Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λάτρεις της Αλήθειας σχεδόν όλοι, αλλά πολύ λίγοι εκείνοι που μπορούν να ακούσουν μέσα τους τον ήχο της σιωπής της…

Δεν έχει λέξεις η Αλήθεια…ούτε καν επιχειρήματα δεν έχει…Γιατί από μόνη της είναι ατόφια και δεν αυτό-αμφισβητείται…

Αν μπορέσουμε να αφουγκραστούμε την εσωτερική «συνομωσία» θα γνωρίζουμε πώς να σκοτώσουμε τους «ηγέτες» της, αυτούς που ξεσηκώνουν τις θύελλες μέσα μας και μας υποχρεώνουν να στηρίξουμε το ψεύτικο…

Εχει ο άνθρωπος άπειρες δικαιολογίες για να ακολουθεί την αλήθεια…και έτσι ο καθένας με την δική του δικαιολογία, η μάχη μας γίνεται άνιση…Ποιανού τα επιχειρήματα θα είναι πιο ισχυρά…

Με ποια «όπλα» σκοτώνουμε τις ευαισθησίες μας? Αυτά που μας δίνει η αλήθεια…
Ε όχι, μην το πιστέψει κανείς…

Ποτέ η Αλήθεια δεν σκοτώνει την ευαισθησία…Απλά μπορεί να την περιφρουρήσει με τα κάστρα του εγωισμού και τότε χάνουμε την επαφή μας μαζί της…

Και την ψάχνουμε σε λέξεις…
Την ψάχνουμε στους ωκεανούς…στα βουνά…στα ποτάμια…

Και δεν ρίχνουμε ούτε μία ματιά μέσα μας…

Μα φυσάει ο άνεμος της αλλαγής ήδη…Να σηκώσει την άμμο και να χάσουμε την όρασή μας, μπας και μπορέσουμε να δούμε τον Εαυτό μας….

Πιστεύω…βαθιά και απόλυτα ότι μέχρι και το τελευταίο κύτταρο του ανθρώπου θα ακολουθήσει την Αλήθεια του θεού, αφήνοντας το ψεύτικο να παρασυρθεί από τον άνεμο της αλλαγής…


εσείς? το πιστεύετε?

δυνατά το λαλά... :-D
http://youtu.be/5NswIBa3x88
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αν μπορέσουμε να αφουγκραστούμε την εσωτερική «συνομωσία» θα γνωρίζουμε πώς να σκοτώσουμε τους «ηγέτες» της, αυτούς που ξεσηκώνουν τις θύελλες μέσα μας και μας υποχρεώνουν να στηρίξουμε το ψεύτικο…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θελω να το πιστευω μα πολλες φορες η δικη τους αληθεια με παρασερνει σε εναν αλλον δρομο @};-
Εχουν κ αυτοι δικιο... @};-


Βασουλα ευχαριστω :-D :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν έχει λέξεις η Αλήθεια…ούτε καν επιχειρήματα δεν έχει…Γιατί από μόνη της είναι ατόφια και δεν αυτό-αμφισβητείται…
Αν μπορέσουμε να αφουγκραστούμε την εσωτερική «συνομωσία» θα γνωρίζουμε πώς να σκοτώσουμε τους «ηγέτες» της, αυτούς που ξεσηκώνουν τις θύελλες μέσα μας και μας υποχρεώνουν να στηρίξουμε το ψεύτικο…
Αυτό το πιστέυω απόλυτα ,και ναι η αλήθεια είναι ότι υπέρχει πολύ εσωτερική συνομωσία αρκεί να θέλουμε να την δούμε.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Vaso έγραψε:
Πιστεύω…βαθιά και απόλυτα ότι μέχρι και το τελευταίο κύτταρο του ανθρώπου θα ακολουθήσει την Αλήθεια του θεού, αφήνοντας το ψεύτικο να παρασυρθεί από τον άνεμο της αλλαγής…

Πιστεύω στην Αγάπη Του... όταν Τον αγαπήσω και εγώ το ίδιο δυνατά... είμαι σίγουρη ότι θα βρώ την Αλήθεια Του και δεν θα χωράει στην ψυχή μου κανένα ψέμα.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:Πιστεύω…βαθιά και απόλυτα ότι μέχρι και το τελευταίο κύτταρο του ανθρώπου θα ακολουθήσει την Αλήθεια του θεού, αφήνοντας το ψεύτικο να παρασυρθεί από τον άνεμο της αλλαγής…

εσείς? το πιστεύετε?
Βασσούλα, η αλήθεια πονάει..
Όλοι τη ζητάμε,αλλά πόσοι μπορούμε πραγματικά να την αντέξουμε,χωρίς την παραμικρή δικαιολογία?? :-?

Ναί,κάποια στιγμή θα γίνει,αλλά νομίζω πως πρώτα,
πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία..

Καί,σε ποιά αλλαγή αναφέρεσαι??? :D :D
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασσούλα, η αλήθεια πονάει..
Όλοι τη ζητάμε,αλλά πόσοι μπορούμε πραγματικά να την αντέξουμε,χωρίς την παραμικρή δικαιολογία?
Δημήτρη το ψέμα πονάει χειρότερα όμως ,άσε που η αλήθεια όταν την αποδεχτείς σε λυτρώνει και σε φέρνει ακόμα πιο κοντά σε αυτό που πραγματικά είσαι :x
φυσικά αυτή είναι η δική μου απόψη απο την μικρή εμπειρία μου αλλά την προτιμώ την αλήθεια ,με πονάει πολύ λίγοτερο από το ψέμα στο οποίο ζούσα τόσα χρόνια και με αρρώστησε.
πιστέυω ότι δεν αντέχουμε την αλήθεια επειδή μας ξεβολέυει.

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Μα φυσάει ο άνεμος της αλλαγής ήδη…Να σηκώσει την άμμο και να χάσουμε την όρασή μας, μπας και μπορέσουμε να δούμε τον Εαυτό μας….


Λιγο πιο κατω ειναι η υπογραφη μου ..Λογια δικα σου που καταφεραν να με κανουν να κοιταω μεσα μου καθε φορα που ψαχνω την αληθεια..την δικια μου αληθεια :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασσούλα, η αλήθεια πονάει..
Όλοι τη ζητάμε,αλλά πόσοι μπορούμε πραγματικά να την αντέξουμε,χωρίς την παραμικρή δικαιολογία??


αν ρωτάς εμένα, Δημητράκη, σου απαντάω χωρίς καμία σκέψη, ΝΑΙ!

Νομίζω ότι όσους έχω ρωτήσει αν θέλουν την αλήθεια, μου απάντησαν ναι, στην αρχή...

Λοιπόν εδώ υπάρχει ένα μυστικό...

΄Ολοι λένε ότι θέλουν την αλήθεια, αλλά, δυστυχώς, δεν γνωρίζουν όλοι τις δεύτερες ή τρίτες σκέψεις που αναδύονται από το ασυνειδητό τους και τους διαμορφώνουν την πραγματικότήτά τους...΄Ετσι όταν αυτές γίνουν φανερές, κάποιοι δεν αντέχουν να πιστέψουν ότι αυτές είναι δικές τους...
Και τότε ορμάνε....

΄Οταν "εξουσιάζεις" τον Εαυτό σου σε όλο του το βάθος και το ύψος, δεν υπάρχουν συνειδητές και ασυνείδητες σκέψεις...

Και ενώ οι άνθρωποι αυτό το γνωρίζουν, γνωρίζουν, δηλαδή, ότι μόνο ένα 10% του Εαυτού τους είναι συνειδητό, δεν δέχονται το υπόλοιπο 90 που είναι ασυνείδητο...

Η αλήθεια είναι ένα προσωπικό θέμα, έως ότου γίνει πνευματικό θέμα και τότε κάνει όλους τους ανθρώπους να μοιάζουν με τον θεό...

Αυτός είναι ο Δρόμος της Ζωής...

Δεν σου φέρνει κανένα προσωπικο όφελος όμως και έτσι δύσκολα επιλέγεται από΄τους ανθρώπους, μια και όλα μετρώνται εδώ με το όφελος και όχι με το ΄Ηθος!

Είναι αποφάσεις που χρειάζεται να πάρει κανείς στην Ζωή του, στο πόσο αντέχει να Ζήσει αληθινά και στο πόσο θέλει να ζήσει σαν όλους τους άλλους ανθρώπους...

Η ύλη έχει αυτήν την ιδιότητα να μαζικοποιεί τα άτομα και να τα χαρακτηρίζει με την κοινή λογική τόσο, ώστε να γίνεται δύσκολη η πνευματική τους ωρίμανση, μέσα σε έναν χρόνό και έναν χώρο που, ουσιαστικά, δεν τα χωράει ολόκληρα...

Είπα κι εγώ μήπως ο άνεμος της αλλαγής, που πνέει εδώ και καιρό, καταφέρει να "τυφλώσει" τα μάτια των ανθρώπων και "κλείσει" τα αυτιά τους, έτσι ώστε να μπορέσει η Ψυχή να εκφραστεί σαν Θέληση από την καρδιά του Θεού και όχι σαν μια απλή επιθυμία από το στομάχι του ανθρώπου...

σ' αυτήν την αλλαγή αναφέρομαι Δημτηράκη....

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Δεν σου φέρνει κανένα προσωπικο όφελος όμως και έτσι δύσκολα επιλέγεται από΄τους ανθρώπους, μια και όλα μετρώνται εδώ με το όφελος και όχι με το ΄Ηθος!

Είπα κι εγώ μήπως ο άνεμος της αλλαγής, που πνέει εδώ και καιρό, καταφέρει να "τυφλώσει" τα μάτια των ανθρώπων και "κλείσει" τα αυτιά τους, έτσι ώστε να μπορέσει η Ψυχή να εκφραστεί σαν Θέληση από την καρδιά του Θεού και όχι σαν μια απλή επιθυμία από το στομάχι του ανθρώπου...

σ' αυτήν την αλλαγή αναφέρομαι Δημτηράκη....

:x
Βασσούλα μου,αυτό είναι το μοναδικό σημείο,που θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου.. :x
Ναί,δεν έχει καμμία υλική αξία,αλλά σκέψου τι ωραίος που θα ήταν ο κόσμος μας,αν ο καθένας από εμάς,μπορούσε πρώτα να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια,με απόλυτη ειλικρίνεια,και μετά τον υπόλοιπο κόσμο..
Σκέψου,πόσο ωραία και πόσο πιο καλά θα αισθανόμασταν όλοι..

Τώρα για την αλλαγή,ήθελα να κάνω λίγο χιουμοράκι,αλλά δεν το σηκώνει η κουβέντα.. :D :D

Ιωάννα συμφωνώ απολύτως με το ξεβόλεμα.
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασσούλα μου,αυτό είναι το μοναδικό σημείο,που θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου..
Ναί,δεν έχει καμμία υλική αξία,αλλά σκέψου τι ωραίος που θα ήταν ο κόσμος μας,αν ο καθένας από εμάς,μπορούσε πρώτα να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια,με απόλυτη ειλικρίνεια,και μετά τον υπόλοιπο κόσμο..


μπορείς να διαφωνείς φυσικά Δημητράκη μου... :x :x :x

Εγώ έχω μάθει να ζω με αλήθεια και όχι με όνειρα και ελπίδες!

Ο κόσμος Μου μ' αρέσει έτσι όπως είναι...Γι' αυτό άλλωστε είμαι ακόμα σε τούτον! Αν τον ματαίωνα λόγω της πραγματικότητας, δεν θα είχα "χωρο" εδώ, θα την είχα κάνει...

Μ' αρέσει η κάθε προσπάθεια για ανάπτυξη που γίνεται...
Και αν μέσα σ' αυτήν υπάρχει και πόνος, ε γι' αυτό είμαστε εδώ...

Είναι όμορφη η Ψυχή αν μάθεις να την βλέπεις από μέσα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Μ' αρέσει η κάθε προσπάθεια για ανάπτυξη που γίνεται...
Και αν μέσα σ' αυτήν υπάρχει και πόνος, ε γι' αυτό είμαστε εδώ...

Είναι όμορφη η Ψυχή αν μάθεις να την βλέπεις από μέσα... @};- @};-

:x :x :x
Βασσούλα μου,προφανώς αναφέρεσαι στην εσωτερική ανάπτυξη. :D ^:)^

Γι`αυτό και ο πόνος.. :-?

Οκ,άργησα λίγο,αλλά το πιάσα. :D :D
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασσούλα μου,προφανώς αναφέρεσαι στην εσωτερική ανάπτυξη.

Γι`αυτό και ο πόνος
Αναφέρομαι σ' αυτό που έχει δυναμική να γίνει ο ΄Ανθρωπος, Δημητράκη μου...

Να αναπτυχθεί και μέσα και έξω σαν Αυτό που Είναι...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Είναι όμορφη η Ψυχή αν μάθεις να την βλέπεις από μέσα..
Vaso έγραψε:Δεν σου φέρνει κανένα προσωπικο όφελος όμως και έτσι δύσκολα επιλέγεται από΄τους ανθρώπους, μια και όλα μετρώνται εδώ με το όφελος και όχι με το ΄Ηθος!
:-( :-(
Vaso έγραψε:Πιστεύω…βαθιά και απόλυτα ότι μέχρι και το τελευταίο κύτταρο του ανθρώπου θα ακολουθήσει την Αλήθεια του θεού, αφήνοντας το ψεύτικο να παρασυρθεί από τον άνεμο της αλλαγής…
Αμήν :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ειρηνάκι σ'ευχαριστώ για το φτυαράκι :) O:-) >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Η ύλη έχει αυτήν την ιδιότητα να μαζικοποιεί τα άτομα και να τα χαρακτηρίζει με την κοινή λογική τόσο, ώστε να γίνεται δύσκολη η πνευματική τους ωρίμανση, μέσα σε έναν χρόνό και έναν χώρο που, ουσιαστικά, δεν τα χωράει ολόκληρα...

Vaso έγραψε:Δεν έχει λέξεις η Αλήθεια…ούτε καν επιχειρήματα δεν έχει…Γιατί από μόνη της είναι ατόφια και δεν αυτό-αμφισβητείται…

Αν μπορέσουμε να αφουγκραστούμε την εσωτερική «συνομωσία» θα γνωρίζουμε πώς να σκοτώσουμε τους «ηγέτες» της, αυτούς που ξεσηκώνουν τις θύελλες μέσα μας και μας υποχρεώνουν να στηρίξουμε το ψεύτικο…
@};- @};- @};- O:-) :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”