ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ενώ δεν δίνουν τίποτα, απολαμβάνουν τα περισσότερα...

αυτό λες ε?

και δεν σκέφτηκες βρε Τασούλη μου, ότι αυτό που απολαμβάνει κανείς από μια σχέση, είναι ανάλογο των επιδιώξεών του?

πως να συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις?

εδώ που λες ότι κρύβεται η αλαζονεία?


:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Nαι καπως ετσι βασουλα μου :x

Αλλα πως αυτο ο καποιος/α τα οταν δεν τον νοιαζει μια σχεση παρολαυτα του στελνουν ακομα ποιο πολυ ενδιαφερον :-?
Ειναι αυτο στις επιδιωξεις του τελικα? :-? (το συνανταω απειρες φορες και μου εχει κανει εντυπωση..)
Δεν το χω με την αλαζονεια,δεν μπορω να το κατανοησω τελικα μου φαινεται..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλα πως αυτο ο καποιος/α τα οταν δεν τον νοιαζει μια σχεση
έτσι λες? ότι δεν τον νοιάζει?

έτσι θα είναι...δεν τον νοιάζει μια σχέση, αλλά τι τρέφεται μέσα από αυτήν...

Αυτό που θέλει να "ταϊσει" κανείς, τελικά αυτό "ταϊζει"...

Και συνήθως αυτό που "ταϊζει" είναι αυτό που δεν τον χορταίνει ποτέ...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23441
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Και βλεπεις αλλους παραδιπλα ωπου ειναι εμφανεστατα στα @@ τους σε μια σχεση,παρολαυτα λαμβανουν πολλα περισοτερα στον τομεα αυτον.
Θα σου συνηστούσα να είσαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός όταν αξιολογείς τις σχέσεις άλλων ανθρώπων! Είναι απίστευτο το πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι το φαίνεσθαι και το είναι! ’τομα που μπορεί να φαίνονται μια χαρά μαζί, μπορεί μέσα τους να τρώγονται. Και άτομα που μπορεί να φαίνονται αδιάφορα, μπορεί να ζουν τον μεγαλύτερο έρωτά τους! Το να αξιολογείς ως τρίτος μία σχέση είναι από τα δυσκολότερα και πιο επικύνδηνα πράγματα...

Τώρα για την απορία σου, θα σε καλούσα να σκεφτείς: μήπως ζητάς πολλά; μήπως παρα είσαι "σωστός" σε μία σχέση; μήπως δίνεσαι πολύ σε μία σχέση;

Καμιά φορά, αυτό που μας "τρώει" στους άλλους, το κάνει γιατί κάπου μέσα μας κάτι μας "τρώει" και εμάς. Το ότι σου ξυνίζει που άλλοι είναι στα @@ τους και παρ'όλ'αυτά περνάνε πολύ καλά, μπορεί να σημαίνει ότι κάτι τέτοιο θες και εσύ, αλλά κάτι σε εμποδίζει. Για ψαξ'το ;)

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάθημα 2ο

Αυθεντικότητα


Οταν "δουλεύουν" οι επιγνώσεις…
αρχίζουν να επεμβαίνουν με φως στα συναισθήματα για να ανοίξουν χώρο μέσα μας, να "μετακινηθούμε" ολικά σε μια άλλη κατάσταση συνειδητότητας.
Αποκάλυψη…το ονομάζει ο Ουρανός
Ερωτα…η Γη
...
Να μπορείς να ενώνεις τα δύο μέσα στην καρδιά σου, χωρίς καμία αναγκαιότητα!

΄Όταν μαθαίνεις ξανά την Αρχή σου χωρίς να υπάρχει καμία φυσιολογική διάθεση, παρακάμπτεις το στερεότυπο που σου ορίζει ποιος είσαι στον χώρο και τον χρόνο…Η Αρχή σου δείχνει τι είσαι έξω από τα όρια του κοσμου σου…

Εχτές κάποιος μου είπε "μα αυτό δεν είναι φυσιολογικό?"

Τι σημαίνει φυσιολογικό και ποιός το όρισε?

Κανείς δεν ξέρει τι σημαίνει τελικά "φυσιολογικό"...
Αρνούνται οι άνθρωποι να νιώσουν το αυθεντικό, το κρύβουν μέσα στο "φυσιολογικό" και έτσι ο Εαυτός μας διαμελίζεται...Γίνεται χίλιοι εαυτοί μέσα σε ένα «είναι» που δεν τους αντέχει
Χάνει την πνευματικότητά του και ζει μια ζωή μηχανική, αυτήν που του ορίζει το φυσιολογικό...

όλα ειναι φυσιολογικά... οι άνθρωποι να μένουν ανώριμοι, να μην ξέρουν τι θέλουν, να θυμώνουν και να φιλοδοξούν, να ερωτεύονται και να ξε-ερωτεύονται, να κρατάνε τα παιδιά τους στον δικό τους δρόμο, να έχουν συγκεκριμένη άποψη για την ηθική και το λάθος, να γερνάνε και να πεθαίνουν, να αρρωσταίνουν, να είναι αλαζονικοί, ανταγωνιστικοί, συγκρίσιμοι και καταναλωτές της ζωής, να φοβούνται να αγαπήσουν...
Όλα είναι φυσιολογικά...

΄Ολες οι "θυσίες" της αυθεντικότητας γίνονται στο όνομα του φυσιολογικού, χωρίς ποτέ κανείς να σκεφτεί ότι το φυσιολογικό είναι μόνο αυτό που νιώθει κανείς βαθιά μέσα στην Ψυχή του, αυτό που δεν ζητάει να νικήσει, γιατί είναι από την φύση του γενναιόδωρο και δεν εξαρτάται από τις συμπτώσεις...

Αν καταφέρει κανείς να το νιώσει και να μην το λογοκρίνει σαν αφύσικο...
Αν καταφέρει κανείς να λιώσει μέσα στο φως του, τότε τίποτα φυσιολογικό δεν θα υπάρχει που να του ορίζει την μοίρα του…


Εσείς πως ορίζετε το φυσιολογικό?

και το απαραίτητο λαλά για καλημέρα!

http://youtu.be/WAQTE3rWqa4

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23441
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς πως ορίζετε το φυσιολογικό?
Φυσιολογικό είναι ό,τι μου κατεβαίνει στο κεφάλι! :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Οσες φορες προσπαθησα να γινω φυσιολογικος με την κοινωνικη εννοια και ο,τι αυτη συνεπαγεται, η ιδια η Ζωη εσπευσε να μου δειξει πως δεν ειναι για μενα...

Πως να ορισεις το φυσιολογικο, αρκει μια ματια μεσα σου και αλλη μια γυρω σου για να καταλαβεις ποσο πολυπλοκα διαφορετικοι ειμαστε..

Δεν εχει κανενα νοημα να προσπαθουμε να γινουμε κατι που δεν ειμαστε απλα και μονο για λιγη αποδοχη..

Ας μας αποδεχτουμε οι ιδιοι για να μπορεσουμε να Ειμαστε χωρις φοβους και ενοχες.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Φυσιολογικό = Αποδεκτό.
Μόνο η κατεύθυνση αλλάζει... Για άλλους είναι το αποδεκτό από τους γύρω τους κ για άλλους είναι το αποδεκτό από μέσα τους...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το φυσιολογικό που είναι αποδεκτό από μέσα σου, δυστυχώς δεν είναι από το περιβάλλον σου, Σοφάκι...Και εκεί χαλάει το θέμα...

Θεωρείται αυθεντικό, μόνο ότι δεν χρειάζεται να εγκριθεί...

Σπάνια έχω δει άνθρωπο να αποδέχεται το αυθεντικό, ή αυτό που νιώθει σαν αυθεντικό μέσα του, χωρίς να το ενοχοποιήσει, αν είναι διαφορετικό από το φυσιολογικό των ανθρώπινων νόμων...

Εκεί χρειάζεται μια υπέρβαση με την Ψυχή σου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Σπάνια έχω δει άνθρωπο να αποδέχεται το αυθεντικό, ή αυτό που νιώθει σαν αυθεντικό μέσα του, χωρίς να το ενοχοποιήσει, αν είναι διαφορετικό από το φυσιολογικό των ανθρώπινων νόμων...


:x :x :x
Λες? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοώ χωρίς εσωτερική εργασία, Λευκέ Κρίνε... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Αα εντάξει τότε! ;) :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Φυσιολογικό? Φυσιολογικό είναι μόνο ότι έχει να κάνει με βασικά μας ένστικτα. Είναι φυσιολογικο να έχουμε ανάγκη το νερό, την τροφή, την Αγάπη... Είναι φυσιολογικό αν χτυπήσουμε να ματώσουμε, είναι φυσιολογικό να πονέσουμε να κλάψουμε. Είναι φυσιολογικό να καλύπτουμε την ανάγκη μας για επικοινωνία και κοινονικότητα.

Από εκεί και πέρα, τίποτα που αφορά τον εσωτερικό μας κόσμο δεν είναι φυσιολογικό με την έννοια που η κοινωνία ορίζει. Είναι φυσιολογικό για τον κόσμο μας σήμερα να ψάχνει κανείς τον εαυτό του? Πήγαίνει απλά στον καθρέφτη του μπάνιου και κοιτάει το είδωλό του με τους φυσικούς του οφθαλμούς πιστεύοντας πως είναι αυτό που βλέπει. Η ουσία όμως είναι τί υπάρχει πίσω απ’αυτά που βλέπει, εκεί είναι η
Αλήθεια. Όχι, δεν θέλω πια να είμαι ’φυσιολογική’, προτιμώ να είμαι Αληθινή και να βλέπω με την καρδιά μου πρώτα :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ELEN M έγραψε:Φυσιολογικό? Φυσιολογικό είναι μόνο ότι έχει να κάνει με βασικά μας ένστικτα. Είναι φυσιολογικο να έχουμε ανάγκη το νερό, την τροφή, την Αγάπη...
Ελενη μου συμφωνω!
Και μάλιστα για την τροφή,μην παίρνεις κι όρκο..! :D :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”