ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λευκός Κρίνος έγραψε:Καλά,άνοιξες μεγάλη κουβέντα:πνευματική πλάνη!
Μια μεγάλη κουβέντα, χρειάζεται και της δώσουμε και τον ανάλογο χώρο
Ας της τον δώσουμε λοιπόν…

Πριν κάποια χρόνια εντόπισα ένα συναίσθημα που δεν είχε ανταπόκριση στο περιβάλλον, σε κάποιον άλλον, σε οτιδήποτε εξωτερικό…
΄Ηταν ένα συναίσθημα που άκουσα μέσα στην σιωπή, την ώρα μάλιστα που ο έξω κόσμος ήταν απίστευτα «ευγενικός» μαζί μου…
Παρ’ όλα τα «καλά» που είχα στην ζωή μου, το συναίσθημα ήταν εκεί και δρούσε μέσα μου, φέρνοντάς μου μια δυνατή αναταραχή…Αγωνία την ονόμασα…

Μια ανικανοποίητη αίσθηση που έχει κάποιος που ότι πιάνει γίνεται χρυσός, μα ότι πιάνει δεν έχει μετά ζωή και δεν ξέρει τι να το κάνει…

Μέσα σε κάθε τι έλειπε ο θεός…Και αυτό μου έφερνε απίστευτη ταραχή, τόσο που φοβόμουν να ζήσω μήπως και αγγίξω τον εαυτό μου και γίνει κι αυτός «χρυσός»…

Θυμήθηκα, λοιπόν, τα πρώτα χρόνια της ευτυχίας, τότε που ο θεός ήταν απεριόριστος και εγώ ανέμελη στο πως θα διαμορφωθεί η ζωή μου μαζί του. Τότε που οι Νόμοι του ξεπρόβαλαν με αυθεντικότητα από την καρδιά μου και έβρισκα ουσία μέσα στο κάθε τι…

Τι είχε αλλάξει?

Μα τι άλλο…η Ζωή μου είχε αλλάξει…

Να η πρώτη πλάνη…Η Ζωή μου δεν είχε αλλάξει, εγώ είχα αλλάξει…

Εβλεπα την Ζωή με ψέμα, χρυσή και χωρίς ζωή...με εκείνους τους νόμους που αντί να ορίζουν ένα περιορισμένο πεδίο συμβίωσης, γίνονται τρόπος ζωής…

Αυτή ήταν η αρχή να θυμηθώ….να ανοίξω πάλι στην Ψυχή μου και να καλωσορίσουμε μαζί πάλι την Ζωή μέσα στον θεό…

Αυτή η βαθύτερη αγωνία, αυτή που δεν την παίρνει κανείς είδηση εύκολα και προσπαθεί να την τινάξει από πάνω του, μπαίνοντας σε απομόνωση ή αντίθετα μπαίνοντας μέσα στο κοσμικό για να την κατευνάσει με τις «παρέες», αυτή είναι η αιτία που οι άνθρωποι «ασθενούν», χωρίς να το παίρνουν είδηση…

Και είναι και το «βαρόμετρο» της υλικής μας Ζωής…όσες δικαιολογίες και να βρούμε για να την κατευνάσουμε, αυτή η αγωνία είναι πάντα εκεί και κλέβει τον «χρόνο» μας, φθείροντάς μας μέσα σε μια «ταυτότητα».

Ετσι έφτασα πολύ γρήγορα στην Αλήθεια…Αν γνωρίζεις ποια είναι η πλάνη, είναι ζήτημα στιγμής να αναγνωρίσεις τι είναι για σένα Αλήθεια.

Βλέπω γύρω μου μια «έξαρση» στα πνευματικά ζητήματα…
Οι μισοί ψάχνουν την άκρη και οι άλλοι μισοί την «πουλάνε» σαν να την έχουν βρει…
Οι περισσότεροι και από τις δύο κατηγορίες αγνοούν αυτήν την αγωνία όμως…
Δεν θέλει τρόπο η Ζωή για να αυτοπραγματωθεί μέσα από τον καθένα μας.
Αρκεί να συλλάβουμε αυτήν την αγωνία και να μην προσπαθήσουμε να την «ελέγξουμε» με ασκήσεις και έναν θεό που χρειάζεται διαρκώς κάτι…

Δεν μπορεί η Αγάπη να βιωθεί μέσα από ασκήσεις…
Μπορεί να βιωθεί όμως μέσα από κατανόηση, διάκριση, σοφία και εκείνη την αυθεντική παράδοση στην Ψυχή μας…
Ασκήσεις χρειάζεται η αυτό-πειθαρχία μας και όχι η Αγάπη…

Η πλάνη είναι πάντα εδώ, όταν ο υλικός κόσμος γίνεται εστία αποτελεσμάτων και το πνεύμα ο τρόπος που θα επιτύχουμε τα καλύτερα…

Μα δεν υπάρχει κανένα καλύτερο επίτευγμα τελικά, όσους διαλογισμούς και να κάνουμε, όσους αγγέλους και να δούμε, όσα κεριά και να ανάψουμε, αν η σιωπή γίνει απλά ο τρόπος για να επιτύχουμε στην Ζωή μας την ευτυχία και όχι κατάσταση στο είναι μας…

Είναι απλά τα πράγματα….όταν δούμε την Ζωή σαν μια αιώνια συνέχεια μέσα στον θεό και όχι σαν μεμονωμένο περιστατικό στην συνείδησή μας.

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…


και όχι δεν σωπαίνω...έτσι για να είμαστε εξηγημένοι :))

καλημέρααααααααα φιλαράκια :x :x :x

http://youtu.be/pv4xWFgLVwU
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…
πολυ μεγαλη!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

όταν "ξεκίνησα" είχα πολλές ελπίδες να αλλάξω τον εαυτό μου, να αλλάξω την ζωή μου να γίνω καλύτερη, να βρω αρμονία μέσα σε ένα "καλό" εαυτό αγνοώντας τόσο πολλά για εμένα, τόσα σκοτεινά αλλά και φωτεινά σημεία που ουτε σε αυτα δεν αξίζει η ελπίδα

προχωρώντας, μεσα σε "δύσκολίες" πρόσφατα, όπως θα χαρακτήριζονταν με ένα κοινωνικό όρο αλλα και εσωτερικές "δυσκολίες" που συχνά χαρακτηρίζονται υπερβολές.. τον ρώτησα λοιπον έτσι βαδίζεται ο δρόμος?

βλέπω τον κόσμο γύρω μου είναι μερες ολοκληρες που χαμογελάει πιο πολυ απο εμένα που εχω να σου σκασω ενα χαμογελω ημερες....

έτσι είναι, μην ξεγιελιέσαι απο τα φαινόμενα μείνε στην ουσία

και να πω την αλήθεια μου δεν με πειραξε, δεν το αλλάζω ουτε μια στιγμη, δεν αλλαζω το ότι υπάρχουν στιγμές που μπορώ και χαμογελώ αυθεντικα με τον θεο μαζι μου και μεσα στην καταιγίδα

είναι μεγάλη πλάνη η ελπίδα και δυστυχώς έχει καλλιεργηθεί πολύ

έχει παρεξηγηθεί πολυ ο θεός και η ζωή

μαλλόν καλά κρατεί ο παράδεισος και η κόλαση
και όχι η Αλήθεια και η Ζωη που δεν έχει μεγαλεία, ουτε κέρδος, ουτε ανάδειξη, ουτε βάθρα σωτήρα, ουτε επευφημισμούς

είναι ταπεινή, εργατική, απλή, και χαμογελα στο "σκοτάδι" γιατί εκει μέσα νοιώθει τον θεό

ευχομαι να μένω εδώ @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν μπορεί η Αγάπη να βιωθεί μέσα από ασκήσεις…
Μπορεί να βιωθεί όμως μέσα από κατανόηση, διάκριση, σοφία και εκείνη την αυθεντική παράδοση στην Ψυχή μας…
Ασκήσεις χρειάζεται η αυτό-πειθαρχία μας και όχι η Αγάπη…

Μα δεν υπάρχει κανένα καλύτερο επίτευγμα τελικά, όσους διαλογισμούς και να κάνουμε, όσους αγγέλους και να δούμε, όσα κεριά και να ανάψουμε, αν η σιωπή γίνει απλά ο τρόπος για να επιτύχουμε στην Ζωή μας την ευτυχία και όχι κατάσταση στο είναι μας…
΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…
:x :x :x :x


και όχι δεν σωπαίνω...έτσι για να είμαστε εξηγημένοι

μα γιατί να σωπάσεις ...είναι τόσο ωραίες οι τηγανιές σου :x :x :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΛΑΝΗ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Λευκός Κρίνος έγραψε:Καλά,άνοιξες μεγάλη κουβέντα:πνευματική πλάνη!
Αν γνωρίζεις ποια είναι η πλάνη, είναι ζήτημα στιγμής να αναγνωρίσεις τι είναι για σένα Αλήθεια.

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…


http://youtu.be/pv4xWFgLVwU
@};- O:-)
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλιτσα :x
βλέπω τον κόσμο γύρω μου είναι μερες ολοκληρες που χαμογελάει πιο πολυ απο εμένα που εχω να σου σκασω ενα χαμογελω ημερες....
Αρε φωτεινουλα χτυπησες φλεβα με αυτο @};-
Αναρωτιομουνα το ιδιο,τι εχω χασει εγω...τι εχουν βρει αυτοι που δεν μπορω να βρω εγω... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αναρωτιομουνα το ιδιο,τι εχω χασει εγω...τι εχουν βρει αυτοι που δεν μπορω να βρω εγω...
εκείνοι έχουν βρει τηγάνι για να τηγανίζουν τα αβγά τους...

Τι θέλεις τώρα να γελάσουμε μ' αυτό? :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:))

Εε ξερω γω καμια φορα νιωθω μιζερος που δεν μπορω να βρω τον λογο που γελανε..
Και αναρωτιεμαι αν τελικα ξερουν να ζουνε κ εγω οχι...
Μα γαμωτο δεν μπορω κ δεν θελω να μπω στον τροπο ζωης τους για να χασκογελαω κ εγω δυνατα... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη δεν έχεις ακούσει φαίνεται εμένα... :D

τι μπορεί να δηλώνει το γέλιο και τι μπορεί να δηλώνει η έλλειψή του? Πως το έχεις συνδυάσει? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Πως δεν σε εχω ακουσει :D


Οτι ελειψη γελιου οτι δεν ζω ισως οπως θα επρεπε :-?
Πχ επειδη δεν εχω ορεξη να τρεχω εδω στο νησι απο μπαρ σε μπαρ και να ξεσαλωνο..
ξενερωτος στην κοινη γλωσσα.. :P
Αλλα απο την αλλη μηπως αυτοι ζουνε και εγω οχι :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πχ επειδη δεν εχω ορεξη να τρεχω εδω στο νησι απο μπαρ σε μπαρ και να ξεσαλωνο..
είπαμε πρέπει να αντέχεις το αντίθετο ρεύμα, βρε Τασούλη μου γλυκιέ! :x :x

α, όχι αυτό είναι από το άλλο τόπικ...Ε, δεν πειράζει, όλα ΕΝΑ είναι...

άτιμο πράγμα η υλική ανάγκη να βρίσκει νόήμα μέσα στην ευτέλεια...

ας είναι...ότι νομίζεις ότι θέλει η Ψυχή σου, εκεί μείνε... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι το διαβασα το τοπικ,χμμμ αντιθετο ρευμα λοιπον :-D

Να γυρισω αθηνα θελει η ψυχη μου,σε εσας,στους φιλους κ ολες τις μικρες σημαντικες στιγμες ακομα κ αν βρισκομαστε μεσα στον χαμο της πολης..
Για μενα αυτα εχουν σημασια στην ζωη μου ακομα κ αν γκρινιαζω μερικες φορες γιαυτα...
Αυτα αγαπαω...αυτα θελω :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

΄Ολοι αυτοί οι μαχητές του φωτός εύχομαι να απλώνουν το χέρι στον άνθρωπο, όχι για να τον σώσουν, αλλά γιατί τον αγαπάνε…΄Εχει διαφορά…
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εε ξερω γω καμια φορα νιωθω μιζερος που δεν μπορω να βρω τον λογο που γελανε..
Και αναρωτιεμαι αν τελικα ξερουν να ζουνε κ εγω οχι...
Μα γαμωτο δεν μπορω κ δεν θελω να μπω στον τροπο ζωης τους για να χασκογελαω κ εγω δυνατα...
Πόσες φορές δεν έκανα και εγώ αυτήν την σύγκριση! Να λεώ ότι αυτοί ζουν, ενώ εγώ όχι. Και πόσο ήθελα να μοιάσω σε αυτούς! Από 10 χρονών θυμάμαι ήταν η πρώτη μου φορά που εξέφρασα τέτοια επιθυμία...

Γιατί αυτοί να γελάνε και εγώ να είμαι μίζερος; Γιατί να μην "ζω" κι εγώ σαν κι αυτούς; Γιατί να "χαραμίζω" την ζωή μου με την "κατάντιά" μου;

Μήπως απλά δεν αγαπώ τον εαυτό μου; Μήπως απλά δεν αγαπώ την ζωή μου; Γιατί όμως;

Δεν έχω βρει ακόμα την απάντηση... Όταν την βρω, θα σας πω...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

είπαμε πρέπει να αντέχεις το αντίθετο ρεύμα
είναι δύσκολο να αντέξεις το αντίθετο ρεύμα μεν αλλά ακόμα πιο δύσκολο είναι να ακολουθείς την μάζα ,δηλ εγώ προσωπικά όσες φορές ακολούθησα την μάζα ,πιο δυστυχισμένη έχω νιώσει ,ενώ πίστευα ότι αν ενταθώ στην μάζα θα ήμουν πιο χαρούμενη αλλά

είχα μαύρα μεσάνυχτα :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”