τον καθένα μας, που προσπαθούν να τον αποτρέψουν από το να τα καταφέρει...΄Ενας από αυτούς είναι η εξασθένηση της θέλησης, από πολύ δελεαστικούς λόγους.

Η δυναμική υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο...΄Ομως υπάρχει και η αδυναμία γύρω από κάθε άνθρωπο...
Τι θα επιλέξει στο τέλος είναι δική του απόφαση και δεν αφορά καθόλου την ενθάρρυνση από τους άλλους...

Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο Δάσκαλός μου μού έλεγε συνέχεια στην αρχή, πρόσεξε με ποιούς συναναστρέφεσαι...Δυστυχώς η επίδραση των άλλων μερικές φορές είναι καταλυτική στην προσπάθειά μας να βούμε τον θεό...Πολλοί έχουν τον τρόπο να σε αποτρέπουν απο την δυναμική σου και να σε σπρώχνουν στον συνηθισμένο τρόπο ζωής, χωρίς καν να το καταλάβεις...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

πρόσεξε με ποιούς συναναστρέφεσαι.
Εγώ πιστεύω ότι όταν αλλάζεις σαν άνθρωπος, αμέσως αλλάζεις και τους ανθρώπους που συναναστρέφεσαι. Πλέον δηλαδί δεν "σου πάει" να κάνεις παρέα με κάποια άτομα... Βέβαια, εύκολα παρασέρνεσαι. Αλλά ας μην πάμε και στο άλλο άκρο: να μην κάνεις παρέα κάποιον παρά μόνο όταν τους περάσεις από χίλια μίρια τεστ!

>:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν λέω να τους περάσεις από τεστ βρε Θοδωρή...

αυτό που λέω είναι να παραμείνεις σταθερός σ' αυτό που έχεις μέσα σου οριοθετήσει σαν "ανύψωση"...

αν κάνεις παρέα διαρκώς με "κουτσομπόληδες" πχ., στο τέλος θα κανεις κι εσύ το ίδιο, παρ' όλο που ίσως είχες αποφασίσέι να δουλέψεις με το θέμα της εχεμύθειας!

α, μεγάλη κουβέντα είπα..."εχεμύθεια"....αλλά αυτό σε άλλο τόπικ, αύριο με το καφεδάκι μας! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

α, μεγάλη κουβέντα είπα..."εχεμύθεια"....αλλά αυτό σε άλλο τόπικ, αύριο με το καφεδάκι μας!
:D :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από VasilisM »

Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο Δάσκαλός μου μού έλεγε συνέχεια στην αρχή, πρόσεξε με ποιούς συναναστρέφεσαι...Δυστυχώς η επίδραση των άλλων μερικές φορές είναι καταλυτική στην προσπάθειά μας να βούμε τον θεό...Πολλοί έχουν τον τρόπο να σε αποτρέπουν απο την δυναμική σου και να σε σπρώχνουν στον συνηθισμένο τρόπο ζωής, χωρίς καν να το καταλάβεις...
Συμφωνώ 100% με αυτά τα λόγια, πρέπει να αποφασίσουμε τι είναι ωφέλιμο για τον Δρόμο μας και να πάρουμε αποφάσεις. Μερικές φορές χρειάζεται να "θυσιάσουμε" κάποιες από τις συνήθειες μας που αποδεδειγμένα δεν μας ωφελούν. Και αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο.. αλλά απαραίτητο. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Υπάρχουν πολλοί "πυρήνες" γύρω από τον καθένα μας, που προσπαθούν να τον αποτρέψουν από το να τα καταφέρει...΄Ενας από αυτούς είναι η εξασθένηση της θέλησης, από πολύ δελεαστικούς λόγους.
αυτό κάποια στιγμή το ένιωσα να με περιτριγυρίζει αλλά ευτυχώς δεν με αποπροσανατόλισε....
Η δυναμική υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο...΄Ομως υπάρχει και η αδυναμία γύρω από κάθε άνθρωπο...
Τι θα επιλέξει στο τέλος είναι δική του απόφαση και δεν αφορά καθόλου την ενθάρρυνση από τους άλλους...
συμφωνώ απόλυτα αλλά νομίζω ότι και η ενθάρρυνση σε ώρες δύσκολες μπορεί να σε βοηθήσει να μείνεις στο στόχο σου..
Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο Δάσκαλός μου μού έλεγε συνέχεια στην αρχή, πρόσεξε με ποιούς συναναστρέφεσαι...Δυστυχώς η επίδραση των άλλων μερικές φορές είναι καταλυτική στην προσπάθειά μας να βούμε τον θεό...Πολλοί έχουν τον τρόπο να σε αποτρέπουν απο την δυναμική σου και να σε σπρώχνουν στον συνηθισμένο τρόπο ζωής, χωρίς καν να το καταλάβεις...
θα συμφωνήσω με το "δυστυχώς" αλλά η ίδια ακριβώς πρόταση δεν μπορεί να μπεί και με "ευτυχώς" μπροστά? δεν είναι ότι αφηνόμαστε στους άλλους για να αποφασίσουμε αν τελικά θα συνεχίσουμε στον δρόμο μας αλλά νομίζω ότι βοηθάει να γνωρίζεις και να νιώθεις σε ώρες δύσκολες που νιώθεις ότι χάνεις το στόχο ότι και άλλοι πέρασαν από αυτό το στάδιο αλλά τελικά κατάφεραν να το ξεπεράσουν.. και ίσως ο τρόπος που το ξεπέρασαν σε εμπνεύσει και σε βοηθήσει ίσως και όχι αλλά και μόνο που ξέρεις ότι υπάρχουν και άλλοι που βιώνουν την ίδια κατάσταση είναι ενθαρρυντικό.. με αυτό το σκεπτικό άνοιξα το ποστ γιατί υπήρξαν στιγμές που ένιωσα αντιδράσεις λες και ήμουν από άλλο πλανήτη.. και μόνο οταν είμαι εδώ μαζί σας δεν το νιώθω..παρόλο που ακόμα δεν με έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα ο περίγυρος αλλά φαντάζομαι ότι όσο περνάει ο καιρός οι αντιδράσεις θα μεγαλώνουν.. :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

γι' αυτούς που αντιδρούν, Μπεττούλα, έγραψα το "δυστυχώς"...

και δυστυχώς πάλι, είναι οι πιο πολλοί, είναι ακόμα και μέσα στο πολυ κοντινό μας περιβάλλον...

ακόμα και ο σύντροφός μας μπορεί να είναι...η μητέρα μας, ο πατέρας μας, ο αδερφός μας, οι φίλοι μας...ο οποιοσδήπότε...

Η επίδραση στις αποφάσεις μας δεν είναι από΄την ευρύτερη μάζα, όπου εκεί ΄θα ήταν ίσως λίγο πιο εύκολο να παραμείνουμε σε σταθερότητα, αλλά από τους δικούς μας ανθρώπους, που ανεπαίσθητα μας επηρεάζουν προς τα κάτω μας κέντρα...αυτών των αισθήσεων, των απολαύσεων, των φαινομένων και της προσδοκίας...



:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: ακόμα και ο σύντροφός μας μπορεί να είναι...η μητέρα μας, ο πατέρας μας, ο αδερφός μας, οι φίλοι μας...ο οποιοσδήπότε...

Η επίδραση στις αποφάσεις μας δεν είναι από΄την ευρύτερη μάζα, όπου εκεί ΄θα ήταν ίσως λίγο πιο εύκολο να παραμείνουμε σε σταθερότητα, αλλά από τους δικούς μας ανθρώπους, που ανεπαίσθητα μας επηρεάζουν προς τα κάτω μας κέντρα...αυτών των αισθήσεων, των απολαύσεων, των φαινομένων και της προσδοκίας...


γελάω.... Βασούλα κάτσε καλά ε??? :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Vasoula »

:whistle:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

σε βλέπω!!!!!! :)) :)) :)) :)) και ξέρω τι κάνεις!!!! =)) =)) =))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”