ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Αυτή η βαθύτερη αγωνία, αυτή που δεν την παίρνει κανείς είδηση εύκολα και προσπαθεί να την τινάξει από πάνω του, μπαίνοντας σε απομόνωση ή αντίθετα μπαίνοντας μέσα στο κοσμικό για να την κατευνάσει με τις «παρέες», αυτή είναι η αιτία που οι άνθρωποι «ασθενούν», χωρίς να το παίρνουν είδηση…

Και είναι και το «βαρόμετρο» της υλικής μας Ζωής…όσες δικαιολογίες και να βρούμε για να την κατευνάσουμε, αυτή η αγωνία είναι πάντα εκεί και κλέβει τον «χρόνο» μας, φθείροντάς μας μέσα σε μια «ταυτότητα».

Ετσι έφτασα πολύ γρήγορα στην Αλήθεια…Αν γνωρίζεις ποια είναι η πλάνη, είναι ζήτημα στιγμής να αναγνωρίσεις τι είναι για σένα Αλήθεια.

Βλέπω γύρω μου μια «έξαρση» στα πνευματικά ζητήματα…
Οι μισοί ψάχνουν την άκρη και οι άλλοι μισοί την «πουλάνε» σαν να την έχουν βρει…
Οι περισσότεροι και από τις δύο κατηγορίες αγνοούν αυτήν την αγωνία όμως…
Δεν θέλει τρόπο η Ζωή για να αυτοπραγματωθεί μέσα από τον καθένα μας.
Αρκεί να συλλάβουμε αυτήν την αγωνία και να μην προσπαθήσουμε να την «ελέγξουμε» με ασκήσεις και έναν θεό που χρειάζεται διαρκώς κάτι…

Δεν μπορεί η Αγάπη να βιωθεί μέσα από ασκήσεις…
Μπορεί να βιωθεί όμως μέσα από κατανόηση, διάκριση, σοφία και εκείνη την αυθεντική παράδοση στην Ψυχή μας…
Ασκήσεις χρειάζεται η αυτό-πειθαρχία μας και όχι η Αγάπη…

Η πλάνη είναι πάντα εδώ, όταν ο υλικός κόσμος γίνεται εστία αποτελεσμάτων και το πνεύμα ο τρόπος που θα επιτύχουμε τα καλύτερα…

Μα δεν υπάρχει κανένα καλύτερο επίτευγμα τελικά, όσους διαλογισμούς και να κάνουμε, όσους αγγέλους και να δούμε, όσα κεριά και να ανάψουμε, αν η σιωπή γίνει απλά ο τρόπος για να επιτύχουμε στην Ζωή μας την ευτυχία και όχι κατάσταση στο είναι μας…

Είναι απλά τα πράγματα….όταν δούμε την Ζωή σαν μια αιώνια συνέχεια μέσα στον θεό και όχι σαν μεμονωμένο περιστατικό στην συνείδησή μας.

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…
Εξαιρετικό αυτό το μυνημα για σήμερα!!!
Ωραία υπενθύμηση, καλό ταρακούνημα... Ότι πρέπει για να παραμένω σε εγρήγορση!
Πόσα Ευχαριστώ Βασούλα μου...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θυμήθηκα, λοιπόν, τα πρώτα χρόνια της ευτυχίας, τότε που ο θεός ήταν απεριόριστος και εγώ ανέμελη στο πως θα διαμορφωθεί η ζωή μου μαζί του. Τότε που οι Νόμοι του ξεπρόβαλαν με αυθεντικότητα από την καρδιά μου και έβρισκα ουσία μέσα στο κάθε τι…

Τι είχε αλλάξει?

Μα τι άλλο…η Ζωή μου είχε αλλάξει…

Να η πρώτη πλάνη…Η Ζωή μου δεν είχε αλλάξει, εγώ είχα αλλάξει…

Εβλεπα την Ζωή με ψέμα, χρυσή και χωρίς ζωή...με εκείνους τους νόμους που αντί να ορίζουν ένα περιορισμένο πεδίο συμβίωσης, γίνονται τρόπος ζωής…

Αυτή ήταν η αρχή να θυμηθώ….να ανοίξω πάλι στην Ψυχή μου και να καλωσορίσουμε μαζί πάλι την Ζωή μέσα στον θεό…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Εξαιρετικότατο @};- :romance-heartbeating: >:d< >:d<
έγραψε: Η πλάνη είναι πάντα εδώ, όταν ο υλικός κόσμος γίνεται εστία αποτελεσμάτων και το πνεύμα ο τρόπος που θα επιτύχουμε τα καλύτερα…

Μα δεν υπάρχει κανένα καλύτερο επίτευγμα τελικά, όσους διαλογισμούς και να κάνουμε, όσους αγγέλους και να δούμε, όσα κεριά και να ανάψουμε, αν η σιωπή γίνει απλά ο τρόπος για να επιτύχουμε στην Ζωή μας την ευτυχία και όχι κατάσταση στο είναι μας…

Είναι απλά τα πράγματα….όταν δούμε την Ζωή σαν μια αιώνια συνέχεια μέσα στον θεό και όχι σαν μεμονωμένο περιστατικό στην συνείδησή μας.

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…
@};- @};- @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”