ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Φυσιολογικό είναι να αδυνατώ να αναγνωρίσω το αυθεντικό εξ αιτίας της μπίχλας του φυσιολογικού. :D

Όταν έρχεται η στιγμή να υποψιαστείς τις διαστρεβλώσεις σου, ανακαλύπτεις ότι είναι φυσιολογικό να ζεις μηχανικά γιατί, έχεις απορρίψει την αλήθεια ως επιζήμια και μη αποδεκτή, κοινωνικά και προσωπικά.
Την αλήθεια η ψυχή τη γνωρίζει, κι από το φόβο σου να την αντιμετωπίσεις, χτίζεις όλο και περισσότερους τοίχους γύρω από την καρδούλα.
Τόσους πολλούς τοίχους που ξεχνάς την ύπαρξή της.
Η καρδούλα γίνεται μηχανική κι αυτή, ένα όργανο που έχει ζωή γιατί κτυπάει.
Είναι όμως μόνο αυτό η καρδούλα μας?
Αν δοκιμάσουμε να συζητήσουμε μαζί της τι θα μας πει?
Δεν μπορούμε να συζητήσουμε γιατί δεν είναι φυσιολογικό !!!!!!!!!!!!!!!
Φαντάζεστε την έκφραση του καρδιολόγου εάν ο ασθενής του έλεγε ότι μιλάει με την καρδούλα του !!!!!!!!!!!

Όταν το φυσιολογικό εναρμονίζεται με το αυθεντικό τότε, δεν έχει ανάγκη αποδοχής, δεν φέρει τους τίτλους του καλού και του κακού, υπάρχει στην αιωνιότητα σύμφωνα με τους θεϊκούς νόμους.
Είναι το αυθεντικό φυσιολογικό, χωρίς διαστρεβλώσεις.
:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η αλαζονεία γεννιέται από το φόβο μας να αποδεχτούμε τη Ζωή έτσι απλή όπως είναι.
Μάθαμε ότι ο μοναδικός τρόπος για να είμαστε αρεστοί είναι να ελέγχουμε τη ζωή και τις εκφράσεις της, σύμφωνα με τις παραμέτρους που θεωρούνται επιτρεπτές.
Η ζωή όμως δεν μπαίνει σε καλούπια και προσπαθώντας να την ελέγξεις χάνει την αυθεντικότητά της.

Δημιουργούμε στον εαυτό μας την ανάγκη διάκρισης από τους άλλους ανθρώπους γιατί αδυνατούμε να δεχτούμε την ομοιότητά μας και την ασημαντότητά μας.
Μας έμαθαν ότι πρέπει να διαπρέπουμε για να κερδίζουμε την αγάπη των άλλων.
Μας έμαθαν να αρνιόμαστε τη φωνή μας για να μην πάθουμε κακό.
Φυλάκισαν την ψυχή μας με αλυσίδες χωρίς να το καταλάβουμε.
Κι εμείς βολευτήκαμε και επαναπαυτήκαμε στις δάφνες μας.
:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έλλη!!ωραία το περιγράφεις το "φυσιολογικό"!!!συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ!!!

:x :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88507
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάθημα 3ο

Η ανατροπή

Η ανατροπή δεν είναι τίποτα άλλο από το να ακούς, να βλέπεις και να νιώθεις την Φύση του θεού...

Να μην φοβάσαι να δεις αυτό που δεν βλέπουν οι άλλοι...

Κανείς δεν είπε ότι όλα στην Ζωή αποδεικνύονται από τους πολλούς, αποδεικύνονται όμως οι αιτίες της απο το αποτέλεσμα που επιδρά στο μαζικό...

Τέλμα είναι μία κατάσταση της συνείδηση που φοβάται την αλλαγή
Η ‘συνήθεια’ στην ζωή μας μάς έχει εξοικειώσει με την ασφάλεια των «παροχών» και ενώ είναι μια κατάσταση που μας κουράζει ψυχικά, δεν έχουμε το σθένος να την ανατρέψουμε, μια κα...ι η εμπιστοσύνη μας έχει κλονιστεί από μια ανελέητη πνευματική ανωριμότητα…

Η ζωή μας λιμνάζει μέσα στα συναισθήματα φόβου από το παρελθόν μας και εμείς αισθανόμαστε ανίσχυροι να ανατρέψουμε το παρόν, βασιζόμενοι μόνο σ’ αυτό που θεωρούμε ότι είναι μέλλον.
Ϊδια τα συνθήματα της ζωής…χρειάζεται πια εμείς οι ίδιοι να τα ανατρέψουμε μέσα μας…

Η ζωή μας είναι απελπιστικά ίδια μέσα στην κοινή επιλογή ενός ίδιου μαζικού δρόμου που διαφοροποιείται μόνο στην ένταση του φόβου… Ενας δρόμος που, τελικά, δεν οδήγησε τον άνθρωπο να ανακαλύψει βαθύτερες αξίες του Ανθρώπου…
και ας φαίνεται διαφορετικός…η ουσία είναι ότι ακολουθούμε το ρεύμα, αντιδρώντας μόνο γιατί δεν μπορούμε να ανατρέψουμε μέσα μας ότι μάθαμε ότι είναι «φυσιολογικό»…

Αυτό μας αρρωσταίνει από την μια, μα από την άλλη νιώθουμε ασφαλείς με τις βαθύτερες εντολές των στερεότυπων μιας «φυσιολογικής» ανθρώπινης ζωής, φοβούμενοι την αλλαγή στις συνήθειες και την εσωτερική δράση.
Φοβόμαστε να μην είμαστε «φυσιολογικοί άνθρωποι»…

Η κοινωνική ανασφάλεια εντείνεται από τα γεγονότα που συντελούνται στην πραγματικότητα, και ενώ νοητικά ξέρουμε ότι η ψυχή μας θέλει ελευθερία για να συμβάλλει στην ζωή μας με θάρρος και δύναμη, συναισθηματικά δεν μπορούμε να συντονιστούμε με την θέλησή της, γιατί ο φόβος κυριαρχεί στην ιδέα της ανατροπής…
Φοβόμαστε μην χάσουμε το πολύπλοκο μέρος της ζωής γιατί θεωρούμε ότι αυτό είναι το πιο συναρπαστικό που θα μας κρατήσει ζωντανούς…Η απλότητα της Ζωής χρειάζεται υπέρβαση όμως των ορίων, ακόμα και του θανάτου…Η αλλαγή έχει καταγραφεί μέσα μας σαν «θάνατος»…

Συνδεόμαστε συναισθηματικά με τις ζωές των άλλων ανθρώπων και νοιώθουμε την «μοίρα» να παίζει σημαντικό ρόλο στον κόσμο μας.
Αυτός ο κόσμος όμως δεν δημιουργήθηκε παρά μόνο από όσα εμείς χάσαμε μέσα μας…
Ο Εαυτός μας ταυτίζεται με αυτό που «έχουμε» τελικά και όχι με αυτό που είμαστε…Γιατί αυτό που είμαστε, χρειάζεται την υπέβαση, την φόρα, την ώθηση για την ζωή και όχι την συνήθεια…

Η υπέρβαση δεν περιέχει φόβο για το «ταξίδι» μας, αλλά χαρά και ευλογία για την Ζωή μας.

Και η υπέρβαση είναι να μπορέσουμε να δούμε τι είμαστε, και τι αφήσαμε τον εαυτό μας να γίνει…
Υπάρχει μέσα μας ένα κενό σημείο σιωπής, που εκεί μέσα ανθίζει η Αγάπη της θεότητας!
Για να μπορέσει όμως κάποιος να αντέξει το κενό, χρειάζεται να μην φοβάται να αγαπήσει το ΑΠΛΟ!


Εσείς? τι θα μπορούσατε να ανατρέψετε?


και το απαραίτητο λαλά για καλημέρα!!

δυνατά...

http://youtu.be/ZaVRXSojbHs

:x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 02 Αύγ 2011 8:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να ανατραπεί την κατάλληλη στιγμή για τον καθένα. Μόνο προσωρινό εμπόδιο είναι η αν-ετοιμότητα. Με την ωρίμανση του χρόνου και του εαυτού, όλα θα γίνουν με τον καλύτερο τρόπο πιστεύω, τώρα πια.

Η κάμπια γίνεται πεταλούδα. Όσο είναι ακόμη κάμπια ίσως και να φοβάται την αλλαγή αυτή της ελευθερίας της, την στιγμή που θα μπορεί να πετάξει. Και όμως, όταν έρθει η ώρα γίνεται η ανατροπή και αλλάζει, πετάει το παλιό και ότι μέχρι τότε ήταν για να γίνει κάτι άλλο, μια πεταλούδα... :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εσείς? τι θα μπορούσατε να ανατρέψετε?
προσπαθώ να ανατρέψω την ντεμπελιά και το βόλεμα της προσωπικότητας σε όλα αυτά που έχει μάθει και θεωρούσε σαν πραγματικότητα όλα αυτά τα χρόνια .
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολλα θελω να ανατρεψω.. την ζωη μου ολοκληρη!

Εχω ξεκινησει να το κανω..

Το τελμα που αντιμετωπιζω ειναι οι σχεσεις μου, γενικοτερα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς? τι θα μπορούσατε να ανατρέψετε?
Δεν θέλω να ανατρέψω. Θέλω να αγαπήσω. @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88507
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καμία πιθανότητα δεν έχεις Θοδωράκο μου να αγαπήσεις χωρίς να ανατρέψεις...Καμία!

γιατί στην ουσία αυτό που σε δυσκολεύει, είναι αυτό ακριβώς που έμαθες να αγαπάς...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

γιατί στην ουσία αυτό που σε δυσκολεύει, είναι αυτό ακριβώς που έμαθες να αγαπάς...
Ενδιαφέρον... :-? :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τις ταμπελες που εχουν βαλει οι ανθρωποι και τις ακολουθω ακομα δυστιχως..αυτο θα θελα να ανατρεψω μεσα μου.. :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88507
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για να ανατρέψεις όμως κάτι μέσα σου Τασούλη, χρειάζεται πρώτα να νιώσεις τι σου είναι δυσλειτουργικό...

συνήθως αυτό που μας αφαιρεί την αρμονία, είναι η άγνοια μας για την δυσαρμονία...

Ξέρουμε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά συνήθως αυτό το απευθύνουμε στην ζωή γενικά και εκεί πιανόμαστε στις παγίδες των στερεότυπων, που μας έχουν μάθει ότι ο άνθρωπος είναι μικρός και ασήμαντος, ενώ ο θεός μεγάλος και σημαντικός.

είναι ένας πολύπλοκος συνδυασμός ζωής και θανάτου, ο θεός για τον άνθρωπο. Αυτό που θεωρητικά τον αγαπάει, συγχρονως τον κρίνει και τον δικάζει...
Και έτσι και ο ίδιος ο άνθρωπος κρίνει και δικάζει αυτόματα, γιατί τα στερεότυπα τον ωθούν έξω από τον εαυτό του.
Νομίζει ότι αυτό ειναι υγιές και αποδεκτό...


Να αποφεύγει το κακό και να επιλέγει το καλό...Αυτό είναι ένα αιώνιο μεταφυσικό πρόβλημα, που δεν έχει λυθεί κοσμικά ποτέ από κανένα, παρά μόνο μέσα του. Γιατι μονο μέσα του λειτουργουν αυθεντικά οι Νόμοι του θεού...

Ο φόβος που προκαλούν τα στερεότυπα της ζωής για τον ίδιο τον άνθρωπο είναι αυτός που τον έκανε να προσθέτει αξίες στον εαυτό του για να φτάσει μέχρι τον θεό...

Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρόσθετε αξίες δικές του, αλλά αξίες από τα στερεότυπα...΄Ετσι το οικοδόμημά του έγινε ο Πύργος της Βαβέλ...
Αντί να χτίσει μέσα του τον ναό του θεού, έχτισε μια πολυκατοικία χωρίς θεμέλια και γέμισε τους ορόφους της με ανούσιες προσδοκίες, προερχόμενες από τα στερεότυπα...

Να γίνω καλύτερος άνθρωπος λέει η προσδοκία του!
Και ανάλογα, ανεβαίνει στους ορόφους για να βρει τον εαυτό του, έχοντας σαν στόχο πάντα το "καλύτερος"...Δεν κατάλαβε ποτέ όμως με ποιόν συγκρίνεται...
' Ετσι έγινε πλεονέκτης...αναγκαζόμενος να "αρπάξει" από τους άλλους ότι δεν έβρισκε μέσα του, στην προσπάθεια του να ανυψωθεί σαν "καλύτερος"...

Δεν τον καταπιέζει κανείς τον άνθρωπο...Μόνος του καταπιέζεται...
Γιατί μια "πολυκατοικία αξιών" έχει υπερβολικές δαπάνες για να συντηρηθεί...Πληρώνει ο άνθρωπος, μα δεν ξεχρεώνει ποτέ...
Και μετά...μπαίνει μέσα του το "ΔΝΤ"...

:x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 06 Ιουν 2011 8:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ετσι ειναι.. δεν εχουμε καταλαβει με ποιον συγκρινομαστε. Ετσι αοριστα θελουμε να ειμαστε καλυτεροι.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

έχοντας σαν στόχο πάντα το "καλύτερος"...Δεν κατάλαβε ποτέ όμως με ποιόν συγκρίνεται...
^:)^ ^:)^ ^:)^

Απλά τέλειο...

Και μετά...μπαίνει μέσα του το "ΔΝΤ"...
:)) :)) =)) =))

Το έχω ζήσει αυτό το "ΔΝΤ"... έρχεται και τα ριμάζει όλα!! α ρε Βάσω, πόσο δίκαιο έχεις!!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x :x :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”